Nelegalus sąvartynas Dapkiškiuose kaupiasi, o kaltų nėra
Įkelta:
2021-04-29
Nuotrauka
padangos
Aprašymas

Tarp padangų matyti ir nebereikalingas fotelis, senas unitazas. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
padangos
Aprašymas

Pastato viduje – taip pat pilna atliekų. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
padangos
Aprašymas

Savavališkame sąvartyne mėtėsi ir pustuštės talpos su chemija, nuotraukoje – medienos antiseptikas. Autorės nuotrauka

 

Vos keli šimtai metrų nuo Dapkiškių kaimo centro, laukuose prie apleisto pastato, jau ne vienerius metus formuojasi savavališkas sąvartynas. Didžioji dalis atliekų – automobilių padangos, kėbulo dalys, apmušalai. Vietiniai sako, kad atliekas gamtoje palieka to paties kaimo gyventojai, galimai – automobilių remontu užsiimantys asmenys. Kas tokie – niekas esą nematė ir nežino.

Automobilių dalių atliekos

Šį sąvartyną, dviračiu važinėdamas po Dapkiškių apylinkes, atsitiktinai pastebėjo ir savo feisbuko paskyroje paviešino Seimo narys Romualdas Vaitkus.

– Važiuojame su žmona, žiūrime – padangų priversta. Prie fermą primenančio pastato. Ir lauke, ir viduje. Pernai, kai važiavome pro tą pačią vietą, tų padangų nepastebėjau. Galbūt jos buvo vežamos į vidų, o kai jau nebetilpo, pradėjo versti prie pastato. Matėsi ne tik padangos, bet ir, matyt, nelegalių automobilių ardytojų įvairios elektronikos dalys. Kiek teko domėtis, norint jomis atsikratyti, utilizuoti reikia mokėti pinigus. Tas pats ir su tomis įmonėmis, kurios keičia padangas. Jei įsigyji padangas iš įmonės, jie, norėdami atiduoti padangas utilizavimui, turi mokėti pinigus. Kaip matome, tiems, kurie nemyli gamtos, ranka nesudreba padangomis atsikratyti paliekant jas gamtoje. Tai šokiruoja. Susisiekiau su Tauragės aplinkosaugos agentūros vadovu Petru Jukna. Manau, jog ten viskas bus sutvarkyta. Tikriausiai jis praneš seniūnijai, – kalbėjo Seimo narys.

Nežino, kieno pastatas

Situaciją Dapkiškiuose paprašėme pakomentuoti Dapkiškių seniūnaičio Albino Stasiulio. Pasak vyro, didžiausia problema ta, jog nepavyksta rasti ir susisiekti su apleisto pastato, kuriame ir greta kurio kaupiasi sąvartynas, savininku. Anot jo, jei pastatas būtų paskelbtas bešeimininkiu, juo tektų rūpintis seniūnijai ir problema išsispręstų.

Vyras teigė, jog panašus sąvartynas buvo susiformavęs prieš penkerius metus.

– Tada savivaldybė ėmėsi to pastato savininko paieškų. Tą patį klausimą buvome iškėlę prieš dvejus-trejus metus. Sakė, jog tebeieško. Mes, vietiniai, žinome, kad tas statinys tikriausiai priklauso Gečui. Kur jis yra, nežinoma. Kai sąvartynas yra niekieno, tai ir kaupiasi šiukšlės, žmonės ardo plytas, pastatas avarinės būklės, gali užgriūti. Kažkada važiuodamas pro šalį pastebėjau žmogų, į priekabą kraunantį plytas, sakau „Ką darai?“, o jis atsakė esąs pastato savininko giminaitis ir jam esą leista ardyti, – pasakojo A. Stasiulis.

Nuotrauka
padangos
Autorės nuotrauka

Pasak pašnekovo, anksčiau minėtame pastate buvo sandėlis. Pastatas Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę buvo privatizuotas, jį įsigijęs asmuo pastate buvo įkūręs lentpjūvę, tačiau nesusiklosčius asmeniniams santykiams vyras esą išvyko į Ameriką. Nuo tada, pasak A. Stasiulio, apie jį nieko negirdėta.

