Bunda sėklų prekyba: kas naujo ir įdomaus?
Įkelta:
2022-01-29
Nuotrauka
sėklos
Aprašymas

Vladas Alejevas patarimų klientams negaili. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
sėklas
Aprašymas

Nuo sėklų įvairovės raibsta akyse. Autorės nuotrauka

Sodininkai ir daržininkai jau nekantraudami laukia pavasario, o belaukdami neretai užsuka į sėklų parduotuves – pasmalsauti apie naujas sėklų rūšis ar priemones joms daiginti. Specializuotoje sėklų ir augalų parduotuvėje „Kad augtų ir žydėtų“, įsikūrusioje Šilalės gatvėje, juos pasitinkantis Vladas Alejevas patarimų negaili. Jis mielai pasidalino savo žiniomis ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.

Kiekvienais metais ratas sukasi iš naujo

Vladas Alejevas pasakoja, kad 2018 m. įsikūrusi parduotuvė specializuojasi į sodo, ūkio prekes – vaismedžius, vaiskrūmius, trąšas, sėklas ir viską, kas su tuo susiję. Paprašytas įvardinti einamiausią prekę jis teigia, kad tai lemia sezoniškumas:

– Sausio–vasario mėnesį prasideda sėklos, tai tęsiasi iki balandžio, tada prasideda trąšos, durpės, žemių mišiniai, paskui eina augalai. O rudenį  – rudeniniai augalai, paskui lapkričio 1-ąją užsidarom, 3–4 d. pasidarom inventorizaciją. O nuo sausio pradžios ratas vėl užsisuka iš naujo.

Parduotuvė turi ir „stambių“ klientų – ūkių, kurie perka dideliais kiekiais. 

Pirmosios sėjamos paprikos. Mat jų vegetacija užtrunka iki kol iškeliauja į šiltnamį – iki 45 ar net iki 70 dienų. Tai ilgiausiai bręstančios sėklos. Kitas etapas – pomidorai. Jie pradedami sėti nuo vasario vidurio iki kovo pabaigos. O tada prasideda agurkai, burokėliai ir visa kita. Yra žmonių, kurie augina dvigubą derlių, tada ir birželį dar sėja.

Nereikėtų daiginamų augalų laikyti ant palangės visai šalia stiklo, geriausia laikyti kokį 30–40 cm tarpą, – pasakoja Vladas. – pavyzdžiui, mano seneliai prie lango pastato staliuką ir daigyklą laiko ant jo. 

– Čia ne ta vieta, kur gali nuskubėti, – svarsto jis, – tačiau yra tam tikri aspektai – pavyzdžiui, konkurencija, kuri skatina kai ką daryti aplenkiant laiką. Tie, kurie augina daržoves pardavimui, griežtai laikosi sezoniškumo, o mėgėjai mėgsta eksperimentuoti, stengiasi pirmauti. Viskas tvarkoje, taip irgi galima užauginti, tačiau tada atsiranda daug papildomų darbų, kuriuos ir ne kiekvienas specialistas išmano. Priklausomai nuo mėnulio fazių, apšvietimo lygio reikia daigus traukti toliau nuo lango arba stumti arčiau jo, statyti papildomas lempas ir t.t.

Sėja – net pagal maldaknygę

Pasak V. Alejevo, yra rekomendacinis sėjos kalendorius, jis daug kur spausdinamas, galima jį rasti ir „Kad augtų ir žydėtų“ feisbuko paskyroje, geriausia jo ir laikytis. Vis dėlto kai kurie laikosi įvairių savų metodų: sėja pagal mėnulio kalendorių, kirmėlių dienas ar net pagal maldaknygę.

