Genovaitė Urmonaitė: „Džiaugtis ir džiuginti“
Įkelta:
2022-11-05
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Genovaitė Urmonaitė. Reginos Vaičaitienės nuotrauka 

 

,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Tauragės aktoriai po repeticijos prieš pirmojo „Kvarteto“ premjerinį spektaklį Juozo Erlicko „Blinkuva-2“. G. Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka

 

,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Iš kairės: pirmojo „Kvarteto“ vertinimo komisija – a.a. Kornelijus Loveikis, a.a. Mamertina Balserytė, Stasė Čilinskienė,  Lijana Zinkevičienė, a.a. Antanas Penikas, Eugenijus Šaltis. G. Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka

Atėjo lapkritis, o kartu su juo – ir tradicinis 30-asis respublikinis mėgėjų teatrų festivalis „Kvartetas“. Susėdome prie kavos puodelių su festivalio sumanytoja ir organizatore Tauragės liaudies teatro režisiere Genovaite Urmonaite pasikalbėti. Pasak jos, kalbėtis daug ir nereikės – vakar, sakė ji, lėktuve iš nuobodulio per trijų valandų skrydį sugalvojusi pokalbio formą ir, turėdama rankinėje daug tušinukų ir sąsiuvinį,  užrašė. 

Nekantraudama klausiu – tai kur ta medžiaga, surašyta lėktuve.

– Pati sau uždaviau 10 klausimų ir pasakiau 4 sakiniais  – nes „Kvartetas“ –  į juos atsakydama. Tai štai tas mano interviu su savimi.

G. U. Ką dar naujo prigalvojau po 30 metų?

G. U. Viskas kitaip. Vietoj 4 kolektyvų dalyvaus 8, ir jie nerodys atskirų spektaklių, bus bendras jungtinis ištisas vientisas fluxus, telefonu ypatingai repetuotas. Nes „pernai gatvę išasfaltavo, provincija daros nebe provincija, tik svarbu, kad žmonės galvotų neperiferiškai“ (žodžiai iš V.Kernagio dainos).

G. U. Ar girdėjau, kad periferijoj taip ilgai festivalis gyvuotų?  

G. U. Negirdėjau. Ir knyga „20 skrydžių“ festivalio 20-mečiui išleista, ir man trumpam pasitraukus į asociacijos „Mažoji scena“ veiklą, festivalis nenutrūko... Tad šiandien esu dėkinga ir ramiai galiu žiūrėti į akis keletą festivalių surengusiems Algimai Juščiuvienei, Rimai Bandzinaitei-Latožienei, Vilmantui Tamoševičiui. Su dar didesniu entuziazmu ir džiaugsmu grįžusi auginu savo kūdikį.

G. U. Per tiek metų koks festivalis buvo smagiausias?

G. U. Visi. Smagūs ilgiausiai draugavę festivalio vedėjai Donalda, Genovaitė, Sigitas ir Pranas. O kai jie dar uždainavo kartu su „Žvaigždžių kvarteto“ solistais Ona Valiukevičiūte, Janina Miščiukaite, Viktoru Malinausku ir Valdemaru Frankoniu, žvaigždėmis pasijuto ne tik jie, bet ir visas kėdes salėje užsėdę žiūrovai. O vaidinam ir dainuojam tik todėl, kad skambėtų mūsų miestas ir jo kultūra.

G. U. Kad jau taip smagu, pati girdėjau, kad ir baliai po festivalių buvo smagūs. 

G. U. O taip! Iki ryto. Ryte atėję tvarkyti stalų būtinai rasdavome bent du savo teatro artistus, bediskutuojančius ir daug kitų teatrų paliktų daiktų: raktų, striukių, pasų ir kitų dokumentų, rekvizito... O grojant ir dainuojant Alvydui Nausėdai ir Sigitui Kazakevičiui ir visiems šokant nepajusdavom, kaip išaušdavo. 

G. U. Pasiruošimo darbai nevargina?

G. U. Vargina. Jiems pasibaigus tampa nepakeliamai lengva ir džiugu. Svarbiausia, kad keletą metų iš eilės pasijusdavau direktore ir „įdarbindavau“ teatro kabinete žmogų, kuris man lakstant po miestą organizaciniais reikalais, atsiliepdavo netylančius laidinio telefono skambučius. Violetai Sugintienei, Antaninai Martinkienei, Sigutės Šimkuvienės draugei Daliai ir kitiems atsiskaitydavau „vokeliais“. 

