Sumaištis: ar penkiametis privalo keliauti į mokyklą?
Įkelta:
2023-01-18
Nuotrauka
darzelis
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
darzelis
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Sausio pradžioje kai kurių vaikų, gimusių 2018 m., tėvus pasiekė žinia, kad penkiamečiai keliauja į mokyklą – esą tų metų sausio–balandžio mėnesiais gimusiems tai privaloma. Kai kuriems tėveliams tai sukėlė šoką. Vėliau įsigilinus į galiojančius dokumentus vis dėlto paaiškėjo, kad penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą – tėvų pasirinkimas. Darželių vadovai svarsto, kad tėvai neturėtų skubėti leisti į mokyklą tokių mažų vaikų, jie turį gerai įvertinti vaiko pasiruošimą. O jei vis dėlto tektų ugdyti ir priešmokyklinukus, darželių vadovai mano, kad problemų neturėtų kilti. 

Tėvai šokiruoti

– Ištiko šokas. Neįsivaizduoju, kaip mano vaikas, kuriam tik vasarą sueis penkeri, eis į mokyklą – jis tam nei fiziškai, nei psichologiškai dar nepasiruošęs. Neįsivaizduoju, kaip jis mokyklinę kuprinę paneš. Panašu, kad į mokyklą reikės nešti ne tik vaiką, bet ir kuprinę, – juokaudama pasakojo į redakciją paskambinusi Monika, gavusi pirminę informaciją, kad penkiamečiai privalo eiti į mokyklą.  

Pasak pašnekovės, kol kas net sunku suprasti ir tai, ar galės penkiametis dvejus metus lankyti tą pačią programą. 

– Vienur randu informacijos, kad galėsime dvejus metus mokytis priešmokyklinėje klasėje, kitur skaitau, kad ne. Nežinau, kas gali paaiškinti, kaip iš tikrųjų bus, – svarstė būsimo penkiamečio mama. 

Kad daug sumaišties ir neaiškumo dėl penkiamečių, savaitės pradžioje patvirtino ir dar keli kalbinti tėvai. 

Sprendžia tėvai 

Kaip paaiškino lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Viktorija Paulauskienė, vaikų, gimusių 2018 m. sausio–balandžio mėnesiais, tėveliai gali spręsti, ar vaikas jau mokysis pagal  priešmokyklinę programą. Gimusiųjų tų pačių metų gegužės–rugpjūčio mėnesiais tėvų sutikimo nepakaks. Kad vaikas pasirengęs į mokyklą, turės patvirtinti Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT). 

– Gimusiems po 2018 m. rugsėjo 1-osios galimybės rinktis priešmokyklinę programą nėra, – informavo direktorė. 

Renka duomenis 

Pasak lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorės Linos Kymantienės, tėveliai apie nuo sausio 1-osios įsigaliojusią tvarką, kad penkiamečiai nuo ateinančio rugsėjo gali mokytis pagal priešmokyklinę programą, informuoti trečiadienį.

– Prašysime, kad tėveliai parašytų sutikimus arba nesutikimus, kad jų vaikai būtų ugdomi pagal priešmokyklinę programą nuo penkerių metų. Ir tada spręsime, kaip tai vyks. Jei bus daug norinčių ir mokyklos galės priimti, vaikai galės eiti kartu su šešiamečiais. Jei kažkurios mokyklos jau bus užpildytos, galbūt vaikai pasiliks mokytis darželyje, – teigė direktorė. – Kol kas renkame tėvų poreikį, iki kitos savaitės pradžios jau žinosime, kiek penkiamečių norės eiti į priešmokyklinę grupę.

Direktorė suskaičiavo, kad 2018 m. sausio–balandžio mėnesiais gimusių vaikų darželyje yra 14. Gimusiųjų gegužės-rugpjūčio mėnesiais – dar 37. 

– Galbūt reikės mišrios grupės, o gal susidarys ir pilna grupė, – svarstė L. Kymantienė.  

Paklausta, ar iš tiesų penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą yra privalomas, direktorė sakė, kad jeigu reikalingas tėvų sutikimas, ugdymas nėra privalomas. 

– Privalomas kol kas ugdymas nuo šešerių, – konstatavo darželio vadovė. – Ir jei penkiametis pradės mokytis priešmokyklinėje grupėje, antrus metus kartoti programos negalės, turės eiti į pirmąją klasę. Kartoti programą bus galima, jei PPT nuspręs, kad vaikutis nepasiruošęs. 

Nuotrauka
darzelis
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Pasak direktorės, jau ir pernai penkiamečiai galėjo būti ugdomi pagal priešmokyklinį programą, bet tokių darželyje buvo vienas kitas.

Pedagogų netrūks

Pedagogų, kurie galės dirbti su priešmokyklinukais, „Kodėlčiaus“ darželyje yra. 

– Dar neseniai mes turėjome priešmokyklines grupes, didelė dalis pedagogų išlaikę kursus, tik reikės prisiminti. O jei trūktų pedagogų, siųstume į kursus, kurie trunka tris mėnesius, – teigė L. Kymantienė, pridūrusi, kad gali tekti įsigyti tik kai kurių priemonių, kurių jau nebeturima.  

