Prieš 131 metus, balandžio 17-ąją, Šv. Velykų proga Rietavo bažnyčioje įžiebtos pirmosios lemputės – nuo tada ši diena minima kaip energetikų šventė. Tauragėje ši sukaktis paminėta ypatingai – „Ignitis grupė“ visuomenei pristatė planuojamą statyti pirmąjį šalyje hibridinį parką bei organizavo ir pravedė edukaciją tarptautinės žaliosios energijos gamybos bendrovės „Ignitis renewables“ vėjo elektrinių parke, o nuo šiol jas ves ir tauragiškiai. Naujas edukacijas nuspręsta organizuoti Lauksargiuose ne šiaip sau – Tauragės rajonas garsėja žaliąja energija ir siekia tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Nemokamose edukacijose galės dalyvauti iš anksto užsiregistravusios grupės, kurias sudarys bent 10 žmonių.
„Ignitis renewables“ – tarptautinė žaliosios energijos gamybos bendrovė, veikianti trijose Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Jos užduotis – sausumos ir jūrinio vėjo jėgainių, saulės energijos, biomasės ir atliekų vertimo energija projektų vykdymas. „Atsinaujinanti energija įgalina kurti energetiškai sumanų pasaulį. „Ignitis renewables“ veiklos tikslas – užtikrinti žaliosios generacijos proveržį regione. Šis proveržis kritiškai svarbus įgyvendinant mūsų misiją mažinti klimato kaitą, tausoti aplinką ir užtikrinti regiono energetinį saugumą“, – sako „Ignitis renewables“ atstovas spaudai Paulius Kalmantas.
Įrengs didžiausią saulės elektrinių parką Lietuvoje
„Ignitis renewables“ projektų vadovas Karolis Nemčiauskas išsamiai pristatė projektą, kuriuo planuojama įrengti saulės elektrinių parką.
Šią elektrinę galima vadinti hibridine, nes ji bus šalia turimų 15-os MW ir 10-ies MW vėjo parkų.
Saulės elektrinių išgaunama ekologiška elektros energija – kryptis, kurią renkasi vis daugiau atsakingų ir sutaupyti norinčių gyventojų ir įmonių visame pasaulyje. Vartojant ekologišką saulės elektrinių gaminamą energiją sumažinamos išlaidos ir prisidedama prie švaresnės aplinkos kūrimo.
Galimybė gaminti elektros energiją iš skirtingų atsinaujinančios energijos šaltinių didina šalies energetinę nepriklausomybę, padeda spręsti klimato kaitos iššūkius bei siekti darnios plėtros tikslų.
Pagamintos elektros pakaks 12 tūkst. namų ūkių
Planuojama pastatyti kol kas vieną didžiausių saulės elektrinių parkų. Didžiausia galia numatoma iki 22,1 MW. Per metus tikimasi pagaminti 24 GWh – tiek energijos per metus suvartoja vidutiniškai 12 tūkstančių namų ūkių, o pagaminta energija kartu su esamu vėjo parku elektra aprūpintų net 50 tūkstančių namų ūkių.
Bus įrengta per 33 tūkst. fotovoltinių saulės modulių. Patys moduliai šiuo metu yra galingiausi, kokius galima rasti, – 660 W. Šios saulės elektrinės turėtų užimti didesnį nei 32 ha plotą.
Pristatyme kalbėta, kad saulės elektrinės turėtų veikti ilgiau nei 25 metus.
Darbai prasidės jau gegužę
Saulės parko įrengimo darbai vyks 2023 m. gegužę–2024 m. balandį. Nors, atrodo, darbai dar neprasidėjo, įmonė jau spėjo įvykdyti nemažai užduočių: atlikti augmenijos valymo darbai, geologiniai tyrimai, išbandytas gruntas; su Aplinkos apsaugos agentūra suderinta atrankos išvada dėl poveikio aplinkai vertinimo; atlikti projektavimo darbai, gauti patvirtinimai iš reikiamų institucijų dėl kabelių įrengimo bei pradėti gyvūnijos ir augalijos stebėsenos darbai.
Saugos bioįvairovę
Vienas „Ignitis renewables“ tikslų yra bioįvairovės išsaugojimas, sudėties gerinimas. Šis projektas turėtų itin naudingai atsiliepti ir gamtai.
„Ignitis grupės“ atstovė Monika Stanionė pakomentavo, kokios priemonės planuojamos ir kaip bus atsižvelgiama į gyvūnijos pasaulį.
