Jaunimo bėdas spręsti padedanti Raminta: tyla – ne visada gera byla
Įkelta:
2022-12-10
Nuotrauka
raminta
Aprašymas

Tauragės visuomenės sveikatos biuro atstovė Raminta Lešinskaitė

Asmeninio albumo nuotrauka

 

Suskaudus gerklei žmogus ieško pagalbos – kreipiasi į gydytoją, geria jo išrašytus vaistus. Tačiau ištikus emocinėms bėdoms neretai užsisklendžiama savyje. Laiku neatkreipiamas dėmesys į patiriamus psichologinius sunkumus gali turėti skaudžių pasekmių, sako Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) atstovė Raminta Lešinskaitė. 

Tauragės VSB kviečia jaunimą motyvaciniams pokalbiams. Kaip sako jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) koordinatorė R. Lešinskaitė, nebūtinai visas temas jaunuoliai nori aptarti su draugais, mat kartais ir problemos tokios, apie kurias kalbėtis nepatogu. Nepaisant to, kiekvienam jaunuoliui galima padėti rasti atsakymus į rūpimus klausimus. Iššūkius jaunuoliai raginami spręsti kreipdamiesi į Tauragės VSB. Jaunuoliai gali parašyti žinutę feisbuko puslapyje „Tau, jaunime“ bei susitarti dėl konsultacijos. 

– Kas paskatino atkreipti didesnį dėmesį į jaunimo psichologinę sveikatą, rūpesčius, patiriamas emocijas? – pasiteiravau R. Lešinskaitės.

– Visapusiškai savo sveikata besirūpinantis, savimi pasitikintis ir nebijantis kreiptis pagalbos jaunimas yra sveikatai palankios ateities visuomenės pagrindas. Tauragės rajono savivaldybėje šiuo metu gyvena beveik 7 tūkst. 14–29 metų jaunuolių, kurie sudaro apie 20 proc. savivaldybės gyventojų populiacijos. Tačiau svarbu, kad visi suprastume, jog ne visi jauni žmonės neturi sunkumų, ne visi ryte nubunda su mintimi „kaip gera gyventi“ ir tikrai ne visi turi šalia savęs žmogų, su kuriuo galėtų atvirai pasikalbėti. Tad šiam tikslui pasiekti biuras įgyvendina projektą, kuriuo siekiama 14–29 metų Tauragės jaunimą paskatinti rinktis sveikesnį gyvenimo būdą bei stiprinti psichologinę gerovę ir psichikos sveikatą.

Jaunimui pagalba yra teikiama net 8 prevencinėmis sveikatos temomis, t.y. depresijos, savižudybių ir savižalos, psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo, alkoholio vartojimo, sveikatos sutrikimų, susijusių su antsvoriu ir nutukimu, seksualinio smurto bei valgymo sutrikimų prevencija. 2021 metais net 32 jaunuolių grupės (beveik 700 dalyvių) dalyvavo mokymuose šiomis temomis.

– Dėl kokių problemų jaunuoliai kreipiasi?

– Dažniausiai Tauragės jaunimas kreipiasi psichologo konsultacijoms dėl psichologinių sunkumų, kuriuos išprovokuoja psichikos sveikatos rizikos veiksniai dėl susiklosčiusių įvairių sudėtingų gyvenimiškų situacijų. Kasdienis patiriamas stresas, nerimas, žalingi įpročiai, valgymo sutrikimai, konfliktiniai santykiai šeimoje, ugdymo įstaigoje ar darbe, artimo žmogaus netektis ar  sunki liga, skyrybos, darbo netekimas, finansiniai sunkumai yra dažniausios priežastys.

– Dvejus metus trukęs karantinas, dabar – karas Ukrainoje. Kaip tai gali paveikti jaunų žmonių emocinę sveikatą?

– Jeigu mūsų psichikos sveikatą įsivaizduotume kaip laivą vandenyne, galėtume sakyti, kad net gana įprastos, tačiau stresą keliančios gyvenimo patirtys – egzaminai, sunkumai darbe ar darbo paieškos, santykių kūrimas – tarsi vėjo sukeltos bangos gali ją išbalansuoti. Dar labiau supurto įvairios netektys, nelaimės, netinkamas kitų elgesys, skurdas, smurtas, diskriminacija. Ypač gilius randus tokios patirtys palieka vaikystėje. Na, o paauglystėje prastas savęs vertinimas, sunkumai užmezgant santykius gali būti tų randų padariniai, kurie vėliau apsunkina pastangas išlaikyti gerą psichikos sveikatą.

Tad jaunuolio psichikos sveikatos laivui susiūbavus visada randame skirtingų priežasčių, kodėl taip atsitiko. Tačiau jį galima ir sutvirtinti: atsparesnius mus padaro kitų parama bei apskritai geri santykiai, mokėjimas pasirūpinti savo poreikiais: išsimiegoti, būti išklausytiems, įvertintiems.

Kalbant apie daugelio iš mūsų gyvenime tvyrančią emocinę įtampą, susijusią net su dvejus metus trukusia pandemine situacija, po jos kilusiu nerimu dėl savo saugumo karo grėsmės atveju, tikrai galime sakyti, jog mažiau ar daugiau tai turi įtakos mūsų galvoje knibždančioms nerimastingoms mintims apie rytojų. Neužtikrintumo jausmas, baimė, ateities planų atidėliojimas „ramesniam“ laikui gali išbalansuoti ir jaunimo emocinę pusiausvyrą.

