Metalas superkamas brangiau: supirktuvėse – apgultis
Įkelta:
2022-05-27
Nuotrauka
metalas
Aprašymas

Supirkimo kainų augimas paskatino žmones atsikratyti metalo laužo. Raimondos Alysienės nuotrauka

 

Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi. 

Kainos – išskirtinės 

Nuo 2020 m. pavasario pradėjusias augti metalų kainas karas Ukrainoje pastūmėjo į naujas aukštumas, nematytas jau 20 metų.

Žiniasklaidoje skelbta, kad, pavyzdžiui, dar 2020 m. COVID-19 pandemijos pradžioje vario tona kainavo apie 5 000 JAV dolerių, o šiuo metu siekia apie 9 500 JAV dolerių. Geležies ir plieno metalo laužo tona rinkoje 2020 m. pradžioje siekusi apie 400 JAV dolerių už toną šoktelėjo iki 844 JAV dolerių. Aliuminio tona 2020 m. pradžioje kainavusi 1 500 JAV dolerių, kovo 4 d. buvo šoktelėjusi net iki 3 800 JAV dolerių, tačiau gegužės 10 d. kaina smuktelėjo iki 2750 JAV dolerių.

Pavasarį – pagyvėjimas

Tauragėje metalo supirkimo įmonę „Metta“ valdantis Marius Jucikas pasakoja, kad prasidėjus karui metalo supirktuvėse vidutiniškai apsilanko gerokai daugiau klientų.

– Klientų padaugėję, tačiau tai galėčiau sieti ir su sezoniškumu. Pavasarį klientų skaičius visada padidėjęs – žmonės ir šiaip tada tvarkosi namus, sodybas, rūsius, remontuojasi, iš visų patvorių surenka nebereikalingus daiktus ir veža mums senus žemės ūkio padargus, traktorius, visokius ūkio daiktus. Kadangi metalo kainos buvo labai šoktelėjusios, tai žmonėms buvo daugiau motyvacijos vežti senus daiktus į metalo supirktuves, – pasakoja jis.

Daug metalo į supirktuves atveža ne tik pavieniai gyventojai, bet ir juridiniai asmenys – įmonės, ūkininkai.

M. Juciko teigimu, ypač padaugėjo žmonių, kurie į metalų supirktuves atveža nebenaudojamus automobilius, kadangi jų supirkimo kaina vienu metu buvo pakilusi daugiau nei dvigubai:

– Vidutiniškai už lengvąjį automobilį prieš metus buvo galima gauti apie 100 eurų, per patį piką mokėdavome apie 250 eurų, dabar kainos stabilizavosi, taigi už pristatytą seną automobilį galima gauti iki 250 eurų. Be to, už seną priduotą automobilį kaip kompensaciją moka ir valstybė. 

Populiaru į metalo supirktuves vežti ir aliuminius metalo ratlankius, o už vieną jų supirktuvės vidutiniškai moka po 10–12 eurų.

Pasak M. Juciko, šį pavasarį klientų buvo ypač padaugėję, jų srautas neslūgsta ir dabar. Vis dėlto jis pasakoja, kad naujų darbuotojų nuspręsta nesamdyti, nes nors dabar darbo daug, vėliau jo tiek nebebus, o darbuotojai liks. Taigi nuspręsta samdyti tik techniką su vairuotoju, kad surinktas metalas būtų nedelsiant išvežamas. 

Kainos jau krenta

Pasak M. Juciko, nors prieš porą mėnesių, vos prasidėjus karui Ukrainoje, metalo kainos stipriai šoktelėjo, dabar jos pamažu jau grįžta į ankstesnį lygį.

– Jei iškart kainos buvo pakilusios vos ne dvigubai, tai dabar jos jau nebe tokios aukštos, tačiau, manau, maždaug 25 procentais didesnės nei pernai, – sako jis.

Tačiau supirkus metalą brangiai, o dabar kainoms krentant ar nėra pavojaus patirti nuostolių? Kai kurios įmonės šiuo metu jų patiria. Gyventojai pritempė metalo, kada kainos buvo dar aukštos, o pastarąjį mėnesį jos ėmė kristi, todėl įmonei metalą teks parduoti už mažesnę kainą. Vadovas teigia, kad „Mettai“ to išvengti pavyksta – supirktas metalas įmonėje nekaupiamas, stengiamasi jį delsiant išvežti, tad kainos taip greit nespėja pasikeisti.

