Pietų (ne)miegas darželyje: vaikų poreikis ar tėvų užgaida?
Įkelta:
2023-09-18
Nuotrauka
miegas
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių administracijoms. Komentuodama gautą raštą savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad tėvų skundų šiuo klausimu negauta. O kai kuriuose darželiuose grupės nemiegantiems vaikams jau veikia keletą metų. 

Ragina bendradarbiauti 

Iniciatyvą dėl kokybiško vaikų poilsio darželiuose iškėlusi Šeimų asociacija ragina pradėti  kurti naujas poilsio formas ir bendradarbiavimo su šeimomis modelius. Asociacija akcentuoja, kad kalbama apie bendradarbiavimą, nes vieno recepto nėra ir nebus. 

„Ko siekiame lankstaus poilsio iniciatyva? Tai pagaliau atverti dialogą šia tema. Tai suprasti, kad sprendimai turi ateiti iš visų vaikų poreikių atliepimo. Lengva nebus, bet pokyčiai neįvyks, jeigu neieškosime kelių“, – savo feisbuko paskyroje skelbia Šeimų asociacija ir akcentuoja, kad teisė į įvairias poilsio formas privalo būti užtikrinta tiek miegantiems, tiek nemiegantiems vaikams.

Šeimų asociacija pabrėžia, kad darželiai ar tuo labiau auklėtojos neturi būti palikti vieni spręsti šios problemos. Savivaldybės, kaip steigėjai, privalo pasirūpinti pagalba, švietimu ir, jeigu yra poreikis, papildomais resursais.

Pabrėžiama, kad kokybiškas miegančių vaikų poilsis yra labai svarbus. Taip, kaip dalis tėvų negali nuspręsti, kad „visi miega“, niekas negali nuspręsti, kad „nemiega visi“. Tad asociacijos nuomone,  darželiai privalo sudaryti tokias sąlygas, kurios netrukdytų ilsėtis vaikams, kuriems reikia miego.

Akcentuojama ir tai, kad auklėtojos, kaip ir vaikai, šioje situacijoje neturi kentėti. Joms neturi būti daugiau darbo. Kai kurios šalies savivaldybės, kaip pastebi Šeimų asociacija,  įsipareigojo didinti etatų skaičių, kai kurie darželiai pasitelkia papildomus darbuotojus (sporto, muzikos mokytojus, logopedus), kai kurie darželiai jungia grupes ir viena auklėtoja prižiūri miegančius, kita – nemiegančius vaikus. 

Problemų nekyla

Kalbinta savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė teigė, kad rugpjūčio 31-ąją savivaldybė, kaip ir visos šalies savivaldybių administracijos, gavo Šeimų asociacijos raštą su paklausimu dėl poilsio organizavimo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose. 

Pasak vedėjos, prašoma informuoti, ar rajono darželiuose taikoma poilsio paslauga pietų miego nemiegantiems vaikams bei kokiais kontaktais šeimos gali kreiptis, jei poilsis neužtikrinamas.

– Savaitės pradžioje Švietimo ir sporto skyrius pietų miego laiku važiavome į visus darželius, kad savo akimis pamatytume. Iš tėvelių nesame gavę nė vieno skundo, – teigė J. Veisienė. 

Anot vedėjos, iš darželių vadovų sulaukta patikinimo, kad sąlygos vaikams nemiegoti per pietus sudaromos, jei tik tėvai to pageidauja.

– Visuose darželiuose radome grupeles, kuriose buvo po vieną ar du vaikus, kurie nemiegojo, nes ir važiavome specialiai pietų metu, – pasakojo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.

Kaip teigė J. Veisienė, šią savaitę lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ ir vaikų reabilitacijos centre-mokykloje „Pušelė“ iš įstaigas lankančių vaikų tėvelių renkama informacija, kurie vaikai nenori miegoti. 

– Informacija reikalinga tam, kad būtų galima sudaryti nemiegančių vaikų grupelę, susitarti, kas juos prižiūrės. Spręsti patalpų klausimą, kad nemiegantieji netrukdytų ilsėtis kitiems grupės vaikams. Pas mus problemų dėl vaikų nemiegojimo ir jų užimtumo darželiuose neturėtų kilti, – įsitikinusi vedėja.

