Lietuviško garo tradicijas atgaivinę tauragiškiai: ar esate buvę tikroje pirtyje?
Įkelta:
2021-12-10
Nuotrauka
pirtis
informacija@taurageszinios.lt
A
A

– Jei manote, kad gera pirtis – tai 100-o laipsnių karštis, deginantis odą, maistu ir gėrimais nukrauti stalai, pažadame, nustebsite užsukę į tikrą lietuvišką pirtį, – žada tauragiškiai Eglė Tamulynienė ir Šarūnas Paulikas. Ilgai svajoję turėti nuosavą pirtį, draugai vieną dieną ėmė ir išpildė norą. Lietuviškas pirties tradicijas iš naujo atradę šeimininkai kviečia bičiulius atgauti jėgas ne bet kur, o į „Gabijos pirtį“ Tauragėje.

Suvienijo bendras tikslas

Eglė pasakoja, kad turėti pirtį, kurioje gera atsikvėpti, ir įsirengti vietą maudynėms buvo sena jos svajonė, kilusi dar tuomet, kai vyras su uošviu iš jūrinių konteinerių Tauragėje statė svečių namelį, „Tauro trobą“. Tuomet taip ir maniusi, kad noras tik ir liks svajone, moteris ėmė gilintis į lietuviškas pirties tradicijas.

– Supratau, kad daugelis nėra patyrę pirties taip, kaip mūsų protėviai mėgo ir mokėjo. Pirties, kuri sveikatina žmogų, papročiai dar visai neseniai buvo gyvi, bet primiršti Juk laikui bėgant tapo įprasta pirtyje sočiai prisivalgius kęsti karštį ant aukščiausio laiptelio. Kuo karščiau, tuo geriau, – šypteli jis.

– Kai atradau senąją lietuvišką pirtį, supratau, kad ji visai kitokia: ypač gausi procedūrų, skirtų išlaisvinti kūne susikaupusią įtampą, sušildyti kūną, o svarbiausia – pajausti vidinę ramybę, – pasakojo Šarūnas.

Idėja statyti pirtį, kuri atgaivintų senąsias tradicijas, suvienijo bendraminčius – neilgai trukus prasidėjo intensyvūs darbai.

Norėdami būsimiems svečiams priminti turtingą lietuviškos pirties kultūrą, abu tauragiškiai su pavadinimu neužtruko. Pirtį pavadino deivės Gabijos, ugnies ir namų židinio globėjos garbei.

Pasirinko etnodizainą

„Gabijos pirties“ šeimininkai tikina sulaukę daug vertingų patarimų iš amato žinovų ir dešimtis metų pirtinimo patirtį turinčių meistrų, kurie prisidėjo, kad pirčių lankymas būtų įtrauktas į Lietuvos nacionalinį kultūros paveldą. Jų patarimai davė kryptį ir projektavimo darbams: kaip ir tradicinėse pirtyse, erdves pirmiausia suplanavo taip, kad pirtininkui būtų patogu vanoti, masažuoti, o svečiai galėtų patogiai įsitaisyti ir mėgautis pirties apeigomis. Svarbiausia pirties dalis – periodinio kūrenimo krosnis. Tai senovinio tipo krosnis, kurią tinkamai įkūrenti reikia net keturių valandų. Tokiu būdu iškūrenta krosnis užtikrinta švelnų, lengvą garą. Visai kaip senovėje.

– Kai atradau senąją lietuvišką pirtį, supratau, kad ji visai kitokia: ypač gausi procedūrų, skirtų išlaisvinti kūne susikaupusią įtampą, sušildyti kūną, o svarbiausia – pajausti vidinę ramybę, – pasakojo Šarūnas.

Kitas išskirtinis „Gabijos pirties“ akcentas – 300 m ilgio takelis, vedantis į pirtį.

– Anksčiau pirtį lietuviai laikė žmogaus mirties ir atgimimo simboliu. Ją netgi vadindavo mažąja mirtimi ir gimtimi. Žingsniuodami pirties takeliu atsipalaiduodavo, palikdavo dienos rūpesčius ir vargus, o po pirties procedūrų, susijusių su ugnies, vandens ir žemės stichijomis, jausdavosi lyg naujai gimę. Pamanėme, kad tai graži tradicija, ypač aktuali dabar, kai visi nuolat skubame. Taip simbolinis takelis, kuris veda pro miškelį į pirtį, atsirado ir pas mus, – apie kilusį sumanymą pasakoja E. Tamulynienė. 

