Rankdarbiai: malonu gaminti, smagu dovanoti
Įkelta:
2021-12-23
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Aldona Stirbienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 

Norėdavosi būti kitokia

Aldona pasakoja, kad jos mama augino penkis vaikus. Mama dirbo, tačiau šeima vertėsi sunkiai. O ir parduotuvėse pasirinkimo tuomet nebūdavo – norint pasipuošti tekdavo gerokai pasukti galvą. Dabar prisiminusi Aldona juokiasi, kaip kartą, būdama antrokė, kažką išardė ir pati nusimezgė liemenę. Ir dar ne bet kokią – su pynėmis ir visokių spalvų. Tiesa, padėjo babytė. Megzdavo tada ir kojines – tačiau šis darbas jai ir tuomet nebuvo prie širdies, ir dabar sako kojinių megzti nemėgstanti. 

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

– Kai studijavau Šiauliuose, kartą šovė į galvą mintis išardyti mamos megztinį, tokį gražų, violetinį, – prisiminimais dalijasi moteris, – ir nusimezgiau megztuką sau. Tokį su burbuliukais. Mama paskui, aišku, jį pamatė, bet nepyko... Atvirkščiai – džiaugėsi, kad gražiai numezgiau. Ir dabar jis dar tėviškėje kažkur guli.

Pasak Aldonos, visi jos rankdarbiai tokiais tarsi etapais ateina: buvo siuvinėjimas – net patalynę siuvinėjo, nes labai norėjo, paskui buvo nėrimas – mokykloje tada uniformas nešiodavo su apnertais „kalnieriukais“. Net draugės prašydavo, kad joms apykakles apnertų ir išsiuvinėtų. 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

Ir iš uniforminės juodos prijuostės ji prisimena išsikirpdavusi dalį priekio ir nusinerdavusi tą dalį vąšeliu – vis norėdavosi būti kitokia nei visos. Mat tais laikais visi labai jau vienodi būdavo... 

Mezga ji ir dabar, ir sau, ir anūkėlei, tačiau prisipažįsta, kad megzti drabužiai jai ne itin patinka. Išskyrus tuos, kurie ne tik numegzti savo rankomis, bet ir papuošti vėlimo technika per visą priekį. Tokius sako labai mėgstanti ir turinti ne vieną.

Mugės brangios

– O prasidėjo viskas nuo papuošalų, – pasakoja ji, – iš akmenukų, odos, kitokių medžiagų. Susipažinom su tokia moterimi, ją sudomino mano darbai, iš pradžių pasiūlė juos pardavinėti savo kioskelyje, o paskui pakvietė kartu važiuoti į muges. Taip ir susidraugavom. Esu jai dėkinga.    

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Dabar jau kokie treti metai Aldona su savo rankdarbiais važinėja po muges. Buvo galima ją pamatyti ir Tauragėje surengtoje kalėdinėje mugėje. Ant jos prekystalio rikiavosi kalėdiniai eglutės žaisliukai, kvepiančios žvakės, puodeliai, dekoruotos darbo knygos ir kitos mielos smulkmenos.

Beje, moteris džiaugiasi, kad vietiniams kūrėjams buvo leista mugėje prekiauti nemokamai, nes komercinės privatininkų rengiamos mugės – labai brangios. Pasak jos, už vieną mugėje neretai prašoma 35 eurų, jei ji vyksta dvi dienas, tenka mokėti 70 eurų. O, pasak kūrėjos, kitąkart surinkti už savo dirbinius pavyksta panašią ar vos didesnę sumą... O būna, kad nuostolių tenka patirti – ji pasakoja pernai prieš Kalėdas Klaipėdoje, „Švyturio“ arenoje, išsipirkusi vietą prekybai, tačiau reklamos nebuvo ir atėjo visai mažai žmonių. O vieta kainavo labai brangiai, taigi buvo grynas nuostolis...

