2020 Liepos 08 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Teismas: dovanos rinkimų laikotarpiu besąlygiškai laikomos rinkėjų papirkimu

  • Įkelta: 2020-03-18

Daius Petrošius. Nuotraukų koliažas.

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

„Tauragės žiniose“ rašėme, jog praėjusių metų liepą Vyriausioji rinkimų komisija panaikino Tauragės rinkimų komisijos sprendimą ir pripažino, jog tuomet kandidatas į merus Darius Petrošius drauge su bendrapartiečiams prieš Kalėdas papirkinėjo rinkėjus. Papirkinėjimu buvo pripažinta dovanų LSDP simbolika padabintuose maišeliuose dalijimas Lauksargių senelių namų gyventojams. Socdemai šį VRK sprendimą apskundė, tačiau nieko nepešė – Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusią savaitę skundą atmetė.  

Teismas, atmesdamas skundą, konstatavo, kad remiantis bylos duomenimis neginčytinai nustatyta, jog 2018 m. gruodžio mėn., t.y., vykstant rinkimų į savivaldybės tarybas kampanijai, lankydamiesi Lauksargių globos namuose, LSDP atstovavo būtent kandidatai į Tauragės rajono tarybą, įskaitant kandidatą į merus (Pranas Petrošius, tuometinis kandidatas į merus D. Petrošius ir Palmyra Gylienė, – red.). Globos namų gyventojams buvo dalijamos dovanos LSDP ženklu pažymėtuose maišeliuose, o atvirukas, ant kurio nurodytas ir LSDP Tauragės skyriaus rinkimų šūkis „Tauragiškių vardu“, buvo pasirašytas kandidato į merus D. Petrošiaus. Tai, kad atvirukas, įteiktas kartu su kitomis dovanomis, buvo pažymėtas kaip politinė reklama, anot teismo, leidžia daryti išvadą, kad kandidatai siekė paveikti potencialius rinkėjus, kad jie balsuotų už konkretų kandidatą, partiją.  

Taip pat teismas konstatavo, jog pareiškėjų nurodyta aplinkybė, kad tai LSDP tradicija, kuri tęsiasi ne vienerius metus, nesuteikia teisės kandidatams į tarybos narius kalėdiniu ar bet kokiu kitu šventiniu laikotarpiu, kuris sutampa su rinkimų laikotarpiu, nesilaikyti imperatyvių įstatymo reikalavimų. Įstatymų leidėjas nenustatė jokių Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies taikymo išimčių.  

„Dovanos ar kitoks materialus ar nematerialus atlygis, neatlygintinos paslaugos, suteiktos rinkėjui rinkimų kampanijos metu, besąlygiškai laikomos rinkėjo papirkimu,“ – rašoma teismo sprendime.  

Socdemai skunde bei viešoje erdvėje deklaravo įsitikinimą, jog pažeidimo nebuvo, nes globos namuose Kalėdų ir kitų švenčių proga socialdemokratai senelius lanko jau nuo 2003 m. ir kaskart atvyksta netuščiomis. Po teismo sprendimo „Tauragės žinių“ paprašytas pakomentuoti situaciją D. Petrošius savo nuomonės nekeitė, tačiau iš jo atsakymo galima suprasti, jog teismo sprendimo suformuotos praktikos nuo šiol ketina laikytis.  

– Nepaisant to, kad tik buvo tęsiama graži LSDP 15-os metų tradicija per Kalėdas ir Velykas sveikinti Lauksargių globos namų gyventojus, teismo sprendimo vertinimas labai paprastas – teisingumą vykdo teismai, o suformuota teisinė praktika galios visiems be išimčių, – elektroniniame laiške rašė D. Petrošius.  

Paklaustas, ar sprendimą skųs aukštesnei instancijai, politikas teigė, jog tai dar spręs. Sprendimą skųsti galima per 30 dienų Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.  

Pakomentuoti teismo sprendimą paprašėme Stasio Šedbaro advokatų kontoros teisininko, tauragiškio Kristijono Paliučio. Šis paaiškino, jog teismo sprendimas šiuo atveju bus reikšmingas visai teismų praktikai. Jo nuomone, iki šiol buvo manipuliuojama VRK pasisakymu, esą tradiciniai renginiai nelaikomi rinkėjų papirkinėjimu, o VRK pozicija buvo traktuojama neteisingai. Esą VRK turėjo galvoje, jog papirkinėjimu nelaikomi renginiai, organizuojami asmenų, kurie prieš rinkimo kampaniją nevykdė politinės veiklos, o pradėdami politinę veiklą nenori atsisakyti tradicijos, tačiau tai niekaip negali būti siejama su jokia politine reklama.  

