Kuria kraštotyrininkus vienijančią asociaciją
Įkelta:
2021-09-14
Nuotrauka
Jašinskienė
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Paveldo tarnybos vadovė Svetlana Jašinskienė archyve aptiko kažkada Tauragėje veikusios kraštotyros draugijos dokumentų

 

 

Atgimsta kažkada buvusi labai aktyvi mūsų krašto istorijai ir kultūrai neabejingų žmonių veikla – jie buriasi į asociaciją ir kviečia prisijungti visus, kurie nori daugiau sužinoti apie Tauragės krašto labui dirbančius žmones, susipažinti su krašto kultūros istorijos klodais. Steigiamasis asociacijos susirinkimas numatytas jau rugsėjo 15 dieną.

Tauragės kultūros centro Paveldo tarnybos vadovė Svetlana Jašinskienė pasakoja, kad anksčiau Tauragėje buvo kraštotyros tarnyba, ir ji veikė labai aktyviai. Ten dirbo ir šviesios atminties Edmundas Mažrimas, ir Anastazija Pečkaitienė. Ta tarnyba anuomet buvo įsikūrusi Respublikos gatvėje, pastate, kuriame dabar yra „Jūratės“ vaistinė, o Edmundas su Anastazija sėdėjo viename kabinete. Tačiau vėliau, matyt, vyko kažkokia reorganizacija, ir tarnybos kraštotyrinė veikla palaipsniui užgeso. O kraštotyrine veikla užsiimančios organizacijos daugelyje šalies rajonų veikia.   

Pasak S. Jašinskienės, mintis kurti kraštotyros asociaciją gimė jai atėjus dirbti į Paveldo tarnybą. Anksčiau net 40 metų čia dirbo Edmundas Mažrimas. 

– Jis buvo kraštotyrininkas, nesvarbu, kad jo pareigos vadinosi kultūros paveldo tarnybos vadovas, bet didžiąja dalimi jo darbas buvo kraštotyra, – pasakoja ji. – Edmundą pažinojau asmeniškai, ir žinodama, koks jis didis žmogus ir kiek jis kraštui paliko, jaučiausi labai nedrąsiai. Visų pirma norėjosi atiduoti duoklę jam, kažką padaryti Edmundui atminti – įstojus į jo pėdas padėkoti jam ir bandyti po truputį tęsti jo pradėtus darbus. 

Pradėta galvoti, kaip įprasminti E. Mažrimo atminimą, juolab kad nepavyko jo metinių paminėti – koją pakišo karantinas, ir visi renginiai, kuriuos buvo sugalvojęs Kultūros centro kolektyvas, nuėjo užmarštin. Tada buvo parašytas projektas ir svarstant, prie kokios datos „pririšti“ atminimo renginį, atrodė, kad būtų prasminga tokiu renginiu paminėti kraštotyros dieną. Deja, susigriebta, kad tokios minėtinos dienos net nėra. 

– Minėtinų dienų sąraše – Draugų, Žvirblio, Kavos ir ko tik nori diena, o Kraštotyros ar Kraštotyrininko – nėra, – neatsistebi S. Jašinskienė. – Tada paskambinau etnologui, mokslo istorikui Libertui Klimkai, jis irgi patvirtino, kad tokios dienos išties reikėtų ir būtina ją inicijuoti. Lietuvoje buvo labai garsi kraštotyrininkė Irena Seliukaitė, išėjusi Anapilin dar prieš Edmundą, tad ir jos vardu tą dieną būtų galima pavadinti.

Anot S. Jašinskienės, L. Klimka nuogąstavo, kad po I. Seliukaitės mirties apskritai kraštotyros draugijų veikla pritilo. Todėl jai išsakius mintį apie kraštotyros draugijos Tauragėje atgaivinimą, jis labai pritarė, juolab anksčiau ši draugija buvo labai aktyvi, net tarnyba buvo.  

