Nuo kalbančių kiaulių iki maištaujančio jaunimo – kodėl klasika tapusias knygas būdavo draudžiama skaityti
Įkelta:
2023-06-05
Nuotrauka
spyna

Nerimastingi laikai, kai knygos būdavo deginamos viešai nacių režimo laikais, regis, liko praeityje, tačiau laisvė skaityti yra kontroliuojama iki šių dienų. Šokiruojančios, nepadorios, pernelyg atviros arba tiesiog kupinos mistikos knygos net ir XXI a. yra cenzūruojamos ir slepiamos nuo skaitytojų akių. Todėl kasmet rugsėjo pabaigoje pasaulyje yra minima Uždraustų knygų savaitė – siekiant atkreipti dėmesį į kūrinius, kurie buvo „paimti į nelaisvę“.

Uždraustų knygų savaitė pradėta minėti 1982 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose, kai staiga išaugo draudžiamų knygų skaičius mokyklose, knygynuose ir viešosiose bibliotekose. Šią savaitę siekiama švęsti laisvę skaityti knygas, net ir tas, kurios laikomos neįprastomis ar pernelyg atviromis. Interneto knygynas Patogupirkti.lt dalijasi sąrašu žinomų knygų, kurios susidūrė su draudimais ir visuomenės kritika.

Jerome David Salinger „Rugiuose prie bedugnės“

Knyga, kuri dabar yra įtraukiama į mokyklų mokymų programas ir laikoma vienu vertingiausių XX a. kūrinių, ilgą laiką po jos išleidimo 1951 m. buvo nepripažįstama ir draudžiama. Istorija apie šeštajame dešimtmetyje augantį paauglį, jo dvasinį pasaulį ir protestą prieš visuomenės primestas taisykles kainavo darbo vietą ne vienam mokytojui, kuris šią knygą išdrįsdavo pasiūlyti savo mokiniams.

J. D. Salingerio knyga „Rugiuose prie bedugnės“ buvo kaltinama kaip skatinanti paauglių nusivylimą gyvenimu, komunistinių idėjų skleidimą ir galinti nuvesti jaunimą iki žmogžudysčių ir savižudybių. Kiti užsipuolė knygoje neliteratūrinę autoriaus kalbą, per daug seksualinį turinį, okultizmo sąsajas bei aprašytas smurto scenas. Įdomu, jog 1981 m. šis kūrinys buvo labiausiai cenzūruojamas, tačiau kartu ir antras plačiausiai dėstomas leidinys JAV visuomeninėse mokyklose. Dabar „Rugiuose prie bedugnės“ išversta į daugybę kalbų, kasmet parduodama apie 250 tūkst. šios knygos egzempliorių, o iš viso yra parduota virš 65 milijonai knygų.

Aldous Huxley „Puikus naujas pasaulis“

Vienas reikšmingiausių distopinių kūrinių skaitytojus kviečia pasinerti į realistišką viziją apie pasaulį, kuriame dominuoja beribė valdžios kontrolė, farmacijos įmonių eksperimentai ir manipuliavimas mokslo pažanga. „Puikus naujas pasaulis“ – tai pasaulis, kuriame visi yra naudingi, čia nėra gėdos, pavydo ar įsipareigojimų, seksas visiems laisvas, partnerius galima keisti nuolatos. Čia blogos emocijos neegzistuoja, o norintys aštresnių pojūčių drąsiai kviečiami paskanauti narkotikų! Tiesa, čia nėra šeimos, draugų ar bet kokio artimo ryšio, žmonės yra klonuojami ir iš anksto programuojami laimingai ateičiai.

Šis įspėjamasis A. Huxley pasakojimas apie visuomenę, pripratusią prie dirbtinio komforto tapo tikru kąsneliu cenzoriams – Airijoje ši knyga buvo uždrausta dėl komentarų prieš religiją ir tradicinę šeimą, o Indijoje rašytojas buvo išvadintas pornografijos propaguotoju. Beje, dar palyginti neseniai – 2010 ir 2011 m. „Puikus naujas pasaulis“ pateko į labiausiai ginčijamų knygų dešimtuką. Vis dėl to, autoriaus aprašytas pasaulis puikiai primena šių dienų realybę – tobulumo siekimas, savęs demonstravimas socialiniuose tinkluose, valdžios bandymas kontroliuoti asmens laisvę tapo įprasta kasdienybės apraiška.

