Kolagenas – svarbi medžiaga žmogaus organizmui. Ką apie jį reikėtų žinoti?
Įkelta:
2024-03-27
Nuotrauka
sveikata

Kolagenas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „klijų gamyba“. Šis žodžių junginys gana aiškiai apibrėžia šios medžiagos paskirtį. Iš tiesų kolagenas – tai nepakeičiamas audinių atsinaujinimo baltymas. Kokia jo svarba žmogaus organizmui, ypač jungiamajam audiniui? Į šiuos ir kitus klausimus plačiau atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmakognozijos katedros prof. dr. Nijolė Savickienė.

Kas yra kolagenas?

Kolagenas – tai pagrindinis jungiamojo audinio baltymas. Jo yra visose organizmo sistemos dalyse: plaukuose, odoje, raiščiuose, sausgyslėse, raumenyse, kraujagyslėse, kauluose. Baltymai sudaro iki 40 proc. jungiamojo audinio. Iš jų vienas svarbiausių yra kolagenas, sudarantis didžiąją baltymų dalį. Daug kolageno yra sąnarių kremzlėse: čia šis baltymas palaiko audinių elastingumą bei mažina jų nusidėvėjimo riziką.

Kokia yra kolageno reikšmė jungiamajam audiniui?

Su amžiumi, vyraujant degeneraciniams procesams, jungiamasis audinys tampa vis labiau pažeidžiamas. Kremzlės ima dilti, gali būti pažeidžiamas ir kaulinis audinys, raumenynas silpsta, oda suglemba, pasikeičia plaukų, nagų struktūra. Opi tampa žmogaus išvaizdos, grožio problema, kuri stipriai siejasi su kolageno stoka organizme.

Trūkstant kolageno gali vystytis senatvinė toliaregystė, širdies bei kraujagyslių ligos. Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis svarbu išsaugoti elastingas kraujagysles, nes jos kietėja, o kietesnės kraujagyslės greičiau įtrūksta. Taip susidaro natūralios sąlygos vystytis aterosklerozei, kuri yra jungiamojo audinio irimo ir kolageno mažėjimo kraujagyslėse pasekmė.

Kokia yra kolageno tipų įvairovė? Koks jų vaidmuo jungiamajam audiniui?

Kolageno tipų yra daug, todėl paminėsiu pagrindinius, kurie dominuoja audiniuose. Kremzlės užpildo sudėtyje vyrauja II tipo kolagenas, kauliniame audinyje – I tipo, raumenyne – I ir III tipo, odoje – III tipo kolagenas. Kolagenas gali būti skirtingos molekulinės masės. Priklausomai nuo hidrolizės laipsnio išskiriamos trys pagrindinės kolagenų derivatų grupės:

1. Nedenatūruotas (natūralus) arba natyvinis kolagenas. Jo molekulinė masė yra apie 300 kilodaltonų (kDa) ir jis vadinamas pačiu aktyviausiu.

2. Želatina (molekulinė masė nuo 20–90 kDa).

3. Hidrolizuotas kolagenas, kurio molekulinė masė 2–9 kDa (smulkiausios struktūros baltymas).

Nustatyta, kad sergant reumatoidiniu artritu II tipo natyvinis, nedenatūruotas kolagenas atlieka tarsi treniruotės vaidmenį. Jis veikia plonajame žarnyne didindamas toleranciją ir slopindamas uždegimą, kurį sukelia imuninės sistemos imunokompetentinės ląstelės. Dažniausiai užtenka nedidelių natyvinio kolageno dozių siekiant apraminti imuniteto atsaką.

Želatina asocijuojasi su gyvulinių subproduktų patiekalu – šaltiena, kurios pagrindas yra drebučiai. Jei žmogus tokį maistą gali valgyti, – kodėl gi ne. Bet dažnai šaltienos nepatariama valgyti dėl amžiaus, galimų gretutinių ligų (pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių), aterosklerozės išsivystymo grėsmės. Visa tai reikia įvertinti.