–  Paprašiau L. Klimkos pagalbos, kad padėtų surašyti nuostatus, – pasakojo S. Jašinskienė, – susisiekė su manimi ir Lietuvos kraštotyros draugijos atstovas, irgi labai sveikino mūsų iniciatyvą. Pasitariau su Iridija Mockiene, Kultūros centro padalinių vadove, kuri irgi artima šiai veiklai, su Edmundu yra dirbusi, paveldo studijas baigusi, visada ekspedicijose dalyvaudavo. Ji irgi pritarė idėjai steigti asociaciją – sako, pabandom. O man pagalbos tikrai reikia, dirbu čia neseniai, dar ne tiek daug tauragiškių pažįstu... Taip ir pradėjom abidvi.

Prieš pusantro mėnesio pabandyta surinkti kraštotyros entuziastus. Į pirmąjį susitikimą atėjo Irina Sadauskienė, Anastazija Pečkaitienė, Vida Candarienė, Iridija Mockienė, Laima Pikčiūnienė, Laisvutė Pavalkienė. 

– Toks gražus mūsų būrys susirinko ir pirmiausia pažiūrėjom, ar yra to noro. Potencialo, be abejo, yra. Gražiai pasikalbėjom, kaip kuri įsivaizduoja tą veiklą. Kad visa tai, ką daro, pavyzdžiui, mokyklos, galėtų kažkur atgulti į archyvus, būti išleista kokiais nors leidinukais, galiausiai miesto istorijai pasitarnautų. Juk kokią bepačiupinėtume knygą, enciklopediją, visų pirma tai išeina iš kraštotyros, iš vietinių kraštotyrininkų surinktos medžiagos ir mokslininkai didžiąja dalimi paskui ja remiasi, – svarstė S. Jašinskienė.

Pasak jos, kadangi susirinkusios moterys parodė didelę iniciatyvą, antrąkart susibėgta vos po poros savaičių ir jau tada priimtas sprendimas steigti Tauragės kraštotyros asociaciją. Visų pirma dėl to, kad turint teisinę formą galima rimtesnė veikla. S. Jašinskienė buvo įpareigota parengti nuostatus, surašyti steigimo sutartį. Susirinkus rugsėjo 15-ąją, tikimasi, ji bus pasirašyta. Siekiama, kad dalyvautų po atstovą iš muziejaus, švietimo, kultūros sričių, kad visos tos sritys „susieitų“.

– Iš pradžių blykstelėjo mintis pavadinti asociaciją Edmundo Mažrimo vardu, – mintimis dalijasi S. Jašinskienė. – Tačiau paskui pagalvojom, kad neverta į pavadinimą kišti žmogaus vardo. Ką gali žinoti, gal mums nepasiseks, gal mes jį nuvilsim... Žinot, vieniems lemta judėt į priekį labai sparčiai, kitiems gal ne taip pasiseka. Gal neįvertinam savo galimybių... Sakom, geriau gerais darbais paminėt žmogų. 

Būsimoji asociacija jau gavo Tauragės kultūros centro direktoriaus Virginijaus Bartušio leidimą rinktis Kultūros centre, ten ji bus ir registruota. Tačiau kol kas renkasi Kultūros paveldo tarnybos kabinete Tauragės pilyje. 

Paklausta apie pirmuosius darbus, S. Jašinskienė sako, kad steigiamojo susirinkimo metu bus surašytas veiklos planas. O jame bus ir konferencijų, ir ekspedicijų, galbūt, jei kokios įstaigos paprašytų, būtų galima patyrinėti jų istoriją. Ir, pasak jos, išsinagrinėti savo pačių  – kraštotyros draugijos – istoriją.

Ji kviečia prie būsimos asociacijos veiklos prisidėti žmones, kuriems įdomi savo krašto istorija, kultūra.

– Labai mielai laukiam naujų narių, ypač jaunimo, – sako S. Jašinskienė. – Jaunimas domisi, tik reikia jį šiek tiek įtraukti. Manau, yra ir vyresnių žmonių, kurie išeina į užtarnautą poilsį ir staiga supranta, kad turi daug laisvo laiko, ir nori prasmingai jį leisti. 

