Žiniasklaidos spyris verčia keistis
Įkelta:
2011-01-10
Nuotrauka
Aprašymas
„Tauragės maisto“ mažiausiai priedų turintys gaminiai – rūkyti, jie ir vieni brangiausių. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Kaip sveikiausius „Stragutės mėsa“ pristato tris savo gaminius – kepenų vyniotinį, šaltieną ir kumpį. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
„Lignesos“ naujiena – silkė be aliejaus. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Teigiama, kad šioje marinuotoje silkėje maisto priedų mažiau nei kituose "Lignesos" produktuose. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Maisto priedai – nuodai maiste, sukeliantys vėžį, alergiją, kitas lėtines ligas. Jie reikalingi ne vartotojams, o gamintojams. Tokios tikros ar tariamos tiesos pastaraisiais mėnesiais plūste plūsta iš televizorių ekranų, tokių žinių pilnas internetas. Ką galime valgyti, o ko nereikėtų imti burną, kokiais ligoniais užaugs mūsų vaikai? Ką slepia eiliniam pirkėjui maisto produktų etiketėse „surikiuoti“ nesuprantami garsiąja E ir tarptautiniais cheminiais terminais užkoduoti pavadinimai? Ar yra atsakymai į šiuos klausimus? Vargu. „Tauragės žinios“ savo skaitytojams pristato straipsnių ciklą – kokius ir kiek maisto priedų savo gaminiuose naudoja Tauragės maisto pramonininkai. Gamintojai neslepia – žiniasklaidos spyris į užpakalį verčia pasitempti ir keisti maisto produktų gamybos receptūras.

Neišvengė baudos

Kalėdų savaitė tauragiškių pamėgtos mėsos produkcijos gamintojams – UAB „Stragutės mėsa“ buvo nelinksma. Bendrovės generalinis direktorius Arvydas Armonas neslepia, kad iš televizijų laidų pasklidus daugybei informacijos apie maisto gaminiuose naudojamus galimai sveikatai kenksmingus maisto priedus „Stragutės mėsa“ neišvengė tikrintojų kirčio.

– Po tų laidų sulaukėme Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tikrinimų. Ne mes vieni, visi mėsos pramonininkai, – „Tauragės žinioms“ sakė A. Armonas.

Specialistų paimti gaminių mėginiai buvo nusiųsti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Laboratorijos departamentui. Verdiktas buvo griežtas – bendrovei skirta piniginė bauda, ji įpareigota keisti vieno tikrinto gaminio pavadinimą. Koją patyrusiems gamintojams pakišo virtos dešrelės, ant kurių pakuočių žymėta, kad jose nėra jokių maisto priedų, vadinamųjų E. Departamentas nustatė, kad tikrintų dešrelių kilograme yra 15,62 mg nitratų, perskaičiuotų į nitritus. Argi Tauragės vaikų darželiams šias dešreles ir kitus mėsos produktus tiekianti bendrovė melavo?

„Stragutės mėsos“ technologei Valerijai Dadūrienei ši žinia buvo šokiruojanti – jos teigimu, jokių E į tikrintąsias dešreles „Stragutės mėsa“ nededa, šis produktas laikomas vienu sveikiausių bendrovės gaminių. Pasak technologės, paaiškėjo, kad nitritų į gaminį „įnešė“ natūralus konservantas – Vokietijoje perkamas arbatos ekstraktas.

– Liūdna, kad nuskambėjome tokiame negražiame kontekste. Iki tos naujienos net užuominos niekada nebuvo, kad natūraliuose konservantuose galėtų būti maisto priedų. Šias dešreles gaminome pusmetį ir džiaugėmės, kad jos – sveikas produktas, – V. Dadūrienė sako, kad ir nedėdami į savo produktus maisto priedų gamybininkai nebus šimtu procentų tikri, jog gaminys visiškai švarus.

Pasak bendrovės generalinio direktoriaus A. Armono, nitratų yra daržovėse, ypač česnakuose, kurie naudojami mėsos pramonėje. Dabar tos nelemtosios dešrelės vadinamos kitaip – „Ekstra“. Kokia bauda skirta bendrovei, A. Armonas neatskleidžia, tačiau sako, kad ne baudos dydis – esmė. Skaudžiausia, kad nukentėjo bendrovės prestižas.

