Mokyklose įrengti prietaisai teikia viltį jog nelaimė nebepasikartos
Įkelta:
2024-04-18
Nuotrauka
defi
,
Nuotrauka
defi
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Norint naudotis aparatu, medicininio išsilavinimo nereikia – įjungus prietaisą pasigirsta garsiniai nurodymai

,
Nuotrauka
defi
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Monika Malinauskienė (kairėje) ir Dalia Sekreckienė prie Jovarų pagrindinės mokyklos defibriliatoriaus. 

,
Nuotrauka
defi
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Bet kas suskubęs gelbėti sunegalavusio asmens gyvybę gali pasinaudoti defibriliatoriumi iš arčiausiai esančios mokyklos.

,
Nuotrauka
defi
Nuotraukos autorius:
Daivos Genienės archyvo nuotrauka
Aprašymas

Po defibriliacijos teikiantysis pagalbą turės tęsti krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus

,
Nuotrauka
gintarė
Nuotraukos autorius:
Asmeninio archyvo nuotrauka
Aprašymas

Gintarė Rakauskienė, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė

,
Nuotrauka
daiva
Nuotraukos autorius:
Asmeninio archyvo nuotrauka
Aprašymas

Daiva Genienė, Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovė

Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.

Skirta visiems

Jovarų pagrindinėje mokykloje defibriliatoriaus vitrina yra primontuota ant sienos prie budėtojos stalo. Kaip žurnalistei pasakojo Monika Malinauskienė, Jovarų pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja ūkio reikalams, pedagogams įrenginys buvo pristatytas neseniai vykusio mokytojų tarybos posėdžio metu.

– Žinoma, mokytojai nebuvo prieš, tik vienas kitas išsakė nerimą dėl gebėjimo naudotis įrenginiu. Mokykloje defibriliatoriumi naudotis apmokyta kolegė Dalia Sekreckienė. Man pačiai šis įrenginys taip pat nėra naujiena, nes dar prieš įsidarbinant ugdymo įstaigoje išklausiau pirmosios medicininės pagalbos kursus, juose buvo pristatytas ir naudojimasis defibriliatoriais, – kalbėjo moteris.

Pasak pašnekovės, įrenginys tarnaus ne vien mokyklos bendruomenei. Tą patvirtino ir Gintarė Rakauskienė, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė:

– Tarkime gatvėje einančiam asmeniui sutrinka sveikata, jis netenka sąmonės, kažkas, kas tuo metu yra kartu, suskuba į mokyklą atsinešti defibriliatoriaus. Įrenginys yra nešiojamas, pusiau automatinis. Kodėl pusiau automatinis? Kai kurie defibriliatoriai, būna, nukabini nuo sienos, ir pradeda veikti, o čia turi paspausti mygtuką ir sekti garsines instrukcijas. Jos yra labai aiškios: ką daryti, kaip įrenginį priklijuoti prie asmens. Viskas yra įgarsinta lietuvių kalba.

Ragina nebijoti

Pasak administracijos direktorės, tokie pusiau automatiniai defibriliatoriai pasaulyje naudojami jau apie dvidešimt metų, Lietuvoje – penki. Ankščiau jie būdavo įrenginėjami išskirtinai tik sporto įstaigose, nes ten yra padidinta rizika patirti su širdies ligomis susijusius negalavimus.

– Šie prietaisai yra efektyviausi pasaulyje žinomi gaivinimo įrenginiai. Suprantama yra asmenų, kuriuos gąsdina vien mintis apie tai, kad jiems gali tekti gaivinti žmogų, tačiau jeigu tu nieko nedarai, tai nelieka jokios vilties apskritai, kad žmogus išgyvens. Noras išgelbėti žmogų turėtų būti kur kas svarbiau nei baimė naudotis įrenginiu, – sakė administracijos direktorė.

Apie defibriliatoriaus veikimo principą ir tai, kaip atpažinti, kad asmeniui šis įrenginys gali padėti, paprašėme pakomentuoti Daivą Genienę, Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovę.

„Vesdami pirmosios pagalbos mokymus daugybei žmonių girdime jų išsakomą baimę pakenkti nukentėjusiajam. Skubu nuraminti – ne pagalbos teikėjas vertins, ar reikalingas elektros šokas, o prie nukentėjusiojo elektrodais prijungtas defibriliatorius, todėl svarbu jį kuo greičiau atnešti ir prijungti. Pagalbos teikėjui reikės tik klausytis ir vykdyti garsines komandas, kurios bus dar aiškesnės stebint įsižiebusį ar blyksintį defibriliatoriaus mygtuką. Labai svarbu tai, kad po defibriliacijos, jei ji bus atliekama, pagalbos teikėjas vėl 2 minutes turės tęsti krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus – iki kito širdies ritmo analizavimo. Taigi, net ir pats moderniausias defibriliatorius neišgelbės gyvybės, jei šalia nebus žmonių, gebančių juo naudotis bei atlikti pradinį gaivinimą,“ – aiškino specialistė.

Šešiolikoje mokyklų

Pasak Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovės, automatinis išorinis defibriliatorius analizuoja širdies ritmą, atpažįsta ritmą, kurį reikia defibriliuoti, ir atlieka defibriliaciją. Kuo greičiau jis bus panaudotas išnykus kraujotakai, tuo didesnė galimybė nukentėjusiajam išgyventi. Ir priešingai – kiekviena atidėta defibriliacijos minutė maždaug 10 procentų sumažina išgyvenimo tikimybę. Taigi, jei nėra kraujotakos požymių, būtina kuo skubiau atlikti defibriliaciją.

Paskatinimu ugdymo įstaigose įrengti defibriliatorius tapo pernai metais Žygaičių gimnazijoje įvykusi tragedija. Kūno kultūros pamokos metu sukniubo paauglė, ją gaivino mokytojai, iškviesti medikai, tačiau trylikametės gyvybė vis dėl to užgeso.

Dabar defibriliatoriai kabo šešiolikoje miesto ir rajono mokyklų, taip pat po vieną – sporto mokykloje ir sporto komplekse „Bastilija“.

Nuotrauka
gim
Įkelta:
prieš 1 dieną
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.