Pokyčiai: pailgintas reabilitacijos paslaugoms gauti skirtas laikas
Įkelta:
2023-11-23
Nuotrauka
infografikas

Pastaruoju metu keičiantis medicininės reabilitacijos skyrimo tvarkai, pacientams nelengva susigaudyti kur, kada ir į ką reikia kreiptis, norint gauti reabilitacijos paslaugas. Ligonių kasos atkreipia dėmesį į pasikeitusius terminus ir kitus svarbius pokyčius.

Siuntimo galiojimas ir nuvykimo į reabilitaciją laikas

Kai pacientas dėl reabilitacijos šeimos gydytojo ar gydančio gydytojo siunčiamas į fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojo konsultaciją, užsiregistruoti į ją būtina per 60 dienų. Šiuo atveju tai nėra patekimo pas FMR gydytoją terminas – per 2 mėnesius būtina tik užsiregistruoti. 

Nauja! 2023 metų rugsėjį pasikeitė kai kurie medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo ir teikimo reikalavimai. Vienas  svarbiausių pasikeitimų – pacientas į reabilitacijos įstaigą privalo atvykti ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo siuntimo reabilitacijos paslaugoms gauti pasirašymo. Jei pacientui reabilitacija pagal medicininius simptomus reikalinga vėliau, konkrečią atvykimo datą nustato ir įrašo gydytojas. Pavyzdžiui, jei po traumos reikia sulaukti, kol sugis lūžis ir pan.

Pradinė reabilitacija – ambulatoriškai arba stacionare

Pradinė reabilitacija pradedama teikti ambulatorinio arba stacionarinio gydymo metu.

Ambulatoriškai FMR gydytojas įvertina paciento nusiskundimus, klinikinę būklę, biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus, pagal poreikį skiria pradinės ambulatorinės reabilitacijos paslaugas ir nusprendžia, ar tikslinga pakartotinė konsultacija. Vienu pradinės reabilitacijos gydymo epizodu gali būti skiriama nuo 5 iki 25 procedūrų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Iš jų bent 10 turi būti atliekamos individualiai. Paskirtas procedūras rekomenduojama atlikti toje pačioje įstaigoje, kurioje konsultavo FMR gydytojas.

Gydantis ligoninėje taip pat įvertinamos paciento biopsichosocialinės funkcijos ir pagal poreikį skiriama pradinė reabilitacija. Stacionare ją sudaro tik individualios reabilitacijos procedūros, kurių skaičius priklauso nuo paciento funkcinės būklės ir gydymo specializuotame skyriuje trukmės.

Kada pradinė reabilitacija neskiriama?

Kartais pacientai ir be pradinės reabilitacijos gali būti siunčiami į reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas – kai reikia paruošti pirminiam (gydomajam) ar nuolatiniam protezavimui, kai skiriama palaikomoji reabilitacija, taip pat suteikus dienos chirurgijos paslaugas ar FMR gydytojui pagrįstai nusprendus (priežastys turi būti nurodytos medicinos dokumentuose).

Pacientui pačiam atidėti paskirtą reabilitaciją galima tik dėl pateisinamų priežasčių (kitos ligos, artimojo mirties ir pan.). Jei pacientas negali pradėti reabilitacijos laiku dėl asmeninių aplinkybių (dėl darbo komandiruotės, egzaminų ir pan.), jis turi pasirašyti, kad šiuo metu reabilitacijos atsisako, o vėliau esant poreikiui jam gali būti teikiama pakartotinė FMR gydytojo konsultacija ir reabilitacijos poreikis vertinamas iš naujo.

Jei po pradinės reabilitacijos biopsichosocialinių funkcijų sutrikimai neišnyksta, bet tikimasi tolesnio jų gerėjimo ir FMR gydytojas nusprendžia, kad reikia daugiau  reabilitacijos paslaugų, gali būti skiriama stacionarinė ar ambulatorinė reabilitacija. Reikėtų įsidėmėti, kad tolesnė reabilitacija skiriama ne visais atvejais ir dėl jos reikalingumo sprendžia FMR gydytojas.

