Lapkričio viduryje į savivaldybę sukviestiems kaimiškųjų seniūnijų seniūnams, seniūnaičiams, bendruomenių pirmininkams ar atstovams pristatytas Tauragės pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC) priklausančių medicinos punktų reorganizavimo planas – iš 18-os dabar veikiančių punktų 11 siūloma uždaryti. Medikai pateikė ir argumentus. Ar bus išgirsti gyventojai, ypač vyresni, kurie džiaugiasi galėdami slaugytoją turėti savo kaime, parodys laikas.
Vicemerė Andžela Jakienė, pradėjusi susitikimą, teigė, kad šiuo klausimu savivaldybėje diskutuota su PSPC, ir pastebėjo, kad gyventojų poreikis naudotis medicinos punktų paslaugomis mažėja, tad ateina laikas įvertinti situaciją ir priimti sprendimus, kuriuo keliu eiti.
– Aišku, savivaldybei svarbiausia užtikrinti sveikatos paslaugų prieinamumą gyventojams, – teigė vicemerė, pridūrusi, kad medikai pasiruošę pristatyti paslaugų alternatyvas.
Galėtų uždaryti
PSPC vadovas Donatas Petrošius akcentavo, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) strategija yra paslaugas pacientams teikti arčiau namų.
– Anksčiau kaimo felčerę buvo galima prisikviesti kaimuose bet kada. Dabar yra visiškai kitaip. Slaugytojų krūviai kaimuose nedideli, gyventojų mažėja, keičiamos ir paslaugos, – kalbėjo PSPC vadovas. – Rengiant reorganizacijos planą atsižvelgta į daugelį faktorių – į punkto paklausą, geografinę padėtį, žmogiškuosius išteklius, medicinos punkto būklę ir daugelį kitų.
Pasak D. Petrošiaus, dabar teikiamos slaugos paslaugos namuose, savivaldybė dalyvauja pavėžėjimo paslaugų projekte, o nuo 2024-ųjų pavėžėjimo paslaugos planuojamos teikti visoje šalyje.
– Tai, kas daroma sveikatos sistemoje, iš esmės keičia požiūrį į medicinos punktus. Turime pakankamai svarių argumentų uždaryti visus medicinos punktus, bet to nedarome. Norime diskutuoti, kad ir pacientams, ir medikams būtų paranku. Reorganizacija turėtų būti vykdoma visiems priimtinomis sąlygomis, – teigė jis.
PSPC pristatė ambulatorinės slaugos paslaugas namuose, teikiamas nuo 2021-ųjų spalio. Šiuo metu namuose aptarnaujama 415 pacientų, šiais metais jau suteikta 11 330 paslaugų. Šias paslaugas gali gauti asmenys, kuriems nustatytas mažas, vidutinis arba didelis slaugos poreikis. Jį nustato paciento šeimos gydytojo komanda. Ambulatorinės slaugos paslaugas gali gauti ir asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas pasirūpinti savimi ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.
Pas pacientą medikai maksimaliai gali apsilankyti 52, 156 arba 365 kartus per metus, apsilankymų skaičius priklauso nuo slaugos poreikio lygio.
PSPC slaugos paslaugų namuose komandą sudaro slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas. Šiuo metu skyriuje dirba 6 slaugytojos, 2 slaugytojų padėjėjos, 3 kineziterapeutai.
Pasak D. Petrošiaus, planuojama suformuoti ir Mobiliąją ambulatoriją, bet viskas priklausys nuo žmogiškųjų išteklių – jei atsirastų, komandoje dirbtų ir gydytojas.
Akcentuota, kad PSPC paslaugas teikia prie įstaigos prisirašiusiems pacientams. Kitos poliklinikos irgi teikia slaugos paslaugas pacientų namuose.
Neliktų 11 punktų
Pasak D. Petrošiaus, rajone veikiančių 18 medicinos punktų yra per daug. Palikti siūloma Lomių, Pagramančio, Sartininkų, Dauglaukio, Eičių, Kunigiškių ir Taurų medicinos punktus.
Išliktų Žygaičių ambulatorija, o Gaurės ambulatorija taptų medicinos punktu.
Po reorganizacijos neliktų 11 medicinos punktų: Visbarų, Šakių, Lauksargių, Kęsčių, Dapkiškių, Norkaičių, Dacijonų, Baltrušaičių, Mažonų, Sungailiškių ir Šakviečio.
Didžioji dalis susitikime dalyvavusių kaimų atstovų apgailestavo, kad medicinos punktų neliks. Visbarų kaimo atstovė teigė, kad medicinos punktas kaimo gyventojams labai reikalingas, nes nemažai jų senyvo amžiaus. Slaugytoja, nors ir gyvena ne pačiame kaime, pas visbariškius atvyksta ne tik darbo valandomis, kurių turi nedaug, bet ir vakarais.
Šakviečio bendruomenės atstovės išsakė pastebėjimą, kad gyventojams trūksta informacijos apie teikiamas paslaugas.
– Duokit žmogų, mes įdarbiname. Niekas nepasiūlė, ir mes neradome, tad siūlome išeitį punktą palikti Lomiuose, kuriame paslaugas galės gauti ir šakvietiškiai, – kalbėjo D. Petrošius.
Planai nedžiugina
„Tauragės žinių“ kalbinta viena žygaitiškė svarstė:
– Negaliu atsakyti, ar užtenka tiek, kiek dirba ambulatorija. Turime tenkintis tuo, ką turime... Su kaimynais neretai pakalbam, kad, neduok Dieve, sugalvos uždaryti ambulatoriją. Negana to, kad jau uždarė kaimuose paštus, būtų kažkokia tragedija...
Pasak jos, norėtųsi, kad viskas būtų vietoje – ne tik šeimos gydytojas, slaugytoja, kad būtų galima vaistus susileisti, spaudimą pasimatuoti. Reikalinga būtų ir vaistinė.
– Poreikis pas mus tikrai yra ir jeigu uždarytų, tai nežinau, kokius kelius reikėtų pradėti minti... Viliuosi, kad nemažins ambulatorijoje teikiamų paslaugų, o kad padidintų, vilties maža, – teigė žygaitiškė.
Nuomonę išsakė ir kita garbaus amžiaus Žygaičių krašto atstovė.
– Ambulatorija Žygaičiuose dirba porą valandų. Trumpai. Liūdna mums, kad nėra vaistinės, nes nė paprasčiausių vaistų negalima nusipirkti, – sielvartavo moteris.
Pasak jos, seniau Žygaičiuose dirbdavo visa komanda – šeimos gydytojas, stomatologas, veikė ir vaistinė.
– Negirdėjau dar, ką žmonės kalba, ar nori, kad paliktų. Be abejo, reikėtų, kad paliktų. Patogu turintiems mokyklinio amžiaus vaikų, viskas čia pat. Patogu, žinoma, ir vyresnio amžiaus žmonėms, – teigė moteris.
Planuojamo uždaryti Kęsčių medicinos punkto paslaugomis besinaudojanti gyventoja tikino, kad medicinos punktas kaime labai reikalingas.
– Žinoma, mažuose kaimeliuose medicinos punktas reikalingas. Gydytojui išrašius, pavyzdžiui, leidžiamų vaistų, labai patogu nuvykti į greta esantį medicinos punktą, o ne važiuoti į Tauragę ir dar laukti ilgoje eilėje. Deginamas kuras, gaištamas laikas, o ypač turint sveikatos problemų tikrai nesinori vien po pusvalandį pirmyn ir atgal važiuoti į miestą, kad būtų sulašinti ar suleisti vaistai, – nuomonę išsakė moteris.