– Nitritų kiekis, rastas mūsų gaminyje, labai mažas. Obuoliuose jų būna gerokai daugiau, ir niekas nekreipia dėmesio. Galima būtų bylinėtis, tačiau prieš vėją nepapūsi. Beje, panašiai atsitiko ir kitai šalies mėsos pramonės bendrovei su produktu, kuris 2008-aisiais buvo įvertintas aukso medaliu. O dabar už tą patį produktą jie nubausti. Tai kaip čia išeina? – liūdnai kalbėjo bendrovės vadovas.

A. Armonas sako, jog pagaminti mėsos produktus be maisto priedų, kad jie ilgai išsilaikytų nesugedę, neįmanoma. Maisto priedų Lietuvoje reglamentuota per 1500, visi jie leidžiami naudoti.

Bendrovės vadovas garantuoja, kad kalbos, jog mėsos gaminiai iš tikrųjų ne rūkinami, o tik mirkomi vadinamajame skystajame dūme, neturi jokio pagrindo. A. Armono tikinimu, „Stragutės mėsoje“ to nėra, visi gaminiai rūkinami rūkyklose, naudojant pjuvenas. Vėliau džiovinami ir brandinami. Jo įsitikinimu, ne tik tokios kalbos, bet ir žurnalistų rengiami reportažai apie nuodus maiste yra nepagrįsti. Esą tokia informacija skleidžiama tikslingai, siekiant, kad gyventojai pamirštų krizę ir skurdą.

– Tačiau kad išėjęs į pensiją žmogus turi badauti, niekas to nemato. Lietuvoje susiformavo du sluoksniai – turtuolių ir vargšų, – sako A. Armonas.

Paprašyti įvardyti vieną ar keletą savo produktų, kurių gamyboje visai nenaudojama maisto priedų ar jų naudojama mažiausiai, bendrovės atstovai ant stalo išdėliojo tris produktus – šalto rūkymo kumpį, kuriam apdoroti naudojama labai maža koncentracija vienintelio priedo E250 (natrio nitritas), kepenų vyniotinį ir šaltieną, kurių gamybai nenaudojama jokių maisto priedų. Dėl šių produktų „Stragutės mėsa“ rami, juos taip pat tyrė Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Laboratorijos departamentas.

Atsisako skonio stipriklio

„Tauragės maistas“ – didžiausia Tauragės mėsos perdirbimo įmonė, savo produkciją tiekianti didžiųjų tinklų prekybos centrams. Bendrovė pastaraisiais mėnesiais taip pat neišvengė tikrinimų, išprovokuotų televizijų laidose pateiktos informacijos. Viename tirtų gaminių rasta 25 mg nitritų kilograme. Tai daugiau nei tikrintose „Stragutės mėsos“ dešrelėse, tačiau „Tauragės maistas“, kitaip nei „Stragutės mėsa“, neskelbė, kad šiame gaminyje maisto priedų nėra. Bendrovės kokybės vadovės Evos Bagdonienės teigimu, leidžiama nitritų norma – 150 mg gaminio kilograme.

Bendrovė turi savo skerdyklą ir tikina kiaules perkanti Lietuvoje, kai žaliavos, pavyzdžiui, šoninės ar kumpio, pritrūkstama, vežamasi iš užsienio.

Kokiu tikslu naudojami maisto priedai? Atsakymas vienas – kad gaminys gražiai atrodytų ir kuo ilgiau išliktų saugus, kol pateks ant vartotojų stalų. Esą to reikalauja rinkos sąlygos.

Vienas populiariausių ir gamybininkų dažniausiai vartojamų konservantų – tas pats E250 (natrio nitritas), esą apsaugantis produktą nuo įvairiausių bakterijų.

„Tauragės maistas“ neslepia – pasklidusi informacija apie maisto priedų gausą bendrovę privertė atsisakyti garsiojo priedo E621. Tai iki šiol plačiai maisto pramonininkų naudotas ir tebenaudojamas skonio stipriklis – mononatrio gliutamatas, pastaraisiais mėnesiais sukėlęs bene daugiausiai diskusijų, dar prieš keletą metų vadintas prieskonių karaliumi, stiprinantis alkio ir skonio pojūčius.

– Nutarėme visai šio priedo nebenaudoti. Jau informavome visus mūsų prieskonių tiekėjus, kad įsigysime tik tuos prieskonius, kuriuose nebus mononatrio gliutamato, – „Tauragės žinioms“ sakė E. Bagdonienė.

