Kiek kainuoja auka?
Įkelta:
2012-07-09
Nuotrauka
Aprašymas
Tauragės evangelikų-liuteronų bažnyčios kunigas Mindaugas Dikšaitis sako, kad aukoti mažiau būtų nesąžininga tų žmonių, kurie kantriai bažnyčiai aukojo visą gyvenimą, atžvilgiu. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

redaktore@taurageszinios.lt

Aukoti bažnyčiai, kunigų išlaikymui įprasta nuo seno. Visi tą žinome. Tačiau ar galima aukos reikalauti? Lietuvių kalbos žodyne skelbiama, kad auka pirmiausiai yra dovana, skirta kam nors sušelpti. Tai ar galima reikalauti dovanos? Šiais laikais, matyt, viskas galima – sako tauragiškių Vytauto ir Audronės R. (vardai pakeisti, tikrieji vardai ir pavardė redakcijai žinomi) šeima. Šie žmonės pasijuto ne tik įžeisti, bet ir iki širdies gelmių įskaudinti, kai, pasak jų, Tauragės evangelikų-liuteronų bažnyčios kunigas Mindaugas Dikšaitis už Vytauto motinos palydėjimą į kapus pareikalavo daugiau, nei šie buvo pasiryžę aukoti. Vytautas kunigui siūlo iškabinti bažnyčioje jos teikiamų paslaugų įkainius.

Paprašė daugiau

– Pasijutome lyg turguje, kai mūsų pasiūlyta auka kunigui Mindaugui Dikšaičiui pasirodė per maža. Už senos motinos laidotuves jis pareikalavo sumokėti triskart daugiau, nė nepaklausęs, ar mes tiek mokėti išgalime, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Vytautas R.

Senutė Vytauto mama nebuvo labai religinga. Vyras sako, kad nedažnai lankėsi bažnyčioje, nebuvo įtraukta į parapijos narių registrą, kas įprasta Tauragės evangelikų-liuteronų parapijoje, be to, paskutiniais gyvenimo metais nebevaikščiojo. Tačiau vis dėlto artimieji nusprendė ją laidoti laikydamiesi tradicijų – „su kunigu“, nors velionė ir nebuvo šiuo klausimu savo valios išreiškusi.

– Nesame skurdžiai, išgalime sumokėti už laidotuves, tačiau mus sukrėtė kunigo požiūris. Pamatęs, kad mano mama nebuvo įrašyta į parapijos narių registrą, ėmė mus barti, klausė, kodėl ji nebuvo aktyvi narė. Pasak kunigo, ji nerėmė bažnyčios pinigais, o per daugelį metų suma būtų susidariusi nemaža. Buvome tiesiog išbarti. Bandžiau kunigui paaiškinti, kad viso to reikėtų klausti mamos, tačiau to jau nebepadarysi. Kunigas iškart pasakė, kad jis jos laidoti negalės, tą esą padarys kitas dvasininkas – Karolis, – mamos mirties dieną prisiminė Vytautas.

Audronė sako po šių kunigo žodžių pasiteiravusi, kiek kainuos anytą palydėti į kapus.

– Buvome apsiklausinėję, tačiau tikslios sumos nežinojome. Kunigas mūsų paklausė, kiek galime aukoti. Ištraukiau iš piniginės šimtą litų. Ši suma Mindaugą Dikšaitį dar labiau supykdė. Jis tiesiai šviesiai man metė – „Ką tu už šimtą litų nupirksi?“ ir pareikalavo trijų šimtų, – sakė Audronė.

Tauragiškiai įsitikinę, kad bažnyčia nebėra tokia dvasinga, kaip anksčiau, esą pinigai jai tapo vienu svarbiausių tikslų. Todėl tegu matomoje vietoje išsikabina paslaugų įkainius, kad jų paprašę gyventojai nepasijustų įžeisti – sako Vytautas. Po kunigo akibrokšto vyras sako nusprendęs – į kapus po mirties jo nelydės joks kunigas.

Aukoti mažiau būtų nesąžininga kitų atžvilgiu

Tauragės evangelikų-liuteronų bažnyčios kunigas Mindaugas Dikšaitis prisimena artimąją laidojusius tauragiškius ir pripažįsta, kad iš jų už laidojimo paslaugą paprašė daugiau pinigų, nei šie pasiūlė.

– Taip, pasakiau, kad reikėtų paaukoti daugiau negu šimtą litų, nes mirusi moteris nelankė bažnyčios, niekada jos nerėmė. Aukoti mažiau būtų nesąžininga tų žmonių, kurie kantriai bažnyčiai aukojo visą gyvenimą, atžvilgiu, – sakė M. Dikšaitis.