G. U. Kuo vaišindavom kolektyvus?

G. U. Muzikanto Arūno Rakevičiaus, kuris po Vasaros estradoje vykusio tarptautinio estradinės muzikos vakaro nupirko du lagaminus netikro zuikio kolektyvams pavaišinti, nepranokom. Kultūros namų „sklepuke“ visų kultūros namų darbuotojai tepdavo sumuštinius, pjaustydavo rėmėjų dovanotas dešras... Kažkas iš artistų pravirdavo stipresnės arbatos. Teatro moterys išradingos ir virtuvėje.
G. U. Kokie atgarsiai pasiekdavo mus?

G. U. „Ot faina“. „Nežinai, kokį kolektyvą kitais metais pakvies?“ „Pasisiūlykim, paprašykim“. „O jau žiūrovų gerumas!“ 

G. U. Ar turiu ką pasakyti svečiams ir žiūrovams?

G. U. Labiausiai noriu padėkoti svečiams. Žiūrovams. Rėmėjams. Visiems geros valios žmonėms, kurie supranta, atjaučia, padeda. 

G. U. O kaip patys pagrindiniai – artistai?

G. U. „Aš norėčiau prikelti nors vieną senelį/ Iš kapų milžinų/ Ir išgirsti nors vieną, bet gyvą žodelį/ Iš senųjų laikų!“ (Maironis). Senieji teatro aktoriai, su kuriais augau, tobulėjau, tiesiog gyvenau, ne vienas jau išėjo, bet dažnai pagaunu save su jais besikalbančią, prisimenančią linksmą nuotykį scenoje, gastrolėse ar gyvenime. Tie, su kuriais šiandien gyvenu, ir vėl moko augti, tobulėti, tiesiog gyventi. Nors kasdien ir nesiglėbesčiuojam, aš juos visus jaučiu savo oda, – ji šiurpsta, švelnėja, traukiasi, kvėpuoja.  

G. U. Kas labiausiai „veža“ mane pačią?

G. U. Nebeišmetu maisto likučių. Renku likusius trupinius. Ir tada pajuntu, kad dideliais kąsniais iš dangaus krinta mana, kuria turiu dalintis. Mama atvažiavus svečiams visada atkelia vartus. Aš gi išardžiau durų spynas ir išmečiau raktus, kad likčiau tuščias indas, į kurį vėl galima dėti.  

Nuotrauka
 nuotrauka

O būsimo festivalio programėlėje rašoma: „Kai Liaudies teatro artistai repeticijose po vieną, o scenoje visi kartu skaito Vinco Mykolaičio-Putino eilėraščių ciklą „Mano mėnesiai“, aš visada galvoju, kad mūsų yra žymiai daugiau nei metai ar mėnesiai... Mes visi ir kiekvienas atskirai esame ir klystantys, ir abejojantys, kartais nelaimingi ar pikti, dažniausiai linksmi ir laimingi, bet visi jau daug dešimtmečių liekantys ištikimi sau, vienas kitam ir Melpomenei. Dienų tėkmėj ne dvylika ženklų, ne dvylika įvykių, ne dvylika skausmų ir džiaugsmų... Metuose ir mėnesiuose – visas Liaudies teatro artistų gyvenimas su begaliniu atsidavimu Scenai ir žmogui.

Atsisukusi atgal pastebiu, kad nebuvo sunku nuo 1993 metų kasmet rudenį surengti Respublikinį mėgėjų teatrų festivalį Tauragėje. Todėl jis ir įvyko, nes palaiko ne tik kolektyvas, bet vertina, padeda, paskatina mūsų artimieji, Lietuvos teatrų bendruomenė, fantastiški žiūrovai Tauragėje, Lietuvoje ir užsienyje, savivaldybė, bendradarbiai, tikintieji, visi, gyvenantys su gėriu lūpose ir širdyse...

Palaimos visiems geros valios žmonėms, nes aš jau jaučiuosi Palaiminta. 

Su meile – Tauragės liaudies teatro kolektyvo vardu Genovaitė.

Iki susitikimo SIELŲ PUOTOJE.