Kokybės ekspertė neslepia, kad maisto technologai žinias apie daugybės įvairiausių priedų naudojimą atsineša iš universitetų. Tai mokslas, beje, iki šiol nelaikytas pavojingu visuomenės sveikatai.

Kuriuose „Tauragės maisto“ produktuose priedų mažiausiai, kuriuos valgyti sveikiausia? Atsakymas paprastas – tuos, kurie brangiausi. Mat kokybė kainuoja. Pigiuose produktuose maisto priedų daugiau, nes jie reikalingi apdoroti pigiai žaliavai. E. Bagdonienė sako, kad nitritas pavojingas kūdikiams. Asmeniniu kokybės ekspertės įsitikinimu, vaikų maistas turi būti natūralus, geriau, kai jis ruoštas namie.

„Tauragės maistas“ visuomenės teismui pristato penkis produktus, kurių sudėtyje maisto priedų mažiausiai. Tai virtas karkų vyniotinis ir „Uošvės“ skilandis, kurių sudėtyje yra tik natrio nitrito E250, pirmojo produkto galiojimo laikas tik aštuonios paros; šalto rūkymo „Jubiliejaus“ dešra, kurios gamyboje naudojami du maisto priedai – E250 ir natrio askorbatas, skirtas, kad produktas negestų; stirnienos šalto rūkymo dešra, kurios sudėtyje – tie patys du maisto priedai, ir virtos žvėrienos dešrelės, šio produkto etiketėje skelbiama, kad jis be pieno produktų, sojos, glitimo, skonio stipriklių, sintetinių dažiklių ir fosfatų, esą šio gaminio sudėtyje nitritų yra tik pėdsakai.

Ir „Stragutės mėsos“, ir „Tauragės maisto“ atstovų teigimu, pats švariausias mėsos produktas – lašiniai.

Be konservantų sugestų per dvi dienas

– Visiška nesąmonė, – „Tauragės žinioms“ atsakė žuvų perdirbimo bendrovės „Lignesa“ direktorius rinkodarai Sigitas Jukna, paklaustas, ar turi pagrindo gandai, kad žuvininkai savo produkciją ne rūkina, o mirko vadinamajame skystame dūme.

Pasak S. Juknos, yra toks būdas, tačiau jis labai brangus ir nesveikas. Jo teigimu, „Lignesoje“ visos rūkinamos žuvys „paragauja“ tikro dūmo. Kad pagrįstų savo žodžius, S. Jukna aprodė žurnalistei bendrovės rūkyklas. Jos tikrai kūrenosi.

Gandų ir apkalbų ypač apie žuvų perdirbimo įmones ir jų darbo metodus sklinda visokių. Esą kaulai iš silkių išimami chemikalais, pasenę produktai įvairiausiais metodais atnaujinami. S. Jukna tokius gandus neigia. Jo teigimu, silkės filė bendrovė įsigyja jau iškaulintas, esą Lietuvoje šių žuvų filė negamina niekas, neišpirktą produkciją prekybos centrai utilizuoja patys.

– Stebime rinką. Jei produktas perkamas prastai, jį išimame iš gamybos, – sako S. Jukna.

Specialisto teigimu, pagaminti ilgai negendantį produktą be maisto priedų, ypač kai tas produktas iš žuvies, neįmanoma. Jei nebus priedų, produkcija būsianti neskani, jos vartotojai nevalgys, dvi–trys dienos ir žuvis apgleivės. Jo teigimu, iš perdėtos Lietuvos maisto priedų baimės juokiasi mūsų kaimynai latviai ir estai. „Lignesos“ produkcijos galiojimo terminai paprastai siekia 30, 60 parų. S. Juknos tikinimu, kitų panašių pramonininkų produkcija negenda dar ilgiau – iki 90 parų. Tiesa, karšto rūkymo žuvų galiojimo laikas gerokai trumpesnis – septynios paros. Ilgiausiai negenda vytintos žuvys, jų galiojimo laikas – trys mėnesiai. Laikoma, kad tai sveikiausias produktas, nes jam gaminti nenaudojama jokių maisto priedų, išskyrus druską.

S. Juknos teigimu, 2010-aisiais „Lignesa“, nors buvo tikrinta ne kartą, nesulaukė jokių tikrintojų nuobaudų. Esą didžiausias triukšmas tik kilęs dėl vienam pirkėjui per sūrios žuvies.

