2020 Rugsėjo 30 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Sporto arenos statybos: iš kieno kišenės?

  • Įkelta: 2019-03-06
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Multifunkcinio sporto centro-arenos statybų idėją prieš pat rinkimus politikai mėto tarsi karštą bulvę. Planai Tauragėje pastatyti didžiausią sporto ir kultūros centrą regione užfiksuoti bent kelių partijų programose, taigi ne nuostabu, kad tai tapo karščiausiu diskusijų objektu politiniuose debatuose. Rinkėjams areną žadėjo liberalai ir konservatoriai, tuo tarpu jų oponentai – vieni atsargiau, kiti tiesmukai, laikosi priešingos nuomonės. Esą toks objektas mieste nėra prioritetinis, nes neaišku, iš kieno kišenės jis būtų statomas. Preliminariai arenos statybos galėtų atsieiti apie 6 milijonus eurų. 

Rajono taryba statyti sporto areną nutarė dar 2017-aisiais. Praėjusių metų pabaigoje nuspręsta imtis projektavimo – iš šių metų savivaldybės biudžeto skirta beveik 80 tūkst. eurų. Jau pasirašyta projektavimo darbų sutartis su UAB „Synergy Soliutions“. Projektinius pasiūlymus, kaip galėtų atrodyti arena, pernai parengė žurnalo „Structum“ konkurso „Išmanusis miestas“ dalyviai, architektūros studentai. Konkurso dalyvių vizualizacijas jau ne kartą publikavome laikraštyje.

Nors multifunkcinio sporto centro idėja jau pradėta rutulioti – užsakyti projektavimo darbai, jai statyti paskirtas sklypas – Bernotiškės g. 11, priešais „Šaltinio“ progimnaziją, rimtos politinės diskusijos apie tai prasidėjo kaip tik prieš rinkimus. Šio objekto statybos įtrauktos į dviejų partijų politines programas: liberalų ir konservatorių.

Penktadienį Tauragės Bendruomenių namuose ir pirmadienį bei antradienį TVK tiesioginiame eteryje vykusiuose politiniuose debatuose vienas iš pagrindinių klausimų ir buvo arenos statyba – kada, kaip, iš kieno kišenės?

Liberalų sąjūdžio Tauragės skyrius, vedamas Dovydo Kaminsko, multifunkcinį sporto centrą pristatė kaip vieną prioritetų – esą sporto bazė rajone nusidėvėjusi, o sportinis gyventojų aktyvumas ir ugdymas vienas svarbiausių aspektų, todėl reikalinga europietiška sporto bazė. Jam antrino konservatorių kandidatė į merus Giedrė Stulginskienė, žadėdama tauragiškiams modernią 3500 vietų multifunkcinę areną.

Paklaustas, iš kieno kišenės arena būtų statoma, D. Kaminskas teigė, jog planuojama pasinaudoti Valstybės investicijų programos lėšomis, o joms gauti Tauragė turinti svarių argumentų. G. Stulginskienė sakė, jog tuo atveju, jei finansavimo gauti nepavyktų, būtų galima svarstyti viešosios privačiosios partnerystė (PPP) būdą, kaip ir gatvių asfaltavimui paspartinti.

Tuo tarpu „Nepartinės Tauragės“ kandidatas Vidas Bičkus teigė manantis, kad reikėtų atsiklausti tauragiškių, ar dideli infrastruktūros objektai, kaip baseinas ir sporto arena reikalingi. Esą geriau skirti biudžeto pinigus lopyti gatvėms ir kiemams. TVK studijoje jo bendražygis, Robertas Piečia metė kozirį – apkaltino oponentus melu. Esą jam žinoma, kad Valstybės investicijų programoje (VIP) lėšų Tauragės arenai nenumatyta, todėl ji esą bus statoma iš savivaldybės biudžeto.

– Arena tampa pagrindiniu diskusijų objektu. Aš kaip nujausdamas šitą klausimą, pasidomėjau juo. Nors mes taryboje esame priėmę sprendimą, aš kaip tarybos narys jaučiuosi suklaidintas savivaldybės specialistų, kurie sakė, kad yra tikimybė gauti iš VIP 80 proc. finansavimą. Tai čia yra mažų mažiausiai klaidinimas, o gal ir melas. Situacija tokia, aš šiandieną pasidomėjau VIP programom, vieša informacija, nei Kultūros ministerijos, nei Sporto departamento eilutėse šitos areno 2019-2021 m. programoje nėra, – sakė R. Piečia.