Kas galėtų čia vežti atliekas?

– Tai tik vietiniai, ūkininkai bei užsiimantys automobiliais. Tik vietiniai, iš Tauragės gi tokio atstumo nevažiuos vien tam, kad paliktų šiukšles. Tai žinote, kaip vyksta: pamato, kad vienas kažkas išmetė šiukšles, kitas savo pridėjo, taip ir susikaupė, – sakė vyras.

Niekas nieko nematė

Neoficialiais duomenimis, gyvenvietėje yra trys asmenys, kurie galimai nelegaliai verčiasi automobilių remontu. Tai šių eilučių autorė sužinojo pakalbinusi vieną kaime sutiktų vietinių. Informacijos, kad Dapkiškiuose kas nors oficialiai verstųsi automobilių remontu, internete rasti nepavyko.

– Gali būti, kad tas atliekas veža tie automobilių remontu užsiimantys. Kaip jie tai daro, nesam matę. Dar pernai tokio sąvartyno nebuvo, o gal nepastebėjau. O apie tą savininką taip pat nieko nežinau. Miestelyje gyvena vienas asmuo kokia pačia pavarde, bet pastatas tikrai ne jo. Tai tvarkingas žmogus, – „Tauragės žinioms“ sakė Dapkiškių gyventojas, kurio tapatybės saugumo sumetimais neatskleisime.

Tarp suverstų šiukšlių žurnalistė aptiko ir medienos antiseptiko indelį. Už keliasdešimt metrų nuo apleisto pastato dirba lauko baldų gaminanti įmonė „Laukbaldis“. Pasiteiravome, gal ir įmonė prisideda prie sąvartyno augimo. Telefonu bendrovės direktorius Raimondas Jarmoška patikino: jie medienos paruošimui reikalingų priemonių indelius kaupia savo teritorijoje, tam skirtoje vietoje – rastos atliekos tikrai ne jų. O gal pro įmonę vedančiu keliu pašnekovas pastebėjo atliekas vežančius asmenis?

– Dieną greičiausiai niekas neveža, nesame pastebėję. Tas sąvartynas čia ne pirmi metai. Tai ne tik atliekomis atsikrato, pastato viduje esame radę ir šunelį pririštą. O dar prieš penkerius metus kažkas mėgino šį pastatą išsaugoti, mėgino stogą dengti, tačiau vėtra jį nuplėšė, – žiniomis dalijosi pašnekovas.

Apie tai, ar pavyko išsiaiškinti, kas yra pastato savininkas ir kas atlikta siekiant išspręsti atliekų minėtame pastate kaupimąsi, paklausėme rajono savivaldybės administracijos – klausimus nusiuntėme mero patarėjui Kasparui Bertašiui. Mero patarėjas perdavė tokį Šarūno Graužinio, Architektūros ir geodezijos skyriaus vyr. specialisto atsakymą: „Žemės sklypas yra suformuotas ir priklauso fiziniam asmeniui, kurio deklaruota gyvenamoji vieta yra JAV. Sklype esantys apleisti, neprižiūrimi statiniai yra įrašyti į 2020 m. Tarybos patvirtintą Apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą. Šiems statiniams yra padidintas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas (3 proc.)“.

Nuotrauka
padangos

Trūksta gyventojų pilietiškumo

Jei užfiksuota pastato savininko deklaruota gyvenamoji vieta, tai gal galima savininką priversti susitvarkyti jo privačiame sklype susikaupusį sąvartyną? Pasirodo, ne viskas taip paprasta. Kaip „Tauragės žinioms“ sakė kaimiškosios seniūnijos seniūnės pavaduotojas Mindaugas Černeckas, duomenų bazėse tikslaus vyro adreso nematyti, tad ir susisiekti su juo neįmanoma.