Kaip pavyktų pedagogui dirbti pagal dvi programas, juo labiau, kad grupėse neretai būna ir specialiųjų poreikų vaikų, kitakalbių?

– Gali būti, kad pedagogams teks dirbti pagal dvi programas, būna grupėse ir užsieniečių, specialiųjų poreikių vaikams paprastai turime mokytojų padėjėjus. Pedagogai turės suktis. Kaimo vietovėse beveik visur grupėse dirbama pagal dvi programas. Nesam turėję mišrių grupių, bet manau, kad galėtume įgyvendinti. Aišku, būtų sudėtinga. Gal tokiems pedagogams būtų skirtas priedas prie atlyginimo. Bet turėtų dirbti, – teigė direktorė. 

Tikisi, kad liks darželyje 

Tikslių skaičių, kiek penkiamečių lankytų priešmokyklinę grupę, kol kas neturi ir lopšelis-darželis „Žvaigždutė“. 

– Tėvai sprendžia, ar leisti penkiametį į priešmokyklinę grupę. Tėvai gali ir neleisti, jei mato, kad vaikas dar nepasiruošęs. Kol kas tik paklausėme tėvų nuomonės, tad kol tėvai sprendžia, tikslių skaičių nežinome, – teigė lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ direktoriaus pavaduotoja Giedrė Valantiejūtė.

2018 m. gimusių vaikų darželyje yra 60 – trys grupės, 18 iš jų gimę iki gegužės 1-osios. 

– Iš gimusiųjų iki rugsėjo 1-osios jau du tėveliai yra pareiškę pageidavimą vaikus ugdyti pagal priešmokyklinę programą. Pernai trys penkiamečiai pradėti ugdyti priešmokyklinėse grupėse, – teigė pavaduotoja.  

Ar bus sudaryta atskira priešmokyklinė grupė, pasak pavaduotojos, priklausys nuo to, kiek bus vaikų.

– Diskutavome su savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistais, jie mano, kad vaikai, jei atsirastų daugiau norinčių mokytis pagal priešmokyklinę programą, greičiausiai pasiliks darželiuose. Kadangi mokyklose grupių nemažai, o ir vaikai vis dėlto maži, – informavo G. Valantiejūtė. –  Dviejų vaikų tėvai jau išreiškė pageidavimą, jei sutiks visų 18-os vaikų tėvai, sudarytume atskirą priešmokyklinukį grupę. Jei nesusidarys visa grupė, vaikai bus ugdomi mišrioje grupėje. 

Paklausta, ar pedagogams tai įveikiamas iššūkis, pavaduotoja teigė, kas su mišriomis grupėmis jau dirbta. 

– Nekilo jokių sunkumų nei pedagogams, nei vaikams. Sudėtingiau būtų, jei toje pačioje grupėje dar būtų ir kitakalbių, bet tada ir spręstume, ką daryti, – sakė pavaduotoja. 

Siūlo neskubėti

Prieš keletą metų patvirtinus galimybę pagal priešmokyklines programas ugdyti ir penkiamečius psichologai viešai išsakė nuomonę, kad tai daryti per anksti, esą penkiamečiai dar nepasiruošę sėsti į mokyklos suolą. Tam pritarė ir L. Kymantienė. 

– Tėveliai, manyčiau, turėtų dar patausoti penkiamečius, jau ir pernai bei užpernai buvo galimybė rinktis anksčiau priešmokyklinį ugdymą, bet pernai tik du penkiamečiai pradėjo mokytis pagal priešmokyklinę programą ir jie išėjo į mokyklas, – pasakojo direktorė.   

Pasak savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistės Linos Oželytės, šiuo metu renkami duomenys, kiek penkiamečių ketina lankyti priešmokyklines grupes. 

– Jei tokių vaikų nebus daug, jie eis į mokyklas. Jei daugiau, svarstysime galimybę tokius vaikus ugdyti darželiuose, – teigė specialistė. 

Nuotrauka
tel
Įkelta:
prieš 18 valandų
Nuo šiandien Lietuvoje neliks įprastos telefono numerių rinkimo tvarkos. Plačiai šalies gyventojų naudoto prefikso 8 teks atsisakyti, o vietoje jo reikės naudoti tarptautinį prefiksą +370 arba 8 keisti įrašant 0. Tačiau besikeičiančios mobiliųjų telefonų numerių tvarkos – ne naujovė. Ekspertai pasakoja, kaip nepriklausomoje Lietuvoje keitėsi telefono numeriai.
Nuotrauka
nvo
Įkelta:
2024-02-27
Vasario 27-oji – Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena. Ji skirta pabrėžti svarbią šio sektoriaus misiją ir pagerbti nevyriausybines organizacijas, jų narius bei savanorius reikšmingai prisidedančius prie visuomenės gerovės kūrimo. Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena tarptautiniu mastu pradėta minėti 2014 metais ir šiuo metu ją jau mini apie 90 šalių.  
Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
2024-02-24
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.