O prie ko čia pajacas? O todėl, kad jis „balagano“ artistas, juokdarys, liaudies teatro ir komedijos del arte personažas. O mes tokie ir esame. Ir būtent šis pajacas, išsaugotas mano balkone 30 metų, buvo padovanotas visiems pirmajame, 1993 metais vykusiame festivalyje „Kvartetas“ dalyvavusiems kolektyvams.

Ačiū pajacui, kuris kaip talismanas atlydėjo į trisdešimtą festivalį.“ 

Nuotrauka
 nuotrauka

  Baigdama interviu su savimi Genovaitė giliai įkvėpė, dar kažką prisiminusi nusijuokė garsiai savo su niekuo nesulyginamu juoku ir staiga surimtėjusi pasakė:

– O vieno klausimu – kodėl einam į teatrą – nebekeliu, nes atsakymas aiškus – dėl SPEKTAKLIŲ! Ir tik dėl jų, nes jų turiniais ir formomis pasitikriname save, savo gyvenimus, atradimus, viltis... Mūsų teatras, važiuodamas per Lietuvą, mato tūkstančius žiūrovų akių, o jie tarsi laukia, kad kažką išgirs, sužinos, pasimokys... Matome geras žmonių emocijas, nešdami žinią apie savo miestą –  Tauragę – mylime visą Lietuvą, didžiuojamės jos žmonėmis, sekame geraisiais pavyzdžiais. Tad su džiaugsmu, kaip namuose paruošę stalą, laukiame svečių lapkričio 12 d. – ateikime į Kultūros rūmus ir atverkime širdis iš 8 gimtinės kampelių atvykstantiems Teatrams.

 