Aukšta kaina gali paskatinti vagystes? 

Po 2008 m. finansų krizės, kai metalų kainos pradėjo augti, o nedarbas buvo didelis, buvo padaugėję metalo vagysčių. Metalų supirkimo bendrovės „Metta“ savininkas sutinka, kad augančios metalo kainos gali padidinti vagysčių skaičių.

– Taip, didelės kainos neša ir tam tikrų pavojų. Tačiau kad pas mus pakliūtų vogtas daiktas, pasitaiko labai retai, gal kartą porą per metus. Vis dėlto išsiaiškinti, kas atvežė vogtą daiktą, būtų nesudėtinga, nes visų klientų duomenys fiksuojami. Todėl dabar metalo vagystės labai retos, – teigia M. Jucikas.

Be to, siekiant išvengti vagysčių, metalo supirkimo bendrovės privalo vadovautis „Draudžiamų supirkti netauriųjų metalų laužo ir atliekų sąrašu“, kur įtraukti tokie daiktai, kaip kapų dekoratyvinės tvorelės, kryžiai, varpai, kelio ženklai, bėgiai, šulinių dangčiai ir kiti daiktai.

Nors padidėjusi metalų supirkimo kaina gali paskatinti vagystes, Tauragės vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė teigia, kad Tauragės rajone tokių vagysčių pastaruoju metu nepadaugėjo.

Ekonomikai daugiau žalos nei naudos

Nors gyventojai ir džiaugiasi aukštomis metalų supirkimo kainomis, Lietuvos ekonomikai tai nieko gero nereiškia, teigia banko SEB vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas.

„Tokiu metu laimi tie, kas yra metalo žaliavų gamintojai. Tačiau metalų Lietuva negamina, nekasa geležies rūdos, kokso anglies, neturime metalų perdirbimo gamyklų. Esame metalų naudotojai, todėl dėl išaugusių kainų patiriame nuostolius. Be to, nemažai metalų yra naudojama statybose, todėl verslas ir gyventojai už statybas turi mokėti daugiau“, – pastebi T. Povilauskas.

Jo teigimu, metalų kainos pradėjo augti dar 2020 m. po pirmosios COVID-19 bangos.

„Per pirmus pandemijos mėnesius 2020 m. paklausa visų metalų labai staigiai sumažėjo. Du mėnesius niekas nepirko metalų, nei statybos sektorius, nei automobilių gamintojai. Daug kas buvo sustabdę gamybą keliems mėnesiams. Tačiau paklausa greitai sugrįžo, žmonės pasitaupė pinigų, pradėjo pirkti būstą, automobilius. Paklausa labai greitai sugrįžo, o pasiūla kartu nespėjo. Tai matėme iki pat karo pradžios Ukrainoje“, – mini jis.

Karas Ukrainoje metalų kainas pakėlė į naujas aukštumas, mat Rusija ir Ukraina yra didelės metalų eksportuotojos. „Ukraina ir Rusija yra labai svarbūs juodųjų metalų eksportuotojai. Ukrainoje dabar dalis gamyklų nedirba, dalis jų susprogdinta, o Rusijai taikomos sankcijos“, – pastebi ekonomistas.

Visgi T. Povilauskas mano, kad metalų kainų pikas jau pasiektas, o jos po truputį turi stabilizuotis.

„Visos prekės turi tą lūžio tašką, kada paklausa ima mažėti. Negali pirkti armatūros už kažkokią kosminę kainą, nes tavo projektas bus nebepelningas. Manau, kad su dabartinėmis metalų kainomis mes jau pasiekėm lygį, kada paklausa ima mažėti, nes tai tampa per daug brangu.

Pikas jau buvo pasiektas. Klausimas, iki kokio lygio mes nusileisime. Manau, kad labai didelio smukimo tikėtis neverta. Ukraina savo gamybinių pajėgumų greitai neatstatys, o sankcijos Rusijai niekur nedings. Energetiniai ištekliai labai nepigs, todėl tendencijos nėra labai palankios. Visgi gelbsti tai, kad Kinija dėl COVID-19 užsidarė nuo pasaulio ir taip mažina metalų paklausą“, – aiškina ekonomistas.

