2020 metais prasidėję renovacijos darbai Dariaus ir Girėno gatvės 32-uoju numeriu pažymėtame daugiabutyje turėjo trukti maždaug metus. Tačiau jie tęsiasi iki šiol. Dulkes ryjantys, nuolatinį triukšmą girdintys daugiabučio gyventojai neteko kantrybės. Jie pirštu beda ir į pavojingą elektros instaliacijos būklę – namo rūsyje kyšo atviri laidai, kai kur jie tabaluoja prie lubų. Darbus administruojančios bendrovės Tauragės šilumos tinklai atstovai bei renovaciją atliekanti bendrovė „MNTO statyba“ trūkumus žada nedelsdama pašalinti.
Trūkumai bado akis
Dariaus ir Girėno g. 32-ojo daugiabučio atnaujinimo projekte, kuris paskelbtas Tauragės šilumos tinklų tinklalapyje, dėstoma, kad daugiabutyje iš viso yra 86 butai, iš kurių 2 – negyvenami.
Dokumente įvardijama, kad apžiūros, įvykusios prieš keletą metų, metu pastato būklė buvo prasta: kai kur betoninė danga sutrūkusi, mūras ištrupėjęs, dalis butų ir laiptinių medinių langų – nesandarūs, dėl to patiriama šilumos nuostolių. Šiluma iškeliaudavo ir per plyšius rūsyje. Be to, ekspertai pastebėjo, kad bloga ir balkonų būklė, o dėl nubėgančio vandens drėksta pamatai.
Po dalies jau atliktų renovacijos darbų šio namo gyventojai turi ir kuo pasidžiaugti – sutvarkyta laiptinė, sumontuoti nauji radiatoriai, sumažėjo sąskaitos už šildymą.
– Bet kai kurie trūkumai tiesiog bado akis, – ištarė ilgametė šio daugiabučio gyventoja Antanina Barauskienė, pagalbos atskubėjusi į „Tauragės žinias“.
Darbininkai liepė nekišti rankų
Ji pasakojo, kad daugiabučio namo rūsyje, kur saugomos įvairios gyventojų suneštos gamtos gėrybės (uogienės, grybai ir t.t) arba nebereikalingi rakandai, daugiausia buvo atlikti santechnikos darbai, tačiau elektros instaliacija ir toliau kelia didelį nerimą.
Anot moters, rūsyje darbus atlikę santechnikai vienoje vietoje į lempos lizdą mėgindavo prisukti ir lemputę, tačiau jau tai darant juos šiek tiek krėsdavo elektros srovė. O įsukti lempos, pasak pašnekovės, laikydavo neilgai. Rūsyje moteris parodė stalą, ant kurio gulėjo bent kelios elektros lemputės – pasak namo gyventojos, jas tenka keisti nuolat.
– Vis keitė ir keitė. O mums liepdavo iš viso nieko nedaryti ir perspėdavo, kad jeigu kišime nagus, būsime nukrėsti, – kalbėjo ji.

Pasak A. Barauskienės, dėl netvarkingos elektros instaliacijos gali kilti gaisrų. Tai ji yra mačiusi ir savo akimis.
– Prieš kelis metus vienas mūsų kaimynas rūsyje remontuodavo įvairius prietaisus. Kadangi neatsakingai elgėsi su elektra, yra kilę ir gaisrų. Pamenu, buvo daug dūmų, ugniagesiai gesino. Įvykiai seni, bet įsirėžę į atmintį, – prisiminimais dalijosi tauragiškė.
Skambino direktoriui
Pašnekovė teigė dėl taip susiklosčiusios situacijos susisiekusi su renovaciją atliekančios Klaipėdoje registruotos bendrovės „MNTO statyba“ vadovu.
– Sakė: „Darysim, tik trūksta medžiagų“. Ėmė aiškinti apie pandemiją. Bet aš jam papasakojau, kad bet kada tiek aš, tiek santechnikai, kurie darbavosi rūsyje, gali būti nutrenkti, juk jiems tenka vaikščioti ir po šio daugiabučio rūsį, tai natūralu, kad juos gali nukrėsti elektra. Jie jau sudegino daugybę elektros lempučių. Nejaugi jiems negaila jų pačių resursų – tų sudegintų elektros lempučių, o galų gale – ir jų pačių darbuotojų? Beje, namo gyventojai į rūsį patekti saugiai irgi negali – turi neštis žibintuvėlius, akylai stebėti, kur liečiasi, nes elektros jungikliai neveikia, nežinia, kur koks atviras laidas dar kyšo. O viena lemputė išvis įsijungia įdomiai... Žinot, aš jums geriau parodysiu, – ištarė moteris ir čia pat stovėdama rūsyje pašvietė žibintuvėliu į atvirus elektros laidus, nutiestus ties siena, ant kurios pritvirtintas elektros jungiklis. Moteris nespaudinėjo jungiklio – anot jos, tai bergždžias reikalas.
Pasak jos, šiuos laidus sutvarkyti mėgino santechnikai, bet jiems to padaryti, žinoma, nepavyko.
Laidas ėmė kibirkščiuoti
85-erių gyventoja ėmė klibinti laidus ir pasirodė elektros kibirkštis. Situaciją stebėjusiam korespondentui neliko nieko kito, kaip tik atsitraukti ir perspėti moteriškę:
– Jūs atsargiai. Nelieskite. Aš tikrai tikiu jūsų žodžiais, kad elektros instaliacija nėra sutvarkyta. Svarbiausia, kad viską demonstruodama galite nusitrenkti pati.
– Viskas gerai, aš moku čia įjungti, – numojo ranka į pavojų moteris ir tęsė savo pradėtą darbą.

