Donoro kortelė neveiksminga?
Įkelta:
2018-03-07
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Vienas donoras, palikdamas šį pasaulį, gali išgelbėti aštuonias gyvybes. Tačiau organų persodinimo operacijos vis dar apipintos įvairiais mitais ir baimėmis, kurie stabdo kilnią misiją. Todėl kasmet, taip ir nesulaukę reikalingo donoro, miršta dvidešimt Lietuvos piliečių. Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo keisti šiuo metu Lietuvoje nusistovėjusią organų donorystės tvarką į „numanomo sutikimo“ donorystės modelį. Jis įsitikinęs, kad pakeitus modelį, būtų galima išgelbėti daugiau gyvybių. Motyvuojama, kad dabartinis modelis neveikia, nes per 18 metų, kiek veikia donoro kortelė, donorais tapti užsiregistravo 26 tūkstančiai žmonių, tačiau per visą šį laikotarpį jais tapo tik trys.

Organų laukia 408 žmonės

Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos laikinoji vedėja  Audronė Būziuvienė informavo, kad rakto į naują gyvenimą laukia 408 žmonės, iš jų 18 – vaikai. Apie dvidešimt jų kasmet miršta taip ir nesulaukę taip reikalingo organo.

– Transplantacijos laukiantieji į organo persodinimo operaciją kviečiami ne pagal eilės numerį, o pagal tai, kam organas tinka geriausiai – turi būti medicininis suderinamumas. Kiekvienam organui parinkimo kriterijai skirtingi – vieniems organams ypač svarbi kraujo grupė, kitiems– ūgio/svorio kriterijus, – paaiškino A. Būziuvienė.

Anot pašnekovės, nors visuomet daugiausia laukiama inkstų transplantacijų (šiuo metu laukiančių – 168, – red. past.), tačiau neveikiant inkstams, jų „darbą“ gali atlikti dializės aparatai – dirbtinai išvalant kraują. Aparatų, galinčių pakeisti kitų organų funkciją – nėra. Todėl laukiantys širdies, kepenų, plaučių – laukia gyvybiškai būtinų transplantacijų.

201 tauragiškis

Pasak Nacionalinio transplantacijos biuro laikinosios vedėjos A. Būziuvienės, pagal šiuo metu galiojančią tvarką, sutikimą po mirties tapti organų donoru žmogus gali pasirašyti sulaukęs pilnametystės. Sutikimą pasirašyti galima elektroniniu būdu per elektroninius valdžios vartus (nuoroda yra svetainėje www.transplantacija.lt), taip pat popierinę sutikimo formą galima užpildyti gydytojo, vaistininko akivaizdoje, Nacionaliniame transplantacijos biure, Kraujo donorystės centruose, donorystę viešinančių akcijų metu. Pasirašiusiojo duomenys įtraukiami į Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorų ir recipientų registrą, o pasirašiusiam asmeniui išsiunčiama donoro kortelė.

– Potencialiu donoru tampama ligoninės reanimacijos-intensyviosios terapijos skyriuje, konstatavus smegenų mirtį. Tuomet gydytojas reanimatologas informuoja Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorių apie mirties faktą ir koordinatorius patikrina, ar mirusiojo duomenys yra įtraukti į minėtą registrą. Jei nėra, sprendimą dėl organų donorystės priima mirusio žmogaus artimieji, – teigė A. Būziuvienė.

Nuotrauka

Šiuo metu Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre užregistruoti 26 397 sutikimai po mirties aukoti organus donorystei. Tauragės apskrityje pritarimą donorystei išreiškė 456 asmenys: Jurbarko rajone – 131, Pagėgių savivaldybėje – 17, Šilalės rajone – 107, Tauragės rajone – 201 asmuo.