– Bet, kaip lietuviai mėgsta sakyti, iš nuostolių gyvenam... – optimizmo nepraranda Aldona.  

Ji pasakoja, kad kai mugėje pasako kalėdinio žaisliuko kainą – 6 ar 7 eurai, neretai išgirsta, kad brangu.

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Tačiau jie ir negali pigiai kainuoti. Visos medžiagos, reikalingos jiems pagaminti, nepigios – ir audinys, ir juostelės, ir kristalai. Jas parsisiunčiu iš anksto. Anksčiau medžiagas pirkdavau Lietuvoje, labai brangiai, bet paskui susižiūrėjau, iš kur galėčiau jų parsisiųsti pigiau. Tai pasiskaičiuoju savikainą ir nustatau kainą. Klaipėdoj viena profesionalė, labai gražius žaisliukus gaminanti, už juos prašo 12 eurų. 

Be to, nebūtina tokių žaisliukų pirkti daug – užtenka ir vieno, ypač jei puošiate ne eglę, o tik šaką ar kuriate kalėdinę kompoziciją.

Viską norisi išbandyti

Ne veltui sakoma: kas gabus, tai gabus viskam. Aldoną domina visokios naujovės, tad kai tik pamato ką nors nematyto ir gražaus, ir pačiai norisi pabandyti. Taip ji išmoko kurti papuošalus iš molio, paskui ėmė gaminti muilo gėles, lieti sojų vaško žvakes. Dar buvo etapas, kai iš vilnos vėlė šlepetes, šalikus. Žinoma, niekas nesidaro greitai – tam, kad išmoktum šių rankdarbių technikų, teko daug mokytis, žiūrėti vaizdo įrašų internete ir, žinoma, bandyti pačiai. Žinoma, pamokos internete – ne už dyka. Užtat dabar ji netgi gali rengti edukacijas – visai neseniai į žvakių liejimo, muilo puokščių gaminimo ir užrašų knygučių dekoravimo edukaciją ji buvo sukvietusi savo drauges. Pasidalinti tuo, ką moka, pamokyti kitus jai malonu. Moteris pasakoja net telefonu paprašyta patarimų mielai juos dalina. 

Maloniausia gaminti žvakes

Aldonos namuose jau žėri papuošta Kalėdų eglė, o ant jos, savaime suprantama, – jos rankomis sukurti žaisliukai: unikalūs, skirtingi, aksomu aptraukti bumbulai, padekoruoti kaspinėliais, stiklo akutėmis, moliu. Tačiau moteris nepatenkinta:

– Ai, kaip sakoma, batsiuvys be batų... Žaisliukai turėtų būti skirtingo dydžio, viršuje mažesni, apačioje – didesni... Bet sau ką nors pasidaryti vis pritrūksta laiko, o į svečius atvažiavusi anūkėlė užsispyrė puošti eglutę...

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Paklausta, kuri veikla ir daugybės jai maloniausia, Aldona susimąsto:

– Net nežinau, gal visos... Nes tą patį daryti greit pabostų. Smagu vis kaitalioti veiklas. Dabar tie žaisliukai, bet praeis tas etapas, ateis Mamos diena, tada bus muilo puokštės. Ir liežuvis neapsiverstų vadinti viso šito darbu, nes man tai – malonumas.

Bet prisipažįsta – jei kelias dienas neturi kada prieiti prie savo rankdarbių, labai jų pasiilgsta, ir kai galų gale gali vėl darbuotis, valandų neskaičiuoja – dirba iki išnaktų.        

Vis dėlto pats maloniausias, o ir pats lengviausias darbas, pasak Aldonos, – žvakių gamyba. Jai nepatinka tokie aromatiniai aliejai, kurių kvapo natos jau sudėliotos, jai norisi kvapą sukurti pačiai. Taigi Aldona mėgina įvairius variantus bandydama sukurti kvapą pati: pavyzdžiui, norėdama sukurti Kalėdų kvapą dėlioja apelsino, šokolado, mandarino, kokių nors prieskonių kvapus, kol išgauna norimą rezultatą. Tam reikia ir daug laiko, ir domėtis, skaityti, kad žinotum, kas su kuo dera. Jai ypač malonu, kad kuriant žvakes labai pakvimpa visi namai. 

