Gaurės gigantui gresia liūdna baigtis
Įkelta:
2021-02-11
Nuotrauka
gaure
Aprašymas

Pastato dalis, kuriame įsikūrusi seniūnija (kairėje) turėtų likti. Autorės nuotrauka

Šiemet pradedamas spręsti Gaurėje stovinčių gigantiško pastatų ansamblio likimas. Bendruomenė panoro dalį pastatų nugriauti ir vietoj jų pasistatyti mažesnius kultūros namus. Tai, kas šiuo metu stovi miestelyje, yra didžiulių valdžios užmojų iki Lietuvos nepriklausomybės paminklas, nebeatliekantis nė pusės savo funkcijų. Prieš kiek daugiau nei trisdešimt metų miestelyje tikėtasi įkurti ne tik kultūros namus, bet ir sveikatingumo kompleksą. Pastato korpuse, kuriame įsikūrusi seniūnija, dar dabar yra baseinas.

Gaila investuoti

Kaip „Tauragės žinioms“ sakė Gaurės seniūnas Vidmantas Skirius, pastatas apie porą dešimtmečių nebuvo šildomas, tad laikui bėgant sutrūko jo šildymo sistema, lietaus nuotekų sistemoje kaupiasi vanduo ir išsiliejęs ardo pastatą.

– Lietaus nuotekų vamzdžiai yra suprojektuoti tiek pastato išorėje, tiek eina pastato viduje. Esant žemai temperatūrai juose susikaupęs vanduo užšąla. Prasidėjus atlydžiui tirpstančio sniego vanduo nebenuteka, kaupiasi ir ima tekėti per viršų. Ant stogų kaupiasi vanduo, teka ant fasado, gadina pastatus. Pagrindinis stogas keistas skarda gal prieš 17 metų. Išleista apie 87 tūkst. eurų. Tada aš dar nedirbau seniūnu, o man dirbant, apie 2008 m., bandyta gelbėti nešlaitinius stogus, dėta nauja danga. Išleista apie 145 tūkst. eurų, – pasakojo seniūnas.

Nuotrauka
gaurė

Jo skaičiavimu, norint pritaikyti pastatą naudojimui dabar tektų keisti jo elektros, šildymo sistemas, daryti remontą. Pasak pašnekovo, pastatu tinkamai nepasirūpinta vos jį pastačius (apie 1989 m., – aut. past.), vanduo iš šildymo sistemos nebuvo išleistas jau pirmosiomis žiemomis, spustelėjus šalčiams vamzdžiai sutrūkinėjo.

Nori naujų kultūros namų

Į rajono savivaldybę kreipėsi Gaurės bendruomenės „Gaurkiemis“ pirmininkas, savivaldybės tarybos narys Kęstutis Balašaitis.

Nuotrauka
balašaitis

– Esame vienintelis miestelis rajone, neturintis funkcionalių kultūros namų. Bendruomenė iki šiol renkasi kultūros namų salelėje. Kreipiausi į rajono savivaldybės administraciją, kad Statybos skyriaus specialistai apsvarstytų galimybę nugriauti nefunkcionalią pastato dalį, kur vanduo kiaurai bėga ir patalpomis neina naudotis, išlaikant tą statinio dalį, kur yra bendruomenės salelė (pastato dalis iš mokyklos pusės, – aut.past.) ir muziejus. Ir galbūt parengti projektą, su bendruomene kartu, prie šono pristatant naują statinį ir sujungiant su jau esamu. Kitaip tariant, įrengiant normalius kultūros namus, – kalbėjo K. Balašaitis.

Pasak jo, statybos specialistai tokias galimybes turėtų įvertinti šiemet. Jei paaiškėtų, kad bendruomenės sumanymas yra įgyvendinamas, būtų kreipiamasi į rajono savivaldybės tarybą prašant lėšų projektavimui ir statyboms.

– Bendruomenė dabar turi tik vieną kambarėlį savo reikmėms. Patalpa priklauso seniūnijai. Aš, bendruomenės pirmininkas, bendruomenės dokumentus laikau savo namuose. Tose patalpose nėra kur jų pasidėti, o ką jau kalbėti apie bendruomenės įrangą. Negalime turėti nei kompiuterio, nei skenerio. Ta patalpa yra bendro naudojimo. Joje vyksta kultūros namų darbuotojų ir mokinių repeticijos, – pasakojo bendruomenės pirmininkas.

