Nitratai turgaus daržovėse: pirkėjo ar pardavėjo problema?
Įkelta:
2011-11-02
Nuotrauka
Aprašymas
Nitratų ir nitritų testų rezultatai šokiravo tauragiškę Genovaitę, kuri sveikai užaugintų daržovių tikėjosi įsigyti turguje pas „bobutes“. Daivos Sitnikienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Daivos Sitnikienės nuotrauka

Tauragės apskrities maisto ir veterinarijos tarnyba tikina, kad ant turgaus prekystalių patenkantys vaisiai ir daržovės patikrinti. Tą patį sako ir prekeiviai, dažnas jų dar ir pridurdamas, kad tas pačias daržoves ir vaisius valgo ir jų šeimos, tad baimintis nesą ko. Deja, reali situacija kitokia. Tauragiškė Genovaitė į „Tauragės žinių“ redakciją atnešė parodyti nitratų ir nitritų testus, kuriais patikrino turguje įsigytas daržoves – bulves, morkas, cukinijas. Testai rodo, kad nitratai ir nitritai daržovėse, kurias moteris įsigijo Tauragės turguose, gerokai viršija leistinas normas ir siekia kenksmingumo ribą.

Dievagojasi, kad daržovės iš savo daržo

– Turgaus prekeivės, iš kurių pirkau daržoves, dievagojosi, kad daržovės užaugintos jų pačių daržuose. Morkas pardavinėjęs vyras tikino, kad šias daržoves augina sau ir savo triušiams. Patikėjau, kad daržovės sveikos. Tačiau kai namuose atlikau daržovių testus, buvau šokiruota. Kitą kartą daržovių testus reiktų atlikti turguje prieš jas nusiperkant. Nors kas iš to? Kur įsigyti daržovių, jei net bobutėmis negali pasitikėti? Esu girdėjusi, kad daržovės tręšiamos ir žmonių išmatomis. Baisu, – šlykštėjosi Genovaitė.

Dokumentai – tik priedanga?

Genovaitei apmaudu, kad turguje nesužinosi, kurios daržovės atvežtos iš užsienio, o kurios vietinės. Etiketėse rašoma, kad daržovės išaugintos Lietuvoje, tačiau tiesos sužinoti neįmanoma. Dauguma daržovių pardavėjų tėra perpardavinėtojai.

Nors daržovėmis prekiaujantys tauragiškiai tikina jas užauginę savo žemės sklype ir turi ūkio įregistravimą patvirtinančius dokumentus, tai nereiškia, kad pirkėjams siūlomos daržovės yra iš to prekeivio ūkio. Kalbama, kad prekeiviai, nors ir oficialiai turintys žemės sklypą, jame daržovių prekybai neaugina. Žemės sklypo turėjimas tesanti priedanga, kad būtų galima prekiauti iš Lenkijos ar kitų šalių atvežtomis daržovėmis.

„Tauragės žinių“ korespondentė turgelyje Vytauto gatvėje keleto daržovių prekeivių pasiteiravo, iš kur jie atsiveža bulves, morkas ir kitas daržoves. Viena prekeivių kalbėtis su korespondente nepanoro, du tikino prekiaujantys daržovėmis iš savo ūkio ir sutiko parodyti žemės ūkio sklypo įregistravimo dokumentus. Dar vienas prekeivis korespondentei sakė prekiaująs daržovėmis ne tik iš savo žemės sklypo, bet ir iš vieno „rimto“, suprask, didelio ūkio. Vyras tikino, kad tai patvirtinančius dokumentus paliko savo mašinoje. Esą jei patikrinti būtų atėjęs už tai atsakingos tarnybos specialistas, dokumentus atneštų parodyti.

– Turime visus reikiamus dokumentus, kitaip šiais laikais neįmanoma. Esame nuolat tikrinami, – tikino šis prekeivis.

„Tauragės žinių“ korespondentę vyras tikino, kad parduotuvėse įsigyti nitratų testai – popierinės juostelės nieko vertos. Prekeiviai esą vadovaujasi tik patikimais laboratorijų rezultatais. Daržovėmis prekiaujantis vyras sakė dar nesutikęs pirkėjo, kuris ateidamas pirkti bulvių ar morkų atsineštų nitratų ir nitritų kiekį nustatančius testus.