Hidrolizė didina kolageno funkcines savybes, jo biologinį prieinamumą. Hidrolizuotas kolagenas dėl itin mažo molekulinio svorio yra puikiai virškinamas, lengvai 49 pasisavinamas, gerai pasiskirsto organizme, o tikimybė, kad jis sukels alergiją, yra maža. Hidrolizuotas kolagenas gerai absorbuojamas žarnyne, patenka į kraujotaką ir į tikslines vietas, kuriose šios medžiagos trūksta. Taigi, per tam tikrą laiką kremzlė pasipildo reikiamu hidrolizuoto kolageno kiekiu, aktyvinamas kremzlės pagrindinių ląstelių – chondrocitų gyvybingumas. Chondrocitai gamina visavertę kremzlės matricą, užpildą, ir taip renovuojamas kremzlės audinys.

Kodėl visavertei kolageno sintezei svarbios papildomos sinerginės medžiagos?

Siekiant sumažinti uždegiminį procesą ir sustiprinti toleranciją kolagenui, preparatų sudėtis papildoma antioksidantais. Svarbi sinerginė medžiaga yra askorbo rūgštis (vitaminas C). Trūkstant vitamino C formuojasi nevisavertis kolagenas – kolageno struktūra praranda stabilumą.

Taip pat svarbus vitaminas E, kuris slopina uždegimą. Reikalinga ir aminorūgštis L­leucinas, reguliuojantis baltymų sintezę. Be to, ši aminorūgštis dalyvauja lipidų ir angliavandenių metabolizme. Prie sinerginių medžiagų taip pat priskiriamas proteolitinis augalinės kilmės fermentas bromelainas. Jis išskiriamas iš ananasų vaisių arba žievės ir pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu. Bromelainas tarsi suvirškina suirusius arba pakitusios struktūros baltymus. Juk, kad atsinaujintų kremzlės audinys, pirmiausia reikia pašalinti įvairias metabolines atliekas, atplaišas – paruošti sąlygas naujai audinių statybai.

Ką svarbu įvertinti renkantis kolageno preparatus?

Labai svarbu pabrėžti technologijos kokybę, preparato kompoziciją, sinergiją su skirtingomis medžiagomis ir proporcijas tarp natyvinio (natūralaus) kolageno bei hidrolizuoto kolageno. Taip pat svarbu, kad patentuotų preparatų patikimumas būtų paremtas klinikiniais tyrimais. Į patikimų preparatų sudėtį įeina kliniškai testuoti patentuoti kolagenai. Tai – vadinamieji specifiniai bioaktyvūs kolageno peptidai.

