Šiukšlės miške – vis dar miškininkų kasdienybė
Įkelta:
2023-08-26
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Už šiukšlių išmetimą ne vietoje gresia nemažos baudos

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Tokia krūva šiukšlių Oko miške rasta rugpjūčio viduryje. Skaitytojo nuotrauka  

 

Visi mokame, ir nemažai, už šiukšlių išvežimą ir sutvarkymą, tačiau jomis atsikratančiųjų neleistinose vietose vis dar gausu. Tai patvirtina ir miškininkai, kurie sako, kad greta kasdienio darbo priversti gaišti laiką knaisiodamiesi po atliekas. Pažeidėjai rizikuoja užsidirbti nemenkas baudas, tiesa, nustatyti juos būna sunku. 

Šiukšlės – kone ant tako

Su redakcija susisiekęs tauragiškis, pavadinkime jį Rimu, neslėpė apmaudo dėl radinio Oko miške – kone ant tako suverstos didžiulės krūvos šiukšlių. 

– Bėgiodamas Oko miške vos ne ant tako radau va tokį „turtą“ – šiukšlių krūvą. Oko miške daugelis mėgsta pasivaikščioti, pabėgioti. Ir skaudu, ir pikta, kad vis dar atsiranda atsikratančių šiukšlių tiesiog miške, – piktinosi tauragiškis, pridūręs, kad gal paviešinus nuotraukas niekdarys jas pamatys. – Ir, nors mažai tikėtina, bet galbūt kažkiek susigės. 

Tauragiškio atsiųstas nuotraukas nusiuntėme aplinkosaugininkams. Jie paaiškino, kad tyrimo nepradėjo, nes šiukšlės suverstos miške, tad jie informaciją perdavė miškininkams. 

Miškininkų kasdienybė

Kalbintas VĮ Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio l. e. medienos ruošos ir prekybos vadovas Airijus Girskis, paklaustas apie šiukšles miškuose, optimizmu netryško – jų vis dar randama.   

– Radę šiukšlių miškuose visada pradedame nuo to, kad bandome rasti ką nors, pavyzdžiui, čekį, kad būtų galima identifikuoti, kas šiukšles paliko. Jei randame, specialistai surašo protokolus baudoms skirti. Nustatyti šiukšles miške išmetusius asmenis yra be galo sunku, be tvirtų įrodymų tai neįmanoma, – kalbėjo A. Girskis. 

Ar daug šiukšlių miškininkai randa miškuose?

Surenkamų šiukšlių kiekių statistika nevedama, bet šiukšlės miške, pasak pašnekovo, – miškininkų, ypač priemiestinių girininkijų, kasdienybė. 

– Jei kiekis nedidelis, darbuotojai įsimeta į automobilius ir po darbo parveža į girininkijas. Išrūšiuojame ir pristatome į atliekų surinkimo aikšteles. Bet tai labai sudėtinga, gi miškininkų darbas nėra visą dieną knaisiotis po šiukšles, – svarstė miškininkas, pridūręs, kad didesnį šiukšlių kiekį radęs asmuo turėtų kreiptis į artimiausią girininkiją, o jei tai nedidelis kiekis, pilietiškai galėtų jas nugabenti iki artimiausio konteinerio.

Šiukšles Oko miške miškininkai surinko ketvirtadienį.

Trūksta švietimo 

Paklaustas apie tai, kodėl, miškininkų manymu, šiukšlėmis vis dar atsikratoma miškuose, A. Girskis pateikė savo pamąstymus:

– Šiukšlintojų mažėja, kasmet surenkamų šiukšlių kiekiai, nors nežymiai, bet mažėja. Manau, kad tai žmonių neišprusimas. Reikėtų daugiau švietimo. Visi gyventojai, turintys būstą, už atliekų sutvarkymą moka. Padangas net 5 per metus galima nuvežti surinkėjams. Gi kur kas paprasčiau nuvežti į atliekų surinkimo aikštelę ir priduoti nei miške atsikratyti. Trūksta visuomenės švietimo, kad neapsimoka vežti į mišką, nes baudos didelės, tiesa, nustatyti pažeidėjus gana sudėtinga.  

Tai patvirtina ir faktas, kad per keletą pastarųjų metų miškininkams nepavyko nustatyti nė vieno šiukšlintojo tapatybės. 

Nuotrauka
nuotrauka

Kalbėdamas apie miško šiukšlinimo priežastis, VMU Miško apsaugos skyriaus vadovas Marius Ivanauskas pranešime spaudai įvardija kelis aspektus: „Visų pirma – švietimas ir piliečių sąmoningumo ugdymas. Jeigu dauguma mūsų jausis nejaukiai vien pagalvoję apie miško šiukšlinimą ir dar labiau smerks tai darančius, situacija turėtų keistis. Be to, nemaža problema šiandien yra nelegalus pasipelnymas iš šiukšlių surinkimo – nesąžiningi „verslininkai“ talpina skelbimus, kad išveža šiukšles ir, jas surinkę iš nieko neįtariančių žmonių, paima mokestį, o atliekas išmeta miške vietoj to, kad priduotų į surinkimo aikšteles. Šiuo atveju labai trūksta lengvai prieinamos informacijos apie tai, kurie atliekų vežėjai yra tikri, o kurie tik tokiais apsimeta.“

Baudos neatgraso 

Pasak A. Girskio, baudos už šiukšlinimą priklauso nuo šiukšlių išmetimo vietos ir jų kiekio, gali siekti nuo 30 iki 6000 eurų. 

