3 būdai, kuriais finansiniai sukčiai manipuliuoja žmonėmis, kad išviliotų jų pinigus
Įkelta:
2023-05-04
Nuotrauka
sukciai
Aprašymas

Asociatyvi pexels.com  nuotrauka

Lietuvos bankas neseniai perspėjo dėl itin išaugusio finansinių sukčių aktyvumo. 2022 m. nusikaltėliai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 12 mln. eurų – 20 proc. daugiau nei 2021-aisiais. Anksčiau „Citadele“ banko iniciatyva atlikta apklausa parodė, kad tik 24 proc. respondentų Lietuvoje teigia niekada nesusidūrę su bandymu finansiškai sukčiauti. „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovas Romas Čereška atskleidžia 3 būdus, kaip pasinaudodami žmonių emocijomis finansiniai sukčiai bando pasipelnyti.

„2022 m. iš Lietuvos bankų klientų išviliota 12 mln. eurų – tai 20 proc. daugiau nei prieš metus (2021 m. – 10 mln. eurų). To priežastis reikėtų vertinti kompleksiškai – matome didelį sukčių suaktyvėjimą, taip pat gyventojai vis daugiau laiko praleidžia naudodamiesi išmaniaisiais įrenginiais, daugelį bankų paslaugų gauna nuotoliniu būdu, apsipirkdami atsiskaito įvairiais įrenginiais, už pirkinius sumoka internetu – visa tai smarkiai išplečia galimybes veikti sukčiams. Be to, jie vis geriau įvaldo meną manipuliuoti savo aukomis ir bandyti juos paveikti emociškai“, – sako R. Čereška.

Bando sukelti baimės jausmą

Sukčiai dažnai bando manipuliuoti savo aukos emocijomis – dažniausiai jau pačioje pokalbio telefonu pradžioje jie mėgina pasėti nesaugumo ir baimės jausmą, pavyzdžiui, pasakydami, kad šiuo metu su jūsų paskyra vyksta kas nors neįprasto, aktyviai stengiamasi į ją įsilaužti, bandoma jūsų vardu paimti paskolą ar panašiai. Jeigu pašnekovą pavyksta apgauti ir jis patiki situacijos rimtumu, kitas žingsnis ir pagrindinis sukčių tikslas – išgauti prieigos prie interneto banko duomenis, kuriuos vėliau galima panaudoti aukos lėšoms iš tos sąskaitos pasisavinti.

Skubinimas

Paskambinę aukai sukčiai bando sukurti įspūdį, kad turite neatidėliodami imtis veiksmų – taip siekiama paskatinti priimti skubius, neapgalvotus sprendimus. Baimė ir jausmas, kad turite ką nors daryti tuojau pat – tai emocijų derinys, kuris daugeliui išjungia kritinį mąstymą ir skatina daryti viską, ką tik galite, vadovaudamiesi sukčių užuominomis. Žaisdami šiomis emocijomis sukčiai, deja, neretai pasiekia savo tikslą, ypač dažnai taip pasiseka apgauti vyresnio amžiaus žmones.

Didelio pelno pažadai

Naudodamiesi bendra finansinių žinių visuomenėje stoka, sukčiai neretai renkasi taktiką, kai siūlomas lengvas uždarbis – investicinis sukčiavimas išlieka viena populiariausių sukčių naudojamų schemų 2023-iaisiais.

Turbūt yra tekę žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose pastebėti istorijų apie įspūdingą sėkmę kriptovaliutų biržoje – tokie atvejai giliai įsirėžia žmonių atmintyje, o sukčiai tuo naudojasi ir bando „parduoti“ savo pasiūlymą greitai užsidirbti. Jie kuria profesionaliai atrodančius netikrus investicinių platformų tinklalapius, kur galite susikurti profilį ir įsitikinti neva augančiomis pajamomis iš investicijų. Visa tai – puikus triukas, neretai padedantis iš patiklių gyventojų išvilioti pinigus, kurių susigrąžinti, deja, nepavyks, o pasinaudoję gautais asmens duomenimis sukčiai gali dar ir paskambinti ir prisistatę „ekspertais“, galinčiais padėti atgauti investuotus pinigus, ne vieną auką apgauti pakartotinai.

„Sukčiai aktyviai veikia ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos bei ES šalyse, tad mes, kaip visuomenė, turime išmokti nuo jų apsisaugoti. Deja, centralizuoto sprendimo, kaip su finansiniu sukčiavimu kovoti, nėra, todėl pirmiausia kiekvienas turime į šią temą gilintis ir žinodami apie gresiančias rizikas saugoti savo finansus – kritiškas požiūris ir domėjimasis aktualijomis yra pirmas žingsnis, siekiant apsisaugoti nuo finansinio sukčiavimo“, – komentuoja R. Čereška.

Jau girdėti patarimai, kuriuos verta prisiminti

Nesidalykite asmenine informacija. Jei jūsų prašo pasidalyti banko slaptažodžiais, kodais, mokėjimo kortelių duomenimis, neatskleiskite šių duomenų paklausti telefonu ir neįveskite jų, paspaudę nuorodą. Banko ar policijos pareigūnai niekada neprašys prieigos prie jūsų paskyros duomenų.

Atidžiai tikrinkite informaciją. Visada patikrinkite interneto naršyklės adreso juostoje rodomą adresą – ar jis atitinka tai, ką norėjote aplankyti. Jei naudojatės interneto paieškos varikliu (pvz., „Google“), neatidarykite pirmosios svetainės, pažymėtos kaip reklama, prieš tai neįsitikinę jos tikrumu.

Neatsakykite į prašymą imtis greitų veiksmų. Žmogaus protas linkęs susipainioti situacijose, kai reikia greito sprendimo. Jei jus skubina ir nežinote, kaip elgtis, neskubėkite ir išlaikykite šaltą protą. Prisiminkite pirmąjį patarimą – patikrinkite informaciją. Nei bankas, nei kitos teisėtos organizacijos neskubins jokio kliento nedelsiant imtis veiksmų.

Neatidarykite nuorodų, gautų trumpąja žinute ar el. paštu. Pirmiausia patikrinkite el. pašto adresą ir siuntėją – ar jis jums žinomas ir tikras. Sukčiai dažnai sukuria el. pašto adresą, kuris yra panašus į originalų, tačiau praleidžia raidę arba naudoja simbolį, imituojantį tikrą el. pašto adresą. Taip pat neatsakykite į kvietimus įdiegti kokias nors programas.

Įsijunkite pranešimus apie siunčiamus mokėjimus savo banko programėlėje. Tai padės sekti visas atliekamas pinigų operacijas ir iškart pastebėti įtartinus mokėjimus. Atsiminkite, kad, kuo anksčiau pranešite savo bankui apie įtartiną sandorį, tuo didesnė tikimybė, kad išvengsite nuostolių.

Reguliariai peržiūrėkite savo paskyros mokėjimų istoriją. Daugelis žmonių peržiūri savo mokėjimų istoriją tik tada, kai reikia įsitikinti, kad mokėjimas atliktas. Tačiau rekomenduojama bent kartą per savaitę peržiūrėti sąskaitos operacijų istoriją, kad laiku pastebėtumėte įtartiną veiklą, pavyzdžiui, netikėtai gautus pinigus iš nepažįstamo asmens ar pinigų trūkumą ir panašią finansinę veiklą, kuri gali būti susijusi su sukčiavimu.

Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!