– Tai, jog tokių renginių organizavimu užsiima politinės partijos, apskritai yra nesusipratimas. Politikai turėtų orientuotis į atstovavimą rinkėjų interesams ir jų problemų sprendimą politiniu lygmeniu, o ne dovanų dalinimą, nepaisant to, ar vyksta rinkimų kampanija, ar ne. Tiek politikų vardais pavadintų paramos fondų veikla, tiek politikų organizuojami neatlygintiniai renginiai, dovanų juose dalijimas yra įstatyme draudžiamo finansavimo (pvz. iš juridinių asmenų) ar nustatytų apribojimų (pvz. fiksuoti išlaidas) apėjimas. Ir nelabai matau skirtumo, ar tai yra daroma tik rinkimų metais, ar kiekvienais metais. Politinių partijų veiksmai siekiant politinių dividendų ne rinkimų kampanijos metu taip pat yra papirkinėjimas, ir juo blogiau, jei jis sistemingas, – teigė K. Paliutis.  

>Kristijonas >>Paliutis>. Asmeninio albumo nuotrauka

 

 

Antradienį Tauragės greitosios medicinos pagalbos atomobiliu į Klaipėdos universitetinę ligoninę išvežtas karščiuojantis tauragiškis. Vyras prieš kurį laiką buvo grįžęs iš užsienio valstybės. 

Tiek vien Tauragės rajono logistikos įmonių darbuotojų šiuo metu užsienyje laukia įmonės ekspeditorių nurodymų. Didžioji dalis vairuotojų užstrigo ties Prancūzijos, Ispanijos sienomis.

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas – tikras iššūkis šalies verslui. Vyriausybė vakar paskelbė ekonomikos gelbėjimo planą, kuriam bus skirta 2,5 milijardai eurų. Apie galimybes planuoti darbus, esant karantinui, informuoja UAB „Saugaus darbo garantas“ (SDG). Darbdaviams rekomenduojama organizuoti darbą nuotoliniu būdu, o nesant galimybės, pasinaudoti prastovų galimybe. Skelbiame pagrindines rekomendacijas.  

Šalyje paskelbus karantiną, rekomenduojama esant galimybei visas asmenines šventes (krikštynas, vestuves, jubiliejus ir pan.) nukelti, o jeigu tai nepavyksta – atsakingai laikytis rekomendacijų. Taip pat šventė negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse.

Iki kovo 30 d. Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka teikia tik nuotolines elektronines paslaugas. Prie bibliotekos įėjimo yra knygų grąžinimo dėžė, kurioje visą parą galite palikti perskaitytas knygas. Taip pat siūloma spaudą ir knygas skaityti elektroninėse duomenų bazėse.

Pirmadienį apie 17:30 val. Tauragės rajono gyventojai, vyras su žmona, greitosios medicinos pagalbos automobiliu išvežti į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Vyras vilkiko vairuotojas, grįžo iš reiso kovo 13 dieną. Abu saugusieji karščiuoja, vyras kosti, jaučią skausmą krūtinės srityje. 

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – bus įkurti mobilūs punktai, kuriuos savarankiškai atvykusiems pacientams bus atliekami tyrimai dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Tokį sprendimą šįryt pasirašė valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, jog šiandien, apie 12.00 val. Tauragės rajono gyventoja greitosios medicinos pagalbos automobiliu išvežta į Klaipėdos universitetinę ligoninę. 

Nuo šiandien šalyje įvestas karantinas. Daug kas per vieną dieną verčiasi nuo kojų ant galvos. Daugeliui teks keisti ir įprastus ritualus. Pavyzdžiui, pavalgyti pietus pamėgtoje vietoje nebeįmanoma – daug maitinimų įstaigų apskritai užveria duris, kai kurios gamins maistą tik išsinešti.

Lietuvai nuo šiandien gyvenant karantino ir saviizoliacijos sąlygomis, degalinės imasi papildomų saugumo priemonių: organinio stiklo pertvaromis atskiria kasose dirbančius darbuotojus, uždaro vidines sėdimas poilsio zonas, net vienkartinius kavos puodelius klientams paduos tik jų paprašius.

AB Lietuvos paštas, kaip ir kitos Vyriausybės paskelbto karantino laikotarpyje dirbančios strategiškai svarbios institucijos ir įmonės, tęsia savo veiklą. Bendrovė, be įstatymo numatytos teikti universaliosios pašto paslaugos, gyventojams toliau pristatys tokias kritiškai svarbias paslaugas, kaip pensijos, išmokos, tęs siuntų pristatymo paslaugą įsigijusiems būtinas prekes elektroninėse parduotuvėse. Tačiau, siekdama riboti kontaktą tarp savo darbuotojų ir gyventojų, nuo kovo 16 d. – 30 d. taikys tam tikrus veiklos apribojimus.

Pirmasis iš trijų įsigytų elektrobusų jau rieda Tauragės gatvėmis, kiti du mūsų miestą pasieks kitą mėnesį. Jie kursuos miesto maršrutais. Apie tai „Tauragės žinioms“ papasakojo Tauragės autobusų parko valdybos pirmininkė Andžela Jakienė.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvoje patvirtintas dar vienas naujas koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejis. Infekcija nustatyta iš Pietų Afrikos Respublikos grįžusiam pacientui. Jis gydomas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, pradėtas epidemiologinis tyrimas.