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą už aplinkos teršimą baudos taikomos pagal išmetamų atliekų kiekį, jų pavojingumą ir užterštos teritorijos statusą. Aplinkos užteršimas nepavojingomis atliekomis gali užtraukti baudą nuo 30 iki 2400 eurų. Administracinių nusižengimu kodekse numatytos baudos už aplinkos teršimą (ne tik miško) skirstomos pagal išmestų atliekų kiekį, jų pavojingumą ir užterštos teritorijos statusą. Pagal Atliekų tvarkymo įstatymą atliekos skirstomos į pavojingąsias ir nepavojingas. Pavojingosiomis laikomos tokios atliekos, kurios pasižymi aplinkai toksiškomis arba ardančiomis savybėmis, pavyzdžiui, asbestinis šiferis. Buitinės atliekos paprastai laikomos nepavojingomis. Aplinkos užteršimas mažesniu negu 100 kub. decimetrų (100 litrų) nepavojingųjų atliekų kiekiu užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 90 eurų. Saugomose teritorijose – įspėjimą arba baudą nuo 60 iki 140 eurų.  Aplinkos užteršimas didesniu nei 100 kub. decimetrų kiekiu užtraukia 150–300 eurų baudą, saugomose teritorijose – 300–850 eurų.  Aplinkos užteršimas 1 kubiniu metru ir didesniu kiekiu užtraukia 550–1500 eurų baudą, saugomose teritorijose – 1400–2400 eurų.  Už aplinkos teršimą pavojingosiomis atliekomis numatytos 60–2900 eurų baudos. Fiziniams asmenims už netinkamą atliekų tvarkymą: surinkimą, vežimą, laikymą ir apdorojimą, nepriklausomai nuo jų pavojingumo, nesilaikant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų, gresia įspėjimas arba bauda iki 6 tūkst. eurų. Juridiniam asmeniui už netinkamą atliekų tvarkymą (surinkimą, vežimą, laikymą ir apdorojimą), nesilaikant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų, taikoma ekonominė sankcija pagal Aplinkos apsaugos įstatymą – nuo 150 eurų iki 30 tūkst. eurų. Jei atliekos pavojingos, bauda gali siekti ir 70 tūkst. eurų. Už kai kuriuos administracinius nusižengimus gali būti skiriamas administracinio nusižengimo padarymo įrankių (pvz., transporto priemonių) konfiskavimas.

Pasitempti dar reikia 

Tauragiškių išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, dirbantis Seimo Aplinkos apsaugos komitete, mano, kad sprendžiant ne vietoje atsikratomų šiukšlių problemą reikia kuo daugiau švietimo. 

– Dabar daugumą atliekų galima ir nemokamai priduoti į didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę. Sunku suvokti, koks turi būti niekšas, kad vežtum jas į mišką. Asmeniškai pritariu ir baudų didinimui. Daugiau nei prieš metus priėmėme įstatymą, kad jei šiukšlintojas pagaunamas, užfiksuojami automobilio valstybiniai numeriai, automobilis yra konfiskuojamas, – „Tauragės žinioms“ sakė politikas. 

Ką pastebi po rajoną pėsčiomis ar dviračiu mėgstantis keliauti Seimo narys? 

– Atrodo, kad šiukšlių parkuose ir miškuose mažiau nei anksčiau. Bet tikrai dar ne vienoje vietoje matau padangų, įvairių automobilių kėbulo dalių, tekstilės. Dar tikrai yra kur pasitempti, – teigė R. Vaitkus. 

Pernai per miškų švarinimo akciją „Miško kuopa“ metu pilietiškai nusiteikę žmonės vien Valstybinių miškų urėdijos Šalčininkų padalinyje, aplink Vilnių, surinko net 40 tonų šiukšlių – daugiausia statybinių atliekų.

Valstybinių miškų urėdija primena, kad buitines atliekas, plastiką, metalą, kartoną, popierių ir stiklą gyventojai gali išmesti tam skirtuose rūšiavimo konteineriuose. Automobilių padangas, statybines ar stambiąsias atliekas nemokamai priima stambiųjų atliekų surinkimo aikštelės.

Miško teršimas, šiukšlinimas yra neteisėtas veiksmas, už kurį gresia administracinė atsakomybė. Pamatę miške šiukšlintojus, nedelsdami skambinkite 112.

 

Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių.