Nacionalinė teismų administracija pataria: ką reikia žinoti kreipiantis į teismą
Įkelta:
2011-06-10
Nuotrauka
Aprašymas
Teisėja Ramunė Mikonienė. Nacionalinės teismų administracijos nuotrauka

info@taurageszinios.lt

Teisinėje valstybėje paprastam žmogui dažnai sunku susigaudyti daugybės įstatymų labirintuose, mokėti apginti savo teises, žinoti, į kurią instituciją jis gali kreiptis. Nacionalinės teismų administracijos parengtas pokalbių su apylinkių teismų teisėjais ciklas padės rasti atsakymus į būtiniausius klausimus, kylančius kreipiantis į teismą.Į klausimus apie žyminį mokestį civilinėse bylose atsako Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėja Ramunė MIKONIENĖ.

– Kreipiantis į teismą su civiliniu ieškiniu būtina sumokėti žyminį mokestį. Kodėl reikalaujama mokėti šį mokestį?

– Įstatymai garantuoja kiekvienam piliečiui teisę kreiptis į teismą, tačiau ši teisė negali būti aiškinama kaip asmens galimybė kreiptis į teismą bet kokiu būdu. Viena tinkamo kreipimosi į teismą sąlygų yra žyminio mokesčio, tai yra įstatymo nustatytos pinigų sumos, kurią turi sumokėti asmuo už tam tikrus įstatyme numatytus teismo atliekamus procesinius veiksmus, sumokėjimas. Įstatymųleidėjas, nustatydamas žyminį mokestį, siekė kelių svarbių tikslų: netiesiogiai užkirsti galimybę nepagrįstiems reikalavimams, padengti tam tikrą dalį valstybės išlaidų, skirtų teismams išlaikyti, skatinti šalis ieškoti taikių ginčųsprendimo būdų.

– Kas atleidžiamas nuo žyminio mokesčio? Ar galima jo mokėjimą atidėti? Kokios civilinės bylos nagrinėjamos be žyminio mokesčio?

– Bylose, kurias nagrinėja teismas, nuo žyminio mokesčio atleidžiami asmenys, numatyti Civilinio proceso kodekso 83 straipsnyje, pavyzdžiui, ieškovai (darbuotojai) bylose dėl visų reikalavimų, kylančių iš darbo teisinių santykių; ieškovai bylose dėl išlaikymo priteisimo; ieškovai bylose dėl nusikalstamąja veikla padarytos turtinės ir neturtinės žalos; sutuoktiniai – už prašymus nutraukti santuoką bendru sutuoktinių sutikimu ir vieno sutuoktinio prašymu.

Asmens prašymu teismas, atsižvelgdamas į asmens turtinę padėtį, turi teisę iš dalies atleisti jį nuo žyminio mokesčio mokėjimo. Toks prašymas turi būti motyvuotas, pridėti asmens turtinę padėtį patvirtinantys įrodymai.

Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas numato, kad turintys teisę gauti antrinę teisinę pagalbą asmenys civilinėse bylose atleidžiami nuo žyminio mokesčio ir kitų bylinėjimosi išlaidų. Asmuo, turintis tokią teisę, gali kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą, kuri įvertina jo turtinę padėtį ir priima sprendimą, aratleisti jį nuo viso ar dalies žyminio mokesčio.

Be to, Civilinio proceso kodeksas nustato galimybę teismui, atsižvelgiant į asmens turtinę padėtį, atidėti žyminio mokesčio mokėjimą iki sprendimo priėmimo. Prašymas atidėti žyminio mokesčio mokėjimą turi būti motyvuotas. Prie prašymo turi būti pridėti įrodymai, įrodantys žyminio mokesčio atidėjimo būtinumą. Pavyzdžiui, ieškovo gaunamas nedidelis atlyginimas, sunki šeimos materialinė padėtis.

Be žyminio mokesčio, taip pat nagrinėjami prašymai dėl teismo leidimų veiksmams atlikti (parduoti, įkeisti butą) išdavimo, pareiškimų ar faktų patvirtinimo, turto administravimo, paveldėjimo procedūrų taikymo (palikimo administratoriaus skyrimo, turto aprašo sudarymo, testamento paskelbimo) bei kiti klausimai, kurie pagal Civilinio proceso kodeksą ir kitus įstatymus nagrinėtini supaprastinto proceso tvarka.

– Kaip apskaičiuojamas žyminis mokestis?

