2020 Balandžio 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Teismas: dovanos rinkimų laikotarpiu besąlygiškai laikomos rinkėjų papirkimu

  • Įkelta: 2020-03-18

Daius Petrošius. Nuotraukų koliažas.

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

„Tauragės žiniose“ rašėme, jog praėjusių metų liepą Vyriausioji rinkimų komisija panaikino Tauragės rinkimų komisijos sprendimą ir pripažino, jog tuomet kandidatas į merus Darius Petrošius drauge su bendrapartiečiams prieš Kalėdas papirkinėjo rinkėjus. Papirkinėjimu buvo pripažinta dovanų LSDP simbolika padabintuose maišeliuose dalijimas Lauksargių senelių namų gyventojams. Socdemai šį VRK sprendimą apskundė, tačiau nieko nepešė – Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusią savaitę skundą atmetė.  

Teismas, atmesdamas skundą, konstatavo, kad remiantis bylos duomenimis neginčytinai nustatyta, jog 2018 m. gruodžio mėn., t.y., vykstant rinkimų į savivaldybės tarybas kampanijai, lankydamiesi Lauksargių globos namuose, LSDP atstovavo būtent kandidatai į Tauragės rajono tarybą, įskaitant kandidatą į merus (Pranas Petrošius, tuometinis kandidatas į merus D. Petrošius ir Palmyra Gylienė, – red.). Globos namų gyventojams buvo dalijamos dovanos LSDP ženklu pažymėtuose maišeliuose, o atvirukas, ant kurio nurodytas ir LSDP Tauragės skyriaus rinkimų šūkis „Tauragiškių vardu“, buvo pasirašytas kandidato į merus D. Petrošiaus. Tai, kad atvirukas, įteiktas kartu su kitomis dovanomis, buvo pažymėtas kaip politinė reklama, anot teismo, leidžia daryti išvadą, kad kandidatai siekė paveikti potencialius rinkėjus, kad jie balsuotų už konkretų kandidatą, partiją.  

Taip pat teismas konstatavo, jog pareiškėjų nurodyta aplinkybė, kad tai LSDP tradicija, kuri tęsiasi ne vienerius metus, nesuteikia teisės kandidatams į tarybos narius kalėdiniu ar bet kokiu kitu šventiniu laikotarpiu, kuris sutampa su rinkimų laikotarpiu, nesilaikyti imperatyvių įstatymo reikalavimų. Įstatymų leidėjas nenustatė jokių Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies taikymo išimčių.  

„Dovanos ar kitoks materialus ar nematerialus atlygis, neatlygintinos paslaugos, suteiktos rinkėjui rinkimų kampanijos metu, besąlygiškai laikomos rinkėjo papirkimu,“ – rašoma teismo sprendime.  

Socdemai skunde bei viešoje erdvėje deklaravo įsitikinimą, jog pažeidimo nebuvo, nes globos namuose Kalėdų ir kitų švenčių proga socialdemokratai senelius lanko jau nuo 2003 m. ir kaskart atvyksta netuščiomis. Po teismo sprendimo „Tauragės žinių“ paprašytas pakomentuoti situaciją D. Petrošius savo nuomonės nekeitė, tačiau iš jo atsakymo galima suprasti, jog teismo sprendimo suformuotos praktikos nuo šiol ketina laikytis.  

– Nepaisant to, kad tik buvo tęsiama graži LSDP 15-os metų tradicija per Kalėdas ir Velykas sveikinti Lauksargių globos namų gyventojus, teismo sprendimo vertinimas labai paprastas – teisingumą vykdo teismai, o suformuota teisinė praktika galios visiems be išimčių, – elektroniniame laiške rašė D. Petrošius.  

Paklaustas, ar sprendimą skųs aukštesnei instancijai, politikas teigė, jog tai dar spręs. Sprendimą skųsti galima per 30 dienų Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.  

Pakomentuoti teismo sprendimą paprašėme Stasio Šedbaro advokatų kontoros teisininko, tauragiškio Kristijono Paliučio. Šis paaiškino, jog teismo sprendimas šiuo atveju bus reikšmingas visai teismų praktikai. Jo nuomone, iki šiol buvo manipuliuojama VRK pasisakymu, esą tradiciniai renginiai nelaikomi rinkėjų papirkinėjimu, o VRK pozicija buvo traktuojama neteisingai. Esą VRK turėjo galvoje, jog papirkinėjimu nelaikomi renginiai, organizuojami asmenų, kurie prieš rinkimo kampaniją nevykdė politinės veiklos, o pradėdami politinę veiklą nenori atsisakyti tradicijos, tačiau tai niekaip negali būti siejama su jokia politine reklama.  

– Tai, jog tokių renginių organizavimu užsiima politinės partijos, apskritai yra nesusipratimas. Politikai turėtų orientuotis į atstovavimą rinkėjų interesams ir jų problemų sprendimą politiniu lygmeniu, o ne dovanų dalinimą, nepaisant to, ar vyksta rinkimų kampanija, ar ne. Tiek politikų vardais pavadintų paramos fondų veikla, tiek politikų organizuojami neatlygintiniai renginiai, dovanų juose dalijimas yra įstatyme draudžiamo finansavimo (pvz. iš juridinių asmenų) ar nustatytų apribojimų (pvz. fiksuoti išlaidas) apėjimas. Ir nelabai matau skirtumo, ar tai yra daroma tik rinkimų metais, ar kiekvienais metais. Politinių partijų veiksmai siekiant politinių dividendų ne rinkimų kampanijos metu taip pat yra papirkinėjimas, ir juo blogiau, jei jis sistemingas, – teigė K. Paliutis.  

>Kristijonas >>Paliutis>. Asmeninio albumo nuotrauka

 

 

Antradienį Tauragės greitosios medicinos pagalbos atomobiliu į Klaipėdos universitetinę ligoninę išvežtas karščiuojantis tauragiškis. Vyras prieš kurį laiką buvo grįžęs iš užsienio valstybės. 

Tiek vien Tauragės rajono logistikos įmonių darbuotojų šiuo metu užsienyje laukia įmonės ekspeditorių nurodymų. Didžioji dalis vairuotojų užstrigo ties Prancūzijos, Ispanijos sienomis.

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas – tikras iššūkis šalies verslui. Vyriausybė vakar paskelbė ekonomikos gelbėjimo planą, kuriam bus skirta 2,5 milijardai eurų. Apie galimybes planuoti darbus, esant karantinui, informuoja UAB „Saugaus darbo garantas“ (SDG). Darbdaviams rekomenduojama organizuoti darbą nuotoliniu būdu, o nesant galimybės, pasinaudoti prastovų galimybe. Skelbiame pagrindines rekomendacijas.  

Šalyje paskelbus karantiną, rekomenduojama esant galimybei visas asmenines šventes (krikštynas, vestuves, jubiliejus ir pan.) nukelti, o jeigu tai nepavyksta – atsakingai laikytis rekomendacijų. Taip pat šventė negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse.

Iki kovo 30 d. Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka teikia tik nuotolines elektronines paslaugas. Prie bibliotekos įėjimo yra knygų grąžinimo dėžė, kurioje visą parą galite palikti perskaitytas knygas. Taip pat siūloma spaudą ir knygas skaityti elektroninėse duomenų bazėse.