Eglutės žaisliukų gamyba irgi reikalauja nemažai patirties ir žinių. Net nulipdyti molio dekoraciją ant žaisliuko nėra taip paprasta. Tai ore džiūstantis molis, visiškai kitoks nei paprastas. Pasak Aldonos, reikėjo daug ką išbandyti, kol atsirinko medžiagas, kad žaisliukas nebūtų sunkus, kad būtų spalva, kad būtų atsparus dūžiams. Tad bandė, pirko ir vienokį molį, ir kitokį, bandė, kol atrado tinkamą. 

 

Nuotrauka
jazz
Įkelta:
prieš 1 dieną
Savaitgalį Vilniuje jau dvidešimtą pirmą kartą vyks plačiai žinomas tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz“. Lyg ir tolokai nuo Tauragės, kad labai rūpėtų tiems, kas nesidomi džiazu. Tačiau šiemet taip nėra, nes... jis gana glaudžiai susijęs su Taurage. Kodėl? Tuoj sužinosite.
Nuotrauka
muziejus
Įkelta:
2022-05-26
Pirmąjį birželio savaitgalį Tauragė švęs – vyks miesto šventė. Birželio 3–5 dienomis mieste prie Jūros vyks renginiai, mugės, koncertai, įvairūs užsiėmimai. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ irgi prisideda: kvies tauragiškius ir svečius į miesto atsiminimų albumą, t.y. muziejų, kuriame saugomi svarbiausi praeities artefaktai. Visą šventinį savaitgalį muziejų galėsite lankyti nemokamai!
Nuotrauka
jokubo kelias
Įkelta:
2022-05-26
Šv. Jokūbo kelias jau paženklintas ir Tauragės rajone. Kelias veda per vaizdingą Pagramančio regioninį parką, kurio vietovės užburs kiekvieną čia apsilankiusį piligrimą. Apie tai skelbia Tauragės ir Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-05-23
Gegužės 25 d. 17.00 val. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka Pagėgių krašto kūrėjus, literatūrinio žodžio ir meno mylėtojus kvies į jau 18-ąjį kartą organizuojamą Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį...“. Šios šventės metu bus įteikta jau 14-oji Šveicarijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkės Jūratės Caspersen (Šveicarija) įsteigta premija, skirta Pagėgių kraštą regione, šalyje ir už jos ribų garsinančiam pagėgiškiui.
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2022-05-20
Renginiai ir parodos šią ir ateinančią savaitę neapsiribos tik Tauragės miestu. Bus galima nuvykti tiek į Skaudvilę, Gaurę, Batakius bei dviračiais minti nuo Tauragės iki Nemakščiuose įsikūrusio Aštuonračio muziejaus.
Nuotrauka
seimadienis
Įkelta:
2022-05-12
Gegužės 15-ąją minima Tarptautinė šeimos diena. Šia proga daugybė bendruomenių kviečia šeimas sudalyvauti šventėse ir smagiai praleisti laiką.
Nuotrauka
pilis
Įkelta:
2022-04-29
Nuo šiandien prasideda įvairiausi renginiai bei parodos. Skambės gražios dainos, vyks įdomūs pašnekesiai, kiekvienas galės išsirinkti sau įdomią parodą – nuo fotografijos iki tapybos ant senų siuvinėtų drobių bei akriliniais dažais lietų darbų parodų.
Nuotrauka
Sokiai
Įkelta:
2022-04-29
Šiandien, Tarptautinės šokio dienos proga, 12.30 val. prasidėjo šokių festivalis „Eikš ir tu“. Pilies aikštėje susirinko šokėjų kolektyvai iš 4 ugdymo įstaigų. Festivalio metu sukasi būriai tautiniais rūbais pasipuošusių mokinių.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2022-04-26
