Pietų (ne)miegas darželyje: vaikų poreikis ar tėvų užgaida?
Įkelta:
2023-09-18
Nuotrauka
miegas
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių administracijoms. Komentuodama gautą raštą savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad tėvų skundų šiuo klausimu negauta. O kai kuriuose darželiuose grupės nemiegantiems vaikams jau veikia keletą metų. 

Ragina bendradarbiauti 

Iniciatyvą dėl kokybiško vaikų poilsio darželiuose iškėlusi Šeimų asociacija ragina pradėti  kurti naujas poilsio formas ir bendradarbiavimo su šeimomis modelius. Asociacija akcentuoja, kad kalbama apie bendradarbiavimą, nes vieno recepto nėra ir nebus. 

„Ko siekiame lankstaus poilsio iniciatyva? Tai pagaliau atverti dialogą šia tema. Tai suprasti, kad sprendimai turi ateiti iš visų vaikų poreikių atliepimo. Lengva nebus, bet pokyčiai neįvyks, jeigu neieškosime kelių“, – savo feisbuko paskyroje skelbia Šeimų asociacija ir akcentuoja, kad teisė į įvairias poilsio formas privalo būti užtikrinta tiek miegantiems, tiek nemiegantiems vaikams.

Šeimų asociacija pabrėžia, kad darželiai ar tuo labiau auklėtojos neturi būti palikti vieni spręsti šios problemos. Savivaldybės, kaip steigėjai, privalo pasirūpinti pagalba, švietimu ir, jeigu yra poreikis, papildomais resursais.

Pabrėžiama, kad kokybiškas miegančių vaikų poilsis yra labai svarbus. Taip, kaip dalis tėvų negali nuspręsti, kad „visi miega“, niekas negali nuspręsti, kad „nemiega visi“. Tad asociacijos nuomone,  darželiai privalo sudaryti tokias sąlygas, kurios netrukdytų ilsėtis vaikams, kuriems reikia miego.

Akcentuojama ir tai, kad auklėtojos, kaip ir vaikai, šioje situacijoje neturi kentėti. Joms neturi būti daugiau darbo. Kai kurios šalies savivaldybės, kaip pastebi Šeimų asociacija,  įsipareigojo didinti etatų skaičių, kai kurie darželiai pasitelkia papildomus darbuotojus (sporto, muzikos mokytojus, logopedus), kai kurie darželiai jungia grupes ir viena auklėtoja prižiūri miegančius, kita – nemiegančius vaikus. 

Problemų nekyla

Kalbinta savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė teigė, kad rugpjūčio 31-ąją savivaldybė, kaip ir visos šalies savivaldybių administracijos, gavo Šeimų asociacijos raštą su paklausimu dėl poilsio organizavimo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose. 

Pasak vedėjos, prašoma informuoti, ar rajono darželiuose taikoma poilsio paslauga pietų miego nemiegantiems vaikams bei kokiais kontaktais šeimos gali kreiptis, jei poilsis neužtikrinamas.

– Savaitės pradžioje Švietimo ir sporto skyrius pietų miego laiku važiavome į visus darželius, kad savo akimis pamatytume. Iš tėvelių nesame gavę nė vieno skundo, – teigė J. Veisienė. 

Anot vedėjos, iš darželių vadovų sulaukta patikinimo, kad sąlygos vaikams nemiegoti per pietus sudaromos, jei tik tėvai to pageidauja.

– Visuose darželiuose radome grupeles, kuriose buvo po vieną ar du vaikus, kurie nemiegojo, nes ir važiavome specialiai pietų metu, – pasakojo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.

Kaip teigė J. Veisienė, šią savaitę lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ ir vaikų reabilitacijos centre-mokykloje „Pušelė“ iš įstaigas lankančių vaikų tėvelių renkama informacija, kurie vaikai nenori miegoti. 

– Informacija reikalinga tam, kad būtų galima sudaryti nemiegančių vaikų grupelę, susitarti, kas juos prižiūrės. Spręsti patalpų klausimą, kad nemiegantieji netrukdytų ilsėtis kitiems grupės vaikams. Pas mus problemų dėl vaikų nemiegojimo ir jų užimtumo darželiuose neturėtų kilti, – įsitikinusi vedėja.

Apie poilsio formų nemiegantiems vaikams užtikrinimą darželyje kalbėta jau pavasarį. 

– Tada buvome patikinti, kad tėvai, esant poreikiui vaikams nemiegoti per pietus, turi kreiptis į darželių vadovus, kurie analizuoja galimybes, – teigė savivaldybės administracijos atstovė.  