Stacionarinė reabilitacija ir jos nutraukimas

Stacionarinė reabilitacija skiriama tik po gydymo stacionare, išskyrus kai kuriuos atvejus. Pavyzdžiui, stacionarinė reabilitacija, nesigydžius ligoninėje, gali būti skiriama vaikams ar suaugusiesiems, kai buvo suteiktos dienos chirurgijos paslaugos; skiriama palaikomoji reabilitacija; po taikyto stacionarinio gydymo slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje paciento būklė pasikeitė taip, kad gali būti teikiamos reabilitacijos paslaugos ir kt.

Nauja! Stacionarinė reabilitacija gali būti skiriama suteikus dienos stacionaro paslaugas, kurių metu taikytas chemoterapinis ar spindulinis gydymas dėl onkologinių ligų.

Jei pacientas dėl netikėtos ligos iš įstaigos, kurioje gauna reabilitaciją, perkeliamas į kitą įstaigą ar skyrių, teikiančius stacionarinio gydymo paslaugas, paciento grįžimą į reabilitaciją derina jį gydantis gydytojas. Jei stacionarinio gydymo trukmė viršija 20 dienų, bet išlieka poreikis tęsti reabilitaciją, prieš pacientui grįžtant į reabilitaciją, jo būklę turi įvertinti FMR gydytojas.

Jei reabilitacija nutraukiama dėl nenumatytų aplinkybių, vėliau, jei lieka ne mažiau kaip 30 proc. jos trukmės, reabilitacija gali būti tęsiama toje pačioje įstaigoje, bet ne vėliau kaip per 1 mėnesį po reabilitacijos paslaugų nutraukimo dienos.

Kada reabilituotis vykstama nedelsiant?

Reabilitacinį gydymą būtina skirti iš karto diagnozavus ligas ir sveikatos sutrikimus, lemiančius pagrindines mirties priežastis ar sukeliančius neįgalumą. Tai prioritetinė stacionarinė reabilitacija, kuriai sukurti „žalieji koridoriai“, skirti sunkiomis ligomis sergantiems pacientams po gydymo ligoninėje, kai ypač svarbu reabilitacijos paslaugas gauti laiku. Prioriteto tvarka reabilitacija skiriama po infarkto, insulto, traumų, po operacijų dėl tam tikrų onkologinių ligų ar endoprotezavimo operacijų ir itin sunkios sveikatos būklės ligoniams, kuriems reikia tretinės stacionarinės reabilitacijos, taip pat vaikams, kuriems reikia antrinės ar tretinės stacionarinės reabilitacijos.

Nauja! Į prioritetinės stacionarinės reabilitacijos paslaugas teikiančią įstaigą pacientas privalo atvykti per FMR gydytojo nurodytą laiką. Jei pacientas dėl objektyvių priežasčių negali atvykti laiku, kitą atvykimo laiką, bet ne vėlesnį kaip po 2 mėnesių nuo siuntimo dėl reabilitacijos paslaugų išrašymo, pacientas derina savarankiškai.

Kai nėra laisvų vietų

Jei pacientui po gydymo ligoninėje paskiriama prioritetinė stacionarinė reabilitacija, siunčiantis gydytojas informuoja pacientą apie atitinkamo profilio reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas ir siunčiančios įstaigos atsakingas asmuo derina paciento atvykimo datą su paciento pasirinktos įstaigos administracija.

Jei per FMR gydytojo konsultacijoje nurodytą reabilitacijos pradžios laikotarpį paciento pasirinktoje gydymo įstaigoje laisvų vietų nėra, jis registruojamas artimiausiu laiku vietą turinčioje gydymo įstaigoje.

Daugiau apie medicininę reabilitaciją galima rasti čia.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Nuotrauka
nvo
Įkelta:
2024-02-27
Vasario 27-oji – Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena. Ji skirta pabrėžti svarbią šio sektoriaus misiją ir pagerbti nevyriausybines organizacijas, jų narius bei savanorius reikšmingai prisidedančius prie visuomenės gerovės kūrimo. Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena tarptautiniu mastu pradėta minėti 2014 metais ir šiuo metu ją jau mini apie 90 šalių.  
Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
2024-02-24
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.