Propaganda: karas dėl širdžių ir protų
Įkelta:
2015-10-15
Nuotrauka
Aprašymas
Istorikas Karolis Zikaras pateikė pavyzdžių, kaip propagandiškais būdais klastojama Lietuvos istorija. Autoriaus nuotrauka
mso-ansi-language:LT">tomas@taurageszinios.lt

Šiandien Tauragės rajono savivaldybėje Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas pristatė propagandos transliavimo būdus visuomenei. „Menas yra ne kovoti kiekviename mūšyje, o sugebėti palaužti valią priešinantis be kovos“, – tokiomis sentencijomis susirinkusiuosius pasitiko programą pristatęs Strateginės komunikacijos departamento Planavimo ir analizės skyriaus analizės vyr. specialistas vrš. Tomas Čeponis.

– Karai šiuo metu vyksta gerokai kitaip nei mes įsivaizduodavome anksčiau, – susirinkusiems policijos, sukarintų organizacijų atstovams, vietos politikams ir žurnalistams kalbėjo T. Čeponis.

Dabartinė Lietuvos saugumo koncepcija šiuo metu pirmiausiai yra nukreipta į Rusijos valstybės politiką. Šios valstybės užsienio politikos prioritetas yra posovietinė erdvė. Neva tėvynainių trypiamos teisės užsienyje, pagalba jiems – tai tik šūkiai ir tyčiniai bandymai sistemingai suformuoti suvokimą, pažinimą veikiamai auditorijai.

Tokios informacinės operacijos vyksta dviem būdais: pirmuoju atveju, pilama negatyvi informacija, antruoju siekiama propagandos objektą suskaldyti, taip jį padarant silpnesniu ir lengviau palaužiamu.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento duomenimis, propagandistai labiausiai mėgsta šiuos taikinius Lietuvoje: Lietuvos istorija, Lietuvos kariuomenė, NATO, ES, Lietuvos narystė NATO, Lietuvos–Lenkijos santykiai, kultūra, sportas, energetika ir skriaudžiami rusakalbiai.

Tačiau yra ir kitokių propagandos kovos būdų. Pastebima, jog kultūros srautas iš Rytų yra labai didelis. Kitais metais į Vilnių atvyks muzikantas Dima Bilanas, Lietuvoje vyksta šansono muzikos renginiai, kuriuose neretai galima išgirsti Sovietų Sąjungą šlovinančius žodžius. Ypač pastebimi produktai jaunimui – socialiniuose tinkluose plinta pratinimai prie rusiško produkto su žinomais animaciniais personažais „Maša ir Lokys“.

Socialiniuose tinkluose taip pat knibžda įvairios kontraversiškai vertinamos grupės, tokios kaip „Būkime vieningi“, ir kitos iniciatyvos, kuriose subtiliai pilamas purvas ant ES ir ginama Rusijos politikos pozicija.

Propaganda įtaigiai sklinda ne tik per internetą ar televiziją. Įrodyta, jog internetiniuose naujienų portaluose tikslingai dirba komentatoriai. O po balsavimų televizijų žiniose, Rusijoje pasirodo informacija apie propagandos nebuvimą. Kibernetinė ataka užfiksuota TV3 televizijoje – vieno balsavimo savo nuomonę išreiškė 7500 žmonių, tačiau buvo įrodyta, jog jie visi buvo iš vieno kompiuterio. Pasak T. Čeponio, tokių antpuolių sulaukia ir Lietuvos kariuomenės serveriai.

Vienas didžiausių propagandos taikinių yra Lietuvos istorija. Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Planavimo ir analizės skyriaus vyr. specialistas Karolis Zikaras aptarė vieną iš virtualių taikinių – Lietuvos istoriją, kurią būtų galima suskirstyti į keturis etapus: Viduramžius, Lietuvos okupaciją 1940 metais, partizaninį karą ir 1991 metų sausio įvykius. Lietuvių, kaip tautos nuopelnai, priskiriami kaimynams, iškreipiami ir menkinami faktai, šalies istorija siejama su Rusijos, kaip amžiais bendradarbiavusių pusių. Bene visiems žinomas pavyzdys – Baltarusijos noras pasisavinti Lietuvos istoriją nes, anot jų, didikai, kunigaikščiai buvo stačiatikiai.

Reziumuodami specialistai pripažino, kad mes gauname labai daug informacijos ir ne visada ją sugebame atsirinkti. Čia, anot jų, trūksta pedagogų pagalbos ugdant vaikus jau nuo mokyklos. Svarbus ir piliečių vaidmuo kovoje su propaganda. Tie, kurie atskiria šią informacija, turėtų dalintis ja su aplinkiniais. Specialistai pridūrė, jog šioje kovoje yra svarbi Šaulių organizacijos veikla, kariuomenė, stiprinanti mūsų valstybės pamatus.

Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
prieš 6 valandas
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.