Paprašytas papasakoti apie pomidorų auginimą, V. Alejevas pasakoja, kad dabar žmonės pomidorus  augina labai įvairiai. Vieni laikosi savo senovinio metodo – sodina augalus dėžutėse. Tai paprasčiausia ir ekonomiškiausia. Tačiau yra ir tokių, kurie sėja juos į durpinius puodelius – jų pliusas, kad daigų nebereikia išimti, galima sodinti tiesiog su visu puodeliu, prieš tai jį išmirkius vandenyje. Kai kurie sėja į kiaušinio lukštus – tai irgi labai geras būdas, kadangi daigas iš pat pradžių gauna daug jam reikalingų mineralinių medžiagų iš paties lukšto. Ir būtinai lukšto apačioje reikia padaryti skylutę vandeniui išbėgti. Tiesa, su laistymu sudėtingiau, nes neįmanoma patikrinti durpių drėgnumo. Dėžutėje tai patikrinti paprasta: jei įkišus pirštą į žemę jaučiama drėgmė – viskas gerai. 

Kiti sėja kiekvieną sėklą  atskirai į indelius, pvz., nuo jogurto, kiti – į padėklus. Dar yra durpinės tabletės. Jos irgi geras dalykas, tik, aišku, paskui teks persodinti. Dar vienas įdomesnis variantas pradėti daiginti – kiaušinių padėklai, tai irgi paprasta ir patogu. Vis dėlto parduotuvės klientams V. Alejevas rekomenduoja nieko specialiai nepirkti, ne dėl to, kad tai blogai, o todėl, kad pirminėje augalo stadijoje visiškai užtenka to, ką turite namuose.    

Nuotrauka
sėklas

Svarbu išvengti dviejų klaidų

– Kiekvienas turi savų būdų, kaip ir kur daiginti sėklas, – svarsto Vladas, – nė vieno nesmerkiam, visi turi savų pliusų ir minusų. Tik svarbu, ypač pradedantiesiems daržininkams, išvengti dviejų klaidų: tiek uždžiovinimo, tiek perlaistymo. Geriausia daigus palieti du kartus per savaitę taip, kad gruntas laikytųsi šlapesnis. Augalui geriau, kai yra drėgniau – tada jis gali pasisavinti trąšas ir kartu neperdžiūti. Tiesa, balansas labai trapus. 

Beje, pasak V. Alejevo, labai svarbi ir kambario temperatūra: ji kiekvienam augalui skirtinga, tačiau geriausia, jei ji bus apie 21 laipsnį. Ir kambario oras turi būti drėgnas. Jei kambario oras sausas, rekomenduojama šalia pastatyti indą su vandeniu. 

– Nereikėtų daiginamų augalų laikyti ant palangės visai šalia stiklo, geriausia laikyti kokį 30–40 cm tarpą, – pasakoja Vladas. – pavyzdžiui, mano seneliai prie lango pastato staliuką ir daigyklą laiko ant jo.   

Žemė turi būti maistinga

Beje, paprikų, pomidorų, agurkų, prieskoninių augalų sėklas geriausia dėti į žemę apie 1 cm gylyje. Tai pati geriausia norma, tiesa, yra ir augalų, kuriuos geriau sėti paviršiuje, neužberiant žemėmis.

Pasak Vlado, renkantis žemę daigams reikėtų žiūrėti į tuos mišinius, kurie turi augimo stimuliatorių. Daigams skirta durpė būna pačios smulkiausios frakcijos, turi pirminį maisto šaltinį. Taip galima ir sutaupyti, nes papildomai nereikia pirkti trąšų. Esminis dalykas, į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant žemės ar durpių mišinį daigams, – jo sudėtis, turimos maisto medžiagos ir drėgmės laidumas.

Jei naudojama savo žemė, tada prasideda papildomi rūpesčiai, nes augalas reikalauja papildomos mitybos. Maitinimo ciklas labai įvairus. Tręšimui rekomenduojama naudoti tik tai, kas organiška, vengti mineralinių trąšų. Organika, pvz., biohumusas, konditas iš pieno išrūgų ir kt. – nenudegins daigų ir augalui duos „maisto“. Vis dėlto pasirinkus gerą gruntą – durpę ar žemių mišinį – iki išnešimo į šiltnamį daigą jis pilnai išmaitins ir nereikės jokio papildomo tręšimo.  

Pomidorų – net 55 rūšys

Paklaustas, kokių sėklų dabar pirkėjai ieško parduotuvės lentynose, V. Alejevas pasakoja, kad dabar daržininkai mėgėjai dažniausiai jau renkasi paprikas, prieskoninius augalus, porus, pomidorus, morkas, ridikėlius, baklažanus – visus, kurie pirminėje stadijoje mėgsta šlapią dirvą. Nes šiltnamius iš pradžių naudinga prisilaistyti. Be to, jų pradinis augimo ciklas gan netrumpas, todėl jie pradedami sėti anksčiau. 