– Deklaracijose nurodoma išvykimo šalis, o kur tiksliai asmuo apsigyvens – ne. Kas tą sąvartyną sutvarkys? Žinoma, teks to imtis mums. Nors teisiškai tai privatus sklypas ir šeimininkauti jame mes negalėtume. Galime vėliau sulaukti pretenzijų, esą ką nors sugadinome, apgriovėme, kad ir tą pastatą. Galiausiai, apmaudu, kad tam asmeniui nėra jokios atsakomybės: jis įsigijo sklypą, jį apleido, jame dėl nepriežiūros susiformavo sąvartynas, o jam – nieko. Valstybė paima ir už tave viską sutvarko. Žinoma, jį sutvarkyti vis tiek teks. Kaip matėte, sąvartyne didžioji dalis atliekų – automobilių dalys. Turime problemą su automobilių verslo atstovais. Tokie sąvartynai kaupiasi ne vienoje vietoje. Ką daryti? Juos pažabotų nebent mokesčių inspekcija, finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Yra pasitikėjimo telefonai, sulaukusios gyventojų skambučių, tarnybos pradėtų tyrimus. Tačiau vėlgi, ar išties jie (automobilių remontu užsiimantys asmenys – aut. past.) veikia nelegaliai? Kartais nutinka taip, kad jie vis dėlto būna išsiėmę vienokius ar kitokius veiklą įteisinančius verslo liudijimus, – kalbėjo M. Černeckas.

Pasak pašnekovo, tikėtis, kad gyventojai „įduos“ šiukšlinančius savo gyvenvietės kaimynus, neverta. Dažniausiai mažose gyvenvietėse gyventojai vienas su kitu susaistyti vienokiais ar kitokiais (darbiniais, paslaugų ar giminystės) ryšiais. Be to, prie šiukšlinimo greičiausiai prisideda ne vien automobilių verslu užsiimantys asmenys, atliekas prie apleisto pastato veža ir kiti gyventojai.

Nuotrauka
padangos

Žada tirti

O koks šioje situacijoje Aplinkos apsaugos departamento bei jam priklausančios Aplinkos apsaugos inspekcijos vaidmuo? Ar ji gali padėti išspręsti problemą?

Su aplinkosaugininku tauragiškiu Petru Jukna (su kuriuo dėl sąvartyno kalbėjo Seimo narys R. Vaitkus) žurnalistei susisiekti pavyko, tačiau vyras teigė neturintis įgaliojimų kalbėti su spauda, tad skambinome Šilutės aplinkos apsaugos inspekcijos, kuriai jis pavaldus, viršininkei Galinai Misevičienei. Ši taip pat teigė negalinti bendrauti su spauda. Jos nurodytu elektroniniu pašto adresu išsiuntėme laišką. Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, sulaukėme atsakymo. „Šiuo metu pareigūnai vykdo žemės sklypo savininko paiešką (apklausia žemės sklypo savininką pažįstančius liudytojus, rengia užklausimus seniūnijai, policijai, migracijos tarnybai ir kt.), kad galėtų įteikti privalomąjį nurodymą užterštai teritorijai sutvarkyti ir atliekas atiduoti atliekų tvarkytojams.

Tik išnaudojęs visas galimybes ir priemones žemės sklypo savininkui Dapkiškių kaime, Tauragės r., surasti, Departamentas kreipsis į savivaldybę dėl pagalbos organizuojant atliekų tvarkymą“, – rašoma Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus laiške.

Praėjusį ketvirtadienį Seimas pradėjo svarstyti siūlymą dėl įstatymo pataisos griežtinti nuobaudas gamtos teršėjams. Siūloma konfiskuoti automobilius, kuriais asmenys į pamiškes, kitas neleistinas vietas veža šiukšles. Kol kas į aplinkosaugininkų akiratį patekusiems asmenims gresia piniginės baudos.