 

D. Kaminsko teigimu, Tarybos sprendime yra numatyta, kad 20 proc. turėtų būti savivaldybės lėšos, 80 proc. – valstybės investicija. Jam antrino rajono meras Sigitas Mičiulis, esą dėl finansavimo jau tarėsi su premjeru:

– Noriu pridėti, kad Seimo narė Aušrinė Norkienė buvo suvedusi su finansų ministru bei su premjeru du kartus kalbėjom. Buvo pažadai duoti, kad 2020 metais skirs pirmą dalį, nes mokesčių mokėtojai sumokėjo 45 proc. didesnius mokesčius ir jie nuėjo į finansų ministeriją, – TVK debatų metu kalbėjo S. Mičiulis.

Po debatų susisiekėme su A. Norkiene. Seimo narė patikino, kad nors Valstybės investicijų programos planai sudaromi 3 metams, jie peržiūrimi kasmet planuojant valstybės biudžetą. Esą 2020 m. biudžetas bus pradedamas formuoti jau birželį, todėl nieko nelaukiant reikėtų pateikti paraišką finansavimui gauti. A. Norkienė apgailestavo, jog multifunkcinė arena tapo rinkiminės kovos dalimi ir sakė tikinti, kad nuslūgus emocijoms bus priimti konstruktyvūs sprendimai.

– Šansai iš tikrųjų yra pakankamai sudėtingi, bet mes tikrai, kaip meras sakė, du kartus kalbėjom su Sauliumi Skverneliu ir premjeras tikrai žino. Šiais metais investicinė programa jau yra suplanuota, ir mes galim tikėtis tik 2020-2021 metais. Bet tikėtis tikrai verta. Premjerui sakėme, kad kitus objektus – baseiną patys statomės, pinigų neprašom, tikrai savivaldybė surinkom daugiau mokesčių ir manom, kad tai kaip ir paskata Tauragei už gerus rodiklius būtų būtent tos investicijos. Manau, kad turėtų praeiti ši savaitė, kad būtų galima ramiai viską dėliotis, nes dabar, prieš rinkimus, šia tema yra lyg ir spekuliuojama, dirbtinai keliamos diskusijos, ar mums tos arenos reikia. Ji yra pakrikštyta arena, bet tai yra multifunkcinis kompleksas, kuriame galės vykti ir kultūriniai ir sporto renginiai, kokio regione nėra. Aišku, mes visas pastangas dėsime, kad gautume tuos pinigus, – sakė A. Norkienė.  

Pakalbintas savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigė, jog savivaldybė Vyriausybės kanceliarijai teikė sporto arenos investicinį projektą dar 2016-aisiais, tačiau, pasikeitus objekto apimčiai, yra įpareigota jį atnaujinti. Anot administracijos direktoriaus, sporto arenos statybas pradėti būtų galima 2020 m., pirmųjų metų investicijos didelės sumos nereikalautų. Pasak jo, šio objekto statybai būtų galima panaudoti ir už Butų ūkio akcijas gautas lėšas – apie 1 mln. 300 tūkst. eurų. Tai ir sudarytų 20 proc. savivaldybės dalį, mat viso objekto statybos galėtų kainuoti iki 6 mln. eurų.

2018 gruodžio 1 d. penkis milijonus kainavęs sporto centras atidarytas Kelmėje. Žiniasklaida skelbiama, kad beveik pusę reikalingų lėšų skyrė Sporto departamentas, kitą dalį – rajono savivaldybė. Statybos užtruko ketverius metus. Iš pradžių sporto kompleksą buvo užmanyta statyti su baseinu, tačiau vėliau persigalvota.

Daugiau 100 km spinduliu nuo Tauragės panašių statinių nėra. Iš panašaus dydžio miestų daugiafunkcinę sporto areną turi Jonava, statybos darbų sutartį pasirašė Mažeikiai. Tiesa, šiame mieste arena bus statoma kartu su baseinu, visas kompleksas kainuos per 13 mln. eurų. Ar jam statyti bus gautas valstybės finansavimas – neaišku. Multifunkcinė sporto arena yra ir Prienuose, kur gyventojų skaičius nesiekia 9 tūkst.