Sistema neveikia

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Mykolas Majauskas kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, prašydamas išanalizuoti „numatomo sutikimo“ donorystės modelį, pagal kurį asmuo laikomas sutinkančiu būti donoru, nebent jis pats arba po jo mirties artimieji išreikš kitokią valią, ir parengti atitinkamus teisės aktus dėl tokios tvarkos įgyvendinimo Lietuvoje. Motyvuojama, kad dabartinis modelis neveikia, nes per 18 metų, kiek veikia donoro kortelė, donorais tapti užsiregistravo per 26 tūkstančiai žmonių, tačiau per visą šį laikotarpį donorais tapo tik trys. Todėl, anot jo, kilni Donoro kortelių idėja turi beveik tiek pat naudos, kiek paveikslėlis su Švč. Mergelės atvaizdu piniginėje. Esą tam, kad sistema veiktų, donorais turi būti užsiregistravę bent milijonas gyventojų, nes tik retas gali tapti tikru donoru, – tokias mintis viešojoje erdvėje išsakė Seimo narys M. Majauskas.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga nepritaria tokiai M. Majausko nuomonei ir siūlo išduodant asmens tapatybės dokumentus, įteisinti pareigą asmenims apsispręsti dėl organų donorystės. Jei tokia sistema atsirastų per dešimt metų Lietuvos gyventojai deklaruotų savo sutikimą ar nesutikimą. Tačiau kol kas tai tik siūlymai.

Nacionalinio transplantacijos biuro laikinosios vedėjos  A. Būziuvienės nuomone, kalbėti apie organų donorų modelio keitimą galima, tačiau pirmiausia reikia apie tai diskutuoti su gydytojais, visuomene.

– Visuomenei negalima sprendimo primesti iš viršaus. Negalima tokių darbų daryti įpareigotam įstatymo ar nutarimo. Tai kilnus, paskutinis darbas, kuris turi būti atliekamas laisva valia, – įsitikinusi ji.  Pasiteiravome A. Būziuvienės, kodėl atvejų, kai Donoro kortelė atliko savo paskirtį tiek mažai?

Iš visų 26 tūkstančių žmonių turinčių Donoro kortelę, 421 žmogus jau yra miręs. 416 žmonių mirties priežastis – ne reanimacijos skyriuje konstatuota smegenų mirtis, po kurios galima organų donorystė. Jų mirties priežastis kita, o tokiu atveju donorystės procesas neįmanomas. Penki donoro kortelės turėtojai buvo užregistruoti kaip potencialūs donorai. Efektyviais donorais (kai donorystei buvo paimti organai ar audiniai, – red. past.) tapo 3 žmonės. Vienu atveju paaukoti organus donorystei kategoriškai prieštaravo mirusiojo artimieji, kitu atveju – organai donorystei netiko dėl medicininių priežasčių, – paaiškino ji.

Tad dažniausiai donorais tampa asmenys, neužsiregistravę donorų registre. 2017 m. Lietuvoje atlikta 141 audinių ir organų transplantacija: 77 inkstų (71 – iš mirusio donoro ir 6 – iš gyvo donoro, – red. past.); 22 kepenų; 7 širdies;1 plaučių; 34 ragenų; 14 kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijų.

Iš vieno donoro galima transplantuoti abi ragenas, abu inkstus, širdį, kepenis, kasą, plaučius – taigi vienas žmogus gali išgelbėti aštuonių žmonių gyvybes, – teigė A. Būziuvienė.

Gajūs mitai

Už „numanomo sutikimo“ donorystės modelį pasisakantis Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas M. Majauskas viešoje erdvėje teigė, kad organų donorystės idėja stringa dėl vis dar gajų mitų ir baimių, kuriais apraizgyta organų donorystė, kurie dažnai  susiformuoja iš paprasčiausio nežinojimo.

– Bene dažniausi mitai yra susiję su amžiumi – neva žmogus per senas tapti donoru. Iš tiesų organų donorais gali tapti įvairaus amžiaus žmonės. Ne amžius, o fizinė būklė yra svarbiausia. Ar žmogaus organai tinkami transplantuoti, gydytojai nuspręs tik po jo mirties. Neretas mitas, kad jei į gydymo įstaigą pateks žmogus, turintis donoro kortelę, jis bus negydomas. Iš tiesų, tai tėra mitas – gydomas kiekvienas į ligoninę patekęs žmogus. Atvežus į ligoninę sunkiai nukentėjusį žmogų, gydytojai jam skuba suteikti pagalbą, jie nesirausia kišenėse, ieškodami donoro kortelės. Kita vertus, norint žmogaus organus panaudoti transplantacijai, smegenų mirtį konstatuoja gydytojų konsiliumas, taigi rizikos, kad žmogus bus „specialiai numarintas“, nėra, – teigia M. Majauskas. 