Žuvis „Lignesa“ įsigyja iš Norvegijos, Islandijos, Naujosios Zelandijos, Ispanijos, Olandijos, Škotijos. Perka ir sužvejotas Baltijos jūroje. Produkcija pati įvairiausia – nuo karštai ir šaltai rūkytų, vytintų žuvų ir kitų jūros gėrybių iki įvairiausių mišrainių. Produkcija keliauja į Vokietiją, didžiuosius Lietuvos prekybos centrus. Vienintelės žuvys, kuriomis neprekiaujama, – lašišinės. Pastaraisiais metais jos labai pabrango, be to, dirbtinai išaugintos esančios nesveikos valgyti.

– Galbūt įsigijus atšaldytą lašišą ir galima kepti, tačiau ją sūdyti ir valgyti žalią nerekomenduočiau, – sako S. Jukna.

Kaip mažiausiai priedų turinčius produktus S. Jukna įvardijo „Lignesos“ naujos receptūros fasuojamas silkes. Produktai keturių rūšių: „Jotvingių“ su žaliais prieskoniais, „Prūsų“ – su raudonais, „Baltų“ – su oranžiniais, „Sėlių“ – visai be prieskonių. Naujovė ta, kad šios silkės pakuotėse nenaudojama aliejaus, ji sausa. Pakuotės svoris 220 g. Pakuojant su aliejumi žuvies svoris tesiekia 170 g, o pakelio kaina tokia pati. Rekomenduojama šių produktų kaina – kiek per 3 Lt. Kitas naujas ir S. Juknos kaip vienas sveikiausių įvardytas produktas – keptos ir marinuotos silkės su užpilu. 300 g šio produkto kaina viršija 5 Lt. Tiesa, išvardytuose gaminiuose yra maisto priedų – konservantų E211 – natrio benzoato ir E202 – kalio sorbato. Abu šie konservantai naudojami ilginti maisto produktų vartojimo trukmei.