Kai atėjo metas rinktis dizainą, į pagalbą draugams atėjo tauragiškė Vaida Žemaitytė, interjero studijos „Cle de Maison“ įkūrėja. Žymi dizainerė pasiūlė sprendimą, kuriame pastato funkcionalumą pavyko suderinti su temą akcentuojančiu etnointerjero stiliumi.

Tiek Eglė, tiek Šarūnas džiaugiasi, kad pirtį, įrengtą Tauragėje šalia svečių namelio „Tauro troba“, pavyko suprojektuoti kiek įmanoma erdviau. Šiuo metu pirties procedūromis ant pirtyje įrengtų plautų gali mėgautis iki 10 žmonių grupė.

Nuotrauka
pirtis

Sudomino gera savijauta

Kuo lietuviška pirtis ypatinga? Šeimininkai tikina, kad mūsų krašte kadaise paplitusi pirtis gali prilygti turkiškai ar net labiausiai pasaulyje vertinamoms spa procedūroms, tačiau retas apie tai yra girdėjęs. Odos šveitimai, pasivanojimai, kompresai yra tik kelios iš gausybės procedūrų, kurios, Šarūno teigimu, būdingos tradicinei pirčiai. Didžiausias išskirtinumas, kad garo kaitra nėra didelė. Siekia vos 50–60 laipsnių. Tai saugi pirtis, kuri leidžia procedūromis mėgautis 3–4 valandas.

– Lietuviška pirtis man yra stebuklas, – sako Eglė. – Ji ir įsitempusius raumenis atpalaiduoja, ir rūpesčių pilną protą nuramina. Gal dėl natūralių kvapų, nes tai išties aromatinga pirtis. Net žiemą gali pasijausti taip, lyg būtų pavasaris ar net vasara. Tiek skirtingų žolelių, augalų pasitelkiama aromaterapijai ir vantoms rišti. Svarbiausia, kad iš pirties išeini visokeriopai pailsėjęs.

– Jau kurį laiką domiuosi Wim Hof’o ir kvėpavimo metodais, nuolat gilinuosi į kūno veikimo principus. Žinau, kad šaltį, garo šilumą ir kvėpavimą galima apjungti. Jei viskas klostysis gerai, svečiams pasiūlysime ir daugiau procedūrų, – ateities planais dalijosi Šarūnas.

Šarūnas prideda, kad pirtininko vaidmuo lietuviškoje pirtyje ypač atsakingas. Visuomet pirtyje besilankančiųjų svarbu pasiteirauti, ar jie turi kokių sveikatos problemų. Pirčių sezonui jis pradeda ruoštis dar vasarą, o procedūroms – dieną prieš.

– Net sakoma, kad geras pirtininkas per savaitę gali dirbti tik tris kartus. Pirtinant kitus netenkama daug jėgų, skysčių, trūksta elektrolitų, dėl to dieną prieš pirtį stengiuosi sukaupti, o po pirties atstatyti jėgas, – teigia Šarūnas. – Pirtininkas yra atsakingas, kad pirties dalyviai žinotų, kaip elgtis pirtyje, jaustųsi patogiai, dėl to norintiems išbandyti lietuvišką pirtį, visuomet patariu neapkrauti kūno sunkiu maistu, tuo labiau alkoholiu. Mat apsunkęs skrandis nebeatlieka savo funkcijų, tuomet kenčia ir pats žmogus.

Vietoje sunkių patiekalų „Gabijos pirtis“ vaišina žolelių arbata, lengvais užkandžiais, o svečius ragina atsipalaiduoti nuo negatyvių kalbų, pabūti daugiau tyloje kaitinantis šilto garo pirtyje.

Lietuviškos pirties ritualus vedantis Šarūnas įsitikinęs – kitus pirtinantis meistras pats turi gyventi subalansuotą gyvenimo būdą, aktyviai sportuoti, tačiau neslepia, kad jo paties kelias iki tampant pirtininku buvo visai kitoks.

– Prieš kelerius metus turėjau naktinio klubo verslą. Buvo audringų vakarėlių, nuolat ir daug naujų pažinčių. Atėjo gyvenime etapas, kai supratau, kad nebenoriu to lėkimo, naktinėjimo, pavargo ir kūnas. Vieną dieną apsisprendžiau ir tiesiog pardaviau savo verslą. Pasisėdėjimus iki paryčių pakeitė sportas. Kai tik atsirado laiko, ieškojau būdų, kaip natūraliai atsipalaiduoti, ir atradau lietuvišką pirtį. Pradėjau intensyviai mokytis pirties vedimo paslapčių pas Perkūnijos pirties mokyklos meistrus, tai užtruko ilgiau nei metus,  – pamena pirtininkas ir dviračių sporto mėgėjas, savo malonumui dviračiu įveikiantis 180 km per dieną.