– Taip pat svarbu paminėti, kad žmonės nesuvokia smegenų mirties sąvokos. Neretai smegenų mirtis painiojama su koma. Tačiau iš komos žmogus gali nubusti, o smegenų mirtis – tai negrįžtama viso organizmo mirtis. Visuomenėje sklando ir kitas mitas, kad kūnas per donorystės procesą bus sudarkytas. Ypač baiminamasi aukoti akių ragenas, nes bijoma, kad mirusysis karste „bus be akių“. Iš tiesų, imant  ragenas, dedamas implantas, vizualiai nesiskiriantis nuo tikrosios ragenos. Imant transplantacijai kitus organus, lieka tik įprastas pooperacinis randas, todėl kūną galima laidoti įprastai, – visuomenėje nusistovėjusius mitus paneigė Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vedėja  A. Būziuvienė.

Ji suskubo pridurti, kad laimei, visuomenės nuomonė organų donorystės klausimais pastaruoju metu vis pozityvesnė ir įvairių organizuojamų akcijų metu, vietoj mitais apipintų klausimų, išgirstama  konstruktyvių, dalykiškų, konkrečių, protingų klausimų  apie organų donorystę.

Įkvepia pavyzdžiai

A. Būziuvienė pažymėjo, kad visuomenę labai įkvepia „gyvieji pavyzdžiai“ – recipientai, atvykstantys į susitikimus ir papasakojantys savo gyvenimo – iki ir po transplantacijos – istorijas. Tuomet žmonės įsitikina: štai žmogus, kuris prieš devynerius metus dėl nuo kardiomiopatijos išsiplėtusios širdies nebepereidavo per kambarį – šiandien dalyvauja bėgimuose, nubėga po 3,5 ar 10 kilometrų, dirba, keliauja, augina vaikus!

– Pastebime, kad organų donorystei ypatingai pritaria tie, kurie patys tiesiogiai ar netiesiogiai yra „prisilietę“ prie šios temos: kažkieno artimasis gavo donoro inkstą, kažkieno artimasis laukia transplantacijos ar panašiai, – sakė A. Būziuvienė.

35 m. tauragiškio Mariaus šeimoje, giminėje organų transplantacijos niekam neprireikė, tačiau jis palaiko organų donorystės idėją ir pats prieš keletą metų nutarė tapti donoru.

– Donoro kortelę įsigijau po perskaityto straipsnio apie organų donorystę. Susimąsčiau, kad išeidamas iš šio gyvenimo galiu padaryti gerą darbą, o gal net kažkam išgelbėti gyvybę. Pritariu minčiai, jei gali dovanoti – dovanok. Taip ir elgiuos. Mano manymu, jau geriau tegul mano organai  pasitarnauja kilniam tikslui, nei be prasmės pūva žemėje, – teigė savo pavardės nepanoręs viešinti Marius.

Nuotrauka

Neturi būti primesta

Katalikų bažnyčios požiūriu, donorystė yra vertinga ir skatintina praktika, tačiau toks „numanomo sutikimo“ modelis yra netinkamas. Teigiama, kad donorystė visų pirma yra dovanojimo aktas, o dovanojimas yra neatsiejamas nuo laisvės ir asmeniško bei sąmoningo asmens apsisprendimo. Tad, katalikų bažnyčios požiūriu, ji negali būti nei apmokestinama, negalima žmogaus prievarta įpareigoti donorystei. Tuo tarpu „numanomo sutikimo“ modeliu grįsta donorystė iš esmės pažeidžia žmogaus orumą, jo vientisumą bei žmogaus teisę ir laisvę apsispręsti po mirties dovanoti arba nedovanoti savo organus.

– Aš už donorystę – tai nesavanaudiškiausia auka, pati didžiausia dovana, kurią žmogus gali dovanoti kitam, palikdamas šį pasaulį. Tačiau, be abejo, aš sutinku su katalikų bažnyčios viešai išsakyta nuomone, kad donorystė neturi būti primesta įstatymo, o atliekama laisva, tyra valia, iš meilės artimam ir būti dovana, – teigė Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas, dekanas Vytautas Gedvainis.

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.