Kultūros paveldo gausu, lėšų jam prižiūrėti – nedaug
Įkelta:
2022-02-04
Nuotrauka
piliakalnis
Aprašymas

Pagramančio piliakalnis. Reginos Vaičaitienės nuotrauka. 

,
Nuotrauka
koplyčia
Aprašymas

Fišerio koplyčia. Jovitos Verpečinskienės nuotrauka

 

Pagal Valstybinės kultūros paveldo komisijos atliktą tyrimą, kiek kurios savivaldybės skiria lėšų kultūros paveldo objektų priežiūrai, Tauragės rajonas rikiuojasi sąrašo pabaigoje – skiriamos sumos vienos mažiausių visoje šalyje. Pagal įstatymą kultūros paveldo objektus tiek viešieji, tiek privatūs subjektai privalo prižiūrėti, tačiau dalis jų, pasak Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistų, nerodo didelio suinteresuotumo. 

„Svarbūs žaidėjai“

Valstybinė kultūros paveldo komisija atliko tyrimą, kiek lėšų kiekviena savivaldybė 2020 m. skyrė kultūros paveldo objektų priežiūrai, kaip tie objektai buvo prižiūrimi. Kaip nurodoma išplatintame pranešime, savivaldybės paveldo apsaugoje yra itin svarbūs žaidėjai. 

Komisijos turimi duomenys rodo, kad iki 2020-ųjų savivaldybių paveldui skiriamų lėšų bendro augimo rodikliai gerokai viršijo Kultūros paveldo departamento biudžeto didėjimo spartą. Tačiau nepadarytų darbų vis dar yra.

„Valstybinė kultūros paveldo komisija ragina savivaldybes aktyviai prisidėti prie Kultūros paveldo departamento kvietimo dalyvauti inventorizavimo procese. Savivaldybės taip pat raginamos įvertinti paveldą, apsvarstyti, ką būtina išsaugoti, kas atspindi konkrečios savivaldybės tapatumą“, – pranešime cituojama komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė. 

Prioritetai

Šie klausimai aptarti Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavime, kur vienas iš merų atkreipė dėmesį, kad būtina skatinti valstybę skirti daugiau lėšų kultūros paveldo tvarkybai. Pastebėta, kad šiuo metu savivaldybės rodo daugiau iniciatyvos, o norėtųsi, kad ir valstybės vaidmuo atitinkamai stiprėtų. Anot šios nuomonės, valstybę raginti turėtų būtent Valstybinė kultūros paveldo komisija. Savo ruožtu Komisijos pirmininkė pažymėjo, jog dedamos visos pastangos, kad šalies valdžios institucijos numatytų atitinkamus prioritetus ir didintų finansavimą.

„Finansavimo kultūros paveldui klausimas yra kasmetinis mūsų palydovas – vertiname ir Kultūros paveldo departamento (KPD) Paveldotvarkos programą, ir savivaldybių skiriamas lėšas“, – pranešime teigia pirmininkė. 

Nuotrauka
koplyčia

Finansavimas auga

Paveldotvarkos programos lėšos pastaraisiais metais mažėjo, tačiau Kultūros ministerijos pastangomis paveldosaugos reikmėms 2021 m. papildomai buvo skirta 2 mln. eurų. Nepaisant to, kultūros paveldo tvarkybos darbų išlaidų kompensavimo poreikis valdytojams 4–5 kartus viršija skiriamus valstybės asignavimus. 

Komisija pastebi, jog ilgus metus stebimos tendencijos, kad savivaldybės nuosekliai didina lėšas kultūros paveldo finansavimui. Pusė savivaldybių skyrė daugiau lėšų nei ankstesniais metais, nurodoma pranešime. Bendrai įvertinus šį laikotarpį galima teigti, kad skiriamų lėšų paveldui bendro augimo rodikliai gerokai viršija KPD biudžeto didėjimo spartą.

Organizuoja talkas

Iš pateiktų tyrimo duomenų matyti, kad Tauragės rajono savivaldybė 2020 m. skyrė tik kiek daugiau nei 7 tūkst. Eur. Tai mažiausia suma ne tik visoje apskrityje (Pagėgių savivaldybė skyrė 42,8 tūkst., Šilalės – 71,4 tūkst., Jurbarko rajono – 136,2 tūkst. Eur), bet ir beveik visoje šalyje. Mažiau skyrė tik Panevėžio rajono (5,1 tūkst.), Širvintų rajono (4,1 tūkst.) ir Kalvarijos (2 tūkst.) savivaldybės, panašią lėšų sumą skyrė Ignalinos rajono savivaldybė – 7,4 tūkst. Eur. Kitos savivaldybės skyrė daugiau nei 10 tūkst. eurų, kai kurios nepagailėjo ir šimto ar daugiau tūkstančių.

Kaip „Tauragės žinioms“ nurodė Kultūros paveldo tarnybos vyriausioji specialistė Svetlana Jašinskienė, Tauragės rajone yra įregistruoti 235 kultūros paveldo objektai. Redakcijos žiniomis, itin prastos būklės yra tokie objektai kaip Fišerio koplyčia ar Oplankio dvaras.