– Kiekvienas ieškinys (pradinis ar priešieškinis), pareiškimas dėl ikisutartinių santykių, trečiojo asmens, pareiškusio savarankišką reikalavimą dėl ginčo dalyko, pareiškimas jau pradėtoje byloje, pareiškimas ypatingosiosteisenos bylose apmokamas tokio dydžio žyminiu mokesčiu: turtiniuose ginčuose – nuo ieškinio sumos iki 100000 litų – 3 procentai, bet ne mažiau kaip 50 litų; nuo didesnės kaip 100000 litų sumos iki 300000 litų – 3000 litų plius 2 procentai nuo ieškinio sumos, viršijančios 100000 litų; nuo didesnės kaip 300000 litų sumos – 7000 litų plius 1 procentas nuo ieškinio sumos, viršijančios 300000 litų. Bendras žyminio mokesčio dydis turtiniuose ginčuose negali viršyti 30000 litų; kituose ginčuose – 100 litų; bylose dėl teismo įsakymų – ketvirtadalis sumos, mokėtinos už ieškinį, bet ne mažiau kaip 10 litų; dokumentinio proceso tvarka nagrinėjamose bylose – pusė sumos, mokėtinos už ieškinį, bet ne mažiau kaip 20 litų; ypatingosios teisenos bylose – 100 litų, išskyrus Civilinio proceso kodekso numatytus atvejus. Už prašymą sprendimą peržiūrėti už akių mokamas 50 litų žyminis mokestis. Už prašymus dėl proceso atnaujinimo mokamas 100 litų žyminis mokestis. Minėti minimalūs žyminio mokesčio dydžiai indeksuojami atsižvelgiant į ketvirčio vartojimo kainų indeksą (šiuo metu tai sudaro 133 litus).

Pavyzdžiui, asmuo, kuriam kaimynas užliejo butą, kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydamas atlyginti 10000 litų žalą. Už šį reikalavimą jis turi sumokėti 300 litų žyminį mokestį. Jei asmuo kreipėsi į teismą, prašydamas jo tėvams paskirti globą ar rūpybą, tuomet reikės mokėti 133 litus.

– Kokiais atvejais ieškovas atgauna sumokėtą žyminį mokestį?

– Sumokėtas žyminis mokestis arba jo dalis suinteresuoto asmens pareiškimu grąžinami šiais atvejais: kai sumokėta daugiau žyminio mokesčio, negu numato įstatymai; kai ieškinys atsiimamas; kai atsisakoma priimti ieškinį, prašymą bei skundą arba kai šie grąžinami be sprendimo; kai byla nutraukiama, jei ji nenagrinėtina teisme, ar kai ieškovas nesilaikė tos kategorijos byloms nustatytos ginčo išankstinio sprendimo ne teisme tvarkos ir negalima šia tvarka pasinaudoti; ieškinį palikus nenagrinėtą, kai ieškovas nesilaikė tos kategorijos byloms nustatytos ginčo išankstinio sprendimo ne teisme tvarkos ir galima pasinaudoti šia tvarka, taip pat kai ieškinį pateikė neveiksnus asmuo bei kai šalis neprimokėjo žyminio mokesčio;sustabdžius bylos nagrinėjimą, kai įsiteisėjusinutartis iškelti atsakovui bankroto ar restruktūrizavimo bylą; panaikinus sprendimą dėl absoliučių jo negaliojimo pagrindų. Šiuo atveju grąžinamas žyminis mokestis, sumokėtas už atitinkamą apeliacinį ar kasacinį skundą.

Jeigu ieškovas atsisako pareikšto ieškinio arba šalys sudaro taikos sutartį, grąžinama 75 procentai sumokėto žyminio mokesčio sumos. Žyminį mokestį grąžina Valstybinė mokesčių inspekcija, remdamasi teismo nutartimi.

Žyminis mokestis taip pat priteisiamas iš atsakovo ieškovui, jeigu teismas patenkino visus ieškovo reikalavimus.

– Ar pasitaiko atvejų, kai asmuo teisme iš atsakovo prisiteisia pinigų sumą, tačiau iš tiesų, sumokėjęs žyminį mokestį, jis patiria nuostolių?

– Pateiksiu paprastą pavyzdį: pilietis A. kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti 100000 litų skolą iš piliečio B. Už šį reikalavimą reikia sumokėti 3000 litų žyminį mokestį. Pilietis A. ieškinyje taip pat nurodė, kad dėl negrąžintos skolos jis patyrė 40000 litų neturtinės žalos, kurią prašo priteisti iš atsakovo. Už tai reikia sumokėti dar 1200 litų žyminio mokesčio.

Teismas piliečiui A. Iš piliečio B. priteisėskolą ir 3000 litų sumokėtą žyminį mokestį, tačiau atmetė ieškinio dalį dėl neturtinės žalos atlyginimo. Vadinasi, pilietis A. prarado 1 200 litų.

Todėl gyventojai, kreipdamiesi į teismą, pirmiausia turėtų pagalvoti apie ieškiniuose įvardytųsumų pagrįstumą. Patarčiau vadovautis lietuvių liaudies išmintimi: „Geriau žvirblis saujoje negu briedis miške“.