Šeštadienį 20.15 val. šalies vyriausybė rinkosi į posėdį, kurio metu nutarė skelbti dviejų savaičių karantiną. Ką tai reiškia?

„Bus daug jaunų žmonių, kurie sakys, kad jie viruso nebijo. Atsakymas jiems visiems – dabar nekalbame apie tave – kalbame apie tuos žmones, kurie dėl tavo ateities buvo pasiryžę paaukoti savo gyvybę, tad dabar atėjo laikas tavo atsakomybei pasirūpinti šios kartos žmonių saugumu ir gyvybe,“ – socialiniame tinkle ragindamas saugoti vyresnio amžiaus artimuosius skelbia rajono meras Dovydas Kaminskas.  Į ekstremalią situaciją reaguoja ir bažnyčia, tikinčiuosius drąsindama melstis namuose.

Panevežio ligoninė pranešė, jog joje gydomas koronavirusu užsikrėtę pilietis. Vyras grįžo iš Olandijos. Tai jau devintasis patvirtintas atvejis Lietuvoje. 

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – dar vienas koronavirusu sergantis pacientas. Apie tai šeštadienio rytą socialiniame tinkle paskelbė miesto meras Vytautas Grubliauskas. Aiškėja, kad susirgo kretingiškis. Sveikatos apsaugos ministerija taip pat pranešė, kad kovo 14 dieną Lietuvoje patvirtintas dar vienas koronaviruso infekcijos atvejis. 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešime žiniasklaidai informuoja, kad Lietuvoje nustatyti trys nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai.

Paaiškėjo konkursų į Tauragės ir Skaudvilės seniūnų pareigas nugalėtojai. Anot savivaldybės mero patarėjo ryšiams su visuomene Kasparo Bertašiaus, Tauragės miesto seniūnu išrinktas Žilvinas Majus, o Skaudvilės – Gediminas Dinapas.

Priešais katalikų bažnyčią, unikaliame sename name, dabar įsikūręs grožio salonas „Veneros sala“, o kadaise ten buvo Šv. Kazimiero knygynėlis. O šeštadienį, šeštą vakaro, ten rinkosi poetai ir skaitė eiles. Kam ir kaip atėjo į galvą idėja, kad grožio salonas tarsi burtų lazdele mostelėjus, kartkartėmis atvirstų Šv. Kazimiero draugijos knygynu? Renata Karvelis sako nuo pat pirmų dienų Tauragėje pastebėjusi kampinį lenktą pastatą priešais katalikų bažnyčią.

Tiek žmonių, kiek penktadienio vakarą susirinko į Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaityklą, čia turbūt dar nėra buvę. Daugybę įvairaus amžiaus žmonių subūrė noras gyvai išgirsti vieną populiariausių autorių Lietuvoje kunigą Algirdą Toliatą, šįkart pristačiusį tauragiškiams dvi savo naujausias knygas.

Vyriausybė vakar nusprendė visoje šalyje dviem savaitėms stabdyti ugdymo procesą bei privalomai drausti visus viešus renginius. Stabdoma visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veikla, draudžiama keliauti į kai kurias šalis, o grįžus iš rizikingųjų privaloma karantinuotis 14 dienų. Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija ketvirtadienį taip pat paskelbė, kad visi vieši renginiai draudžiami iki balandžio 14 d., o ugdymo įstaigos uždaromos iki kovo 27-osios. Vis dėlto viskas aišku ne visiems: kai kam atrodo, kad draudimai jų neliečia.

Šiąnakt siautėjęs ir vis dar nerimstantis smarkus vėjas keliuose privartė medžių, kai kur nutraukti laidai buvo sutrikdę elektros tiekimą. Ugniagesiai gelbėtojai vis dar šalina audros padarinius, Šilutės rajone kilo gaisras.

Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus pasaulinę koronaviruso pandemiją, užkrato grėsmė tiek pasauliniu, tiek vietiniu lygiu imta vertinti itin rimtai. Nepaisant to, kad Lietuvoje kol kas užfiksuoti tik trys infekcijos Covid-19 atvejai, Vyriausybė vakar nusprendė visoje šalyje dviem savaitėms stabdyti ugdymo procesą bei privalomai drausti visus viešus renginius uždarose patalpose. Reaguodama į tai Tauragės rajono savivaldybė ketvirtadienį taip pat paskelbė apie visų viešų renginių draudimą bei dviejų savaičių mokinių atostogas. Ar tikrai Tauragės rajono savivaldybė pasirengusi blogiausiam scenarijui? Detalės – jau rytoj. 

Prasidėjus kalendoriniam pavasariui, „Tele2“ siūlo sutaupyti ir skelbia ypač viliojančius pasiūlymus planšetėms bei televizoriams įsigyti. Nuolaidomis pasinaudoti galima visuose operatoriaus salonuose ir internetinėje parduotuvėje  www.tele2.lt.