2018 Balandžio 26 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Gatvės fotografui etika nerūpi

  • Įkelta: 2017-07-12
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragiškiams gerai pažįstamas fotografas Arnoldas Vydmantas, be kvietimo dalyvaujantis bemaž visuose miesto gyvenimo įvykiuose, pernai ėmėsi naujo projekto – gatvės fotografijos. Nuotraukose įamžintus atsitiktinių praeivių atvaizdus A. Vydmantas viešina „Facebooke“, dėl ko susilaukia ne vien pagyrų, bet ir kritikos. Į ją pats fotografas reaguoja aršiai – ne tik atsisako ištrinti žmonėms nepatinkančias paviešintas jų nuotraukas, bet ir „užblokuoja“ nepatenkintus socialinio tinklo vartotojus – kad jie nematytų bei negalėtų komentuoti jo veiklos. Maža to, už tai, kad pašalintų iš viešumos nuotraukas, fotografas pasiūlė susimokėti. 

Moterims to nesuprasti

A. Vydmantas tauragiškiams pažįstamas kaip miesto gyvenimo ir renginių fotografas. Retas atsimena renginį ar kitą svarbesnį miesto įvykį, kuriame nešmėžuotų A. Vydmanto fotoapratas. Tauragiškiai jau įprato prie jo sugebėjimų atsidurti tinkamoje vietoje tinkamu laiku ir užfiksuoti bet kokį miesto gyvenimo veiksmą – eismo įvykius, renginius, rajono savivaldybės posėdžius bei politinį gyvenimą. Jo „Facebook“ profilyje – tūkstančiai nuotraukų, kuriose įvairiausi įvykiai, renginiai, vietovės, ir, žinoma, žmonių veidai. Vargu ar yra bent vienas Tauragės gyvenime aktyviai dalyvaujantis žmogus, kuris nėra patekęs į Arnoldo objektyvo akiratį. 

Nuotraukas fotografas dažniausiai viešina internete, savo „Facebook“ paskyroje, taip pat jo fotografijos laikas nuo laiko pasirodo ir rajono laikraštyje „Tauragės kurjeris“. Pernai rudeniop jis atrado naują sritį – gatvės fotografiją. Ėmė fotografuoti žmones Tauragės gatvėse ir jų nuotraukas viešinti internete. Tiesa, toks fotografo elgesys patinka ne visiems. Neretai Arnoldas V. susilaukia kritikos iš savo pasekėjų  dėl nuotraukų kokybės arba, kaip patiems nufotografuotiesiems rodosi, netinkamo rakurso. Nuo kritikos strėlių A. Vydmantas ginasi griežtai – teigia darysiąs, kaip daręs, o prieštaraujančius „blokuosiąs“. Nevengia ir įžeidžiančių replikų, – štai vieną moterį, paklaususią, koks tikslas fotografuoti praeivius bei pareiškusią, kad nenorėtų, jog be jos sutikimo būtų viešinamos jos nuotraukos, pavadino „minkšta“, esą „moterims to nesuprasti“.  Virš dviejų tūkstančių „Facebook“ draugų turintis vyras savo paskyroje nevengia ir aštrių pasisakymų įvairiomis temomis – neretai keiksnoja rajono politikus, kitus visuomenės veikėjus. 

2014-aisiais A. Vydmantas buvo užsitraukęs Tauragės kultūros centro direktoriaus Virginijaus Bartušio nemalonę, kuomet nufotografavęs tuščią salę prieš Donato Montvydo koncertą, nuotraukas paviešino tame pačiame „Facebook“. Tuomet V. Bartušis spaudai teigė Arnoldą V. į renginius įsileidžiantis tik iš geranoriškumo, nes šis nėra nei akredituotas fotografas, nei žurnalistas. Yra buvę atvejų, kai A. Vydmantas buvo išprašytas ir iš privačių renginių, tuomet piktinosi socialiniame tinkle, esą taip buvo pažeistos jo teisės.  