Prekeiviai „Tauragės žinių“ korespondentei pasakojo, kad, pavyzdžiui, bulvių derlius laboratorijoje tikrinamas vieną kartą. Nitratų ir nitritų patikrinimui tereikia 3 kg vienos rūšies daržovių iš vieno derliaus.

„Gerva“ už savo testus garantuoja

Nitratų ir nitritų testus gaminančios UAB „Gerva“ administratorius Petras Medeika „Tauragės žinias“ patikino, kad šių testų rezultatai, jeigu juostelės naudojamos taisyklingai pagal instrukciją ir jų galiojimo terminas nepasibaigęs, yra teisingi ir patikimi. Tokio tipo testais naudojamasi jau 15–20 metų. Būtent „Gervos“ testais, kokiais turguje įsigytas daržoves tikrino ir tauragiškė Genovaitė, prieš pusmetį buvo tiriamos daržovės TV3 laidose „Paskutinė instancija“ ir „Kodėl?“ Tie, kas matė šias laidas, girdėjo, jog jų vedėja pabrėžė, kad testų rezultatai visiškai sutapo su laboratorinių tyrimų duomenimis. Pasak P. Medeikos, laboratorijose atliekami testai penkis kartus brangesni ir atsakymo tenka laukti kur kas ilgiau.

Šiemet pažeidimų nerasta

Kaip mūsų turguose vykdoma daržovių kontrolė, „Tauragės žinios“ pasiteiravo Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų. Laikinai einantis viršininko pareigas Matas Kazlauskas sakė, kad patikra turguje atliekama pagal šviežiems vaisiams ir daržovėms nustatytą programą. Pagal šią programą patikra atliekama ne tik turgavietėse, bet ir mažmeninės bei didmeninės prekybos įmonėse. Tikrinimai atliekami pagal sudarytą metinį kontrolės planą.

– Kontrolės metu paimami mėginiai stebėsenai pesticidų likučių ir nitratų bei nitritų kiekiams nustatyti ir išsiunčiami į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijos departamentą. Šiemet buvo atrinkta 11 daržovių – bulvių, morkų, raudonųjų burokėlių, gūžinių kopūstų, cukinijų mėginių iš ekologiškų ir neekologiškų daržovių augintojų. Atlikus tyrimus nustatyta, kad nitratų liekanų koncentracija visais atvejais neviršijo nitratų liekanų vidurkių, – „Tauragės žinioms“ sakė M. Kazlauskas.

Informacija apie pardavėją ir ūkį turi būti vieša

Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laikinai einantis viršininko pareigas M. Kazlauskas informavo, kad prekybos vietoje prekiautojas privalo segėti kortelę, kurioje aiškiai ir įskaitomai būtų užrašyti prekiautojo vardas, pavardė, verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymos numeris. Prekiautojai taip pat privalo turėti dokumentus, įrodančius, iš kur yra jo prekiaujamos daržovės ar vaisiai. Pavyzdžiui, sodininkui privaloma turėti nustatytos formos sodininkų bendrijos nario pažymėjimą.Prekiautojui, prekiaujančiam asmeniniame ūkyje užaugintais žemės ūkio produktais, reikalingi dokumentai, patvirtinantys žemės valdymą ar naudojimą.Ūkininkui, prekiaujančiamturgavietėje ar prekyvietėje, reikalingas ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimas ir einamųjų metų išrašas iš Ūkininkų ūkių registro.

– Pardavėjas pirkėjui prie prekės privalo pateikti ženklinimo etiketę, kurioje turi būti nurodyta daržovių ar vaisių pavadinimas, kilmės šalis, kokybės klasė, apdorojimo būdas (citrusiniams vaisiams). Ūkininkai, sodininkai, prekiautojai, prekiaujantys namų valdoje (asmeniniame ūkyje) užaugintais žemės ūkio produktais, informaciją gali pateikti žodžiu, – informavo M. Kazlauskas.