Susidomėjusius ir norinčius išsamesnės informacijos ji prašo skambinti Kultūros paveldo telefonu. 

Nuotrauka
spaudos
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
prieš 16 valandų
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Įkelta:
2022-04-16
Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 
Nuotrauka
kulturos muitine
Įkelta:
2022-04-05
„Kultūros muitinė“, jau tradicija tapęs renginių ciklas, šiemet prasidėjo neįprastai –  austrių degustacija Pilies menėse, o po kelių dienų į kitą renginį irgi kulinarine tema pakvietė Skaudvilės krašto muziejus.
Nuotrauka
mmm
Įkelta:
2022-04-05
Balandžio 6-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse bus atidaryta ypatinga paroda. Tai kolektyvinė paroda, o jos eksponatai – moterų, lankančių Tauragės suaugusiųjų dailės studiją „MMM“ (Moterys mokosi meno, meno mokyklos moterys), darbai. Parodos pavadinimas visaapimantis ir daugiaprasmis – „Interpretacijos“.
Nuotrauka
batakiai
Įkelta:
2022-03-18
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai dauguma bendruomenių bei kultūros namų kvietė atvykti į renginius bei susibūrimus ir pasidžiaugti mūsų tautos laisve. Dauguma jų prasidėjo maldomis ne vien tik už mūsų laisvę – nepamirštas ir Ukrainoje vykstantis karas.
Nuotrauka
uzgavenes
Įkelta:
2022-03-06
Pirmoji pavasario diena šįmet prasideda Užgavėnėmis, simbolizuojančiomis žiemos palydėtuves ir pavasario sutiktuves. Nors pasaulį šiandien yra apėmęs nerimas dėl karo Ukrainoje, ir, atrodytų, linksmybėms vietos nebeliko, vis dėlto šios linksmos šventės atsisakė ne visi, o ją organizavusieji įsitikinę, kad  tradicijos padeda susitelkti. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-18
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, paminėjo kaip laisvės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. Ši tautai svarbi diena minėta Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, kur Šv. Mišios aukotos už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose surengtame iškilmingame koncerte dalyvavo Kultūros centro kolektyvai ir atlikėjai, kai kurios bendruomenės leidosi į pėsčiųjų žygius, vieni kitus džiugino dainomis, šypsenomis.
Nuotrauka
16
Įkelta:
2022-02-16
Praėjo 104 metai, kai tautos šviesuoliai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Mūsų tėvai ir seneliai gali pasidalinti prisiminimais, kaip šią šventę švęsdavo praeityje. „Šaltinio“ progimnazijoje, kai klases retina vis įsisukdama COVID epidemija, mokytojai pasiūlė 5–8 klasių mokiniams pasidalinti mintimis, kaip mokinių šeimose švenčiama Vasario 16-oji, ką jaunajai kartai reiškia žodžiai Tėvynė, Laisvė... Pabiro tiek gražių, nuoširdžių žodžių, kuriuos jau šią savaitę mokyklos fojė mokiniai skaito per pertraukas televizijos ekrane. Kitame mokyklos koridoriuje – Vėjų pievoje – paroda „Lietuva pro mano langą“. Penktadienį, paskutinę savaitės dieną, bus suvedami rezultatai, kaip šiai šventei paminėti 1–8 klasių mokiniai papuošė savo kuprines. „Švenčiame ir švęsime visi: 1–8 klasių mokiniai, mokyklos administracija, klasių ir  būrelių vadovai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos...“, – sako mokyklos bendruomenė ir dalijasi mokinių istorijomis, kaip šeimos švenčia Vasario 16-ąją. 
Nuotrauka
betrice
Įkelta:
2022-02-10