Į pirtį – ir rytais

Dabar vietoje įprasto rytinio kavos puodelio tauragiškiai kviečia svečius išbandyti ankstyvesnę, rytinę pirtį.

– Lietuviška pirtis man yra stebuklas, – sako Eglė.

– Daugelis mano, kad pirtis puikiai atpalaiduoja. Esame pastebėję, kad pailsėjusio žmogaus kūną garas ir vantų prisilietimai ryte švelniai pažadina ir puikiai tonizuoja. Patys tuo ne kartą įsitikinome ir likome nustebę, – savo atradimais dalijasi E. Tamulynienė.

Kaip ir vakarinio pirtinimosi metu, krosnis kuriama gerokai prieš einant į pirtį. Mėgautis pirtimi dažniausiai jau galima nuo 10–11 val. dienos, o procesas trunka kelias valandas. Nors eiga ir panaši, šeimininkai pastebi, kad pati atmosfera kitokia nei vakare: daugiau juokų, pašnekesių, išeinantys jaučiasi gyvybingesni ir gerai nusiteikę darbui.

Nuotrauka
pirtis

Tapo nauja tradicija

Šeimininkai juokauja, kad pirtyje visi lygūs, nesvarbu, kokie santykiai sieja svečius. Vadovas ar darbuotojas, giminaitis ar draugas – visa tai „Gabijos pirtyje“ nebeturi reikšmės, kai dalyviai mėgaujasi panašiais potyriais, dalijasi įspūdžiais ir paprasčiausiai tampa pirties draugais. Įprastai čia lankosi tiek šeimos su savo atžalomis, tiek senjorai, nes amžiaus cenzo lietuviškas garo tradicijas tęsiančioje pirtyje nėra. Pastovūs, įvairaus amžiaus svečiai turi savo mėgstamas procedūras ir į pirtį vyksta tiesiog atsipalaiduoti ir susitikti su bendraminčiais.

– Įdomu, kad pirtyje apsilankę ir ją išbandę verslininkai dažnai panašų pasibuvimą padovanoja ir savo komandoms, verslo partneriams. Mintis tokia, kad sveikatos ir geresnės savijautos norisi visiems. Atsipalaidavimas, pirties procedūros vis dažniau laikomi geriausia padėka už puikiai atliktą darbą, sukelia komandoms daug šiltų emocijų. Todėl darbo ar gimtadienio vakarėlius rengti pirtyje su pirties apeigom tampa vis populiariau, – pasakoja Šarūnas.

Eglė priduria, kad, „Gabijos pirtį“ renkasi ir moterys, vertinančios natūralias grožio procedūras. Lengvas garas yra vienas veiksmingiausių odos valymo būdų. Laiką leidžiant garuose palengva prakaituojant atsiveria odos poros ir per jas pasišalina toksinai.  Moterys mėgsta ir šveičiamąsias procedūras, kurių metu pašalinamos senos odos ląstelės. Kūną nušveitus natūraliais pievos augalų ir lietuviškų žolelių mišiniais lankytojos džiaugiasi gaivia ir švelnia oda, o drėkinantis poveikis trunka kelias dienas. 

Ateityje daugiau procedūrų

Savo klientams rekomenduoja tik tai, ką  patys atradę ir išbandę, pasakoja tauragiškiai.

– Būna, klientai sako: į pirtį einame kiekvieną savaitgalį jau 10 metų, ir tik dabar supratome, kas yra ta tikra pirtis! Tai mums yra didelis įvertinimas, – džiaugiasi verslininkė.

„Gabijos pirties“ Tauragėje šeimininkai tikisi dar labiau nustebinti pirties lankytojus: ruošia pirties edukacijas, specialias programas poroms bei naujas procedūras.

– Jau kurį laiką domiuosi Wim Hof’o ir kvėpavimo metodais, nuolat gilinuosi į kūno veikimo principus. Žinau, kad šaltį, garo šilumą ir kvėpavimą galima apjungti. Jei viskas klostysis gerai, svečiams pasiūlysime ir daugiau procedūrų, – ateities planais dalijosi Šarūnas.

Nuotrauka
pirtis
Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.