Ar gerai pažįstate savo močiutę arba senelį? Socialinė kampanija kviečia į senjorus pažvelgti kitomis akimis
Įkelta:
2024-03-21
Nuotrauka
a
,
Nuotrauka
akcija
,
Nuotrauka
a

Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.

Šios idėjos vedama Nacionalinio socialinės integracijos instituto „Senjoro“ programa pradeda naują socialinę kampaniją „Spalvoti kartų pokalbiai“. Kampanija siekiama keisti stereotipinį senjorų įvaizdį bei paskatinti visuomenę prakalbinti negirdėtas senjorų istorijas ir juos išvysti naujomis spalvomis, o šiam tikslui pasitelkiami pokalbiai.

Kviečia keisti stereotipinį požiūrį į senjorus

„Tavo seneliai tikrai turi istorijų, kurios nustebins“ – su tokia žinute pristatoma nauja socialinė kampanija, kurios tikslas paskatinti pokalbius, leisiančius senjorus pamatyti kitomis akimis.

Pasak kampanijos sumanytojų, visuomenėje vis dar galima susidurti su stereotipiniu požiūriu į vyresnio amžiaus žmones. Nelankstūs pokyčiams, atitrūkę nuo aktualijų, pilki, nepatenkinti, tik tarp sodo ir vaistinės besisukantys – tokį visuomenėje vis dar gajų senjoro portretą įvardina Senjoro programos vadovė Rugilė Bitautaitė. Deja, neretas senjoras į šį stereotipinį įvaizdį priima ir su juo susitapatina.

„Tuo tarpu mes, dirbdami su senjorais, įžvelgiame kitokį jų portretą - žymiai spalvingesnį. Matome asmenybes - suformuotas gyvenimo patirčių, išgyvenusias nuotykius, meilę, kovą, ir vis dar patiriančius gyvenimą.  Mūsų lankomi senjorai kartais atvirauja, kad anūkams su jais bendrauti nėra įdomu, sunku atrasti bendrą kalbą. Žinoma, kartų skirtumai yra, tačiau geriau pagalvojęs, kiekvienas galime atrasti, kad su senjorais mus daugiau dalykų jungia, nei skiria. Juk ir jie savo laiku buvo nesuprasti tėvų, įsimylėjo, siekė karjeros, linksminosi koncertuose ar išgyveno tėvystės iššūkius“, - pasakoja Senjoro programos vadovė.

Anot jos, dažnu atveju abiems kartoms gali pritrūkti iniciatyvos ir idėjų, kaip užmegzti atvirą ir nekasdienišką pokalbį su artimuoju.

„Senjorams taip pat nėra lengva atrasti klausimus, kurie vestų į pilnavertišką pokalbį su savo anūkais ar vaikais. Jie nerimauja, jog ne viską supras, užduos jautrų klausimą, tad dažnai pasirenka tas pačias temas. Tikriausiai daugeliui ne kartą nuvykus pas močiutę teko išgirsti tą patį klausimą „Ar pavalgai? Ar nesergi? Ar darbe viskas gerai?“,  tikriausiai ne visada ir žinant, kaip šis anūko darbas iš tiesų atrodo“, - dalinasi R. Bitautaitė.

Vilniaus gatvėse – spalvingi kvietimai kartų pokalbiams

Iš tiesų gali pakakti visai nedidelės paskatos, kad užsimegztų atviri, nekasdieniški, gilūs, o kartais ir šmaikštūs pokalbiai tarp skirtingų kartų – senjorų ir jų vaikų bei anūkų ar kitų artimų žmonių. Būtent kvietimą tokiems pokalbiams nuo šiol miesto gatvėse gali išvysti vilniečiai – čia „Senjoro“ socialinės kampanijos reklaminiai stendai ragina prakalbinti negirdėtas senjorų istorijas.

„Šie reklaminiai stendai iliustruoja nuotaikingas, ryškias ir kartais šiek tiek siurrealistines senjorų patirtis, taip parodant, kad jie savyje talpina žymiai daugiau nei mes manome apie juos žinantys. O svarbiausia – šie plakatai ne tik kviečia prakalbinti artimą senjorą, bet ir siūlo, kaip tai padaryti. Ant kiekvieno plakato galima rasti QR kodą, kurį nuskenavus pasirodys paruošti klausimai. Tikimės, kad senjorams su vaikais bei anūkais, jie padės paliesti kitokias pokalbių temas, pažinti kitas asmenybių puses ar paprasčiausiai turėti linksmą laiką kartu“ – pasakoja R. Bitautaitė.

Lietuvos bibliotekose – pokalbių kortelės

Kampanijos sumanytojai siekia, kad kvietimas pokalbiui su senjorais pasiektų skirtingas kartas ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir Lietuvos regionuose. Tad balandžio pradžioje pasirodys  „Senjoro“ programos sukurtos fizinės pokalbių kortelės. Šios kortelės iškeliaus Senjoro programos lankomų senjorų šeimoms bei pasieks dalį šalies bibliotekų, jas taip pat bus galima įsigyti internetu bei fizinėse prekybos vietose.

„Kortelės „Spalvoti kartų pokalbiai“– tai kvietimas kurti turiningą dialogą tarp skirtingų kartų. Jaunesni šeimos nariai galės kitomis akimis pažvelgti į pažinti savo tėvus ar senelius. Tuo tarpu senjorai atras įvairesnius ir taiklesnius klausimus, kurie leistų pasinerti į įdomų pokalbį su šeimos nariais, paliečiant ir jiems svarbias temas. Pokalbių kortelės apims skirtingas kategorijas – nuo praeities nuotykių, šeimos, iššūkių, nostalgiškų prisiminimų, dabarties jausenos, svajonių ir kitų netikėtų temų. Juk pokalbiai su močiute neprivalo būti tik apie orą ir bites“, – šypsosi R. Bitautaitė.

Gegužės mėnesį socialinę akciją vainikuos „Senjoro“ programos renginiai Vilniuje ir Kaune, kviesiantys visuomenę gyviems pokalbiams su ryškiais senjorais iš įvairių – meno, mokslo, sporto ir kitų sričių – kurių gyvenimas buvo ir vis dar yra spalvingas.

Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.