Artėjant svarbiausioms valstybinėms šventėms progą tautiškumą perteikti piešiniuose turėjo ir jaunieji Lietuvos menininkai. Iš 423 konkursui „Ateities miestai“ siųstų piešinių atrinkta 20 favoritų, kurių skaitmeninį katalogą kovo 1–15 dienomis ketinama pristatyti Lietuvos Respublikos Seime Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirtoje parodoje. Sėkmės sulaukusio ir į 20-uką patekusio piešinio autorė tauragiškė abiturientė Beatričė Arštikytė pasakoja, kad laisvė jai svarbi ne tik kaip Lietuvos pilietei, bet ir kaip meno kūrėjai. 
Nuotrauka
jencevicius
Įkelta:
2022-02-06
Tauragėje gimė daug pasaulinio garso žmonių – Jozefas Šereševskis, Davidas Kacelenbogenas, Robertas Lemanas, Taurogeno žeme vaikščiojo net keturi Rusijos carai, legendinis karo strategas Karlas Klauzevicas, pasaulinio garso kompozitoriai Aleksandras Borodinas, Hektoras Berliozas, Robertas Šumanas, rašytojas ir politikas Aleksandras Gercenas, „Kruvinojo sekmadienio“ herojus popas Gaponas, Aleksandro Puškino žudikas Žoržas Dantesas… Šiuos ir dar daugybę mažai kam žinomų ar netgi visai negirdėtų Tauragės istorijos faktų atkapstęs kraštietis Alvidas Jancevičius sudėjo juos į knygą-straipsnių rinkinį „Užmirštasis Tauroggenas“, kurią jau netrukus pristatys Tauragės krašto muziejuje „Santaka“. O belaukiant susitikimo – pokalbis su jos autoriumi.   
Nuotrauka
slaviunas
Įkelta:
2022-01-30
Žymusis tautosakininkas Leonardas Sauka rašė: „Nedaug tėra žmonių, kurie lygiai gerai galėtų nagrinėti liaudies buitį, papročius, apeigas, tikėjimus, muzikinę ir poetinę liaudies kūrybą“. Šie žodžiai skirti tautosakininkui, etnografui ir folkloristui Zenonui Slaviūnui (iki 1939 m. – Slavinskui), prieš 105 metus, 1907 m. sausio 14 dieną, gimusiam Skaudvilėje, vargonininko šeimoje. Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šios sukakties proga paskelbė savo surinktą medžiagą apie šį garsų kraštietį. 
Nuotrauka
mizgiriene
Įkelta:
2022-01-17
Priešpaskutinę praėjusių metų dieną mūsų krašto šviesuolei, Tauragės rajono garbės pilietei Almai Mizgirienei (Valaitytei) būtų sukakę 90 metų. Buvusiai kolegei atminti bei Archyvų metams pažymėti B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka pakvietė susipažinti su ekspozicija, kurios tikslas – atkreipti bendruomenės dėmesį į Tauragės krašto šviesuolės paveldo tyrinėjimo darbus, žymių kraštiečių atminimo išsaugojimą ir skleisti informaciją apie bibliotekoje saugomą jos sukauptą kraštotyrinį archyvą. 
Nuotrauka
dainu dainele
Įkelta:
2022-01-17
Sausio 11-ąją Tauragės meno mokykloje (TMM) vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ rajoninis etapas. Kaip teigia konkurso organizatoriai, konkurse skambėjo daug gražių dainų ir muzikos garsų, kuriuos lydėjo konkurso dalyvių, jų mokytojų, tėvelių, žiūrovų ir vertinimo komisijos palaikymas ir jaudulys.
Nuotrauka
a
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotraukos
Įkelta:
2021-11-19
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projektas „Kultūros muitinė“ jau trečius metus kvietė Tauragės pilies menėse įgyti naujų kultūrinių patirčių. Pilyje prasidėję kultūriniai mainai keliauja tolyn – nes muziejininkai mėgsta neapsiriboti tradiciniais sprendimais, eksperimentuoti. Taigi finalinis „Kultūros muitinės“ renginys – pleneras „Fotografika“ persikėlė į neįprastą erdvę – buvusią Skaičiavimo mašinų elementų gamyklą, įprastai tauragiškių vadinamą „Skaičiukais“. „Skaičiukai“ tapo istorija, bet moterys ir menas čia sugrįžo vienam vakarui.