Nuotrauka
erkes
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-04-24
Prasidėjus saulėtiems ir šiltesniems pavasario orams daugelis skuba į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį. Medicinos centro „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad klausimai apie erkių pernešamas ligas neišsenkantys, todėl dalinasi svarbiausia informaciją apie tai, ką daryti pastebėjus parazitą ant kūno ir kaip atskirti dvi kas vasarą be poilsio linksniuojamus rūpesčius – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-04-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga. Duomenys rodo, kad tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno svoris ir dantų būklė, yra stabilūs arba nežymiai gerėjantys, tačiau kai kurios tendencijos reikalauja atidaus ir tėvų, ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Dėl to svarbu reguliariai stebėti mokinių sveikatą ir kasmet atlikti patikrą. SAM rekomenduoja tai daryti anksčiau ir nelaukti mokslo metų pradžios: taip išvengsite didelių eilių ir turėsite daugiau laiko apsilankyti pas reikiamus specialistus ir koreguoti įpročius, nepraleidžiant pamokų.   
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-03-27
Kolagenas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „klijų gamyba“. Šis žodžių junginys gana aiškiai apibrėžia šios medžiagos paskirtį. Iš tiesų kolagenas – tai nepakeičiamas audinių atsinaujinimo baltymas. Kokia jo svarba žmogaus organizmui, ypač jungiamajam audiniui? Į šiuos ir kitus klausimus plačiau atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmakognozijos katedros prof. dr. Nijolė Savickienė.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-03-26
Namai – tai vieta, kurioje jaučiamės geriausiai. Dažniausiai vyresni žmonės nori gyventi ir senti savo aplinkoje, jie, kiek gali, stengiasi savimi pasirūpinti patys. Tačiau bėgant metams ir silpstant artimojo sveikatai tenka pagalvoti, kaip organizuoti pagalbą ar priežiūrą. Slaugos profesionalai vis dažniau kalba apie teigiamą namų aplinkos poveikį emocinei pacientų sveikatai ir skatina šeimos narius slaugyti juos namuose.
Nuotrauka
burnos higiena
Įkelta:
2024-03-25
Apie burnos higienos svarbą žinome visi. Tinkama burnos ertmės priežiūra užkerta kelią įvairioms dantų problemoms ir maksimaliai sumažina įvairių burnos ertmės ligų riziką. Nors taisykles, kaip tinkamai valytis dantis, rodos, išmokstame dar ankstyvoje vaikystėje, visgi, realybė yra tokia, jog tinkamai dantimis pasirūpinti moka toli gražu ne visi. Taigi, kaip nepriekaištingai pasirūpinti burnos higiena?
Nuotrauka
implantai
Įkelta:
2024-03-19
Dantų implantai yra puikus pasirinkimas netekus dantų. Kitaip nei dantų protezai, jie gali tarnauti ilgus metus. Tačiau kartais pacientams kyla klausimas, ar jie stabilūs išliks visą gyvenimą? Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis apie dantų implantų tarnavimą bėgant metams. Kviečiame skaityti toliau!
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-02-15
Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams.
Nuotrauka
gydytojai
Įkelta:
2024-02-07
Siuntimą pas gydytoją specialistą jau gali išrašyti ne tik šeimos gydytojai, bet ir slaugytojai bei akušeriai. Slaugytojas konsultuodamas pacientą taip pat gali išrašyti vaistus, skirtus lėtinėms ligoms gydyti.
Nuotrauka
nebenoriu
Įkelta:
2024-02-06
„Eurostat“ duomenimis, kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. VšĮ „Skirtingos spalvos“ 3 metus iš eilės kviečia prisidėti prie depresijai gydyti skirto fondo #nebeNORIUGYVENTI ir taip padėti tiems, kurie dėl finansinių priežasčių negali eiti sveikimo keliu. Fondo organizatoriai bendradarbiaudami su Depresijos įveikimo centru siūlo specialią dešimties savaičių savigalbos programą su klinikine psichologe Aušra Mockuviene.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-01-10
Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas „gėdinga“ tema, kuria kalbėti lyg ir nepatogu. Apklausus šios problemos kamuojamus asmenis, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.
Nuotrauka
skausmas
Įkelta:
2023-11-23
Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pavasarį, dar apsnūdę po žiemos, išriedėję į gatves, tinkamai neįvertiname savo fizinės formos. O štai vasara pažeria visą puokštę traumų – jų skaičius išauga kone dvigubai.
Nuotrauka
sveikata
Freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Neretai sulaukusius pensinio amžiaus žmones kamuoja vis didesnis vienišumo jausmas. Remiantis Vilniaus universiteto tyrimo duomenimis, keturi iš penkių senjorų neturi nė vieno sau svarbaus asmens, išskyrus giminaičius. Specialistų teigimu, sportas, savanoriavimas ar dalyvavimas kitose veiklose padėtų save realizuoti, atrasti naują bendruomenę ir sužadinti didesnį pasitenkinimą gyvenimu.  Nors turint negalią senjorams atsiranda dar daugiau trukdžių būti aktyviems, Kauno miesto socialinių paslaugų centro (KSPC) Socialinių paslaugų bendruomenės skyriaus vedėja socialiniams reikalams Evelina Gvergždienė teigė, kad vis daugiau neįgaliųjų senjorų pradeda domėtis teikiama fizinės ir psichosocialinės būklės gerinimo pagalba. 
Nuotrauka
vaikų klinika