 

 

Nuotrauka
geles
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-06-11
Tauragiškių ir miesto svečių akis džiugina tūkstančiai įvairiaspalvių žiedų. Gėlynų zonos nelieka nepastebėtos, o kai kur jos tampa patrauklia lokacija fotografijoms, ypač – asmenukėms. Dabar pavasarines gėles jau keičia vasarinės – pelargonijos, šalavijai, serenčiai. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-11
Dvi savaites trukusio balsavimo metu Tauragės rajono gyventojai rinko iniciatyvas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Trijose kategorijose pateikta keturiolika projektų.  Daugiausia gyventojų palaikymo sulaukė projektai „Stragutės pastogė“, „Judėk lengviau, gyvenk smagiau“ ir „Pikniko parkas“.
Nuotrauka
„Šaltinio“ progimnazijos nuotrauka
Įkelta:
2021-06-11
„Šaltinio“ progimnazijoje mokiniai valgykloje jau gali atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o elektroniniu mokinio pažymėjimu (EMP), kuris atstoja banko kortelę. Tiesa, visiškai išbandyti šios naujovės dėl karantino nepavyks, bet pradžia padaryta. 
Nuotrauka
anon
Įkelta:
2021-06-10
Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, prisimename tuos, kurie ne savo valia namus paliko gyvuliniuose vagonuose, o daugelis tolimame svetimame krašte atgulė ir amžinojo poilsio. Vis dėlto lietuviai, labai gerbiantys savo išėjusius artimuosius, laikė savo pareiga palaidoti juos tėvynėje. Šiame numeryje – dvi istorijos apie tai, kaip mirusių artimųjų palaikai iš Sibiro grįžo į tėvynę. 
Nuotrauka
orai
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-10
Vasaros startas tikrai negaili karščiu alsuojančių dienų. Visgi, artimiausiomis paromis danguje vis dažniau pasirodys lietumi nešini debesys, o savaitės pabaigoje šiek tiek atslūgs ir pats karštis.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-06-10
Dalis moksleivių beveik baigė mokslo metus, abiturientams prasidėjo egzaminų sesija. Tiesa, ilsėsis ne visi – kai kurie ieškos sezoninio darbo: tai naudinga gyvenimo aprašymui, patirčiai, o svarbiausia – tai proga užsidirbti. Viešojoje erdvėje  darbo ieškančių jaunuolių skelbimų gausu, bet Užimtumo tarnyboje Tauragės regione registruota tik 13 darbo pasiūlymų moksleiviams. O yra ir tokių darbdavių, kurie gali nepatyrusiais jaunuoliais pasinaudoti. 
Nuotrauka
fuxai
Įkelta:
2021-06-09
Norintys siekti aukštojo mokslo arba ketinantys įgyti profesiją jau gali teikti prašymus. Priimami jie internetu – bendrojo priėmimo sistemoje www.lamabpo.lt. Tauragėje studentams, mokiniams duris atveria Kauno kolegijos Tauragės skyrius ir Tauragės profesinio rengimo centras.
Nuotrauka
technika
Įkelta:
2021-06-07
Kartu su vasara nuo birželio 1 d. startavo aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kuris aktyviai kvies Lietuvos bendruomenes rūšiuoti atliekas, rinkti taškus ir laimėti projekto rėmėjų prizus. Projekto metu, su bendruomene sutartu laiku ir sutartoje vietoje atliekos bus surenkamos buitinės elektronikos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekos.
Nuotrauka
fontanas
Įkelta:
2021-06-04
Šiandien krantinėje prie Jūros upės po ilgos pertraukos vėl veikia fontanas-skulptūra „Gyvybės medis“. Tiesa, šiek tiek atsinaujinęs – tautodailininko Stepono Juškos skulptūrą papildė kalvio Kęstučio Plyskaičio kaltos kompozicijos.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-04