Vladimir Nabokov „Lolita“

Net pats knygos autorius Vladimiras Nabokovas suabejojo, ar verta šią knygą išleisti ir padaryti prieinamą visuomenei, tačiau po žmonos įtikinėjimų, 1955 m. klasika laikomas romanas pasiekė skaitytojus. Vis dėlto, nieko keisto, jog pasakojimas apie estetą ir romantiką literatūros profesorių Humbertą, kuris jaučia beprotišką aistrą dvylikametei mergaitei Lolitai, sukėlė daugybę prieštaringų nuomonių.

Vos išleista, ši knyga pasirodė pernelyg nepadori ir šešiasdešimtaisiais buvo uždrausta Prancūzijoje, Anglijoje, Pietų Afrikoje, Naujojoje Zelandijoje, Argentinoje bei kai kuriose JAV bendruomenėse. Vis dėl to, prieštaringas „Lolitos“ statusas paskatino jos sėkmę ir, neilgai trukus, knyga pateko į perkamiausių visų laikų knygų sąrašų viršūnę.

George Orwell „Gyvulių ūkis“, „1984”

Kalbant apie uždraustas knygas, negalima būtų nepaminėti George Orwello kūrybos. Alegorinė pasaka apie autoritarizmo pavojus, komunizmo žiaurumą ir absoliučios valdžios galią sutinkama prieštaringai iki dabar. Gyvūnų sukilimas Anglijos ūkyje, vaizdavęs totalitarinę stalinizmo erą, buvo greitai uždraustas SSRS, tačiau G. Orwello „Gyvulių ūkis“ vis dar yra draudžiamas skaityti Kuboje ir Šiaurės Korėjoje. O štai Jungtiniuose Arabų Emyratuose šią knygą draudžiama skaityti, nes vieni jos pagrindinių veikėjų yra kiaulės – pagal Islamo religiją purvinas ir musulmoniškoms vertybėms prieštaraujantis gyvūnas.

Kitas G. Orwello romanas taip pat neapsiėjo be prieštaravimų – 1949 m. išleistas satyrinis pasakojimas „1984-ieji” užsitraukė Stalino rūstybę ir knyga SSRS buvo uždrausta iki 1990 m. Beje, šių metų gegužės mėn. šis romanas buvo uždraustas ir Baltarusijoje.

Lewis Carroll „Alisa stebuklų šalyje“

157-uosius metus švenčianti „Alisa stebuklų šalyje“ yra perleista į daugiau nei 174 kalbas, pagal šią istoriją yra kuriami miuziklai, spektakliai, filmai, stalo ir kompiuteriniai žaidimai. Tačiau ar žinojote, kad ši istorija apie mažą mergaitę, nusprendusią šokti paskui triušį į duobę, susidūrusią su nelogišku pasauliu ir įvairiausių formų bei dydžių padarais, sukėlė tikrą sumaištį tarp tėvų ir mokytojų, tad daugybė kartų buvo kritikuojama ir uždrausta?

1900 m. L. Carrollio pasaka buvo draudžiama įtraukti į JAV mokymosi programą dėl skatinamų seksualinių fantazijų ir neįprasto ūgio žmonių menkinimo, o po kelių dešimtmečių knyga buvo laikoma atvira sąsaja su haliucinogeninių medžiagų vartojimu ir narkotikų kultūros skatinimu. O štai Kinijoje spalvinga pasaka buvo uždrausta dėl joje žmonių kalba kalbančių gyvūnų, mat gyvūnų sulyginimas su žmonėmis galėjo būti pražūtingas visuomenei.

Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“

 „Tarnaitės pasakojimas“ – moderni klasika, išleista 1985 m., tačiau antrą kartą atgimusi 2017 m., pasirodžius pagal knygą sukurtam serialui. Knygoje pasakojama istorija – vienos iš tarnaičių, Fredinės, lūpomis. Kartą per mėnesį ji turi atlikti pagrindinę visų tarnaičių pareigą – sugulti su Vadu ir melstis būti apvaisinta. Šioje visuomenėje turtingų vyrų žmonos negali susilaukti vaikų, o gimstamumas pavojingai mažas, tad tarnaitės yra vertinamos už jų kiaušidžių gyvybingumą. Fredinė prisimena savo buvusį gyvenimą, kuriame turėjo dukrą ir vyrą, tačiau visa tai – tik tolimi atgarsiai, dabartinė visuomenė yra drastiškai pasikeitusi.

