Į rekordines aukštumas kylančios šildymo ir elektros kainos neramina daugelį šalies gyventojų. Žiemos sezono su ramia širdimi laukia tik tie gyventojai, kurie jau spėjo renovuoti savo daugiabučius, o kitiems teks sukti galvą, kaip padengti milžiniškas sąskaitas už komunalines paslaugas.
Ieškantiems ilgalaikių ir tvarių metodų, kaip sutaupyti šilumos energiją, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, jog efektyviausias sprendimas yra seno daugiabučio renovacija. Įgyvendinus kompleksinį namo atnaujinimą žymiai pagerinamas pastato energinis efektyvumas.
„Šiuo metu Lietuvoje renovuota apie 11 proc. energetiškai neefektyvių daugiabučių, tačiau augančios šildymo bei elektros kainos vis daugiau gyventojų priverčia susimąstyti apie savo namo modernizaciją. Renovacijos metu kompleksiškai įgyvendinamos energinio efektyvumo didinimo priemonės užtikrina, kad gyvenantys modernizuotuose būstuose moka 50–60 proc. mažesnes sąskaitas, jeigu lygintume su nerenovuotais daugiabučiais“, – sako Gintarė Burbienė.
APVA duomenimis, pro nesandarias senų daugiabučių konstrukcijas gali išeiti itin daug šilumos. Pavyzdžiui, apšiltinus pastato sienas sutaupoma apie 38 proc. šiluminės energijos, o stogą – 11 proc. Pakeitus viso daugiabučio langus ir įstiklinus balkonus viduje sulaikoma dar 30 proc. šilumos.
Renovaciją pradėję anksčiau – laimi
Gyventojai, pasirūpinę savo daugiabučio energiniu efektyvumu ir atnaujinimu anksčiau kiekvieną mėnesį sutaupo ne tik vis brangstančioms komunalinėms paslaugoms, bet ir įgyvendino renovaciją pigiau.
„Tie, kurie pradėjo renovaciją anksčiau, mokėjo pigiau. Dabar namo modernizacija mums kainuos brangiau ir kuo ilgiau dels kiti gyventojai, tuo jie mokės daugiau. Praėjusiais metais už šildymą mokėdavome 70–80 eurų, tada supratome, kad daugiau laukti nebegalime ir reikia greičiau pradėti namo renovaciją“, – pasakoja Elektrėnų savivaldybės gyventojas Rimantas.
Tuo metu Elektrėnuose renovuotame daugiabutyje gyvenantis Algis sako, jog dabar bute ne tik komfortiškesnė temperatūra, bet ir šildymą gali reguliuotis patys. Jei kambaryje niekas negyvena, temperatūrą jie gali sumažinti, taip dar labiau sutaupydami.
Renovacija – visų gyventojų reikalas
Išlaidas už brangstančią elektrą turi padengti gyventojai, todėl iš jų tikimasi iniciatyvos tvarkyti nerenovuotus pastatus. Jeigu buto kv. m šildyti suvartojamos šilumos kiekis per mėnesį siekia 25 kWh ir daugiau, specialistai rekomenduoja rimtai apsvarstyti daugiabučio modernizacijos galimybę.
Daugiabutyje sunaudojama šilumos ir elektros energija paskirstoma visiems butų savininkams, todėl įsirengti sandarias laiptinių duris, hermetizuoti ir apšiltinti galines sienas bei rūsius, sutvarkyti kiaurą stogą, pakeisti visus pastato langus ir vienodai kokybiškai įstiklinti balkonus turėtų būti bendras interesas.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.apva.lt arba telefonu 8 614 99 699.
Užs. Nr. 93