Nedideliems kiekiams laboratoriniai tyrimai nebūtini

Pasak M. Kazlausko, pagal Lietuvos Respublikojeišaugintų šviežių vaisių,daržovių, uogų, bulvių atitiktiesdeklaracijos išdavimo reikalavimusmūsų šalyje išaugintų vaisių ir daržovių laboratoriniai tyrimai dėl sunkiųjų metalų ir pesticidų nebūtini, tiekėjas, tiesiog deklaruoja: „pesticidai nebuvo naudoti“, jei realizacijai skirtos produkcijos kiekis nedidelis.

Nedideliais kiekiais laikomi šie: bulvės, kopūstai, šakniagumbinės daržovės – iki 1000 kg, kitos daržovės – iki 500 kg, žaluminės daržovės – iki 50 kg, vaisiai – iki 500 kg, uogos – iki 100 kg. Tačiau tais atvejais, kai pirkėjas reikalauja laboratorinių tyrimų, tiekėjas privalo laboratorijoje ištirti ir nedideliais kiekiais realizuojamą produkciją, o tyrimų duomenis įrašyti į atitikties deklaraciją. Atsakomybė už daržovių, vaisių, uogų, bulvių saugumą, atitikimą privalomuosius kokybės reikalavimus tenka tiekėjui, kuris išrašė atitikties deklaraciją.

Nitratų šaltinis – ir gyvulių mėšlas

Į „Tauragės žinių“ redakciją kreipusis tauragiškė Genovaitė taip pat teiravosi, ar nitratų ir nitritų daržovėse gali pagausėti nuo gausaus tręšimo mėšlu. Pasak M. Kazlausko, ekologiniame ūkyje nitratų šaltinis yra organinėse trąšose – mėšle esantis azotas. Tačiau žinant, kad organinės trąšos mineralizuojasi per ilgą laiką, tikėtina, kad ekologiškai auginamos daržovės sukaups mažiau nitratų nei auginamos intensyvios žemdirbystės būdu.

Nitratai – tai azoto junginiai, susidarantys dirvožemyje nitrifikacijos proceso metu ir mineralizuojantis organiniams junginiams, turintiems azoto. Augalams šios azotinės medžiagos būtinos augimui, jas augalai pasisavina iš dirvožemio. Todėl tam tikras jų kiekis augaluose visada yra natūraliai. Nitratų koncentracijos daržovėse priklauso nuo naudojamų organinių ir mineralinių trąšų kiekio, azotinių medžiagų kiekio jose, daržovių rūšies, klimatinių sąlygų ir kitų faktorių. Nitratai taip pat gali patekti į šachtinių šulinių geriamąjį vandenį. Didelės nitratų dozės, gaunamos su maistu ar geriamuoju vandeniu, gali būti toksiškos organizmui, paprasčiau sakant, žmogus gali apsinuodyti. Be to, dalis nitratų tam tikromis sąlygomis organizme gali virsti nitritais, o šie jungtis su aminais ir sudaryti kancerogenines medžiagas – nitrozaminus, kurie skatina vėžio atsiradimą.

Nuodingo kiekio suvartoti neįmanoma?

Pasaulyje ir Europos Sąjungoje nustatyta viena leidžiama nitratų paros norma, kiekis maiste, kurį suvartojant kasdien per parą kilogramui kūno svorio per visą gyvenimą nesukeliamas neigiamas poveikis sveikatai – 3,7 mg/kg kūno svorio/parą, t.y. 60 kg sveriančiam žmogui saugu suvartoti iki 222 mg nitratų, o 15 kg sveriančiam vaikui – iki 55 mg per parą. Tyrimais nustatyta, kad valgant daržoves nesuvartojama tiek nitratų, kiek jų galėtų kelti riziką vartotojo sveikatai, todėl Europos Komisijos Reglamentas, nustatantis didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas, nitratus normuoja tik špinatuose, salotose ir kūdikių bei mažų vaikų maiste.

