Lauksargiuose jau pastatytas paminklas, rudenį planuojamas knygos pristatymas
Įkelta:
2023-09-09
Nuotrauka
lauksargiai
Nuotraukos autorius:
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Aprašymas

Darius Kiniulis rengia knygą apie Lauksargių kraštą

 

,
Nuotrauka
lauksargiai
Nuotraukos autorius:
Dariaus Kiniulio nuotrauka
Aprašymas

Lauksargiuose jau stovi paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui

 

 

,
Nuotrauka
lauksargiai
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ archyvų nuotrauka
Aprašymas

Lauksargių geležinkelio stotis, 1915 m.

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.

Pastatytas paminklas

„Šiandien istorinė diena Lietuvos sportui (Lietuvos krepšinio rinktinė pasaulio čempionate nugalėjo JAV komandą – aut. past.). Bet man istorinė dar ir dėl to, kad prie Lauksargių, buvusios sienos, jau stovi paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui. Tai vienas svarbiausių modernios Lietuvos pasiekimų šalia dalies Vilniaus krašto atgavimo, įstojimo į NATO ir ES. Klaipėda buvo gyvybiškai svarbi to meto ir dabartinei Lietuvai išlikti ir pasiekti daugybę laimėjimų, kuriais žavimės iki šiol. Per uostą plaukė ir plaukia didžiuliai pinigai. Kariniu įsiveržimu buvo rizikuojama viskuo: arba Klaipėda mūsų, arba ką tik atkurtos Lietuvos greit nebeliks“, – sekmadienį feisbuko paskyroje rašė D. Kiniulis.

Kaip skelbiama feisbuko puslapyje Nacionalinis kultūros kelias Vėtrungių kelias, paminklas pastatytas rugsėjo 2-ąją, šeštadienį.

Nuotrauka
lauksargiai
Dariaus Kiniulio nuotrauka

„Kelis metus nedaviau ramybės savivaldybės atstovams, kad reikia nepraleisti progos. Juolab, kad sunaikinus okupantų pasieniečiams garbinti skirtą paminklą, liko siauras valstybinis sklypelis idealioj vietoj. Visgi jei ne Aretos Didžionienės iniciatyva, nežinau, ar tas paminklas stovėtų. Noriu padėkoti tuometiniam „mažosios architektūros“ komisijos pirmininkui Tomui Raulinavičiui, kad lemiamu metu pasakė TAIP. Kasdienybėj sprendžiant problemas taip lengva pamiršti esmę. Administracijos vadovai suinteresuoti naudoti pinigus efektyviai, seniūnai – kad jiems būtų mažiau objektų, kuriais reikia rūpintis. Bet mes nenugalimi, kai prisimenam įvykius, keliančius pasididžiavimą“, – mintimis dalijosi D. Kiniulis.

Pasak jo, paminklas tuoj pasidengs madingu rūdžių sluoksniu. Tiesa, paminklas sumanytas iš trijų dalių, bet  likusioms mažesnėms dalims lėšas nutarta skirti kitais metais. 

„Po rinkimų kiek pasikeitus valdžiai, tas nutarimas kybo ant plauko, nes pinigai riboti. Pažadu tiek, kad neužmiršiu pirminio plano“, – viešai žadėjo istorikas. 

Skulptūros idėjos autorius – D. Kiniulis, pačios skulptūros autorė – Tauragės kultūros centro dailininkė-edukatorė Areta Didžionienė.

Kaip birželio pabaigoje skelbė savivaldybė, projekto vertė – 12 000 Eur.

Knyga apie Lauksargių kraštą

D. Kiniulis atskleidė ir tai, kad kasdien rašo knygą „Lauksargiai. Mažosios Lietuvos dalis“. Autorius tikisi, kad baigiantis metams skaitytojams knygą bus taip įdomu skaityti, kaip jam ją rašyti.

– Knygoje stengiuosi aprėpti visus laikotarpius ir viską, ką pavyksta rasti iš įvairių šaltinių, straipsnių apie Lauksargius. Taip pat turime didelę kolekciją atvirukų, nuotraukų su senaisiais Lauksargiais dar iki Antrojo pasaulinio karo. Viską norime ten sudėti, – „Tauragės žinioms“ pasakojo istorikas.

Pasak jo, knygoje atsispindės tai, kaip Lauksargiai gyveno Vokietijos valdymo bei tarpukario nepriklausomos Lietuvos laikais. Bus pasakojama apie lietuviškas mokyklas, kapines, archeologinį  paveldą, knygos puslapiuose suguls krašto padavimai. 

– Informacijos tikrai netrūksta. Kuo toliau rašau, tuo daugiau atrandu, – džiaugėsi D. Kiniulis.

Nuotrauka
lauksargiai
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ archyvų nuotrauka

Jį labiausiai suintrigavo nauji faktai apie Klaipėdos krašto sukilimą 1923 m. sausio 10 d., kai į tą kraštą Lietuvos kariai, šauliai ir savanoriai žengė per tris vietas. 

– Mums aktualiausia – ties Požerūnų stotimi. Jie atvyko traukiniu į Požerūnų stotį, čia prie pat Tauragės, prie buvusio pasienio. Ėjo pėsti į Lauksargius, juos užėmė, toliau keliavo į Pagėgius, kuriuos taip pat užėmė, paskui keliavo į Šilutę, Klaipėdą, taip užiminėdami svarbiausius miestus ir miestelius, – vardijo Darius. – Radau ir vadų raportų, puolimo planą. Šie dalykai ilgą laiką niekur nebuvo skelbti. 

Pasak autoriaus, knygos išleidimo galima tikėtis lapkričio pabaigoje. Planuojamas ir knygos pristatymas, jo data bus paskelbta vėliau. 

D. Kiniulis nuo seno domisi Mažosios Lietuvos istorija. Tai ir paskatino rinkti informaciją ir rašyti knygą apie Lauksargių kraštą.

– Kadangi mūsų rajone Lauksargių seniūnija yra vienintelė, kuri priklauso Mažosios Lietuvos etniniam regionui, tai mane visada labai domino. Pastebėdavau, kad labai mažai informacijos yra ir stengiausi išsiaiškinti daugiau ir laikui bėgant prisikaupė tos medžiagos, – savo pasirinkimą aiškino istorikas.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“. 
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-02
Ak, tos tradicijos! Kaip įsiveržė 2005-aisiais su spektakliu Žemaitės „Trys mylimos“ į Jūros gatvėje stovinčią Košių sodybą, taip ir nerimsta... „Okupuotos“ buvo Agutės ir Zenono Radvilų, Rimutės ir Vaclovo Karbauskių, Danguolės ir Raimondo Ramanauskų, Petro Dedūros sodybos. Ir vis su naujom premjerom, su kokia nors vakaro staigmena, gausa žiūrovų ir visiškai neliūdint, kad baigiasi vasara.