Persirgę, gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą arba pasiskiepiję gyventojai jau gali naudotis vadinamuoju Galimybių pasu, suteikiančiu galimybę, pavyzdžiui, lankytis renginiuose ar kavinių viduje, sporto klubuose ir baseinuose. Tiesa, pasakyti, kiek tauragiškių jau turi Galimybių pasą, šį dokumentą išduodantis Registrų centras negali.
Nuotrauka
la cafe
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-04
Terasos „ant bangos“! Ši mada, ypač išpopuliarėjusi karantino laikotarpiu, neaplenkė ir Pilies aikštės. Jau kelerius metus čia veikianti lauko kavinė „La cafe“ šiomis dienomis irgi pakvies į terasą – čia bus galima ir atsigaivinti, ir užkąsti.
Nuotrauka
Darželiai
Įkelta:
2021-06-04
Praėjusią savaitę vaikų darželiai-lopšeliai išlydėjo vyriausius savo įstaigų ikimokyklinukus. Švenčių pasiilgusiai, kaip dabar sakoma, pandeminei vaikų kartai pramogų netrūko: kai kurių grupių tėveliai samdė animatorius, nuomojo pripučiamus batutus.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2021-06-03
Moksleiviams jau prasideda vasaros atostogos, tiesa, ilsėsis ne visi – kai kurie ieškos sezoninio darbo. Apie tai, su kokiais sunkumais susiduria užsidirbti norintys jaunuoliai, kokie iššūkiai jų laukia ir kokie reikalavimai keliami nepilnamečius įdarbinančioms įmonėms – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
gyventojų priėmimas
Įkelta:
2021-06-03
Švelninat šalyje paskelbto karantino sąlygas klientų aptarnavimui tiesioginiu būdu duris atvėrė Tauragės rajono savivaldybė ir „Sodros“ skyrius. Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Užimtumo tarnybos padaliniai Tauragėje klientus priims nuo liepos 1-osios.
Nuotrauka
konkursas
Įkelta:
2021-06-02
Prasidėjęs vasaros sezonas kviečia keliauti, atrasti ir pažinti. Tauragės turizmo informacijos centras skelbia konkursą vasaros sezono atidarymui, kurio metu galima vienu šūviu nušauti du zuikius: ir sužinoti apie savo miestą daug įdomaus, ir laimėti puikių prizų.
Nuotrauka
Lietuvos paštas
Įkelta:
2021-06-02
Nuo liepos 1 d. visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios naujos siuntimo iš trečiųjų šalių taisyklės – nuo šios datos pridėtinės vertės mokesčiu (PVM) bus apmokestintos visos į ES atvykstančios siuntos, įskaitant ir mažos vertės (iki 22 eurų), kurioms šiuo metu taikoma importo lengvata. Iki pokyčių likus mėnesiui Lietuvos paštas primena, kaip veiks nauja tvarka, kokie bus taikomi mokesčiai bei kitą svarbią informaciją, kuri aktuali laukiant siuntų iš ne ES šalių, pvz. Kinijos, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos, JAV  ir kt. Bendrovė atkreipia dėmesį, kad net ir prekėms iš el. parduotuvių už ES ribų, užsakytoms dar iki liepos mėn., nauja apmokestinimo ir deklaravimo tvarka bus taikoma, jei jos pasieks Lietuvos paštą po liepos 1 d.
Nuotrauka
STEam
Įkelta:
2021-06-02
Rajono politikai tarybos posėdyje patvirtino nuo rugsėjo veiklą „Aušros“ progimnazijos patalpose turėsiančio pradėti STEAM – gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos centro – pareigybių sąrašą. O pati STEAM kūrimo idėja gimė ir pradėta įgyvendinti praėjusios kadencijos vyriausybės švietimo ministrės. Į iki rugsėjo 1-osios planuojamą atidaryti centrą šiuo metu intensyviai vežami baldai, įranga ir kitos priemonės.  
Nuotrauka
ligonine
Įkelta:
2021-06-01
Šiandien vykusiame savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje Tauragės ligoninės vadovas Liutauras Indriuška pranešė, kad ligoninėje nebetelpa pacientai. Nuogąstaujama, kad artėjant miesto šventės renginiams visiems norintiems nebus galimybės atlikti testų galimybių pasams, kurių reikia norint patekti, pavyzdžiui, į tai kuriuos renginius.