Lyčių nelygybė, diskriminacija, antikrikščioniškumas, prievarta, vergystė, smurtas – dėl šių knygoje minimų temų M. Atwood kūrinys yra viena labiausiai draudžiamų knygų užsienio šalių mokyklose. Beje, šių metų gegužę, siekdama atkreipti dėmesį į kontroliuojamą literatūrą, M. Atwood įgyvendino projektą, kurio metu buvo sukurtas „galingas simbolis prieš cenzūrą“ – „nesudeganti“ „Tarnaitės pasakojimo“ kopija, pakelianti 1426°C karštį, kuri buvo parduota už 130 tūkst. dolerių.

Lois Lowry „Siuntėjas“

Tai distopinių knygų serija apie paauglį Joną, gyvenantį futuristinėje visuomenėje. Šiame pasaulyje nėra karų, skurdo, individualizmo ar emocijų, čia net neegzistuoja spalvos. Čia visi lygūs, kiekvienas turi savo vietą, kiekvienam visko skirta tiek pat. Jo pasaulyje kiekvienas jaunuolis, sulaukęs dvylikos metų, sužino savo paskirtį gyvenime – kur dirbs, ar turės šeimą, ar gyvens atsiskyrėlio gyvenimą. Tačiau po paskyrimo ceremonijos Jono gyvenimas apsiverčia aukštyn kojom – jis yra paskiriamas Atminties Saugotoju – žmogumi, kuris paveldės visus prisiminimus apie žmonijos nuopuolius ir laimėjimus.

Kaip ir įprasta knygoms, atskleidžiančioms nemalonias tiesas, „Siuntėjas“ taip pat buvo cenzūruojamas. Kai kuriose JAV valstijose buvo piktinamasi dėl knygoje vaizduojamos mirties bei eutanazijos, tad vaikai, norėję skaityti šią knygą, turėjo gauti iš tėvų leidimą. Vėliau knyga buvo draudžiama dėl joje užslėptų savižudybę skatinančių idėjų. Pats knygos autorius Louis Lowry teigia, kad knygų draudimas yra ypač pavojingas bei bauginantis reiškinys ir jo padariniai yra ryškiai matomi „Siuntėjo“ pasaulyje.