Paviešino pokalbį

Savaitės pradžioje internautų dėmesio sulaukė A. Vydmanto įrašas, kuriame jis paviešino savo asmeninį pokalbį su kita žinoma fotografe, Jovita Verpečinskiene. Konfliktas kilo dėl to, kad Jovita V. pareikalavo Arnoldo V. iš viešos erdvės išimti jos ir jos dukrų nuotraukas, grasindama kitu atveju paduoti jį į teismą. Fotografas, nevyniodamas į vatą, rėžė, kad to daryti neketina, maža to, teigė tuos, kurie jam nepatiks, „blokuosiantis“, ką, anot Jovitos V., ir padarė, taigi moteris nemato, ar jos nuotraukos iš interneto yra išimtos, ar ne.

Rolando Žalgevičiaus nuotrauka

„Žmonės rašo... Jei visiems įdomu, aš ir toliau darysiu tai ką darau dabar fotografuosiu miesto gyvenimą, žmones, renginius, įvykius ir t.t., o man neįdomu, kas ką manote, jei nepatinka apeikit mano anketą ar pasitarkite su gydytoju ir vaistininku dėl savo nepasitenkinimo šalutiniu poveikiu, o jei man nepatiks tokius blokuosiu be žodžių... Malonaus laiko,“ – paviešinęs nepatenkintos jo darytomis nuotraukomis moters reikalavimą jų nepublikuoti, komentavo Arnoldas V. (kalba netaisyta, – red. past.), vėliau dar pridūręs, jog už tai, kad pašalintų jų nuotraukas, žmonės turėtų jam sumokėti. Kai kurie sekėjai bandė paprotinti fotografą cituodami Civilinį Kodeksą, tačiau tai jo neįtikino. Teisybės dėlei reiktų paminėti, jog A. Vydmantas susilaukė ir nemažai palaikančių komentarų. 

J. Verpečinskienė socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, jog turi asmeninę nuomonę, kodėl nenori A. Vydmanto nuotraukų. Tačiau „Tauragės žinioms“ moteris savo poziciją atskleidė: 
– Pati esu fotografė ir nuotraukas viešinu tik klientui sutikus. Be to, man nepatinka jo fotografijos, kadangi nemoka estetiškai pateikti žmogaus, kuo bjauriau žmogus atrodo, tuo jam geriau, – savo nuomonę apie A. Vydmanto nuotraukas išrėžė J. Verpečinskienė, priklausanti Tauragės fotografų klubui „Fotojūra“. 

Įdomu tai, jog abu fotografai savo karjerą pradėjo nuo mokymų R. Vaitkaus studijoje. 

Atsitvėrė tylos siena

„Tauragės žinių“ žurnalistei pakalbinti paties Arnoldo nepavyko, vyras teigė su žiniasklaida nebendrausiantis ir nieko nekomentuosiantis. 

Fotografas Romualdas Vaitkus, kurio vedamus kursus kadaise lankė Arnoldas V., paklaustas, kaip vertina buvusio mokinio poziciją, reiškiamą viešoje erdvėje, teigė, jog jo vietoje elgtųsi kitaip. 

– Tai yra jo pozicija, nuotraukas iš gatvės galima kelti, tai nėra uždrausta, tačiau, jo vietoje, labiau atrinkčiau. Esu matęs ir tokių kadrų, jog pats nenorėčiau, kad mano tokios nuotraukos būtų viešinamos. Jis turėtų labiau įsijausti į fotografuojamo žmogaus rolę, pasistengti suprasti, kaip jaustųsi jo vietoje.  Iš esmės tai yra didžiulis darbas, galbūt po dvidešimties metų tie žmonės padėkos jam už nuotraukas, tačiau reikėtų kruopštesnę atranką daryti, – teigė ilgametę fotografo patirtį turintis buvęs fotoklubo „Fotojūra“ prezidentas R. Vaitkus. 