Nitratus galima sumažinti ruošiant daržoves

Ruošiant daržoves maistui, nitratų kiekį galima sumažinti. Maistui reikėtų naudoti tas daržovių dalis, kuriose kaupiasi mažiau nitratų, pavyzdžiui, nulupus agurką ir nupjovus prie kotelio esančią (2–3 cm) dalį, nitratų kiekis sumažėja 15–20 %. Nitratų kiekį daržovėse galima sumažinti jas atitinkamai apdorojant – verdant, mirkant, konservuojant, rauginant, naudojant druską, vitaminą C.

Pavyzdžiui, luptose virtose bulvėse nitratų gali sumažėti 65–80 %, virtose morkose – 60 %, burokėliuose – 40 %. Verdant daržoves, nitratų jose sumažėja priklausomai nuo užpilto vandens kiekio. Verdant 1 % valgomosios druskos tirpale, nitratų sumažėja daugiau (20 %), negu verdant be druskos. Sriubai nereikėtų naudoti sultinio, kuriame virė daržovės, nes nitratai pereina į vandenį, kuriame jos verdamos. Laikant šaldytas daržoves, nitratų ir nitritų kiekis jose nekinta. Mirkant parūgštintame vandenyje nitratų sumažėja apie 15–20 % daugiau, negu mirkant neparūgštinus.

Konservuojant ir rauginant daržoves nitratų taip pat sumažėja (62–66 %). Sūdant gaunamas efektas mažesnis – 45 % ir padidėja nitritų. Daržovėse, laikomose rūsiuose per žiemą, kai temperatūra ir drėgmė pastovi, nitratų taip pat sumažėja: morkose ir kopūstuose iki 20 %, burokėliuose iki 30–40 %, bulvėse – 20–25 %.