Nuotrauka
policija
Policijos nuotraukos
Įkelta:
prieš 21 valanda
Kiekvienų metų pavasarį Lietuvos policijos įstaigos organizuoja atvirų durų dienas. Šio renginio tikslas – supažindinti abiturientus su policijos pareigūno profesija bei informuoti apie studijų, mokymosi ir karjeros galimybes.
Nuotrauka
narkotikai
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams įkliuvo narkotinių medžiagų platintojas ir pirkėjas. Kratų metu, jų namuose, rastos ir paimtos įvairios narkotinės bei psichotropinės medžiagos, įranga ir priemonės joms fasuoti, grynieji pinigai, galimai gauti iš nusikalstamos veikos.
Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-03-18
Tauragės apylinkės teismas priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo buto savininkę įsileisti rangovą ir užbaigti daugiabučio namo modernizacijos darbus, o buto savininkei nevykdant įpareigojimo, leido rangovui patekti į būtą be jos leidimo bei atlikti buto langų pakeitimo, buto šildymo sistemos vamzdynų, radiatorių, vandentiekio ir kitus bendro naudojimo objektų modernizacijos darbus.  
Nuotrauka
auto
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-18
Policijos pareigūnai  kovo11-17 d. vykdė prevencinę priemonę vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos), privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę.
Nuotrauka
cigaretės
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 13 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, turėdami informacijos, kad vyras, gimęs 1976 m., sodyboje, Šilutės r., Žemaičių Naumiestyje, laiko akcizais apmokestinamas prekes ir jomis disponuoja, atliko kratą.
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Policijos pareigūnai nuo 2024 m. kovo 4 d. iki 6 d. vykdė prevencinę priemonę pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolę, kurios metu nustatė 16 pažeidimų (Tauragė – 8, Šilalė – 2, Šilutė - 6). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 420 str.
Nuotrauka
mantija
Įkelta:
2024-03-08
Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į Tauragės apylinkės teismą su civiliniais ieškiniais dėl daugiau negu 33 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų Šilutės rajono tarybos nariams Steponui Kazlauskui ir Algirdui Gečui, grąžinimo į Šilutės rajono savivaldybės biudžetą. Taip pat šią savaitę dėl galimai aplaidaus finansinės apskaitos tvarkymo ir organizavimo bei piktnaudžiavimo pareikšti įtarimai Pagėgių savivaldybės tarybos nariui Remigijui Špečkauskui.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-03-07
2024 m. kovo 3 d. apie 9.30 val. iš namų, Tauragėje, K. Donelaičio g., baltos spalvos automobiliu ,,Peugeot 307“ išvyko Algirdas Dienas, gimęs 1986 m. ir iki šiol negrįžo.
Nuotrauka
mergaite
Įkelta:
2024-03-01
Šiandien, 2024 m. kovo 1 d., apie 9.00 val. iš namų, Šilutės r., Kukorų k., išėjo ir negrįžo 14- metė Emilija Kolberkytė.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-02-23
Vyriausioji rinkimų komisija rinkėjams nesiuntinėja SMS žinučių su nuorodomis ir kvietimu pasirašyti už Prezidento rinkimuose kandidatuojančius asmenis.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-02-22
Įspėjame gyventojus apie sukčių platinamas apgaulingas SMS žinutes. Jose teismo vardu prisidengę sukčiai praneša, esą žinutę gavusiam asmeniui reikia atvykti į konkretų teismą, o detalesnės informacijos siūloma ieškoti paspaudus žinutėje esančią aktyvią nuorodą. Žinutės turinys priverčia sunerimti ir spausti nuorodą, kuri nuveda į sukčių naudojamą netikrą interneto svetainę. Dažniausiai pagrindinis sukčių tikslas – išvilioti asmens duomenis ar gauti informaciją, susijusią su Jūsų internetine bankininkyste.
Nuotrauka
dinges
Įkelta:
2024-02-19
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ieško į užsienį dirbti išvykusio ir be žinios dingusio Vaido Sitniko, gimusio 1993 m.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-14
Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-13
2024 m. sausio – vasario mėn. Šilutės rajone, Žemaičių Naumiesčio ir Katyčių seniūnijose, iš statybvietėse dirbusių ekskavatorių bei sunkvežimių, išlaužus kuro bakų spynas buvo pavogtas didelis kiekis dyzelinio kuro. Pasigesta ir įvairių statybos įrankių.
Nuotrauka
narkotikai
Įkelta:
2024-02-08
Policijos pareigūnai turėdami išankstinės informacijos, kad vyras, gimęs 1975 m., namuose, Tauragės r., Skaudvilės miestelyje, galimai laiko narkotines medžiagas, atliko patikrinimą.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-06
Policijos pareigūnai nuo 2024 m. vasario 1 d. iki 4 d. vykdė prevencinę priemonę pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolei, kurios metu prioritetas matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas tamsiuoju paros metu.