Reklama: statybų partneris

 

Kaip ir kasmet lietuvių kalbos mylėtojai kviečiami vieningai rašyti nacionalinį diktantą. Tai puiki proga ne tik pasitikrinti lietuvių kalbos žinias, bet ir atiduoti pagarbą gimtajai kalbai Nepriklausomybės dienos – Kovo 11-osios išvakarėse. Nacionalinį diktantą šiemet tauragiškiai tradiciškai kviečiami rašyti savivaldybės didžiojoje salėje, jau šį penktadienį.

Iš Vilniaus pirmąjį pavasario šeštadienį laurų prisiskynusios parvyko keturios Tauragės dainorėlės. Tarptautinio vokalinio konkurso SPACE pirmosios vietos ir Grand Prix laimėtoja savo amžiaus grupėje tapo Viltė Kirstukaitė, 1-ąją vietą ir du diplomus „Už geriausią sceninį įvaizdį“ ir „Už artistiškumą“ pelnė Meidė Šlamaitė. Prizines vietas parsivežė ir abi Atėnės.

Projekto „Kino teatrų ir kino rodymo vietų skaitmeninimas“ duomenimis, Lietuvoje 40 proc. gyventojų neturi galimybės savo savivaldybėje žiūrėti kino, rodomo profesionalia skaitmenine įranga. Statistikoje skelbiama, kad iš viso veikia 29 kino teatrai, įsikūrę didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Tauragė yra nutolusi nuo pagrindinių šiuolaikinę įrangą turinčių kino salių vidutiniškai per 100 kilometrų. Tačiau situacija gali pasikeisti, kaip informavo Tauragės kultūros centro vadovas Virginijus Bartušis, profesionali kino teatro įranga mūsų miestą galbūt pasieks dar šiais metais.

Šią savaitę vyraus itin permainingi orai. Šiltesnį orą keis vėsesnis, lietų keis sniegas ir atvirkščiai, o kelius slidins plikledis. Vienas reiškinys išsilaikys iki pat savaitės pabaigos – pūs gūsingas vėjas. Savaitei baigiantis galime sulaukti ir didesnės šilumos, kuomet temperatūra persisvers per 10 laipsnių ribą, tačiau tokia šiluma ilgai neužsibus.

VRK duomenimis, į antrą tiesioginių mero rinkimų turą pateko socialdemokratų kandidatas Darius Petrošius, surinkęs 33,09 proc. ir liberalų lyderis Dovydas Kaminskas su 27,28 proc. balsų. 


Užsidarius rinkimų apylinkėms kandidatai, susibūrę į partijų štabus, laukia skaičiuojamų rezultatų. Iš viso Tauragės apygardoje balsavo 49,54 procentai rinkėjų, tai šiek tiek didesnis aktyvumas nei 2015 metais. Balsai jau suskaičiuoti 13-tyje mažųjų apylinkių. Jų duomenimis, pirmauja socialdemokratai ir jų kandidatas į merus Darius Petrošius, antras – Dovydas Kaminskas. 

 

Šiandien, kovo 3-ąją visoje šalyje vyksta savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Viešoje erdvėje mirga visuomenininkų raginimai atlikti pilietinę pareigą ir neleisti kitiems nuspręsti, kas valdys gimtąjį kraštą ateinančius ketverius metus. VRK skelbia, kad Tauragės apygardoje 11 val. jau buvo balsavę 10,59 proc. rinkėjų, su balsavusiais iš anksto rinkėjų aktyvumas 12 val. 19 min. siekė 18 proc. Pasak Rinkimų komisijos pirmininkės Gintarės Rakauskienės, visos apylinkės yra pasirengusios ir laukia rinkėjų. Balsavimas vyks iki 20 valandos.

Šį sekmadienį – rinkimų finišo tiesioji. Į Tauragės rajono tarybą kandidatuoja 264 pretendentai, tai yra maždaug 10,5 kandidato į vieną vietą. Kad rinkėjai kuo geriau susipažintų su kandidatų asmenybėmis, partijų programomis bei nusiteikimu realiai vykdyti rinkiminius pažadus, per praėjusią ir šią savaitę surengti treji debatai. Karščiausios jų temos – žvyruotos miesto gatvės, bendruomenių dalyvavimas savivaldoje, investicijos ir darbo vietos bei planai statyti sporto areną.

