2019 Sausio 18 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

R. Leonavičius: ir vienas žuvęs darbe yra daug

  • Įkelta: 2018-05-04
Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Lietuvoje kasmet apie 4000 žmonių patiria nelaimingus atsitikimus darbe, iš jų iki 200 – žūsta arba sunkiai susižaloja. Šiais metais darbe jau žuvo 12 žmonių, vienas – Tauragėje. Darbo inspekcijos vadovas Raimundas Leonavičius sako, kad ir vienas žuvęs darbe yra per daug. 

Per metus –  300 patikrinimų

R. Leonavičius pasakojo, kad Tauragės teritorinis skyrius keturiuose aptarnaujamuose rajonuose – Tauragėje, Šilalėje, Jurbarke ir Pagėgių savivaldybėje per 2017 metus atliko virš 300 patikrinimų. Iš jų: 50 pagal gautus skundus dėl nelegalaus darbo, 40 skundų susijusių su galimais darbo įstatymų, darbų saugos pažeidimais.

– Didžiausias dėmesys telktas į pavojingiausius ūkio veiklos sektorius – statybos, medienos apdirbimo, transporto įmones. Šiais metais jau atlikta virš 100 patikrinimų, šeši iš jų atlikti pagal gautus skundus dėl nelegalaus darbo, keturi – dėl galimų darbo saugos pažeidimų. Noriu pažymėti, kad į anoniminius skundus, ypač jei tai susiję su nelegaliu darbu ar darbo saugos pažeidimais, mes reaguojam 100 procentu, tačiau tik 20 procentų anoniminių pranešimų pasitvirtina, nors mes manome, kad tai yra daug. Taip pat noriu akcentuoti, kad mūsų skyrius ekskursijų po įmones nerengia. Į įmones vykstame tik dviem atvejais – jei įmonė mūsų vertinimo sistemoje suvedus duomenis papuola į rizikingumo lygį ir gavus skundą. Jei įmonė dirba tvarkingai, nusiskundimų iš darbuotojų nėra – papildomos naštos verslui nesukeliame, – teigė R. Leonavičius.

Tiesa, kartais Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus inspektoriai visgi organizuoja  netikėtus reidus į įmones. Pernai rengti reidai, kurių metu tikrinta, ar darbuotojai darbe blaivūs, taip pat patikrinimai dėl nelegalaus darbo. Tuokart išaiškinti keturi neblaivūs darbuotojai, nustatyti keturi nelegaliai dirbantys asmenys.

Šiais metais nustatyti 7 asmenys, nesudarę darbo sutarties ir 21 žmogus, neturintis verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymos.

R. Leonavičius primena, kad nelegalus darbas darbdaviams užtraukia baudą nuo 1 000 iki 5 000 eurų. Be to, pagal Užimtumo įstatymą, juridiniam asmeniui numatyta bauda nuo 868 iki 2996 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.

Fizinio asmens savarankiška veikla, neturint verslo liudijimo ar individualios veiklos vykdymo pažymos, užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų.

Rizikingiausi – pirmieji metai

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vedėjas ragina labiau rūpintis pirmus metus įmonėje dirbančiųjų saugaus darbo įgūdžiais. Jau ne vienerius metus VDI, remdamasi nelaimingų atsitikimų darbe duomenimis, akcentuoja, kad didelę sunkiai ir mirtinai darbe sužalotųjų dalį sudaro darbuotojai, įmonėje dirbę pirmus metus.

– Sudėtingiausias laikotarpis yra pirmosios darbuotojo savaitės, mėnesiai. Didžiausia rizika išlieka  visus pirmuosius metus. Įmonėse šiems darbuotojams vis dar skiriama per mažai dėmesio. Darbuotojai nėra tinkamai išmokomi, jiems nepriskiriamas patyręs darbuotojas, galintis padėti ugdyti ir tobulinti profesinius įgūdžius. Taip pat dažnai jie nesupažindinami ar supažindinami nepakankamai su tos srities saugaus darbo specifika ir reikalavimais, – akcentavo pašnekovas.

„Apasteel“ žuvęs vyras buvo girtas

Primename, kad pernai Tauragėje dėl patirtų sužalojimų darbe mirė du darbuotojai. Skaudi nelaimė, nusinešusi 42 metų vyro gyvybę, įvyko parduotuvėje „Moki veži“. Darbuotojui, turinčiam vos 5 mėnesių darbo stažą, nukritus nuo šakinio keltuvo. Kitas mirtinai sužalotas darbuotojas taip pat turėjo mažą – vos trijų mėnesių darbo patirtį (UAB „Agrokoncernas“).

Tokių nelaimių būtų galima išvengti, jei būtų tinkamai organizuotas darbas, užtikrinta pakankama vidinė kontrolė įmonėse.

Šių metų vasarį darbo metu, metalo konstrukcijų gamybos įmonėje UAB „Apasteel“, mirtinai susižalojo 35 metų vyras. Darbuotojas buvo prispaustas 200 kilogramų svorio metalinės sijos ir, dėl patirtų sužalojimų, mirė ligoninėje. Nelaimėlis įmonėje dirbo keturis mėnesius. 