Nuotrauka
Charkivo operos ir baleto teatro šokėjai
Įkelta:
prieš 8 valandas
Vasario 2 d. 18 val. Tauragės kultūros centre savo pasirodymą surengs Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro Baleto trupė. Ukrainos šokėjai scenoje pristatys ištraukas iš pasaulinės baleto klasikos bei šiuolaikines kompozicijas pagal ukrainiečių kompozitorių muziką.  
Nuotrauka
saltinis mokytojai
 „Šaltinio“ progimnazijos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
,,Šaltinio“ progimnazijos bendruomenė vieną praėjusios savaitės popietę į mokyklą pakvietė čia dirbusius mokytojus senjorus. Mokytojus pasitiko ne tik mokyklos administracija, bet ir dabar dirbantys mokytojai – buvę mokiniai.
Nuotrauka
knyga
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-27
Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta Šilalės krašto dainų knyga „Augin muni mažą“. 
Nuotrauka
 nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-21
Galvoju, koks Tauragėje kultūrinis judesys jau vyksta prasidėjusiais Naujaisiais metais? Vyksta. O jeigu jau ir įvyko ir dar įvyks, tarkim, tik pirmąjį šių metų pusmetį, tai bus nenutrūkstamas ilgų metų, mėnesių, dienų ir vakarų (nenustembu, kad kartais ir nemigo naktų) visų kultūros darbuotojų, visų meno mėgėjų kolektyvų, visų, bet kokia forma prisidedančių prie to, kad bet koks renginys įvyktų, darbo ir pastangų vaisius.
Nuotrauka
tremties ir rezistencijos muziejus
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-18
Sausio 20-ąją, 16 val., Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į istorikės, Lietuvos istorijos instituto doktorantės Rūtos Matimaitytės paskaitą „O po kaimus vokietukai su terbom ir skudurais: Rytų Prūsijos vokiečių vaikų istorija ir likimai sovietų Lietuvoje“. Renginys vyks Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38, Tauragė).
Nuotrauka
VELIAVA
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-17
Seimo nutarimu 2023-ieji yra paskelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų, Klaipėdos krašto bei Šventojo Juozapato metais. Šį nutarimą papildo Seimo rezoliucija, kuria 2023-aisiais siūloma pažymėti daugiau atmintinų metų, tarp kurių – Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos) ir Žirgo metai. 
Nuotrauka
paroda
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-16
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje eksponuojama unikali paroda, kurioje – ukrainiečių liaudies tapytojos, naiviojo meno atstovės tapybos Marijos Prymačenko darbai. Sodrių spalvų, įvairiausias fantastiškas būtybes vaizduojančiuose paveiksluose – gėrio ir blogio kova.
Nuotrauka
karpiniai
Skaudvilės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-01-05
Vilijos Šmitaitės-Jurkuvienės karpinių parodos A. Čepausko dailės galerijoje atidaryta dar gruodžio viduryje, tačiau ją apžiūrėti vis dar galima. Ir išties verta – subtilūs, preciziškai atlikti darbai visus palieka be žado.
Nuotrauka
Knyga
Įkelta:
2023-01-05
Į Tauragę atvyksta knygos ,,Partizanai: kovoti, išgyventi, nugalėti“ autorius Ernestas Kuckailis. Susitikimas su juo vyks sausio 12-ąją, 18 val., Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38, Tauragė). Renginio metu knygą bus galima įsigyti.
Nuotrauka
Kojines
Tauragės B. Baltrušaitytės feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2022-12-30
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kolektyvas kviečia prisijungti prie akcijos ir dovanoti megztų kojinių, kad nuo karo kenčiantys ukrainiečiai galėtų žiemą nors kiek sušilti.
Nuotrauka
tau
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-29
Po šv. Kalėdų, antradienį, į padėkos popietę rinkosi Tauragės trečiojo amžiaus universiteto (TAU) bendruomenė. Šventiškai nusiteikę ir pasipuošę studentai bei svečiai linksmai besišnekučiuodami laukė renginio, kurio metu išdalintos padėkos. 
Nuotrauka
vytaute gestautaite
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2022-12-27
Jau kurį laiką Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Abonemente lankytojus su šypsena pasitinka savanorė Vytautė Gestautaitė. Jos savanorystės laikas, deja, jau eina į pabaigą – Vytautė dėl to šiek tiek liūdi, nes sako, kad įsilieti į bibliotekos kolektyvą jai buvo be galo maloni ir įdomi patirtis, kurios visai nesinori nutraukti. Mergina mielai sutiko pasidalyti įspūdžiais apie savanorystę bibliotekoje, ir tiki, kad galbūt jos istorija įkvėps kitus jaunus žmones nebijoti išbandyti save ir „pasimatuoti“ vienokią ar kitokią profesiją.
Nuotrauka
paroda
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2022-12-20
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje šiuo metu vykstančios parodos autorius Gintas Kavoliūnas ne tik kuria analoginėmis fotografijos priemonėmis, bet ir dalinasi savo patirtimi.
Nuotrauka
KALEDOS
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-16
Artėjantys šventiniai renginiai skirti suartinti žmones. Tauragėje ir rajone visus kvies į kalėdines popietes, eglučių įžiebimus, Kalėdinį šeimų bėgimą.
Nuotrauka
popiete biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2022-12-16
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos darbuotojos džiaugiasi, kad bibliotekos erdves pamėgo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Tauragės rajono filialas, suorganizavęs prieššventinę popietę ir pakvietęs savo draugijos narius į Periodikos skaityklą. 
Nuotrauka
padekos
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-15
Artėjant gražiausioms metų šventėms Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka surengė padėkos vakarą savo bičiuliams, draugams, buvusiems bibliotekininkams, bibliotekos rėmėjams.
Nuotrauka
mokytoju senjoru svente
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-13
Antradienio rytą į jaukų pasisėdėjimą sukviesti mokytojų senjorų klubo nariai. Šypsenomis ir gera nuotaika pasipuošę mokytojai džiaugėsi galimybe susitikti ir pabendrauti su buvusiais kolegomis.
Nuotrauka
starkus ir radzevicius
Įkelta:
2022-12-12
Populiariausi XXI amžiaus Lietuvos keliautojai Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius kviečia visus į išskirtinį susitikimą. Šiemet sukanka lygiai 15 metų, kai prasidėjo šių dviejų vyrų kelionės po pasaulį. Žurnalistai, rašytojai, TV laidų vedėjai savo titulų bagažą papildė dar vienu skambiu pavadinimu – kelionių didmeistriai.  Nuo Meksikos iki Japonijos, nuo Afrikos iki Kinijos driekėsi šių dviejų kelionių romantikų maršrutai. Dešimtys tūkstančių nuvažiuotų kilometrų „atgulė“  į TV laidas, knygas, interneto puslapius.
Nuotrauka
apdovanojimai
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2022-12-08
Antradienio popietę Tauragės Pilies menėse surengta Žemaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos organizuota Žemaitijos regiono etninę kultūrą labiausiai puoselėjančių asmenybių pagerbimo šventė. Šiemet joje pagerbti bei apdovanoti net 9 etnokultūrai nusipelnę žmonės, tarp kurių – ir skaudviliškė.