Nuotrauka
nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) nariai, partneriai, bičiuliai lapkričio 16-ąją rinkosi į tradicinį renginį – praėjusių metų geriausių įmonių apdovanojimus. Vakaro, kuriame pasidžiaugta įmonių pasiekimais, linkėta sėkmės plėtojant verslus, pakilią nuotaiką kūrė Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“.  
Nuotrauka
ag marketingas
Įkelta:
2023-10-17
Tauragiškės Greta Gumuliauskaitė ir Aistė Kairienė ne vienerius metus dirbo su savo individualiais projektais. Susipažinusios artimiau nusprendė sujungti turimas žinias ir  įgūdžius, kai pačios, būdamos smulkaus verslo atstovės, negavo tinkamų ir šiuolaikiškų paslaugų. Merginos susivienijo ir įkūrė savo verslą – „AG Marketingo agentūrą“, kuri teikia išskirtines paslaugas, tokias kaip virtuali asistentė, įmonės vizualinis identitetas, įmonės darbuotojo mokymai „Būk PRO“, socialinių tinklų administravimas. Greta ir Aistė inovatyvios ir šiuolaikiškos, tad atsižvelgdamos į kiekvieno kliento unikalumą ir individualumą, padės perteikti jo išskirtinumą.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-09
Savivaldybės taryba rugsėjo posėdyje patvirtino fiksuoto dydžio pajamų mokestį už veiklos rūšis, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą ir lengvatų, taikomų gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus 2024 metais vykdomai veiklai vykdyti, dydžius. Verslo liudijimai kitąmet kils 20 proc., už kai kurias veiklas išlieka simbolinis 1 euro mokestis, nesikeičia ir lengvatų dydžiai. 
Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.
Nuotrauka
kings
„Kings“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Restoranas „Kings“, įsikūręs Vytauto gatvėje, pakeitė šeimininkus – dabar jis priklauso UAB „Šaukštelis“, valdančiai „Šaukštelio studiją“ ir „Gurmanų studiją“. Kelioms dienoms uždarytas atnaujinimui, jau šiandien atveria duris. 
Nuotrauka
verslas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-03
Surengtame savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas Tauragės rajono naujas smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos tvarkos aprašas, kuriame numatyta pradedančius verslą ir kuriančius naujas darbo vietas paremti labiau – kai kurios išlaidos bus kompensuojamos ne vienerius, o trejus metus, o skiriamas sumas nuspręsta didinti.
Nuotrauka
akvariumas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-23
Daugybę metų gyvavusios žūklės reikmenų parduotuvės „Akvariumas“ savininkai parduoda verslą. Pasak Daivos Kukanauskienės, jau atsirado ir susidomėjusiųjų.
Nuotrauka
asta skalauskiene
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Nuo rugsėjo pabaigos Centro turguje veikianti Skalauskų šeimos užkandinė-kebabinė „Yzy“ klientus vilioja ne tik įprastais kebabais, bet ir ispaniškais greitojo maisto patiekalais, kuriuos gaminti užkandinės savininkė mokėsi Ispanijoje. 
Nuotrauka
desertine
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Centro turguje prieš porą savaičių įsikūrė „Mini desertinė“, tauragiškius kviečianti paskanauti desertų su kava ar arbata. 
Nuotrauka
Martyno Vainoro nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) po dvejus metus trukusios pandeminės pertraukos rugsėjo 29-ąją iškilmingai minėjo 103-iajį gimtadienį, į kurį buvo pakviesta verslo bendruomenė, aptarta verslo situacija, pagerbti verslo lyderiai, įteikti rūmų apdovanojimai bei padėkos ženklai. Apdovanojimą pelnė ir tauragiškis verslininkas Sigitas Mičiulis.
Nuotrauka
baznyciu g
Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2022-10-06
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. 
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Nuotrauka
algimanta
Įkelta:
2022-09-05
Trylika metų veikusi „Algimantos svetainė“ Vytauto gatvėje šiuo metu uždaryta. Dabar ten vyksta remontas, po jo ji vėl kvies pietauti ir siūlys daugiausia lietuviškus patiekalus. Tiesa, Algimantos ten nebesutiksite.