– O apskritai žmonės ieško naujovių, to, ko dar neišbandė, – pastebi Vladas.

Pasak jo, mitas, kad pomidorus galima auginti tik šiltnamyje, jau blėsta. Antai dabar labai populiarėja balkoniniai augalai, kurie yra sezoniški. Kai kas dar netiki, kad, pavyzdžiui, yra balkoninių  pomidorų, kurie neauga dideli, jų lapija mažesnė, kad vaisių neužgožtų lapai, ir juos pasiektų saulės spinduliai. Kai kurie žmonės neturi sodo ir visą sezoną puikiausiai augina pomidorus balkone. Beje, žemaūgiai pomidorai drąsiai gali būti sodinami ir lauke.

O yra kas mėgsta terasas ar balkonus apsiželdinti ne gėlėmis, o… pomidorais. Tam tinka aukštaūgiai pomidorai. Tik jiems reikia tinklo ar virvelių, kad turėtų ant ko lipti. 

Žodžiu, pasirinkti išties yra iš ko – pasak V. Alejevo, dabar parduotuvėje galima įsigyti maždaug 15 paprikų rūšių, net 55 rūšių pomidorų – mažų, didelių, geltonų, oranžinių, vėlesnių, ankstyvesnių, ilgiau ar trumpiau vedančių ir t.t. – sėklų. Taigi – kiekvieno skoniui ir poreikiams. 

Jei pabandėt ir nepavyko – tiesiog ateikit, klauskit, už tai nieks pinigų neima, – ragina Vladas. – Kiek įmanoma, visada patarsim. Juk visko tikrai neišbandysi. Patys dirbam „žinių surinkėjais“, taigi žinom, kas pasiteisina, kas ne.  

Perkant sėklas jis pataria atkreipti dėmesį jų fasavimo laiką ir galiojimo terminus, nes sėkla yra labai jautrus dalykas, jų daigumas su laiku mažėja. Tai ypač svarbu pomidorams. Antai šiemet reiktų pirkti 2024–2025 metų sėklas.  

Paklaustas apie sėklų kainas, Vladas neneigia – jos kyla ir kils ateityje, tačiau ne drastiškai.  O štai trąšos, ypač mineralinės, turėtų brangti stipriai.  

Dirba „žinių surinkėjais“

V. Alejevas pastebi, kad dabar daržininkystė labai populiarėja kaip pomėgis. Pasak jo, dalis žmonių „pažaidžia“ ir meta, nes nepavyksta ar nusibosta, tačiau kita dalis „užsikabina“ ir tai tampa tikra aistra. 

– Jei pabandėt ir nepavyko – tiesiog ateikit, klauskit, už tai nieks pinigų neima, – ragina Vladas. – Kiek įmanoma, visada patarsim. Juk visko tikrai neišbandysi. Patys dirbam „žinių surinkėjais“, taigi žinom, kas pasiteisina, kas ne. 

Jis džiaugiasi, kad toks pomėgis sparčiai populiarėja, ir ragina nebijoti eksperimentuoti. Pasak jo, daržininkystėje net nesėkmė netampa labai dideliu nuostoliu, o, pavyzdžiui,  nutirpus sniegui šiltnamyje pamatyti, kiek tavo morkos užaugo, – labai smagu. 

Pats Vladas pripažįsta – daržininkystė – ne tik jo verslas, bet ir pomėgis. Jo močiutė kažkada dirbo Klaipėdos miesto apželdintoja, o išėjusi į pensiją ėmė auginti daigus ir augalus pardavimui. Vasaras pas senelius leidęs Vladas užsikrėtė šiuo pomėgiu, kuris vėliau tapo ir darbu. 