Nuotrauka
erkes
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-04-24
Prasidėjus saulėtiems ir šiltesniems pavasario orams daugelis skuba į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį. Medicinos centro „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad klausimai apie erkių pernešamas ligas neišsenkantys, todėl dalinasi svarbiausia informaciją apie tai, ką daryti pastebėjus parazitą ant kūno ir kaip atskirti dvi kas vasarą be poilsio linksniuojamus rūpesčius – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-04-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga. Duomenys rodo, kad tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno svoris ir dantų būklė, yra stabilūs arba nežymiai gerėjantys, tačiau kai kurios tendencijos reikalauja atidaus ir tėvų, ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Dėl to svarbu reguliariai stebėti mokinių sveikatą ir kasmet atlikti patikrą. SAM rekomenduoja tai daryti anksčiau ir nelaukti mokslo metų pradžios: taip išvengsite didelių eilių ir turėsite daugiau laiko apsilankyti pas reikiamus specialistus ir koreguoti įpročius, nepraleidžiant pamokų.   
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-03-27
Kolagenas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „klijų gamyba“. Šis žodžių junginys gana aiškiai apibrėžia šios medžiagos paskirtį. Iš tiesų kolagenas – tai nepakeičiamas audinių atsinaujinimo baltymas. Kokia jo svarba žmogaus organizmui, ypač jungiamajam audiniui? Į šiuos ir kitus klausimus plačiau atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmakognozijos katedros prof. dr. Nijolė Savickienė.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-03-26
Namai – tai vieta, kurioje jaučiamės geriausiai. Dažniausiai vyresni žmonės nori gyventi ir senti savo aplinkoje, jie, kiek gali, stengiasi savimi pasirūpinti patys. Tačiau bėgant metams ir silpstant artimojo sveikatai tenka pagalvoti, kaip organizuoti pagalbą ar priežiūrą. Slaugos profesionalai vis dažniau kalba apie teigiamą namų aplinkos poveikį emocinei pacientų sveikatai ir skatina šeimos narius slaugyti juos namuose.
Nuotrauka
burnos higiena
Įkelta:
2024-03-25
Apie burnos higienos svarbą žinome visi. Tinkama burnos ertmės priežiūra užkerta kelią įvairioms dantų problemoms ir maksimaliai sumažina įvairių burnos ertmės ligų riziką. Nors taisykles, kaip tinkamai valytis dantis, rodos, išmokstame dar ankstyvoje vaikystėje, visgi, realybė yra tokia, jog tinkamai dantimis pasirūpinti moka toli gražu ne visi. Taigi, kaip nepriekaištingai pasirūpinti burnos higiena?
Nuotrauka
implantai
Įkelta:
2024-03-19
Dantų implantai yra puikus pasirinkimas netekus dantų. Kitaip nei dantų protezai, jie gali tarnauti ilgus metus. Tačiau kartais pacientams kyla klausimas, ar jie stabilūs išliks visą gyvenimą? Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis apie dantų implantų tarnavimą bėgant metams. Kviečiame skaityti toliau!
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-02-15
Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams.
Nuotrauka
gydytojai
Įkelta:
2024-02-07
Siuntimą pas gydytoją specialistą jau gali išrašyti ne tik šeimos gydytojai, bet ir slaugytojai bei akušeriai. Slaugytojas konsultuodamas pacientą taip pat gali išrašyti vaistus, skirtus lėtinėms ligoms gydyti.
Nuotrauka
nebenoriu
Įkelta:
2024-02-06
„Eurostat“ duomenimis, kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. VšĮ „Skirtingos spalvos“ 3 metus iš eilės kviečia prisidėti prie depresijai gydyti skirto fondo #nebeNORIUGYVENTI ir taip padėti tiems, kurie dėl finansinių priežasčių negali eiti sveikimo keliu. Fondo organizatoriai bendradarbiaudami su Depresijos įveikimo centru siūlo specialią dešimties savaičių savigalbos programą su klinikine psichologe Aušra Mockuviene.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-01-10
Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas „gėdinga“ tema, kuria kalbėti lyg ir nepatogu. Apklausus šios problemos kamuojamus asmenis, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.
Nuotrauka
skausmas
Įkelta:
2023-11-23
Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pavasarį, dar apsnūdę po žiemos, išriedėję į gatves, tinkamai neįvertiname savo fizinės formos. O štai vasara pažeria visą puokštę traumų – jų skaičius išauga kone dvigubai.
Nuotrauka
sveikata
Freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Neretai sulaukusius pensinio amžiaus žmones kamuoja vis didesnis vienišumo jausmas. Remiantis Vilniaus universiteto tyrimo duomenimis, keturi iš penkių senjorų neturi nė vieno sau svarbaus asmens, išskyrus giminaičius. Specialistų teigimu, sportas, savanoriavimas ar dalyvavimas kitose veiklose padėtų save realizuoti, atrasti naują bendruomenę ir sužadinti didesnį pasitenkinimą gyvenimu.  Nors turint negalią senjorams atsiranda dar daugiau trukdžių būti aktyviems, Kauno miesto socialinių paslaugų centro (KSPC) Socialinių paslaugų bendruomenės skyriaus vedėja socialiniams reikalams Evelina Gvergždienė teigė, kad vis daugiau neįgaliųjų senjorų pradeda domėtis teikiama fizinės ir psichosocialinės būklės gerinimo pagalba. 