– Rudenį nemažai jaunuolių grįžo į mokyklas, kuriose laukia nemažai iššūkių, įtemptas mokymasis ir t.t. Kalbama ir apie rudenį padažnėjančius žmonių apsilankymus pas psichologus. Kaip šis ruduo atsiliepia jaunimo emocinei sveikatai?

– Pandemijos laikotarpiu, kai buvo apribotas mūsų aktyvus socialinis gyvenimas ir gyva komunikacija su kitais žmonėmis, grįžimas į ikipandeminį gyvenimą vieniems atnešė teigiamų, o kitiems – neigiamų patirčių. Buvo atvejų, kai jaunuolis, turėdamas mažesnį socialinį kontaktą su aplinka, jautėsi geriau nei dabar, vėl grįžęs į mokslus, darbą ir, žinoma, buvo tokių, kurie tiesiog pražydo galėdami vėl būti kitų apsuptyje. 

Norime pasidžiaugti, kad šį permainingą rudens sezoną sulaukiame vis daugiau jaunų tauragiškių, kurie patys kreipiasi dėl nemokamų pagalbos galimybių į visuomenės sveikatos biurą – tai geras ženklas psichikos sveikatos stigmos mažėjimo kontekste.

– Kada iššūkius galime įveikti patys, o kada jau vertėtų pagalvoti apie specialisto pagalbą? Kaip atpažinti ženklus, kad sunkumų vieni galime ir neįveikti?

– Kiekviena situacija yra skirtinga ir vieno termino, kada jau laikas specialisto įsikišimui, nėra. Psichikos sveikatos sunkumų požymiai gali būti įvairūs. Svarbu atkreipti dėmesį į staigius ir užsitęsusius elgesio ar savijautos pokyčius, tokius kaip ilgai besitęsiantis liūdesys, perdėtos baimės ar susirūpinimo jausmas, dideli nuotaikos svyravimai, atsiribojimas nuo draugų ir veiklų, energijos trūkumas, miego sutrikimai ir dar daugelis kitų. Todėl jeigu tu arba tavo artimasis, draugas arba pažįstamas pradėjo elgtis ar mąstyti neįprastai, patiria nerimą ar sunkias emocijas taip stipriai, kad jos trukdo atlikti kasdienines užduotis ir tai trunka bent kelias savaites, tuomet reikėtų kreiptis pagalbos į specialistus. Jie ne tik padėtų įveikti šią akimirką patiriamus sunkumus, bet ir sumažintų tikimybę, kad tai taps ilgai kamuojančiais psichikos sveikatos sutrikimais.

– Vis dar egzistuoja stigma, baimė kreiptis į psichologus, sakoma „juk aš sveikas, ko man ten vaikščioti“. Ar ši baimė pastebima tarp jaunų žmonių, ar po truputį nyksta toks įsitikinimas? 

– Apie psichikos sveikatą dažnai – ypač jaunimui – gali būti nejauku kalbėti nepaisant to, kad tai natūrali mūsų gyvenimo dalis. Taip yra todėl, kad visuomenėje egzistuoja psichikos sveikatos stigma, susidariusi dėl į mus nuo vaikystės įaugusių stereotipų. 

Kai aš, kaip JPSPP koordinatorė, susitikimų su Tauragės jaunimu metu užduodu klausimą, ką jie mano apie vieną populiariausių stereotipų, kad tik psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės elgiasi agresyviai, nenuspėjamai ir kelia pavojų visuomenei, – iš pradžių jų atsakymai būna tiek pritariantys šiam teiginiui, tiek prieštaraujantys. 

Pradėję diskusiją ir panagrinėję praktinius pavyzdžius prieiname prie išvados, kad kiekvienam mūsų gali būti sudėtinga suvaldyti emocijas, savo veiksmus tam tikroje stresinėje situacijoje ir svarbu suprasti, jog tai normalu. Na, o paklausti, kas pirmiausia šauna į galvą išgirdus žodžių junginį „psichikos sveikata, jie sieja tai su kažkuo nemaloniu, neigiamu, nesuprantamu. 

Tačiau diskutuodami išsiaiškiname, kad psichikos sveikata nėra tik psichikos sutrikimo neturėjimas, nes ji apibūdina tai, kaip mes mąstome, jaučiamės, elgiamės, kaip gebame būti su kitais žmonėmis. Kuo daugiau ir viešiau kalbėsime apie psichikos sveikatos svarbą, tuo jaunoji karta tuyrės mažiau stereotipinių įsitikinimų ir esant poreikiui nesibaimins kreiptis pagalbos.

– Kai kurie žmonės sako, kad lankytis pas psichologus neturi laiko, tad dalis mėgina arba „išjungti“ jausmus, arba planą nukeliauti pas specialistą atideda ateičiai. Ar tai pavojinga?

– Kai žmogui skauda gerklę, jis instinktyviai ieško pagalbos ir kreipiasi į gydytoją, tačiau kai skauda viduje, jis kažkodėl užsidaro savo kiaute. Tad bandymas atidėti susitikimą su specialistu, dirbančiu psichikos sveikatos srityje, iš tiesų gali turėti įvairių neigiamų pasekmių, kurios ilgainiui gali išprovokuoti psichikos sveikatos sutrikimus ar skaudžius, drastiškus poelgius prieš save patį ar aplinkinius. Šiuo atveju tyla nėra gera byla.

 

Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
prieš 2 valandas
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 23 valandas
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.