S. Jašinskienės teigimu, Fišerio koplyčia priklauso Gaurės seniūnijai. Oplankio dvaras turi keletą savininkų, tarp kurių – Tauragės rajono savivaldybė. 

– Fišerio koplyčia yra įtraukta į Savivaldybės turizmo plėtros planą, o Kultūros paveldo tarnyba yra pateikusi dokumentus Kultūros paveldo departamentui kultūros paveldo inventorizavimui, – teigė S. Jašinskienė.

Paprašyta įvardinti, kiek vidutiniškai savivaldybė skiria lėšų kultūros paveldo priežiūrai, pašnekovė tikslių sumų įvardinti negalėjo. Priežiūra įvardijamas ne tik objekto konservavimas, apsauga nuo aplinkos bei kito poveikio, restauracija, bet ir aplinkos sutvarkymas, žolės nupjovimas ir panašūs darbai. Už nepriežiūrą savininkai gali sulaukti baudų.

– Kultūros paveldas yra prižiūrimas seniūnijų biudžeto lėšomis. Taip pat organizuojamos savanoriškos talkos, kurių metu tvarkomi piliakalniai. Iš Kultūros renginių rėmimo programos paveldui prižiūrėti būdavo skiriama  apie 500–800 Eur. Baudų dėl KPD paveldo nepriežiūros savivaldybė nėra gavusi, aplinką prižiūri seniūnijos, – nurodė specialistė.

Paprašytas patikslinti, kiek lėšų iš biudžeto buvo skiriama kultūros paveldo priežiūrai praėjusiais ir šiais metais, Tauragės rajono mero patarėjas Kasparas Bertašius teigė, kad atskiros eilutės biudžete nėra numatyta. Pasak patarėjo, paveldas tvarkomas iš įvairių asignavimų: aplinkos apsaugos, seniūnijų ir kultūros biudžeto lėšomis. Kiek tokių asignavimų buvo skirta pernai ir numatyta šiemet, pasak K. Bertašiaus, duomenų savivaldybė neturi.

Rūpinasi bendruomenė

Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo Mažonų seniūnijos seniūnas Egidijus Jurgilas, atskiro finansavimo seniūnijos teritorijoje esančiam kultūros paveldui prižiūrėti negaunama. Valstybė lėšų neskiria, savivaldybė skiria lėšų einamiesiems darbams atlikti. Seniūnijos žinioje esančio paveldo, pasak seniūno, nemažai, sąrašas sudarytų visą lapą. Tai ir įvairios žydų kapinės, bažnyčios, pvz., Pagramančio bažnyčios ansamblis su klebonija, Pagramančio piliakalnis. Pasak seniūno, vien nušienauti piliakalniui reikia nemažų lėšų.

– Ten nelygi pieva, firmos šienauti neapsiima, ūkininkas už hektarą paprašo šimto eurų. Ten septyni hektarai. Šienauti tenka dažnai. Tai skaičiuokit, – pasakojo seniūnas.

Pasak jo, pati bendruomenė suinteresuota, kad aplinka būtų tvarkinga. Tad bendromis pastangomis tvarkomasi. Seniūnas teigė sulaukęs užklausos iš Kultūros paveldo tarnybos, kiek reikėtų lėšų paveldui sutvarkyti, prižiūrėti. 

– Jeigu jie patys gauna vos kelis tūkstančius, kad išgyventų, ką mes čia..., – atsiduso seniūnas.

Jo teigimu, reikėtų remontuoti Pagramančio bažnyčios kleboniją, kuri jau beveik sugriuvusi. Tačiau tam reikia didelių pinigų samdyti specialistus, nes paveldo objektų remontui ir rekonstrukcijai yra nustatyta tvarka, pati seniūnija negali imtis darbų.

Laiko kaip prievolę

KPD atstovė ryšiams su visuomene Jūratė Mičiulienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad prašymus įtraukti objektus į Kultūros vertybių registrą gali pateikti bet kuris pilietis. Prašymus svarsto ekspertų komisija ir priima sprendimą. 

Atstovės teigimu, Fišerio koplyčia, esanti Gaurės seniūnijoje, bei Oplankio dvaras, esantis Lauksargių seniūnijoje, nėra įrašyti į Nekilnojamąjį kultūros vertybių registrą.

Dėl finansavimo netolygaus pasiskirstymo J. Mičiulienė teigė, kad tai priklauso nuo kiekvienos savivaldybės interesų.

– Priklauso nuo savivaldybių galimybių, suinteresuotumo, aktyvumo, gebėjimo pritraukti tarptautinių fondų ir valstybės lėšas, taip pat ir nuo noro, net ir pačios vietos bendruomenės aktyvumo, kokiais nors būdais raginant savivaldybes rūpintis paveldu. KPD niekaip tam įtakos padaryti negali. Tikrai yra savivaldybių, kurios nerodo suinteresuotumo, o į tai žiūri tik kaip į prievolę, – teigė KPD atstovė.

 

Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
prieš 5 valandas
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.