Nemiegančiųjų grupelės – ne naujiena 

Kalbinta lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje nemiegančių vaikų grupelės veikia ketverius, o gal net ir penkerius metus. 

– Salėje turime paskyrę patalpą, muzikos mokytoja veda pamokėles nemiegantiems vaikams. Turime nupirkę ir priemonių, ir čiužinių vaikams pasnausti, jei jie jaučiasi pavargę. Jokio streso kol kas nekyla. Per šią savaitę susirinksime informaciją, kiek vaikų nemiegos. O nenorintieji miegoti nemigdomi ir dabar, – pasakojo direktorė. 

Pasak darželio vadovės, jei atsiras daugiau nei 15 miegoti nenorinčių vaikų, jau apgalvoti keli užimtumo variantai. 

– Kol kas turime 6 tėvų prašymus, kad vaikai nebūtų migdomi pietų. Šių vaikų amžius nuo 4 metų. Per šią savaitę, manau, dar turėtų atsirasti tokių prašymų, – svarstė L. Kymantienė. 

Paklausta, ką mano apie darželinukų miegą per pietus, direktorė išsakė savo nuomonę:

– Manau, kad iki penkerių metų vaikai turėtų miegoti. O ypatingai lopšelinukai, kurie jau prie pietų stalo deda galvą ant stalo ir vos neužmiega. Vis tik vaikai keliasi anksti, pusę aštuonių jau ateina į darželį, o pietų miegas būtinas nors valandą. Dauguma vaikų užmiega, tai reiškia, kad reikia miego. Net priešmokyklinukai ar net pirmokai pamiega. 

Pasak direktorės, kai kurie vaikai fiziologiškai tikrai neužmiega, bet daugumai toks poilsis reikalingas. 

– Tėveliai akcentuoja, kad vaikus sunku užmigdyti vakare. Bet kokie irzlūs, pikti nemiegojusieji išeina iš darželio. Tai pripažįsta ir patys tėvai. Aišku, jiems smagiau, kai vaikai namuose miegoti eina anksčiau, – pastebėjimais pasidalijo vadovė.  

Labiau nori tėvai 

Keliolika metų darželyje dirbanti Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma) mano, kad vaikai darželyje turėtų miegoti ir dabar kilęs vajus dėl nemiegojimo yra ir mados reikalas. 

– Kiek teko klausytis įvairių paskaitų, mokymų, seminarų, specialistai sako, kad vaikas turi miegoti. Turi pailsėti, – teigė Laura, pridūrusi, kad nemiegoti gali tik vienas kitas vaikas.  

Pedagogė pastebi, kad darželinukams trūksta griežtos dienotvarkės. Jei jie laiku gultų ir keltų, tokių klausimų, ar vaikui miegoti pietų, ir nekiltų.

– Čia išeina užburtas ratas. Darželyje pamiegojęs vaikas vakare gulasi vėliau, o tėvai norėtų, kad užmigtų anksčiau, kad vakarais nereikėtų užsiimti su vaiku, gi iš darbų grįžta pavargę, tad ir pradeda reikalauti, kad darželyje nemigdytume, – savo pastebėjimais dalijosi Laura. 

O jei vaikas vėliau nueina miegoti, ryte neatsikelia, jam leidžiama ilgiau pamiegoti namuose, į darželį ateina vėliau, tai ir pietų darželyje neužmiega.  

– O tereikėtų vaikus guldyti ir kelti tuo pačiu laiku. Ir tada natūraliai paaiškės, kuriems vaikams iš tikrųjų nebereikia pietų miego, – svarstė pedagogė. 

Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
prieš 6 valandas
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsiais erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė. Plačiau skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
sam
SAM nuotrauka
Įkelta:
prieš 10 valandų
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje.
Nuotrauka
draudziamas eismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Šį penktadienį, rugsėjo 22 d., nuo 10 iki 17 val., Bažnyčių gatvėje bus ribojamas eismas, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
zaliosios
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Ne iš vieno tauragiškio teko išgirsti pastebėjimų, kad po žaliųjų atliekų konteinerių išvežimo gatvėse lieka tamsios balos skysčio, kuris  išbėga iš šiukšliavežių, ir, kas baisiausia, nepakenčiamas dvokas.   
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-18
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.   
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Didžiausia pasaulyje tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje, į kurią jungiasi ir Tauragė, startuoja rugsėjo 17-ąją. Visą savaitę planuojamos įtraukiančios ir praturtinančios veiklos, kurios skatina naudojimąsi aplinkai draugiškomis transporto priemonėmis ir mąstymą apie tvaresnes idėjas. Pageidaujantieji galės sudalyvauti ne viename renginyje ar miesto gatvėmis būti pavėžėti rajono mero. 
Nuotrauka
zaidimo aikstele
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybė kvietė išbandyti atnaujintą žaidimų erdvę Pilies aikštėje. Neatpažįstamai pasikeitusioje aikštelėje vaikus pasitiko linksmieji „Žalia vaikų Kūdra“ paukštukai. Vaikų laukia naujos, smagios laipiojimo erdvės, batutai, sūpynės ir čiuožyklos.
Nuotrauka
pakrantes valymas
Organizatorių archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Jau antrą kartą Jaunimo Europos komanda kartu su „Europe Direct Tauragė“ centru Tauragėje organizuoja  #EUBeachCleanup (ES paplūdimio valymas – liet.) akciją, kurios metu dalyviai valo vandens telkinių – jūrų, vandenynų, upių ir ežerų – pakrantes. Šeštadienį jaunimas tauragiškius kviečia į talką, kurios metu planuojama sutvarkyti upės Jūros pakrantė nuo paplūdimio iki Vasaros estrados.
Nuotrauka
streikas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šiandien šalies mokyklose surengtas įspėjamasis mokytojų streikas, prie kurio prisijungė  ir  trys mūsų rajono ugdymo įstaigos. Streikas truks dvi valandas, o po jų ugdymo procesas toliau tęsis.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-14
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje. Daugiau skaitykite laikraščio vedamajame „VRK planai: Skaudvilės kraštą prijungti prie kaimyninės rinkimų apygardos“.
Nuotrauka
valgykla
Aušros Augustytės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-14
Keičiasi numatyta socialinės valgyklos atidarymo Tauragėje data. Dėl techninių kliūčių, rugsėjo 18 dieną numatytas valgyklos atidarymas neįvyks, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
vr edukacija
„Magic calf“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-13
Tauragiškis Vytautas Merkelis su bendraminčių komanda iš Ukrainos šią savaitę pristatė virtualios realybės (VR) edukaciją  „Žalioji žinutė“. Tai jau antroji edukacija, skirta mokiniams. Pasak tauragiškio, virtualios realybės užsiėmimai dažniau siejami su pramoga, bet puikiai tinka ir ugdomųjų tikslų siekti.   
Nuotrauka
pasas
Įkelta:
2023-09-12
Nuo spalio 1 d. Migracijos departamentas keičia asmenų aptarnavimo tvarką visuose savo teritoriniuose padaliniuose. Naują pasą arba asmens tapatybės kortelę pageidaujantys užsisakyti Lietuvos piliečiai vizitus į klientų aptarnavimo skyrius turės iš anksto rezervuoti internetu arba telefonu, o gyva eile asmenys bus aptarnaujami tik tam tikrais išimtinais atvejais.
Nuotrauka
pirmoji pagalba
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-09-11
Lietuvos Raudonasis Kryžius kviečia prisijungti savanorius, kurie nori savanoriauti vesdami pirmosios pagalbos užsiėmimus Tauragės mieste bei rajone.
Nuotrauka
2saules elektrines.jpg
APVA nuotrauka
Įkelta:
2023-09-11
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugpjūčio 31 dienos priima paraiškas iš fizinių asmenų finansuoti saulės elektrines arba jų dalis iki 10 kW iš nutolusių saulės elektrinių parkų.
Nuotrauka
mokykla mokytoju streikas
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-10
Prieš kiek daugiau, nei dvi savaites Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas pranešė, jog rugsėjo 15 dieną planuojamas įspėjamasis mokytojų streikas. Įspėjamasis streikas truks dvi valandas, o nesulaukus rezultatų, planuojamas streikas ir rugsėjo 29-ąją. Galimybės streikuoti kol kas neatmeta ir Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS). Tauragės pedagogų profsąjungos atstovas sako, kad bent jau kol kas streikuoti neplanuojama.
Nuotrauka
valgykla
Aušros Augustytės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-08
Tauragės mieste pradedamas įgyvendinti socialinės valgyklos projektas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojams, turintiems mažas pajamas, patekusiems į sunkią materialinę padėtį ir jaučiantiems nepriteklių, bus sudaryta galimybė nemokamai papietauti socialinėje valgykloje darbo dienomis nuo 11 val. iki 13 val.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-07
Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių asociacijoms. Kaip šią situaciją vertina specialistai, skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-09-07
Rugpjūčio 31 dieną prasidėjo sveikatingumo ir sporto komplekso „Bastilija“ stogo remontas, kurio metu bus apšiltinta stogo konstrukcija, atnaujintos stogo vandens nuvedimo sistemos, atnaujinta apšvietimo sistema, įrengta akustinė lubų danga ir apsauginis tinklas.