Nacionalinės bibliotekų savaitės atidarymo proga antradienį B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje surengtas 9-ojo konkurso „Tauragės metų knyga“ apdovanojimų vakaras. Pristatyta ir originalių kraštietės tapytojos darbų paroda.
Nuotrauka
pilis
Įkelta:
2022-04-18
Tauragėje įsikūrusius ukrainiečius ir jų vaikus balandžio 24 d. stačiatikių Velykų sekmadienį, 12 val., kraštietė Kornelija Jurevičiūtė su komanda kviečia į Taurų parke organizuojamą šventę „Herojam Slava“.
Nuotrauka
 nuotrauka
Įkelta:
2022-04-17
Velykų papročiuose kiaušiniui skiriama ypatinga reikšmė, nes jis – gyvybės atsiradimo, gamtos prisikėlimo simbolis. Kiaušinių dažymo ir jų keitimosi papročiai, kaip rašoma knygoje „Lietuvių kalendorinės šventės“, yra daug senesni už krikščionybę.
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2022-03-07
Ekslibrisai – tarsi maži kryžiažodžiai, kuriuose daug informacijos, simbolių, užuominų ir mažų detalių. Įdėmiau žiūrėdami, juose lyg mozaikoje galime perskaityti žmogaus, knygos ar net miesto istoriją. Trakų istorijos muziejus surengė ekslibrisų, skirtų Trakų 700 metų jubiliejui, konkursą, pavadintą „Trakams – 700. Tapatybės beieškant: trakiečio DNR“. Geriausi konkurso darbai, dabar eksponuojami B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje, taps tikru saldainiuku šio meno žanro gerbėjams.
Nuotrauka
rubai
Įkelta:
2022-02-23
Prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo galima ne tik į darbą einant pėstute ar itin uoliai besistengiant rūšiuoti atliekas. Vaikštant Tauragės miesto gatvėmis iš parduotuvių vitrinų į praeivius žvelgia stilingais dėvėtais rūbais aprengti manekenai, o šių parduotuvių viduje – terapija mėgstantiems apsipirkinėti. Patirtimi dėvėtų rūbų parduotuvėse dalinasi ir tauragiškė Dovilė, savo unikalų stilių sukūrusi iš mažomis kainomis pirktų drabužių.
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-02-16
Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, šią dieną mini kaip laivės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. 
Nuotrauka
taje
Įkelta:
2022-02-12
Praėjusį penktadienį Tauragėje įvyko iškilmingi Atviros jaunimo erdvės organizuoti jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų bei žmonių apdovanojimai. Jau tradicija tapusiuose apdovanojimuose dalyvavo keli šimtai žmonių, apdovanojimus atsiėmė 10 laureatų. Ceremonijoje žmonės džiaugėsi, kad jų entuziazmo kurti Tauragės labui nesustabdė 2020 metais kilusi pandemija ir pavyko įgyvendinti ne vieną iniciatyvą, garsinančią kraštą. 
Nuotrauka
algimantas
Įkelta:
2022-02-08
Algimantas Mackus – viena iškiliausių kultūros, visuomenės ir raštijos asmenybių Lietuvos istorijos panoramoje. Pagėgių kraštui tenka didžiulė garbė, jog šis žymiausias bežemių kartos atstovas bei vienas ryškiausių lietuvių išeivijos atstovų, visuomenininkas, literatūros bei sceninių kūrinių kritikas, žurnalo „Margutis“ redaktorius, „Šviesos“ sambūrio pirmininkas, knygų leidimo organizatorius, JAV lietuvių radijo programos „Margutis“ žurnalistas, yra kilęs būtent iš Pagėgių. Kūrėjas savo eilėraščius pasirašinėjo Algimanto Pagėgio slapyvardžiu.