– Šią savaitę gavome Teismo medicinos eksperto išvadas, jose pažymima, apie darbuotojui nustatytas sunkus girtumas. Tyrimas bus baigtas per dešimt dienų nuo išvados gavimo, – atskleidė R. Leonavičius.

Išaugo prašymų skaičius

R. Leonavičius akcentavo, kad įsigaliojus naujajam darbo kodeksui, išaugo prašymų darbo ginčų komisijai esančiai prie Darbo inspekcijos Tauragės teritorinio skyriaus, skaičius.

– Daugiau skundų darbo inspekcijai teikia darbuotojai. Vadovai dažniausiai kreipiasi į darbo ginčų komisiją dėl materialinės žalos išieškojimo iš darbuotojų. Nuo 2017 metų liepos iki šių metų balandžio darbo ginčų komisija jau gavo 151 prašymą, išnagrinėjo – 112. Daugiausia 87 prašymai dėl darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių sumų priteisimo; dėl neteisėto atleidimo – 16; dėl materialinės žalos priteisimo – 9 bylos. Iš viso priteista apie 35 tūkstančiai eurų, – darbo ginčų komisijų krūvius apibūdino pašnekovas.

Naujovės

VDI Tauragės skyriaus vedėjas teigė, kad nuo šių metų pranešimą apie nelaimingus atsitikimus darbe galima pranešti per Elektroninių paslaugų darbdaviams sistemą (EPDS).

– Pateikti pranešimą per EPDS yra labai paprasta: prisijungus prie sistemos, reikia pasirinkti funkciją „Teikti naują dokumentą“ ir iš sąrašo pasirinkti dokumento „Pranešimas apie nelaimingą atsitikimą“ formą. Darbdaviui ją užpildžius ir pateikus pranešimą apie įvykusį sunkų/mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, automatiškai informuojama atitinkamo VDI teritorinio skyriaus administracija. EPDS yra paprastas ir patogus būdas darbdaviams VDI teikti informaciją nuotoliniu būdu, – teigė R. Leonavičius.

Konsultuoja dėl Darbo kodekso

Įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, Valstybinė darbo inspekcija įdiegė vieningą konsultavimo sistemą.  Asmenys taip pat turi teisę kreiptis asmeniškai, telefonu į VDI Tauragės teritorinį skyrių. Ūkio subjektai, pageidaujantys gauti metodinę pagalbą darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų vykdymo klausimais, turi galimybę pasikviesti į įmonę konsultacijai VDI inspektorių. Nuo 2017 liepos, Tauragės skyriaus pareigūnai suteikė apie 150 konsultacijų dėl Naujojo Darbo kodekso. Šiai metais, darbdavių prašymu, Tauragės skyrius jau organizavo du seminarus.

Penktadienio laikraštyje „Tauragės kurjeris“ publikuojama buvusio Seimo nario Dariaus Petrošiaus nuomonė „Kodėl netapau ministru? Apie korupciją ir skalikus“. Jame tauragiškis neigia sąsajas su verslininku Arūnu Pukeliu, kurį jis vadina Šviniumi. D. Petrošius priekaištus meta korupcinei sistemai ir LNK žurnalistui Tomui Dapkui. Pastarasis pareiškė, kad būtų buvusi nelaimė Lietuvai, jei D. Petrošius būtų tapęs teisingumo ministru.

Naujausiame numeryje: Apie aptiktą brakonierių tinklą, pilną mirštančių ir jau apipuvusių žuvų, „Tauragės žinioms“ pranešė savaitgalį Balskų tvenkinyje žvejys mėgėjas Tomas Tenikaitis. Gamtai padaryta žala gali siekti apie 10 tūkst. Eur. Taip pat laikraštyje nekilnojamo turto ir verslo naujienos – tauragiškiai jau skuba įsigyti dar tik įrenginėjamus naujus butus, atgimė restoranas „Pasaga“, Taurage domisi užsienio investuotojai. Artėjant Motinos dienai – išskirtinis interviu su dvynukų besilaukiančia trenere Karolina. Paskutiniame puslapyje skaitykite apie fotografijos chuliganą – profesorių Remigijų Venckų, kurio parodą  apžiūrėti galima Tauragės krašto muziejuje.

Panoraminio lifto statybos Tauragės rajono savivaldybės pastate užsitęsė. Už vėluojančius darbus rangovams kapsi piniginės baudos, jau priskaičiuotos tūkstantinės sumos.

Trejus metus Tauragės šilumos tinklams vadovavęs Mindaugas Nevardauskas bendrovės valdybos pirmininkui Kristijonui Paliučiui įteikė prašymą atleisti jį iš užimamų pareigų. Teigiamai politikų ir įmonės darbuotojų vertintas kaunietis atviras – direktorių suviliojo kita įmonė, kurioje M. Nevardausko laukia rimti iššūkiai. Nors interviu metu vadovo veidą puošė šypsena, vyras pripažino, kad širdis nedžiūgauja: gegužės 4 dieną jis palieka Tauragę ir Šilumos tinklus, kurie jam kelia pačius gražiausius sentimentus. M. Nevardauskas traukiasi ir iš Butų ūkio direktoriaus pareigų.