Apie poilsio formų nemiegantiems vaikams užtikrinimą darželyje kalbėta jau pavasarį. 

– Tada buvome patikinti, kad tėvai, esant poreikiui vaikams nemiegoti per pietus, turi kreiptis į darželių vadovus, kurie analizuoja galimybes, – teigė savivaldybės administracijos atstovė.  

Nemiegančiųjų grupelės – ne naujiena 

Kalbinta lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje nemiegančių vaikų grupelės veikia ketverius, o gal net ir penkerius metus. 

– Salėje turime paskyrę patalpą, muzikos mokytoja veda pamokėles nemiegantiems vaikams. Turime nupirkę ir priemonių, ir čiužinių vaikams pasnausti, jei jie jaučiasi pavargę. Jokio streso kol kas nekyla. Per šią savaitę susirinksime informaciją, kiek vaikų nemiegos. O nenorintieji miegoti nemigdomi ir dabar, – pasakojo direktorė. 

Pasak darželio vadovės, jei atsiras daugiau nei 15 miegoti nenorinčių vaikų, jau apgalvoti keli užimtumo variantai. 

– Kol kas turime 6 tėvų prašymus, kad vaikai nebūtų migdomi pietų. Šių vaikų amžius nuo 4 metų. Per šią savaitę, manau, dar turėtų atsirasti tokių prašymų, – svarstė L. Kymantienė. 

Paklausta, ką mano apie darželinukų miegą per pietus, direktorė išsakė savo nuomonę:

– Manau, kad iki penkerių metų vaikai turėtų miegoti. O ypatingai lopšelinukai, kurie jau prie pietų stalo deda galvą ant stalo ir vos neužmiega. Vis tik vaikai keliasi anksti, pusę aštuonių jau ateina į darželį, o pietų miegas būtinas nors valandą. Dauguma vaikų užmiega, tai reiškia, kad reikia miego. Net priešmokyklinukai ar net pirmokai pamiega. 

Pasak direktorės, kai kurie vaikai fiziologiškai tikrai neužmiega, bet daugumai toks poilsis reikalingas. 

– Tėveliai akcentuoja, kad vaikus sunku užmigdyti vakare. Bet kokie irzlūs, pikti nemiegojusieji išeina iš darželio. Tai pripažįsta ir patys tėvai. Aišku, jiems smagiau, kai vaikai namuose miegoti eina anksčiau, – pastebėjimais pasidalijo vadovė.  

Labiau nori tėvai 

Keliolika metų darželyje dirbanti Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma) mano, kad vaikai darželyje turėtų miegoti ir dabar kilęs vajus dėl nemiegojimo yra ir mados reikalas. 

– Kiek teko klausytis įvairių paskaitų, mokymų, seminarų, specialistai sako, kad vaikas turi miegoti. Turi pailsėti, – teigė Laura, pridūrusi, kad nemiegoti gali tik vienas kitas vaikas.  

Pedagogė pastebi, kad darželinukams trūksta griežtos dienotvarkės. Jei jie laiku gultų ir keltų, tokių klausimų, ar vaikui miegoti pietų, ir nekiltų.

– Čia išeina užburtas ratas. Darželyje pamiegojęs vaikas vakare gulasi vėliau, o tėvai norėtų, kad užmigtų anksčiau, kad vakarais nereikėtų užsiimti su vaiku, gi iš darbų grįžta pavargę, tad ir pradeda reikalauti, kad darželyje nemigdytume, – savo pastebėjimais dalijosi Laura. 

O jei vaikas vėliau nueina miegoti, ryte neatsikelia, jam leidžiama ilgiau pamiegoti namuose, į darželį ateina vėliau, tai ir pietų darželyje neužmiega.  

– O tereikėtų vaikus guldyti ir kelti tuo pačiu laiku. Ir tada natūraliai paaiškės, kuriems vaikams iš tikrųjų nebereikia pietų miego, – svarstė pedagogė. 

Viengulės lovos

Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.