Šį penktadienį B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyks dvasingas susitikimas su saleziete seserimi Liucija. Tauragiškiai turės progą išgirsti vienuolės pranešimą nūdienos visuomenei itin aktualia tema: „Dvasingumas: mada, būtinybė ar iššūkis?“ Sesuo Liucija, libreto vertėja, įvairių muzikinių projektų įkvėpėja ir iniciatorė, vadovauja seserų saleziečių namams Kaune bei vykdo jaunosios kartos šviečiamąją veiklą. 

Multifunkcinio sporto centro-arenos statybų idėją prieš pat rinkimus politikai mėto tarsi karštą bulvę. Planai Tauragėje pastatyti didžiausią sporto ir kultūros centrą regione užfiksuoti bent kelių partijų programose, taigi ne nuostabu, kad tai tapo karščiausiu diskusijų objektu politiniuose debatuose. Rinkėjams areną žadėjo liberalai ir konservatoriai, tuo tarpu jų oponentai – vieni atsargiau, kiti tiesmukai, laikosi priešingos nuomonės. Esą toks objektas mieste nėra prioritetinis, nes neaišku, iš kieno kišenės jis būtų statomas. Preliminariai arenos statybos galėtų atsieiti apie 6 milijonus eurų. 

Naujienų portalo taurageszinios.lt paskelbtoje apklausoje „Už kurį sąrašą balsuotumėte, jei rinkimai vyktų rytoj“ iš viso dalyvavo 5938 respondentai. Daugiausiai balsų jame surinko Socialdemokratų ir Liberalų sąjūdžio partijos, trečia – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.

Su kalendorinio pavasario pradžia į šalį trumpam plūstels žiemiški orai. Šios savaitės pabaigoje temperatūra kris žemyn, įsismarkaus žvarbus vėjas, o lietaus lašus keis snaigės. Tiek vairuotojų, tiek pėsčiųjų keliuose vėl lauks iššūkiai.

Šiandien prasidėjo savivaldybių tarybų ir merų rinkimų išankstinis balsavimas. Pasak Tauragės rinkimų komisijos pirmininkės Gintarės Rakauskienės, lyginant su ankstesniais metais, kol kas rinkėjai balsuoja vangiai.

 

Pirmadienį kunigas ir poetas iš Čikagos Valdas Aušra Viešojoje bibliotekoje pristatė pirmąją poezijos knygelę vaikams „Kokios avys skraido: linksmos draugų istorijos“. Prieš dvejus metus čia jis pristatė ir suaugusiems skirtą knygą „Kelionė. Žodžiai ir vaizdai“.

Tauragės rajono savivaldybės taryba pritarė projektui, kuriame numatyti pavadinimai erdvėms, esančioms prie Kultūros rūmų. Nuo Dariaus ir Girėno gatvės besidriekiantį taką nuspręsta pavadinti Meno kolektyvų alėja, o greta Vlado Putvinskio paminklo esančią zoną – Šaulių skveru.

Praėjusį pirmadienį Tauragės bendruomenių namuose vyko susitikimas su kandidate į prezidentus Ingrida Šimonyte. Pilnutėlė salė tauragiškių klausėsi politikės įžvalgų apie prezidento ir savivaldos rinkimus, Seimo narių skaičiaus mažinimo vajų, kitas nūdienos aktualijas. I. Šimonytė atsakė į susirinkusiems rūpimus klausimus: ar reikia visuotinio šaukimo į kariuomenę, kokios užsienio politikos tendencijos pasaulyje, ar bus Lietuvoje krizė.

Paskutinės kalendorinės žiemos dienos dvelks pavasariu. Nors naktimis ir pasikandžios nedidelis šaltukas, dienomis vyraus maloni šiluma, kuria mėgautis trukdys gūsingas vėjas. Antroje savaitės pusėje, prasidėjus kovui, šilumą išstums šaltesni orai, gali sugrįžti ir snaigės.

Žiemą Tauragės krašto gamta ilsisi, tačiau brakonieriams atostogų nėra. Poilsiauti laiko neturi ir juos medžiojantys aplinkos apsaugos pareigūnai, su taisyklių pažeidėjais kovojantys visais sezonais. Nors nepaisančiųjų įstatymų nemažai, visgi pastebimas situacijos gerėjimas. Žmonių sąmoningumas ir meilė gamtai auga, o šiurkščių pažeidimų skaičius pastaraisiais metais mažėja.   