Paklausėme Vilniuje žinomo gatvės fotografo Vinco Alesiaus, ką jis mano apie susidariusią situaciją, kadangi jo veiklos principas identiškas – fotografuoja žmones Vilniaus gatvėse ir nuotraukas viešina socialiniame tinkle „Facebook“. Fotografas nevengia ir aštresnių kadrų, pasitaiko, kad jo nuotraukos internautų būna vertinamos ir labai prieštaringai. Prieš keletą dienų panašus ginčas kilo ir jo „Facebook“ paskyroje: „kokią teisę turi be leidimo fotografuoti žmones?“ – klausė vienas jo sekėjų. 

Populiarumo nestokojantis Vincas A. („Facebook“ jo profilį seka per 44 tūkst. žmonių) teigė, jog tokių atvejų, kai nufotografuoti žmonės prašo jų nuotraukų neviešinti, pasitaiko, tačiau į teismą dėl jo nuotraukų dar niekas nebuvo kreipęsis. 

– Neviešinu, jei labai prašo. Nebent tai yra fotoreportažas spaudai, tada nekreipiu dėmesio, – teigė V. Alesius, tiesa, pridūręs, jog vaikų nuotraukų, jei tėvai nesutinka, viešinti tikrai nederėtų.

 

Edvard Blaževič / Alfa.lt nuotrauka

Sutikimą gauti būtina

Griežtesnę poziciją išsakė buvęs Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Šarūnas Mažeika. Jo nuomone, jei nufotografuotas žmogus nenori, kad jo nuotrauka būtų publikuojama, fotografas privalo ją išimti. Vyro teigimu, tai vienareikšmiškai yra pažeidimas. 

Civilinio kodekso 2.22 straipsnyje rašoma, jog asmens sutikimo nereikia, jei fotografuojama viešoje vietoje, tačiau, privataus asmens nuotraukos negalima viešinti, jeigu tai pažemintų asmens garbę, orumą ar dalykinę reputaciją.  Fizinis asmuo, kurio teisė į atvaizdą buvo pažeista, turi teisę teismo tvarka reikalauti nutraukti tokius veiksmus bei atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Įstatymai vaikų atžvilgiu griežtesni – be tėvų sutikimo vaiko atvaizdą viešinti draudžiama. 

Anot informacinių technologijų specialisto Evaldo Žilinsko, komentavusio A. Vydmanto pareiškimą, jog nuotraukų jis netrinsiąs, „Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas formuluoja bendrą taisyklę, kad norint asmenį fotografuoti, filmuoti ar publikuoti nuotraukas / vaizdo įrašus būtina gauti asmens sutikimą, tačiau sutikimo forma nėra nustatyta. Asmuo savo sutikimą gali išreikšti bet kokia forma: žodžiu, raštu ar net konkliudentiniais veiksmais: jei fotografuojamas asmuo tam neprieštarauja  – laikoma, kad jis sutinka.“

 

Pasirodė pirmasis vasaros grybų derlius. Pasak grybautojų, Tauragės apskrities miškuose jau galima rasti voveraičių ir baravykų, tačiau parsivežti perpildytų pintinių veikiausiai nepavyks. 

Savaitgalį triukšmingai šventę Tauragės dvaro gyventojai sulaukė policijos pareigūnų vizito. Pareigūnus iškvietė vaikų saugumu susirūpinę kaimynai. 

Penktadienio vakarą Pagėgių savivaldybėje buvo sustabdytas automobilis, kurį vairavo neblaivus Tauragės policijos komisariato pareigūnas.

Šiuo metu nacionaliniu mastu plačiai diskutuojama apie aplinkosaugos problemas, konkrečiau – apie buitinių nuotekų saugų šalinimą. Toks sujudimas iš dalies kilo dėl to, kad Europos Sąjungos institucijos pradėjo prieš Lietuvą pažeidimo procedūrą, kadangi vis dar turime nemažai gyventojų, nesinaudojančių centralizuotais nuotekų tinklais ir teršiančių aplinką. Tauragėje už nuotekų šalinimą atsakingos bendrovės „Tauragės vandenys“ atstovai neslėpė, jog be aplinkosaugininkų pagalbos sunku įtikinti gyventojus atsisakyti lauko tualetų ir savadarbių duobių.