Susisiekėme su Aivaru Preikšaičiu, rajono savivaldybės Statybos skyriaus vedėju. Deja, sužinoti, ką statybų specialistas mano apie tokio gigantiško pastato griovimą, nepavyko, anot jo, techninės pastato sutvarkymo galimybės dar nepradėtos nagrinėti – tarybos nario siūlymas skirti lėšas projektavimo darbams tik patvirtintas savivaldybės biudžete.

„Griovimo darbai, kaip ir statybos darbai, turi būti atliekami nuosekliai, laikantis technologijos. Šitam procesui ir samdomi ekspertai, kurie parenka tinkamą technologiją, etapus, pagal kuriuos reikalinga atlikti griovimą. Griaunant pastatą gali iškilti rizikos dėl konstrukcijų nevaldomos griūties ar numatytų išsaugoti konstrukcijų atskyrimo“, – į klausimą, kuo ypatingi tokių pastatų griovimo darbai, atsakė Statybos skyriaus vedėjas.

Nuotrauka
gaurė

„Pastatas virtęs sandėliu“

Ką mano apie kultūros namų griovimą, pasiteiravome visuomeniško gauriškio. Žmogus prašė jo tapatybės neatskleisti. Sužinojęs apie bendruomenės iniciatyvą griauti kultūros namus, pašnekovas nustebo ne dėl griovimo fakto – jį nustebino mintis dalį pastato palikti. Jis teigė matęs statinį iš vidaus, šis – apgailėtinos būklės.

– O tai ar jie nugriautų tą dalį, kur atskirta nuo seniūnijos? Na, tada logiška. Bet kodėl tada tą pastatą, kuriame yra bendruomenės salytė, kaip „šašą“ palikti? Neįsivaizduoju, kaip tai turėtų atrodyti. Apskritai visas tas pastatas yra pavirtęs sandėliu. Ten grūda visokį šlamštą, kampai apšnerkšti, viskas išgriuvę, tualetai nebeveikiantys, išlūžę. Radiatoriai nuo šalčio seniai „nušaudę“, dalis jų išimta, šildymo sistema – visiškai neveikianti. Nuo sienų viskas krinta. Net pakabinamosios lubos. Salė – didžiulė, aukšta, į ją veda fojė, kurios lubos taip pat be galo aukštos. Aplink salę „prilipinta“ kitų patalpų, erdvės daug. Panašiai kaip Tauragės kultūros namai, tik čia viskas „išsmukę“. Ar tai tokias patalpas šildysi? Anksčiau į salę tik iš fasadinės pusės buvo galima įeiti, dabar jau padarytas šoninis įėjimas. Tai ten, pastato šone, yra didelė patalpa, koridorius, salytė, patalpa poilsiui, toliau yra katilinė. Antrajame aukšte įrengtas muziejukas. Na, sudėta ten daug daiktų, bet kad ten niekas nieko neprižiūri, stovi jie ten suversti. Toliau, antrojo aukšto gale, yra tokia tarsi svečiams skirta patalpa. Bet ji niekada nebuvo naudojama, nes niekada ten tų svečių ir nebuvo atvykę, – kalbėjo pašnekovas.

Nuotrauka
gaurė

„Tauragės žinių“ duomenimis, gigantiškas statinys buvo pastatytas ir naudojimui priduotas apie 1989 m.

Planuota ir besisukanti scena

Gauriškis teigė, jog paties pastato kiek gaila, nes jis jau tapęs tarsi miestelio simboliu, bet pripažino neįsivaizduojantis, kokioms reikmėms jį būtų galima pritaikyti. Juokais vyras sakė, jog nebent bažnyčiai. Tačiau Gaurė jau turi bažnyčią.

Anot jo, kolūkio laikais statytas pastato paskirtis ir buvo – kultūros namai.