Sujungusi laidus A. Barauskienė jau galėjo džiaugtis – rūsyje įsižiebė šviesa.
– Štai taip mes čia įsijungiame elektrą, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo namo gyventoja.
Anot jos, elektra nuolat nukrečia rūsyje plušančius darbininkus, kartais jie prie sienos, kurioje esti atviri laidai, prisiliečia nugara arba nešiodami įvairias statybines medžiagas.
– Štai kokia siaubinga tai yra situacija, – sakė namo gyventoja.
Be to, ji stebėjosi ir tuo, jog kai kurie kiti jungikliai daugiabučio rūsyje irgi neveikia, o darbininkai jai esą pareiškė nieko tvarkyti neketinantys. Nors šie laidai ir nėra atviri, tačiau dalis jų tabaluoja palei lubas.
– Negaliu patikėti, kad tokie vaizdai yra jau po rūsyje įvykusios renovacijos, – pareiškė ji.
Tačiau „Tauragės žinios“ išsiaiškino, kad rūsyje darbų tikrai niekas neplanuoja baigti palikę tokią situaciją.
„Kai kurie (atvirų elektros laidų, – aut. past.) atsišakojimai yra nelegalūs: kas juos sudarė, nėra aišku, bus pašalinti, izoliuoti ir pakabintos perspėjančios lentelės – kaip priklauso. Keisis visa sistema“, – „Tauragės žinioms“ trečiadienį informavo renovaciją prižiūrinčių Tauragės šilumos tinklų direktorius Audrius Arcišauskas.
Jis teigė, kad elektros instaliaciją rūsyje tvarkyti ruošiamasi nedelsiant. Pasak jo, renovaciją atliekančios įmonės vadovas jam pažadėjo, kad intensyvūs elektros ir inžinerinės sistemos darbai bus pradėti nuo kito pirmadienio.
Po žurnalisto skambučio ėmėsi veiksmų
A.Arcišauskas teigė, kad po „Tauragės žinių“ kreipimosi jis aptarė su rangovu defektus, trūkumus. Renovaciją vykdanti įmonė, anot jo, šiuo metu turi pateikti informaciją apie trūkumų pašalinimą ir sudaryti darbų grafiką.

Anot jo, renovacijos darbams koją kiša padėtis, susidariusi dėl COVID-19, bei netinkamos oro sąlygos – krituliai, vėjas. Pastaruoju metu dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje ėmė stigti medžiagų, teigė jis bei pabrėžė, kad susiduriama su problemomis ir ieškant specialistų.
Trečiadienį namo gyventoja A. Barauskienė „Tauragės žinias“ informavo, kad šeštadienį prie namo jau lankėsi būrys specialistų, vienas jų – renovaciją atliekančios bendrovės „MNTO“ vadovas Mindaugas Pranauskas.
– Vaikštinėjo, žiūrinėjo, vertino padėtį. Buvau su juo susitikusi. Dar kartą aptarėme trūkumus, – kalbėjo A. Barauskienė.
Su žurnalistu bendrauti vengė
„Tauragės žinios“ trečiadienį susisiekė su „MNTO“ vadovu Mindaugu Pranausku, tačiau jis pareiškė, kad į klausimus atsakyti laiko neturintis, mat dalyvausiantis susitikime, ir paprašė perskambinti. Tačiau M. Pranauskas telefonu vėliau nebeatsiliepė nei trečiadienio vakarą, nei ketvirtadienio rytą.
Kaip skelbiama 2019 metais parengtame investiciniame plane, preliminariai DAriaus ir Girėno g. 32 daugiabučio renovacija gyventojams turėtų atsieiti 221,6 tūkst. Eur. Buvo skaičiuojama, kad tiek kainuos stogo, sienų, rūsio perdangų šiltinimas, langų ir balkonų durų keitimas, šildymo sistemos pertvarkymas, vandens sistemų atnaujinimas, laiptinių remontas, elektros instaliacijų atnaujinimas ir kt.