2020 Gegužės 28 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kodėl vaikams norisi išbandyti kvaišalus?

  • Įkelta: 2020-05-21
Asociatyvi nuotrauka
Gema NAIRANAUSKAITĖ
Visuomenės sveikatos biuro specialistė

 

Lietuvoje, kaip ir Europoje, populiariausias  narkotikas vis dar yra kanapės. Daugiau negu 70 proc. jaunimo mūsų šalyje teigia, kad būtų labai lengva įsigyti kanapių, o kas ketvirtas jaunuolis prisipažįsta, kad bent kartą yra jų vartojęs. Paaugliai neretai tiki, kad kanapes vartoti nepavojinga arba kad tai tik lengvas narkotikas. Tiesa ta, kad „lengvi“ narkotikai neegzistuoja. Nuo visų rūšių narkotikų žmogus gali tapti priklausomas ir bet koks narkotikas gali tapti mirties priežastimi.

Kodėl norisi pabandyti?

Priežasčių daugybė: patiriamas spaudimas ar patyčios mokykloje, konfliktai namuose, noras pabėgti nuo nemalonių jausmų, užsimiršti. Vartoti psichoaktyvias medžiagas gali paskatinti noras išbandyti kažką naujo, nekasdieniško. Didelės įtakos turi ir tai, kokios šeimoje diegiamos vertybės, galbūt vartoja patys šeimos nariai. Svarbūs besiformuojantys paauglio elgesio stereotipai, neatsiejamas ir bendraamžių spaudimas, statuso „kietas“ suvokimas.

Pirmiausia paaugliai su psichoaktyviomis medžiagomis pradeda eksperimentuoti, kiek vėliau tai gali stiprėti ir išaugti į problemišką vartojimą. Atsiranda vis didesnė tolerancija vartojamiems kvaišalams. Patyrus kažką malonaus smegenyse aktyvuojami malonumo centrai. Jie „ilgisi“ šių malonumų, ir ateityje nesąmoningai ar sąmoningai stengiamasi tai pakartoti. Galiausiai pereinama prie piktnaudžiavimo – pasireiškia pirmieji priklausomybės požymiai, psichoaktyvios medžiagos įsijungia į fiziologinius organizmo procesus. Fizinė priklausomybė prilyginama lėtinei ligai, todėl reikalingas ilgalaikis gydymas – panašiai kaip ir kitoms lėtinėms ligoms.

Kokia turėtų būti tėvų pozicija?

Būkite pavyzdžiu, bendraukite su vaiku, domėkitės, kalbėkitės apie psichoaktyvias medžiagas. Negaudami tinkamos informacijos apie kvaišalus, vaikai netenka galimybės mokytis, kaip save nuo jų apsaugoti. Akcentuokite reikalingus įgūdžius: atsargumą, kritinį mąstymą, gebėjimą pasakyti „ne“, pagalbos ieškojimą.

Jei sužinojote ar įtariate, kad jūsų vaikas vartoja psichoaktyvias medžiagas, būkite budrūs: atkreipkite dėmesį į pasikeitusį jo elgesį ir nuotaiką. Galbūt jis staiga tapo paniuręs, uždaras ar neįprastai nuvargęs? O gal kartais garsiai ir isteriškai juokiasi? Atsiradę miego, kraujospūdžio sutrikimai, raudonos akys, dažnas šniurkščiojimas nosimi nesant slogos gali būti rimti signalai tėvams.

Savo paauglį jūs pažįstate geriau negu bet kas kitas, tad nereikia būti specialistu, kad suprastumėte, ar vaikas eksperimentuoja su psichoaktyviomis medžiagomis. Svarbiausia, kad kuo greičiau išsiaiškintumėte, nes vaiko smegenys dar tik vystosi ir yra labai jautrios kvaišalų poveikiui.

Privalote vaikui parodyti, kad žinote, kas vyksta, tad pradėkite ruoštis pokalbiui. Jokiu būdu jo neatidėliokite, – nėra geresnio laiko nei dabar, pirmoji tėvų reakcija yra labai svarbi. Pokalbį pradėkite pozityviai, parodydami vaikui, kad jis jums rūpi. Pabrėžkite, kad norite ne nubausti, o sužinoti tiesą ir kartu išspręsti problemas. Pirma paklauskite jo nuomonės, neskubėkite vertinti ir rodyti savo išmanymo. Priimkite vaiko jausmus, – tikėtina, kad jis reaguos neigimu ir pykčiu, tačiau neretai po tuo slypi kažkas daugiau.

Jeigu jūsų atžala nerūko, nevartoja alkoholio, didžiuokitės juo ir palaikykite tokį elgesį. Vaikas turi žinoti, kad jį palaikote.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šią savaitę paaiškėjo dar vienas kandidatas šių metų Seimo rinkimų kovoje. Tauragės socialdemokratai nusprendė kelti savo pirmininką Darių Petrošių. Iki šiol Tauragės vienmandatėje rinkimų apygardoje buvo aiškūs tik du kandidatai – konservatorius Arūnas Valinskas, deleguotas partijos centrinio štabo, ir tauragiškė Seimo narė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Tauragės skyriaus pirmininkė Aušrinė Norkienė.

Ketvirtadienio rytą vaikų lopšelio-darželio rūsyje užsidegė elektros instaliacija. Laimei ugnis išplisti nespėjo. Tėvai informuoti vaikų į darželį šiandien nevesti.

Nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. vaikus bus galima mokyti ir namuose pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo bendrąsias programas. Šeimos, norinčios mokyti vaikus namuose, turės atitikti tam tikras sąlygas.

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pranešė, jog nuo birželio 1-osios Lietuvoje siūloma leisti renginius iki 300 dalyvių atvirose erdvėse.

Ko gero, nieko nėra baisesnio, kaip sulaukti senatvės nemylinčioje šeimoje. Panašioje padėtyje atsidūrė 96-erių Marijona. Trečiadienį močiutės namuose apsilankiusi policija fotografavo kraujosrūvas ant senolės veido, surašė parodymus, kuriais ji paliudijo buvusi sumušta savo 65-erių metų dukros. Pareigūnai patvirtino: šis dukros išpuolis – ne pirmas.