Kadangi teritorija aplink elektrines dėl saugumo bus aptverta, svarstyta ir kaip neužtverti kelio smulkiems gyvūnėliams – teritoriją nuspręsta aptverti pakelta nuo žemės tvora, palengvinančia gyvūnų migraciją. O laukinių gyvūnų migracijos kliūtys bus šalinamos tvoroje įrengiant vienvėrius vartelius.
Pasak už aplinkosaugą atsakingos specialistės M. Stanionės, bus įrengtas gana naujas sprendimas – tupyklos, kurios palengvins paukščiams medžioklę.
Teritorija bus atželdinta natūraliais žolynais bei dalis teritorijos bus atsodinta pagerintos sudėties žolynais – bus parinktos šilkažiedės gaisrenos, pievinio katilėlio, pievinio pelėžirnio bei šilinio dobilo sėklos.
Daug dėmesio bus skiriama augmenijos ir gyvūnijos stebėsenai.
Siūlo pasinaudoti parama bendruomenėms
„Ignitis renewables“ yra atvira bendradarbiavimo, kuris kurtų tvaresnį pasaulį, pasiūlymams. Jos misija yra kurti energetiškai sumanų pasaulį, todėl rūpi aplinka, kurioje veikia.
„Ignitis grupės“ statomi ir valdomi saulės ir vėjo parkai kuria vertę visam regionui, vietos bendruomenėms ir verslui. Labai svarbi abipusiu pasitikėjimu grįsta partnerystė, todėl įsiklausoma į vietos bendruomenių poreikius ir ieškoma tvaraus bendradarbiavimo galimybių.
Šalia „Ignitis renewables“ vystomų, statomų ar veikiančių parkų įsikūrusios bendruomenės gali teikti paraiškas gauti paramą energetinio efektyvumo, aplinkosaugos ir socialiniams projektams, nukreiptiems į paslaugų, darbo vietų ir kompetencijų ugdymą bendruomenėje bei kitiems bendruomenei svarbiems projektams.
Skiriama parama 2021 m. pasinaudojo ir Lauksargių kaimo bendruomenė „Lauksargiškiai“. Jiems suteikta 9346,19 Eur parama, skirta Lauksargių kultūros namų salės elektros instaliacijos pakeitimui.
Renginyje gyventojai ir patys dalijosi mintimis, kaip būtų galima pasinaudoti parama ir šaltuoju metų laiku sumažinti gyvenvietės užterštumą – kalbėta apie būstų šildymą elektra.
Edukacijas ves tauragiškiai
Siekdama šviesti visuomenę ir įtraukti vietos bendruomenes į edukacines veiklas, #EnergySmartSTART programa, bendradarbiaudama su VšĮ „Žaliasis regionas“ ir Tauragės rajono savivaldybės administracija, pristato pirmąją Lietuvoje edukaciją apie vėjo energetiką – „Vėjo spalva – žalia“. Pirmoji edukacija vyko simbolinę – Energetikų dieną. Norint, kad vis daugiau žmonių prisidėtų prie tvarios ateities kūrimo, svarbu įtraukiai supažindinti visuomenę su energijos gamyba iš atsinaujinančių išteklių.
Nemokamos edukacijos vyks Lauksargių bendruomenės namuose ir šalia „Ignitis renewables“ valdomo vėjo elektrinių parko, o jas ves „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų apmokyti Tauragės rajono bendruomenių nariai. Bendruomenių, įsikūrusių netoli vėjo elektrinių parkų, nariai ne tik geriausiai pažįsta savo rajoną, bet ir gali būti geruoju pavyzdžiu kitų rajonų bendruomenėms, kaip įsitraukti į aktyvų bendradarbiavimą su vėjo elektrinių parkų vystytojais.
„Jaučiame susidomėjimą ekskursijomis į energetikos objektus, bet iki šiol neturėjome galimybės pasiūlyti iš arčiau susipažinti su energijos gamyba iš vėjo. Tauragės rajoną, kaip pirmosios edukacijos vietą, nusprendėme pasirinkti, nes tai yra tvaria ateitimi intensyviai besirūpinantis ir ją kuriantis rajonas“, – sako #EnergySmartSTART edukacinių programų vadovė Vaiva Rutkauskaitė.
Į edukacijas gali registruotis visi, tačiau norint, kad edukacija įvyktų, grupėje turėtų būti bent jau 10 žmonių.
Tikimasi, kad edukacijos įtrauks ir jaunus, inovatyvius žmones, kurie galbūt susidomės energetikos sritimi ir pasirinks jas studijuoti.
Užs. Nr. 23