Lietuvos darbo biržai – 95-eri
Įkelta:
2015-01-14
Nuotrauka
Aprašymas
Jubiliejaus akimirka. Iš kairės į dešinę: Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariai Darius Stankus ir Sigitas Mičiulis dėkojo Tauragės teritorinės darbo biržos direktoriui Mindaugui Macui už socialinę partnerystę

Deimantė JASAITYTĖ

Lietuvos darbo birža (LDB) mini 95-erių metų jubiliejų. Sukakties minėjimas skirtas prisiminti viską, kas pasikeitė per daugelį metų, aptarti praėjusį laikotarpį bei padėkoti tiems, kas prisidėjo prie įstaigos kūrimo.

Iškilmingo renginio metu paskaitą „Darbo biržos įkūrimas (1919) ir Lietuvos valstybės (1918-1940) modernėjimas“ skaitė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas, dr. Norbertas Černiauskas, o nusipelnę darbuotojai pagerbti LDB direktoriaus Vido Šlekaičio padėkos raštais.

Apie darbo biržos pradžią bei jos susikūrimą pasakoja dr. Norbertas Černiauskas.

– Sunku pasakyti tikslią darbo biržos įkūrimo datą, nes tai buvo ilgas procesas. Visgi, minėti reikėtų 1919 metus, kuomet buvo paskelbtas Lietuvos darbo biržos įstatymas – tuo laikotarpiu šalyje vyko kova už nepriklausomybę, o valstybė suprato, kad nedarbas gimdo skurdą ir tai stabdo visuomenės kūrimąsi – reikėjo kažką daryti. Jau po poros mėnesių Tauragėje buvo įkurta vietos darbo birža. Tų pačių metų pradžioje darbo biržos steigimo idėja buvo iškelta ir Skaudvilėje, kur apskrities komitetų suvažiavimas, susipažinęs su darbo biurų veikimu, nutarė organizuoti prie visų Komitetų darbo biurus, kurie greičiausiai taip ir nebuvo įsteigti.

Kaip teigia istorikas, pagal to meto įstatymus darbo biržos turėjo būti įkurtos visuose miestuose, kuriuose gyveno daugiau kaip 4 tūkstančiai gyventojų.

– Yra žinoma, kad 1919-1940 m. laikotarpiu ši institucija dabartinės Tauragės apskrities teritorijoje tikrai veikė dviejose vietose – Tauragėje ir Jurbarke. Darbo biržoje dažniausiai dirbdavo 1–2 etatiniai darbuotojai. Tiesa, jiems padėti kartais būdavo įdarbinami bedarbiai. Šalia darbo biržos veikdavo komitetas įvairioms problemoms spręsti, kurį sudarydavo valstybės, verslo ir darbininkų atstovai. Tokie komitetai neretai tapdavo puikia tribūna darbininkų pozicijai išreikšti. Pavyzdžiui, 1926 m. Tauragės darbo biržos komiteto vadovybėje įvairių darbininkų profesinių sąjungų atstovai sėkmingai reikalavo, kad biržoms vadovautų tik patys darbininkai. Į darbo biržos komiteto posėdžius būdavo išsikviečiamas miesto burmistras, pramonininkų atstovai, o bedarbių delegatai nuolatos lankydavosi savivaldybės valdybos posėdžiuose.

Pasak N. Černiausko, naudodamiesi komiteto teikiama tribūna, profesinių sąjungų atstovai kėlė reikalavimus dėl privalomo darbininkų įdarbinimo tik per darbo biržą, o savivaldybė raginta pradėti kanalizacijos tiesimo darbus įdarbinant tik darbo biržoje registruotus bedarbius.

– Tuomet Lietuvoje bedarbiai mėgo drąsius ir kartu deklaratyvius reikalavimus, pavyzdžiui, kad būtų visiems bedarbiams duodama darbo, kad būtų duodama piniginė pašalpa. Ilgainiui, silpstant darbo biržų kūrimosi bumui bei valdžią perėmus tautininkams, tokie šūkiai išnyko, – „Tauragės žinioms“ sakė dėstytojas.