Užs.  Nr. 48

Nuotrauka
lagaminas
Įkelta:
2024-05-14
Kelionės yra neatsiejama gyvenimo dalis, o tinkamai pasirinktas lagaminas gali padaryti jūsų kelionę kur kas malonesnę ir patogesnę. Rinkoje yra daugybė lagaminų rūšių, tačiau šiame straipsnyje aptarsime dvi pagrindines kategorijas: dideli lagaminai ir maži rankinio bagažo lagaminai. Kiekvienas iš šių tipų turi savo privalumus ir trūkumus, todėl svarbu suprasti, kada ir kaip juos naudoti.
Nuotrauka
pastas
Įkelta:
2024-05-10
Paštu ant ratų vadinami mobilieji laiškininkai vien tik nuo šių metų pradžios atokesnėse gyvenvietėse pašto paslaugas suteikė kone 4 milijonus kartų – apie milijoną kartų kas mėnesį. Šiuo metu mobilieji laiškininkai visoje šalyje aptarnauja apie 650 tūkst. adresų – gyventojams pristato siuntas, prenumeruojamus leidinius, taip pat pensijas bei kitas socialines išmokas.
Nuotrauka
miega
Įkelta:
2024-05-07
Miego kokybei gali daryti įtakos daugybė veiksnių. Vienas iš jų – kokybiška patalynė. Iš esmės, kokybiškam miegui turėtumėte rinktis natūralius patalynės užvalkalus, kurie leidžia orui cirkuliuoti ir pasižymi hipoalerginėmis savybėmis. Šie natūralūs pluoštai yra medvilnė, satinas, flanelė ir kiti.
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2024-05-07
„Darbas LIDL? Tai aišku!“ – tokiu šūkiu šiltąjį sezoną pasitinka ir naują darbdavio įvaizdžio pavasario kampaniją pristato prekybos tinklas „Lidl“. Pagrindiniai trys šios kampanijos akcentai – aiškus atlyginimo augimas, aiškios karjeros galimybės ir, aišku, palaikanti komanda. Šeštus metus iš eilės „TOP darbaviu“ išrinkta įmonė nauju šūkiu ragina prie kolektyvo prisijungti palaikančios atmosferos, motyvuojančio atlygio ir augti skatinančio darbo ieškančius būsimus parduotuvės komandos narius: darbuotojus, vadovus ir jų pavaduotojus.  
Nuotrauka
sodas
Įkelta:
2024-05-03
Sodo laistymas iš pažiūros yra lengvai atliekamas ir ne per daug varginantis darbas, tačiau laikui bėgant, ypač jeigu laistoma labai dažnai, tai įgrysta. Laimei, yra sukurta patogi ir efektyvi laistymo įranga, kuri leidžia kasdien sutaupyti laiko ir išvengti vienų ar kitų nepatogumų. Toliau skaitydami atrasite platų sodo laistymo įrangos asortimentą ir galėsite išsirinkti puikia kaina
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-04-29
Pirmąjį šių metų ketvirtį „Lidl Lietuva“ dirbančių darbuotojų vidutinis darbo užmokestis siekė 2346,46 eurus ir buvo didžiausias tarp penkių didžiųjų šalies prekybos tinklų. „Top Employer 2024 Lietuva“ ir „Top Employer 2024 Europe“ sertifikatus šeštą kartą iš eilės pelniusi įmonė siūlo ne tik aukščiausią atlyginimą rinkoje, bet ir teikia papildomas finansines naudas darbuotojams.
Nuotrauka
buitinė
Įkelta:
2024-04-25
Netinkamas buitinių prietaisų išmetimas gali turėti rimtų pasekmių aplinkai dėl šiuose įrenginiuose esančių pavojingų komponentų. Daugelyje buitinių prietaisų yra medžiagų, tokių kaip švinas, gyvsidabris ir chlorfluorangliavandeniliai, kurios gali būti kenksmingos aplinkai, jei jos netinkamai tvarkomos ir šalinamos. Kai prietaisai neatsargiai išmetami ir patenka į sąvartynus, šios pavojingos medžiagos gali prasiskverbti į dirvožemį ir požeminius vandenis, sukeldamos didelį pavojų ekosistemoms ir žmonių sveikatai. Šių toksiškų komponentų buvimas gali sukelti dirvožemio užteršimą, paveikti augalų gyvenimą ir žemės ūkio produktyvumą, taip pat užteršti vandenį, o tai gali pakenkti vandens organizmams ir pakenkti vandens kokybei.
Nuotrauka
kompai
Įkelta:
2024-04-17
Nešiojami kompiuteriai tapo neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi, tiek darbui, tiek pramogoms. Vis dėlto, netinkamas naudojimas ir priežiūra gali sukelti įvairius gedimus, kurie gali sutrikdyti įrenginio veikimą. Supratimas apie dažniausias gedimų priežastis padeda imtis prevencinių veiksmų ir išvengti nenumatytų problemų. Tarp dažniausiai pasitaikančių problemų – macbook baterijos keitimas, kuris gali būti reikalingas dėl įvairių priežasčių. Toliau aptarsime keletą dažniausių nešiojamų kompiuterių gedimų priežasčių ir kaip jas galima išvengti.
Nuotrauka
laivalaikis
Įkelta:
2024-04-16
Ar kasdien renkiesi tobulą miesto išvaizdą? Ar nori visada jaustis patikimai ir patogiai? Ar Tavo garderobo elementų patikimumas ir tvirtumas yra svarbūs klausimai? Tada Tau reikia pažinti tris unikalius prekės ženklus, kurie valdo gatvės stilių. The North Face, New Balance ir ellesse - tai atsakymas aktyviems, šiuolaikiškiems žmonėms, kurie žino, kaip savo deriniuose suderinti unikalų stilių ir funkcionalumą. Susipažink labiau su jų istoriją ir sensacingu asortimentu, kuris jau laukia Tavęs JD Sports.
Nuotrauka
sklabimo
Įkelta:
2024-03-29
Technologijų pažanga yra neatsiejama buitinės technikos sektoriaus dalis, nuolat pakeičianti tai, kaip mes gyvename ir naudojame buitinius prietaisus. Naujovės ir inovacijos ne tik gerina prietaisų efektyvumą ir patogumą, bet ir daro didelę įtaką jų kainnoms. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip technologijų pažanga veikia buitinės technikos kainas ir kokios tendencijos pastebimos rinkoje.
Nuotrauka
stalas
Įkelta:
2024-03-29
Gražiai padengtu stalu laikome tą, kurį dengia švari, gražiai atrodanti staltiesė, o ją papildomai puošia tinkamai priderintos servetėlės, kiti originalūs stalo papuošimai. Trumpai tariant, pagrindiniai stalo puošybos atributai yra jį dengianti tekstilė, indai ir dekoracijos.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2024-03-26
Bundanti gamta ir vis dažniau pasirodanti saulė pažadina norą artimiems žmonėms dovanoti rūpestį ir laimę. Vienas iš būdų tai padaryti – per artėjančias šv. Velykas nustebinti juos išmaniais įrenginiais. Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ kviečia nedelsti pasinaudoti ypač gerais velykiniais pasiūlymais jau dabar.
Nuotrauka
masazai
Įkelta:
2024-03-25
Jaučiatės nerimastingi ir įsitempę? O galbūt Jus kamuoja nugaros ir kaklo skausmai, raumenų sąstingis ar suglebusi oda, raukšlės? Prieš griebiantis medikamentinio gydymo ar chirurginių intervencijų, siūlome išbandyti masažus. Juk net profesionalūs kineziterapeutai ir masažistai pabrėžia, kad reguliariai atliekami masažai slopina kūne ir mintyse susikaupusią įtampą, gerina nuotaiką, šalina nuovargį, netgi mažina skausmus, celiulitą bei viršsvorį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2024-03-25
Šiais laikais transporto priemonės vis dažniau susiduria ne su mechaniniais pažeidimais, o su įvairiais, elektroninio pobūdžio gedimais. Automobilio kompiuterinė diagnostika padeda nustatyti pirminėje stadijoje esančius, įvairių automobilio sistemų gedimus. Reguliariai atliekama diagnostika užkerta kelią rimtiems transporto priemonės gedimams, o tai leidžia išvengti išlaidų, susijusių su ilgai trunkančiais ir sudėtingais automobilio remonto darbais. Trumpai aptarkime, kiek šiais laikais kainuoja tokio tipo paslaugos ir kokias problemas jos padeda išspręsti?
Nuotrauka
baidares
Įkelta:
2024-03-25
Turiningas laisvalaikis – sąvoka, kurią kiekvienas žmogus supranta skirtingai. Dalis žmonių visada pirmenybę teikia ramiomis pramogoms, kurių metu gali tiesiog kokybiškai atsipalaiduoti ir pailsėti. Kiti žmonės, savo ruožtu, mieliau renkasi ekstremalesnes, daugiau fizinio aktyvumo reikalaujančias laisvalaikio pramogas. Plaukimas baidarėmis – pramoga, kuri užtikrina tobulą balansą tarp ramaus poilsio ir intensyvesnės fizinės veiklos. Baidarių sportas daro teigiamą įtaką ne tik kūnui, bet ir protui. Ši pramoga leidžia pamiršti kasdienius rūpesčius ir tiesiog mėgautis laisvalaikiu įspūdingoje gamtos apsuptyje. Iš esmės, baidarių nuoma yra paslauga, kuri suteikia labai daug, kiekvienam žmogui aktualių privalumų. Aptarkime, kokiais atvejais baidarių sportas yra geriausias pasirinkimas laisvalaikio pramogoms? 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-03-21
Siekiant užtikrinti visapusišką darbuotojų gerovę, „Lidl Lietuva“ jau šeštus metus iš eilės visus įmonės darbuotojus apdraudė papildomu sveikatos draudimu, šiemet įmonė tam skyrė beveik 600 tūkst. eurų. Visiems komandos nariams yra suteikiamos vienodos draudimo sąlygos, nepriklausomai nuo užimamų pareigų. Pernai „Lidl Lietuva“ darbuotojai pasinaudojo daugiau nei 18 tūkst. įvairių sveikatinimo ir sveikatos tyrimų paslaugų.