Nuotrauka
vaikų klinika
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Klinika „Medicum centrum“ jau septynerius metus įgyvendina vaikų ankstyvosios raidos reabilitacijos programą. Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu sukurta tvarka ir suburta visa specialistų komanda, kuri teikia pagalbą vaikams iki 7 metų. Siekiant teikti šias paslaugas dar patogiau ir efektyviau atidaryta Vaikų ligų klinika. Ji įkurta Spaustuvės gatvėje, pastate, kuriame anksčiau veikė klinika „In medica“. Kol kas, pasak klinikos vadovo Arūno Jancevičiaus, ji specializuojasi teikti paslaugas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams.  
Nuotrauka
kraujotaka
Freepik.com nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-10
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad net 80 proc. visų širdies priepuolių ir insultų galima išvengti. Svarbiausia žinoti, dėl ko didėja kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, kad galėtumėte suvaldyti tai, kas jūsų valioje.  Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. Olivija Dobilienė informuoja, kaip kontroliuoti pagrindinius rizikos veiksnius, kada būtina kreiptis į specialistus ir kuo gali pagelbėti šiuolaikinės technologijos.   
Nuotrauka
sveikata
Adobe Stock nuotrauka
Įkelta:
2023-10-30
Remiantis 2020 metų duomenimis, Europos Sąjungoje (ES) bent kartą neteisėtų psichotropinių medžiagų yra vartoję maždaug 29 proc. suaugusiųjų – 83,4 mln. 15–64 m. amžiaus asmenų. Nepaisant to, jog viešojoje erdvėje nuolat kalbama apie narkotikų vartojimo padarinius, dalis žmonių negeba įvertinti kylančios rizikos sveikatai. Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Klaipėdos filialo Ambulatorinio skyriaus gydytoja psichiatrė dr. Aistė Leleikienė pasakoja apie narkotikų vartojimo žalą ir pabrėžia, kad šių medžiagų vartojimas kenkia visai gyvenimo kokybei – tiek žmogaus fizinei ir emocinei sveikatai, tiek darbinei veiklai ir socialiniam funkcionavimui.
Nuotrauka
sveikata
Simonos BANYTĖS nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Kartais gali atrodyti, kad yra kone neįmanoma ištrūkti iš įprastos rutinos. Kai tampa sunku atrasti laiko sau, savo draugams ar pomėgiams, gyvenimo būdo pokyčiai atidedami dar vėlesniam laikui, nes tai reikalauja dar daugiau motyvacijos ir ryžto.  Verslininkė Ugnė Usevičiūtė dalijasi savo asmenine patirtimi – ji numetė 140 kilogramų. Moteris pasakoja, kaip ir kodėl nusprendė sveikiau maitintis, daugiau judėti bei kokia dabar yra jos aktyvaus gyvenimo būdo rutina.
Nuotrauka
SAM
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-18
Nuo šiol onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams bus užtikrintas geresnis stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumas. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pokyčius, kurių dėka daugiau onkologinių ligonių turės galimybę gauti stacionarinės reabilitacijos paslaugas po gydymo dienos stacionare.
Nuotrauka
6sveikata1
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Vėžys – tai diagnozė, sukrečianti ne tik patį ligonį, bet ir visą jo aplinką. Išgirdus tai, rodos, žemė ima slysti po kojomis, tačiau palaipsniui supranti, kad neturi jokio pasirinkimo – tik priimti šią žinią ir judėti pirmyn į kovą. Eglė Seiliūtė-Žukauskienė dalijasi savo šeimos patirtimi apie tai, kaip jie sužinojo apie dukros onkologinę ligą ir kas jiems padeda išlaikyti pozityvumą iki pat šiol. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos medicinos psichologė Neringa Eimutienė pataria – svarbu nepamiršti, kad sergantysis pirmiausia yra žmogus, o ne ligonis.  
Nuotrauka
seima
Asociatyvi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nuotrauka
Įkelta:
2023-10-06
Naujausia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento apklausa rodo, kad aštuoni iš dešimties (80 proc.) 18–74 metų Lietuvos gyventojų nieko negirdėjo apie naująsias psichoaktyviąsias medžiagas ir jų pavojų. Iš 10 respondentų, kurie atsakė, kad jas vartojo, 4 respondentai jas pirko klube arba gatvėje, 3 – internetu, o vienas respondentas įsigijo iš draugų. Departamentas yra susirūpinęs padidėjųsi pasiūlos situacija ir ragina tėvus būti budriems, domėtis, kur ir ką veikia vaikai, kas yra jų draugai, pasirūpinti vaikų laisvalaikio užimtumu.
Nuotrauka
SAM nuotrauka
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-03
Rugpjūtį startavęs pavėžėjimo projektas įsibėgėja – prasideda naujas, jau antrasis etapas, į kurį nuo spalio įtraukiama viena didžiausių pacientų grupių – vyresnio amžiaus asmenys. Be tų, kuriems reikia atlikti hemodializę ar transplantaciją nuo šiol bus aptarnaujami ir vyresni nei 75-erių, socialiai pažeidžiami pacientai. Negalėdami savarankiškai pasiekti gydymo įstaigos jie turės pavėžėjimo galimybę. Informacija dalijasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.