 

Nuotrauka
SAV
Įkelta:
2023-12-04
Kitąmet Lietuvoje pradės veikti smulkiojo verslininko sąskaita, kuri palengvins veiklą savarankiškai dirbantiesiems. Ji kuriama remiantis gerąja užsienio šalių patirtimi ir atsižvelgus į individualią veiklą vykdančių asmenų poreikius – numatoma automatizuoti finansų tvarkymą. Kaip rodo atlikta apklausa, net 75 proc. apklaustų savarankiškai dirbančių asmenų pasinaudotų šia priemone.
Nuotrauka
nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) nariai, partneriai, bičiuliai lapkričio 16-ąją rinkosi į tradicinį renginį – praėjusių metų geriausių įmonių apdovanojimus. Vakaro, kuriame pasidžiaugta įmonių pasiekimais, linkėta sėkmės plėtojant verslus, pakilią nuotaiką kūrė Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“.  
Nuotrauka
ag marketingas
Įkelta:
2023-10-17
Tauragiškės Greta Gumuliauskaitė ir Aistė Kairienė ne vienerius metus dirbo su savo individualiais projektais. Susipažinusios artimiau nusprendė sujungti turimas žinias ir  įgūdžius, kai pačios, būdamos smulkaus verslo atstovės, negavo tinkamų ir šiuolaikiškų paslaugų. Merginos susivienijo ir įkūrė savo verslą – „AG Marketingo agentūrą“, kuri teikia išskirtines paslaugas, tokias kaip virtuali asistentė, įmonės vizualinis identitetas, įmonės darbuotojo mokymai „Būk PRO“, socialinių tinklų administravimas. Greta ir Aistė inovatyvios ir šiuolaikiškos, tad atsižvelgdamos į kiekvieno kliento unikalumą ir individualumą, padės perteikti jo išskirtinumą.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-09
Savivaldybės taryba rugsėjo posėdyje patvirtino fiksuoto dydžio pajamų mokestį už veiklos rūšis, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą ir lengvatų, taikomų gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus 2024 metais vykdomai veiklai vykdyti, dydžius. Verslo liudijimai kitąmet kils 20 proc., už kai kurias veiklas išlieka simbolinis 1 euro mokestis, nesikeičia ir lengvatų dydžiai. 
Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.
Nuotrauka
kings
„Kings“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Restoranas „Kings“, įsikūręs Vytauto gatvėje, pakeitė šeimininkus – dabar jis priklauso UAB „Šaukštelis“, valdančiai „Šaukštelio studiją“ ir „Gurmanų studiją“. Kelioms dienoms uždarytas atnaujinimui, jau šiandien atveria duris. 
Nuotrauka
verslas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-03
Surengtame savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas Tauragės rajono naujas smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos tvarkos aprašas, kuriame numatyta pradedančius verslą ir kuriančius naujas darbo vietas paremti labiau – kai kurios išlaidos bus kompensuojamos ne vienerius, o trejus metus, o skiriamas sumas nuspręsta didinti.
Nuotrauka
akvariumas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-23
Daugybę metų gyvavusios žūklės reikmenų parduotuvės „Akvariumas“ savininkai parduoda verslą. Pasak Daivos Kukanauskienės, jau atsirado ir susidomėjusiųjų.
Nuotrauka
asta skalauskiene
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Nuo rugsėjo pabaigos Centro turguje veikianti Skalauskų šeimos užkandinė-kebabinė „Yzy“ klientus vilioja ne tik įprastais kebabais, bet ir ispaniškais greitojo maisto patiekalais, kuriuos gaminti užkandinės savininkė mokėsi Ispanijoje. 
Nuotrauka
desertine
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Centro turguje prieš porą savaičių įsikūrė „Mini desertinė“, tauragiškius kviečianti paskanauti desertų su kava ar arbata. 
Nuotrauka
Martyno Vainoro nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) po dvejus metus trukusios pandeminės pertraukos rugsėjo 29-ąją iškilmingai minėjo 103-iajį gimtadienį, į kurį buvo pakviesta verslo bendruomenė, aptarta verslo situacija, pagerbti verslo lyderiai, įteikti rūmų apdovanojimai bei padėkos ženklai. Apdovanojimą pelnė ir tauragiškis verslininkas Sigitas Mičiulis.
Nuotrauka
baznyciu g
Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2022-10-06
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. 
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.