Nuotrauka
kudikis
Įkelta:
2024-03-20
Saulės apsaugos klausimas yra ypač svarbus, kalbant apie mažiausius šeimos narius. Kūdikių oda yra itin jautri ir reikalauja ypatingos priežiūros, todėl renkantis saulės kremą jiems, būtina atkreipti dėmesį į sudėtį, apsaugos faktorių ir prekės ženklo patikimumą. "Australian Gold" priemonės siūlo platų aukštos kokybės saulės apsaugos produktų asortimentą, įskaitant tuos, kurie yra specialiai sukurti jautriai odai, tačiau svarbu žinoti, kokius aspektus reikėtų vertinti renkantis saulės kremą kūdikiams.
Nuotrauka
plokšte
Įkelta:
2024-03-18
Orientuotų skiedrų plokštė, paprasčiau vadinamos tiesiog OSB plokštė – medienos drožlių sandara pagrįsta medžiaga, kurią galima naudoti itin plačiai. Šios plokštės visada pasiteisina įgyvendinant unikalias interjero idėjas. Taip pat jos naudojamos lentynų, stelažų ir kito tipo sandėliavimo įrangos gamyboje. Visgi, bene labiausiai šios plokštės pasitarnauja įvairių statybinių procesų metu. Aptarkime, kodėl šios plokštės yra idealiai statybų darbams subalansuota medžiaga? Ir, kokie šioms plokštėms būdingi privalumai yra ypatingai aktualūs įvairioms statybinėms užduotims?
Nuotrauka
ratai
Įkelta:
2024-03-18
Su ratų keitimo ar montavimo poreikiu susiduria visi transporto priemonių savininkai. Ratų balansavimas – dar vienas, ypatingai svarbus procesas, kurį patikimo autoserviso darbuotojai atlieka kiekvieną kartą, montuodami ar keisdami padangas. Dažniausiai vairuotojai ratų balansavimą atlieka tik tuomet, kai keičia sezonines padangas. Netinkamai subalansuotos padangos gali sukelti vibraciją ir kito pobūdžio problemas, kenkiančias tiek automobilio būklei, tiek bendrai vairavimo kokybei. Trumpai aptarkime, kada tikrai reikia atlikti ratų balansavimą, ir, kodėl šis procesas toks svarbus?
Nuotrauka
generatorius
Įkelta:
2024-03-18
Verslo atstovai ar tiesiog paprasti žmonės, kurie nori įsigyti elektros generatorių, dažniausiai renkasi vieną iš dviejų – arba dyzelinį, arba benzininį elektros generatoriaus variantą. Abu generatorių tipai gali būti sėkmingai pritaikyti tiek profesinėms, tiek buitinėms reikmėms. Nors ir benzininiai, ir dyzeliniai generatoriai atlieka vieną ir tą pačią paskirtį, vis tik, juos apibūdinančių savybių sąrašas yra skirtingas. Šį kartą aptarkime penkias pagrindines priežastis, dėl kurių verta investuoti ne į benzininio, o būtent  į dyzelinio tipo elektros generatorius?
Nuotrauka
stiklas
Įkelta:
2024-03-18
Stiklo paketų pasirinkimas daugeliui žmonių yra pakankamai sudėtinga užduotis. Nors iš pažiūros visi stiklo paketai atrodo labai panašiai, tačiau bent šiek tiek įsigilinus į pasirinkimo procesą, paaiškėja, kad tokių gaminių sandara, funkcionalumas ir kokybė yra labai skirtingi. Kokias klaidas dažniausiai padaro žmonės, rinkdamiesi stiklo paketus? Ir kaip tokių klaidų išvengti?
Nuotrauka
trinkelės
Įkelta:
2024-03-18
Formuojant bet kokios lauko teritorijos dangą, populiariausias pasirinkimas dažniausiai būna vieno ar kito tipo grindinio trinkelės. Trinkelės yra labai patvari ir lengvai prižiūrima medžiaga, kuri visada užtikrina patrauklų estetinį rezultatą ir patikimai tarnauja ištisus metus. Trumpai aptarkime, kokie yra pagrindiniai, kiekvienam vartotojui aktualūs trinkelių privalumai? Ir kokie yra populiariausi, grindinio trinkelių tipai?
Nuotrauka
lubos
Įkelta:
2024-03-14
Lyginant su gipso kartono lubomis, įtempiamos lubos turi labai daug, kiekvienam vartotojui aktualių pranašumų. Vieni iš pagrindinių – geresnė kaina ir greitesnis, paprastesnis montavimo procesas. Dėl didelės vartotojų paklausos, šių lubų asortimentą dažnai papildo nauji, pažangesni bei modernesni įtempiamų lubų variantai, suteikiantys galimybę sukurti išties unikalias, analogų neturinčias vidaus erdves. Nors šiais laikais galima pasirinkti ir itin nestandartines įtempiamas lubas, visgi populiariausi išlieka keturi tipai – blizgios, satininės, matinės ir medžiaginės įtempiamos lubos. Trumpai aptarkime, kokį efektą sukuria šios įtempiamų lubų rūšys, ir, kokios yra jų pritaikymo galimybės.