Darbo birža, anot Norberto Černiausko, dažniausiai buvo įsikūrusi savivaldybės išnuomotame 1–2 kambarių bute. Žinoma, kad bedarbiai pildydavo anketas apie savo amžių, lytį, buvusį užsiėmimą ir šeiminę bei turtinę padėtį. Pagal šiuos duomenis visi nedirbantieji būdavo suskirstomi į tris kategorijas, pagal kurias galėjo tikėtis vienokios ar kitokios pagalbos, pavyzdžiui, nuo kategorijos priklausė, kiek darbo dienų per savaitę bus paskirta dirbti viešuosius darbus. Piniginės pašalpos, istoriko teigimu, mokėtos itin retai, nes manyta, kad viešieji darbai ir yra pašalpa, o piniginės išmokos tik „tvirkina“ nedirbančius.

Visgi, pagrindiniais darbo biržos siekiais tapo noras mažinti nedarbą padedant bedarbiams susirasti darbą, o darbdaviams – darbininkus. Deja, ne visi šios įstaigos tikslai buvo pasiekti, nes dalis darbininkų nesikreipdavo į įstaigą, o darbdaviai darbo jėgą taip pat susirasdavo tiesiogiai.

Į darbo biržą dažniausiai registruodavosi menko išsilavinimo, jauni, dažniausiai jokios kvalifikacijos neturintys darbininkai, o darbdaviams daugiau reikėjo kvalifikuotos darbo jėgos – technikų, vairuotojų, pramonės specialistų. Todėl ilgainiui darbo biržos pagrindine funkcija tapo bedarbių registravimas ir nukreipimas į valstybės organizuojamus viešuosius darbus.

Manoma, kad XX a. 4-ajame dešimtmetyje Lietuvoje būta apie 15 tūkst. oficialių bedarbių, dviems trečdaliams jų paskirti viešieji darbai. Tauragės apskrityje buvo vienas mažesnių nedarbo lygių šalyje. Kaip teigia N. Černiauskas, čia kas mėnesį registruota vidutiniškai tik apie keliasdešimt nuolatinių bedarbių, o kartais nė vieno. Beveik visi jie – paprasti darbininkai. Didesnis nedarbas fiksuotas tik 1926 m. ir ekonominės krizės metais (1933–1934 m). Tiesa, tai nereiškė, kad situacija darbo rinkoje buvo gera, tiesiog didelė dalis gyventojų gyveno provincijoje, ir greičiausiai nesuprato, kad jie yra bedarbiai ir kad turi kažkur kreiptis. Tauragė, neturėjusi didesnės pramonės, nepritraukė provincijos darbininkų – potencialių bedarbių – todėl situacija dėl nedarbo mieste buvo žymiai geresnė, lyginant su Kaunu, Šiauliais, Klaipėda, tačiau, kita vertus, vietos gyventojai uždarbio dairėsi ir į gretimas apskritis. Tauragės kraštas driekėsi šalia Klaipėdos krašto ir Vokietijos, todėl daugelis darbininkų sezoniniams darbams vykdavo būtent ten, nes užmokestis buvęs 20-50 proc. didesnis. Neatmestina galimybė, kad dalis gyventojų užsiėmė kontrabandos „verslais“.

Tauragės teritorinės darbo biržos direktorius Mindaugas Macas mano, kad nedarbo problema aktuali iki šiol, tačiau dabar ją galima išspręsti – tam turimi galingi finansiniai svertai. Tačiau, M. Maco teigimu, būtina bendradarbiauti visiems – tiek darbdaviams, darbininkams, tiek savivaldos institucijoms, kitaip tariant, turi vykti socialinė bendrystė. Anot įstaigos direktoriaus, dabar darbo biržos yra kur kas modernesnės, aprūpintos naujausia technika, o daugybės metų patirtis užtikrina kokybiškus sprendimus.


Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
prieš 1 dieną
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.