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Klinika „Medicum centrum“ jau septynerius metus įgyvendina vaikų ankstyvosios raidos reabilitacijos programą. Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu sukurta tvarka ir suburta visa specialistų komanda, kuri teikia pagalbą vaikams iki 7 metų. Siekiant teikti šias paslaugas dar patogiau ir efektyviau atidaryta Vaikų ligų klinika. Ji įkurta Spaustuvės gatvėje, pastate, kuriame anksčiau veikė klinika „In medica“. Kol kas, pasak klinikos vadovo Arūno Jancevičiaus, ji specializuojasi teikti paslaugas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams.  
Nuotrauka
kraujotaka
Freepik.com nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-10
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad net 80 proc. visų širdies priepuolių ir insultų galima išvengti. Svarbiausia žinoti, dėl ko didėja kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, kad galėtumėte suvaldyti tai, kas jūsų valioje.  Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. Olivija Dobilienė informuoja, kaip kontroliuoti pagrindinius rizikos veiksnius, kada būtina kreiptis į specialistus ir kuo gali pagelbėti šiuolaikinės technologijos.   
Nuotrauka
sveikata
Adobe Stock nuotrauka
Įkelta:
2023-10-30
Remiantis 2020 metų duomenimis, Europos Sąjungoje (ES) bent kartą neteisėtų psichotropinių medžiagų yra vartoję maždaug 29 proc. suaugusiųjų – 83,4 mln. 15–64 m. amžiaus asmenų. Nepaisant to, jog viešojoje erdvėje nuolat kalbama apie narkotikų vartojimo padarinius, dalis žmonių negeba įvertinti kylančios rizikos sveikatai. Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Klaipėdos filialo Ambulatorinio skyriaus gydytoja psichiatrė dr. Aistė Leleikienė pasakoja apie narkotikų vartojimo žalą ir pabrėžia, kad šių medžiagų vartojimas kenkia visai gyvenimo kokybei – tiek žmogaus fizinei ir emocinei sveikatai, tiek darbinei veiklai ir socialiniam funkcionavimui.
Nuotrauka
sveikata
Simonos BANYTĖS nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Kartais gali atrodyti, kad yra kone neįmanoma ištrūkti iš įprastos rutinos. Kai tampa sunku atrasti laiko sau, savo draugams ar pomėgiams, gyvenimo būdo pokyčiai atidedami dar vėlesniam laikui, nes tai reikalauja dar daugiau motyvacijos ir ryžto.  Verslininkė Ugnė Usevičiūtė dalijasi savo asmenine patirtimi – ji numetė 140 kilogramų. Moteris pasakoja, kaip ir kodėl nusprendė sveikiau maitintis, daugiau judėti bei kokia dabar yra jos aktyvaus gyvenimo būdo rutina.
Nuotrauka
SAM
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-18
Nuo šiol onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams bus užtikrintas geresnis stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumas. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pokyčius, kurių dėka daugiau onkologinių ligonių turės galimybę gauti stacionarinės reabilitacijos paslaugas po gydymo dienos stacionare.
Nuotrauka
6sveikata1
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Vėžys – tai diagnozė, sukrečianti ne tik patį ligonį, bet ir visą jo aplinką. Išgirdus tai, rodos, žemė ima slysti po kojomis, tačiau palaipsniui supranti, kad neturi jokio pasirinkimo – tik priimti šią žinią ir judėti pirmyn į kovą. Eglė Seiliūtė-Žukauskienė dalijasi savo šeimos patirtimi apie tai, kaip jie sužinojo apie dukros onkologinę ligą ir kas jiems padeda išlaikyti pozityvumą iki pat šiol. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos medicinos psichologė Neringa Eimutienė pataria – svarbu nepamiršti, kad sergantysis pirmiausia yra žmogus, o ne ligonis.  
Nuotrauka
seima
Asociatyvi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nuotrauka
Įkelta:
2023-10-06
Naujausia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento apklausa rodo, kad aštuoni iš dešimties (80 proc.) 18–74 metų Lietuvos gyventojų nieko negirdėjo apie naująsias psichoaktyviąsias medžiagas ir jų pavojų. Iš 10 respondentų, kurie atsakė, kad jas vartojo, 4 respondentai jas pirko klube arba gatvėje, 3 – internetu, o vienas respondentas įsigijo iš draugų. Departamentas yra susirūpinęs padidėjųsi pasiūlos situacija ir ragina tėvus būti budriems, domėtis, kur ir ką veikia vaikai, kas yra jų draugai, pasirūpinti vaikų laisvalaikio užimtumu.
Nuotrauka
SAM nuotrauka
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-03
Rugpjūtį startavęs pavėžėjimo projektas įsibėgėja – prasideda naujas, jau antrasis etapas, į kurį nuo spalio įtraukiama viena didžiausių pacientų grupių – vyresnio amžiaus asmenys. Be tų, kuriems reikia atlikti hemodializę ar transplantaciją nuo šiol bus aptarnaujami ir vyresni nei 75-erių, socialiai pažeidžiami pacientai. Negalėdami savarankiškai pasiekti gydymo įstaigos jie turės pavėžėjimo galimybę. Informacija dalijasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
Nuotrauka
sveik
Adobe Stock nuotrauka
Įkelta:
2023-09-29
Žmogus sutvertas taip, kad nuolatos ieško būdų nusiraminti, atsipalaiduoti ir atitrūkti. Vieniems tai fizinis aktyvumas, muzika, o kitiems – rūkymas. Vis dėlto šiuolaikinis pasaulis kupinas įvairių veiklų ir praktikų, padedančių atsipalaiduoti ir nekenkiančių organizmui, tad belieka pasirinkti, o rūkymo atsisakyti. Metimo kelias gali būti sunkus, tačiau kiekviena kelionė tikslo link prasideda nuo sprendimo priėmimo, šiuo atveju – sprendimo mesti rūkyti.