Tauragės rajono savivaldybės administracija Tarybos narius ir žurnalistus pakvietė apsilankyti baseino statybvietėje. Darbų vykdytojai patikino, jog kapitaliniai statybos darbai praktiškai baigti – sienos, lubos, grindys ir baseino techninės konstrukcijos beveik paruoštos vidaus apdailai, o baseino zonų kontūrai matyti jau dabar.

Lietuvos kultūros taryba (LKT) priėmė galutinius sprendimus dėl Tolygios kultūrinės raidos programos finansavimo. Trims šimtams visoje Lietuvoje vyksiančių iniciatyvų šiame etape paskirstyta daugiau nei 1,8 mln. eurų. Tauragės apskrityje 18 projektų skirta 89 750 Eur, iš jų 9 Tauragės projektams – 44 400 Eur.

Matėme jį ir valstybingumo renginiuose su šaulio uniforma, ir priimantį apdovanojimus iš prezidentės rankų, ir su sportbačiais, bėgantį maratonus. Dovydo dėka ir pastangomis Tauragės miesto vardas dešimtis kartų suskambėjo ne tik valstybinių, bet ir užsienio konferencijų salėse, kur mūsų kraštą jis pristatė kaip inovatyvų, kūrybingą ir ambicingą rajoną. Pats emigranto duonos ragavęs, užsienyje studijavęs, tačiau dirbti į Tauragę grįžęs Dovydas ėmėsi telkti emigrantų bendruomenę, kurti ryšius su išvykusiais bei apie grįžimą į tėvynę svajojančiais tautiečiais. Taip gimė iniciatyva „Globali Tauragė“, kuri buvo įvertinta iš Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės bei Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio rankų įteiktais apdovanojimais. Užsispyrimo siekti tikslų ir meilės savo kraštui Dovydas tikina išmokęs iš savo tėvų.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai nuo ankstyvo ryto suorganizavo reidą Tauragėje, Tilžės pl. ir Pramonės g. Prevencinės priemonės metu buvo tikrinamas vairuotojų blaivumas.

Trečiadienį Tarybos posėdyje Pranas Petrošius nusprendė kartą ir visiems laikams atsakyti į jam nuolat viešai užduodamą klausimą: kaip ir už kiek kadaise privatizavo „Dunokų“ automobilių stovėjimo aikšteles. Anksčiau visų tauragiškių reikmėms naudotos aikštelės šiuo metu privačios ir skirtos tik prekybos centrų „Norfa“ pirkėjams. Naktimis statyti automobilių jose negalima. P. Petrošiui pareiškus, kad aikšteles pirko UAB „Bernotiškės“, kurioje jis buvo tik vienas iš akcininkų, paaiškėjo įdomių dalykų. Įmonę netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo jis įkūrė kartu su buvusiu Tauragės KGB poskyrio viršininku Aleksandru Kičaikinu. Nuo 2005 m. akcininkų sąraše figūruoja ir dabartinio kandidato į merus Dariaus Petrošiaus pavardė.

Trečiadienį Tarybos posėdyje Pranas Petrošius nusprendė kartą ir visiems laikams atsakyti į jam nuolat viešai užduodamą klausimą: kaip ir už kiek kadaise privatizavo „Dunokų“ automobilių stovėjimo aikšteles. Anksčiau visų tauragiškių reikmėms naudotos aikštelės šiuo metu privačios ir skirtos tik prekybos centrų „Norfa“ pirkėjams. Naktimis statyti automobilių jose negalima. P. Petrošiui pareiškus, kad aikšteles pirko UAB „Bernotiškės“, kurioje jis buvo tik vienas iš akcininkų, paaiškėjo įdomių dalykų. Įmonę netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo jis įkūrė kartu su buvusiu Tauragės KGB poskyrio viršininku Aleksandru Kičaikinu. Nuo 2005 m. akcininkų sąraše figūruoja dabartinio kandidato į merus Dariaus Petrošiaus pavardė.

Iki savivaldybių tarybų rinkimų lieka 10 dienų. Gyventojams jau pilnu pajėgumu nešiojamos rinkimų kortelės, informaciją, kur, kaip ir kada balsuoti, paskelbė Vyriausioji rinkimų komisija.