Užs. Nr. 49

Nuotrauka
remuo
Emily frost, Shutterstock nuotrauka
Įkelta:
2024-06-06
Rėmuo yra dažnas nepatogumas, pasireiškiantis deginančiu pojūčiu krūtinėje, kuris kartais pereina iki gerklės. Šis simptomas atsiranda, kai skrandžio rūgštis netinkamai pakyla į stemplę, dėl ko jaučiamas diskomfortas ar net skausmas. Nors rėmuo gali būti vienkartinis ir nereikšti nieko blogo, kartais jis perspėja apie rimtesnius virškinimo sistemos sutrikimus. Taigi, toliau aptarsime pagrindines rėmens priežastis ir gydymo būdus.
Nuotrauka
implantai
Philippe Spitalier, Unsplash nuotrauka
Įkelta:
2024-06-05
Krūtinės didinimas vis dar yra viena populiariausių plastinių operacijų. Ji dažnai atliekama viena, tačiau neretai tampa ir kompleksinės operacijos dalimi. Pavyzdžiui, kartu atliekant ir krūtų pakėlimą ar atliekant Mommy makeover operacijų kompleksą. Šiandien krūtinę chirurginiu būdu galima tobulinti ne vienu būdu – implantais, nusiurbtų ir specialiai paruoštų savų riebalų injekcijomis ir kombinuota abiejų minėtų variantų operacija. Toliau šiek tiek plačiau apie kiekvieną pasirinkimą.
Nuotrauka
dantu
Pexels, Gustavo Fring nuotrauka
Įkelta:
2024-06-05
Įprastai dantų jautrumas išoriniams dirgikliams yra laikina problema, kuri išnyksta savaime. Vis dėlto, ilgai besitęsiantis ir vis aštresnis skausmas gali įspėti apie rimtesnes problemas. Tad toliau trumpai apžvelgsime jautrumo atsiradimo priežastis ir galimus gydymo būdus.
Nuotrauka
MRT
Įkelta:
2024-06-03
Nuo šių metų birželio mėn. atlikti magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimus galima ir Tauragėje, Dariaus ir Girėno g. 15, įsikūrusioje „InMedica“ klinikoje. Tai – vienas pažangiausių ir saugiausių tyrimo metodų šiuolaikinėje medicinoje, kurio metu išgaunami detalūs vidaus organų ir minkštųjų audinių vaizdai, leidžiantys įvertinti vidaus organų veiklą, sutrikimus bei laiku paskirti reikalingą gydymą.
Nuotrauka
erkes
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-04-24
Prasidėjus saulėtiems ir šiltesniems pavasario orams daugelis skuba į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį. Medicinos centro „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad klausimai apie erkių pernešamas ligas neišsenkantys, todėl dalinasi svarbiausia informaciją apie tai, ką daryti pastebėjus parazitą ant kūno ir kaip atskirti dvi kas vasarą be poilsio linksniuojamus rūpesčius – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-04-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga. Duomenys rodo, kad tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno svoris ir dantų būklė, yra stabilūs arba nežymiai gerėjantys, tačiau kai kurios tendencijos reikalauja atidaus ir tėvų, ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Dėl to svarbu reguliariai stebėti mokinių sveikatą ir kasmet atlikti patikrą. SAM rekomenduoja tai daryti anksčiau ir nelaukti mokslo metų pradžios: taip išvengsite didelių eilių ir turėsite daugiau laiko apsilankyti pas reikiamus specialistus ir koreguoti įpročius, nepraleidžiant pamokų.   
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-03-26
Namai – tai vieta, kurioje jaučiamės geriausiai. Dažniausiai vyresni žmonės nori gyventi ir senti savo aplinkoje, jie, kiek gali, stengiasi savimi pasirūpinti patys. Tačiau bėgant metams ir silpstant artimojo sveikatai tenka pagalvoti, kaip organizuoti pagalbą ar priežiūrą. Slaugos profesionalai vis dažniau kalba apie teigiamą namų aplinkos poveikį emocinei pacientų sveikatai ir skatina šeimos narius slaugyti juos namuose.
Nuotrauka
burnos higiena
Įkelta:
2024-03-25
Apie burnos higienos svarbą žinome visi. Tinkama burnos ertmės priežiūra užkerta kelią įvairioms dantų problemoms ir maksimaliai sumažina įvairių burnos ertmės ligų riziką. Nors taisykles, kaip tinkamai valytis dantis, rodos, išmokstame dar ankstyvoje vaikystėje, visgi, realybė yra tokia, jog tinkamai dantimis pasirūpinti moka toli gražu ne visi. Taigi, kaip nepriekaištingai pasirūpinti burnos higiena?
Nuotrauka
implantai
Įkelta:
2024-03-19
Dantų implantai yra puikus pasirinkimas netekus dantų. Kitaip nei dantų protezai, jie gali tarnauti ilgus metus. Tačiau kartais pacientams kyla klausimas, ar jie stabilūs išliks visą gyvenimą? Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis apie dantų implantų tarnavimą bėgant metams. Kviečiame skaityti toliau!
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-02-15
Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams.
Nuotrauka
gydytojai
Įkelta:
2024-02-07
Siuntimą pas gydytoją specialistą jau gali išrašyti ne tik šeimos gydytojai, bet ir slaugytojai bei akušeriai. Slaugytojas konsultuodamas pacientą taip pat gali išrašyti vaistus, skirtus lėtinėms ligoms gydyti.
Nuotrauka
nebenoriu