Pasak kunigo, Tauragės evangelikų-liuteronų bendruomenė yra nusistačiusi minimalios metinės aukos dydį. Jis esąs nedidelis – vos 10 litų.

– Tokią auką, manau, išgali bažnyčiai skirti visi bendruomenės nariai, ji skiriama bažnyčiai išlaikyti, o aukos už laidojimo paslaugas, lėšos už šarvojimo salės nuomą skirtos kunigams. Juk aš atlyginimo negaunu, kunigai gyvena iš aukų. Čia ne piniguose esmė, mums tenka ir už dyką laidoti, ir ne taip retai, – sakė M. Dikšaitis.

Kunigo teigimu, jokių oficialių įkainių laidojimo ar kitoms patarnavimo paslaugoms teikti Tauragės evangelikų-liuteronų bažnyčia nėra pasitvirtinusi. Bendruomenės registre šiuo metu įrašyta per 1500 tauragiškių šeimų, kurie nuolat aukoja bažnyčiai.

Katalikų bažnyčia tauragiškių dosnumu nesiskundžia

Kad konkrečią sumą už laidojimo ar mišių aukojimo paslaugą įvardija ir katalikų kunigai, tauragiškiai žino puikiausiai. Kiek kainuoja mirusiojo palydos į kapus, perduodama iš lūpų į lūpas.

Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Alvydas Bridikis neslepia, kad Vyskupų konferencija yra patvirtinusi minimalius katalikų bažnyčios teikiamų paslaugų įkainius.

– Atskirų mišių auka – 50 litų, laidotuvių – 170 litų. Mes ją žmonėms įvardijame, tačiau jei jie neišgali tokios sumos paaukoti, paslaugas suteikiame ir veltui. Štai vakar kaip tik taip ir atsitiko, teko laidoti šeimos tėvą, liko našlė ir keturi vaikai, – sakė klebonas.

Paklaustas, ar tauragiškiai dosniai aukoja Tauragės bažnyčiai, A. Bridikis buvo lakoniškas:

– Mes niekada nesiskundėme.

Dievas myli linksmą davėją

Iš Tauragės kilęs Jurbarko, Smalininkų, Skirsnemunės ir Vilkyškių evangelikų-liuteronų parapijose kunigaujantis Mindaugas Kairys sako, kad nustatytos aukos negali būti:

– Aukojama turi būti iš širdies. Dievas myli linksmą davėją. Ir evangelijoje pasakyta – aukojo ne iš to, kiek atliko, bet iš to, kiek galėjo.

Tačiau, pasak M. Kairio, kiekvieno parapijiečio pareiga – remti parapiją. Esą jei žmogus visą gyvenimą aukojo bažnyčiai, jis turi teisę reikalauti kunigo jį palaidoti ir be aukos.

– Žinoma, jei per visą gyvenimą bažnyčiai nepaaukota nieko, reikėtų suprasti, kad auka turėtų būti didesnė. Tai turėtų būti ženklas dėl kitų aktyvių parapijiečių, kurie aukoja bažnyčiai. Tačiau reikalauti aukos nevalia, – „Tauragės žinioms“ sakė kunigas.

Pasak M. Kairio, Jurbarko, Vilkyškių ir Smalininkų parapijos, kuriose jis kunigauja, atkurtos, jose nepriklausomybės metais reikėjo atstatyti bažnyčias. Kunigas džiaugiasi, kad paprašyti aukoti tai darė dauguma parapijos narių, būtent jų jėgomis ir lėšomis bažnyčios iškilo.

Su religija tai nesusiję

Tauragės žmonės puikiai prisimena šiame mieste savo dvasinę misiją atlikusius evangelikų-liuteronų dvasininkus tėvą ir sūnų Kalvanus. Abiejų jų atminimas šviesus ir neapaugęs jokiais gandais apie pasipinigavimus ar neatjautą. Iki šiol sklando prisiminimai, kad vyresnysis Jonas Kalvanas grąžindavęs dalį už artimojo laidotuves paaukotų pinigų, jei pamatydavęs, kad žmonės gyvena ne prabangiai.

Jono Kalvano vyresniojo vaikaitis ir Jono Kalvano jaunesniojo sūnus taip pat Jonas Kalvanas, tikybos ir muzikos pedagogas, sako sunkiai prisimenąs senelį ir jo tarnystės metus Tauragėje.

– Buvau dar mažas, todėl nelabai ką prisimenu, tačiau manau, kad auka turi būti skiriama laisva valia, ji negali būti įvardyta konkrečiai. Ir tai visai nesusiję su kuria nors religija, – įsitikinęs J. Kalvanas.

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.