– Panašius kultūros namus statė ir Batakiuose bei Dauglaukyje. Tie projektai labai panašūs. Dauglaukio kultūros namų statybos kažkaip ten sustojo, jie nebuvo pabaigti, paskui likučiai nugriauti. O Batakiuose ir Gaurėje spėjo pastatyti. Batakiuose tik kiek mažesni. Čia, Gaurėje, buvo dideli užmojai. Čia turėjo būti scena sukama, bet paskui lyg paskaičiavo, kad tokios įrengimas brangiai kainuotų, tos minties buvo atsisakyta. Savo laiku tie kultūros namai veikė. Ir tų gyventojų netrūko. Paskui jų ėmė mažėti. Niekas statybos laikais tokio statinio išlaikymo kaštų nebuvo apskaičiavę. Baisūs pinigai tokias patalpas išlaikyti. Aukštis – didžiulis. Mano galva, čia norint ką nors pritaikyti, reiktų didžiulių investicijų, – sakė pašnekovas.

Pasak jo, prieš Lietuvai atgaunant nepriklausomybę Gaurė buvo tankiai apgyvendinta. Čia yra stovėję net kelios bažnyčios, viena jų – žydų sinagoga.

Pakalbinome dar vieną gauriškį, verslininką, „Gaurės medžio“ vadovą Algirdą Macijauską. Vyras taip pat nebuvo girdėjęs apie bendruomenės iniciatyvą prašyti savivaldybės, kad pastatas būtų nugriautas. Pirmiausia vyrui pagailo pastato, tiksliau, jis susirūpino jame įsikūrusio muziejaus eksponatų likimu.

Nuotrauka
gaurė

Verslininkas prisiminė laikus, kai pastatas dar buvo statomas. Pasak jo, jau tada atsirado dvejojančių dėl tokio giganto funkcionalumo.

– Atsimenu, kad buvo diskutuojama, ar reikia tokių didelių kultūros namų. Kažkas, pamenu, pasakė, kad jie galėtų būti mažesni. Rajono valdžia ir kolūkio valdžia tada taip liaudiškai, atkirto: „Apšikot delną, apšikit ir nykštį“. Jie norėjo, kad jis būtų didingas, tokį ir pastatė. Tai, ką dabar matote, – dar nėra viskas. Projekte buvo ir ambulatorija, ir sveikatingumo komplekso patalpos, to pastato korpuse, kur įsikūrusi seniūnija, yra ir baseinas. Sako, jame tik vieną ar du kartus buvo prileista vandens, – pasakojo pašnekovas.

Kultūros namų gigantomanija

Apie tai, kad sovietmečiu klestėjusiuose kolūkiuose buvo itin madinga statyti gigantiškus kultūros namus, Lietuvos kultūros apžvalgai skirtame interneto puslapyje mmcentras.lt aprašo pr. dr. Marija Drėmaitė. Pasak menotyrininkės, 9-ajame dešimtmetyje buvo tikras jų statybos bumas, tiek didžiuosiuose miestuose, tiek kaimuose.

„Pasiturinčių Lietuvos SSR kolūkių ir tarybinių ūkių gyvenvietėse pradėta ne tik individualiai projektuoti gyvenamuosius ir gamybinius pastatus, bet vis daugiau lėšų skirta administracinių-kultūrinių centrų statybai. Didele dalimi šis reiškinys priklausė nuo specifinės kolūkių pirmininkų iniciatyvos ir tarp jų paplitusios mados statydintis kuo įspūdingesnius centrinės gyvenvietės kultūrinius-administracinius kompleksus“, – rašo menotyrininkė.

Statybinių medžiagų tais laikais netrūko, tad architektai savęs nevaržė. Kaip sako menotyrininkė, tokio pobūdžio kaimo gyvenviečių visuomeninių centrų architektūros kraštutinumuose galima pamatyti ir funkcionalistines dėžes, disonuojančias kraštovaizdyje, ir perdėtai romantizuotą kaimą, atspindintį architekto, praleidusio savaitgalį senoje sodyboje, emocijas.

Pasak menotyrininkės, šiandien šie gigantiški, ekstravagantiški, neretai apleisti visuomeniniai statiniai mena vėlyvojo sovietmečio epochą ir pastangas kaimo vietovėse sukurti miesto aplinką.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.