Įkelta:
2024-02-06
„Eurostat“ duomenimis, kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. VšĮ „Skirtingos spalvos“ 3 metus iš eilės kviečia prisidėti prie depresijai gydyti skirto fondo #nebeNORIUGYVENTI ir taip padėti tiems, kurie dėl finansinių priežasčių negali eiti sveikimo keliu. Fondo organizatoriai bendradarbiaudami su Depresijos įveikimo centru siūlo specialią dešimties savaičių savigalbos programą su klinikine psichologe Aušra Mockuviene.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-01-10
Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas „gėdinga“ tema, kuria kalbėti lyg ir nepatogu. Apklausus šios problemos kamuojamus asmenis, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.
Nuotrauka
skausmas
Įkelta:
2023-11-23
Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pavasarį, dar apsnūdę po žiemos, išriedėję į gatves, tinkamai neįvertiname savo fizinės formos. O štai vasara pažeria visą puokštę traumų – jų skaičius išauga kone dvigubai.
Nuotrauka
sveikata
Freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Neretai sulaukusius pensinio amžiaus žmones kamuoja vis didesnis vienišumo jausmas. Remiantis Vilniaus universiteto tyrimo duomenimis, keturi iš penkių senjorų neturi nė vieno sau svarbaus asmens, išskyrus giminaičius. Specialistų teigimu, sportas, savanoriavimas ar dalyvavimas kitose veiklose padėtų save realizuoti, atrasti naują bendruomenę ir sužadinti didesnį pasitenkinimą gyvenimu.  Nors turint negalią senjorams atsiranda dar daugiau trukdžių būti aktyviems, Kauno miesto socialinių paslaugų centro (KSPC) Socialinių paslaugų bendruomenės skyriaus vedėja socialiniams reikalams Evelina Gvergždienė teigė, kad vis daugiau neįgaliųjų senjorų pradeda domėtis teikiama fizinės ir psichosocialinės būklės gerinimo pagalba. 
Nuotrauka
vaikų klinika
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Klinika „Medicum centrum“ jau septynerius metus įgyvendina vaikų ankstyvosios raidos reabilitacijos programą. Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu sukurta tvarka ir suburta visa specialistų komanda, kuri teikia pagalbą vaikams iki 7 metų. Siekiant teikti šias paslaugas dar patogiau ir efektyviau atidaryta Vaikų ligų klinika. Ji įkurta Spaustuvės gatvėje, pastate, kuriame anksčiau veikė klinika „In medica“. Kol kas, pasak klinikos vadovo Arūno Jancevičiaus, ji specializuojasi teikti paslaugas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams.  
Nuotrauka
kraujotaka
Freepik.com nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-10
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad net 80 proc. visų širdies priepuolių ir insultų galima išvengti. Svarbiausia žinoti, dėl ko didėja kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, kad galėtumėte suvaldyti tai, kas jūsų valioje.  Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. Olivija Dobilienė informuoja, kaip kontroliuoti pagrindinius rizikos veiksnius, kada būtina kreiptis į specialistus ir kuo gali pagelbėti šiuolaikinės technologijos.   
Nuotrauka
sveikata
Adobe Stock nuotrauka
Įkelta:
2023-10-30
Remiantis 2020 metų duomenimis, Europos Sąjungoje (ES) bent kartą neteisėtų psichotropinių medžiagų yra vartoję maždaug 29 proc. suaugusiųjų – 83,4 mln. 15–64 m. amžiaus asmenų. Nepaisant to, jog viešojoje erdvėje nuolat kalbama apie narkotikų vartojimo padarinius, dalis žmonių negeba įvertinti kylančios rizikos sveikatai. Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Klaipėdos filialo Ambulatorinio skyriaus gydytoja psichiatrė dr. Aistė Leleikienė pasakoja apie narkotikų vartojimo žalą ir pabrėžia, kad šių medžiagų vartojimas kenkia visai gyvenimo kokybei – tiek žmogaus fizinei ir emocinei sveikatai, tiek darbinei veiklai ir socialiniam funkcionavimui.
Nuotrauka
sveikata
Simonos BANYTĖS nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Kartais gali atrodyti, kad yra kone neįmanoma ištrūkti iš įprastos rutinos. Kai tampa sunku atrasti laiko sau, savo draugams ar pomėgiams, gyvenimo būdo pokyčiai atidedami dar vėlesniam laikui, nes tai reikalauja dar daugiau motyvacijos ir ryžto.  Verslininkė Ugnė Usevičiūtė dalijasi savo asmenine patirtimi – ji numetė 140 kilogramų. Moteris pasakoja, kaip ir kodėl nusprendė sveikiau maitintis, daugiau judėti bei kokia dabar yra jos aktyvaus gyvenimo būdo rutina.
Nuotrauka
SAM
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-18
Nuo šiol onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams bus užtikrintas geresnis stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumas. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pokyčius, kurių dėka daugiau onkologinių ligonių turės galimybę gauti stacionarinės reabilitacijos paslaugas po gydymo dienos stacionare.