Sumaištis: ar penkiametis privalo keliauti į mokyklą?
Įkelta:
2023-01-18
Nuotrauka
darzelis
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
darzelis
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Sausio pradžioje kai kurių vaikų, gimusių 2018 m., tėvus pasiekė žinia, kad penkiamečiai keliauja į mokyklą – esą tų metų sausio–balandžio mėnesiais gimusiems tai privaloma. Kai kuriems tėveliams tai sukėlė šoką. Vėliau įsigilinus į galiojančius dokumentus vis dėlto paaiškėjo, kad penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą – tėvų pasirinkimas. Darželių vadovai svarsto, kad tėvai neturėtų skubėti leisti į mokyklą tokių mažų vaikų, jie turį gerai įvertinti vaiko pasiruošimą. O jei vis dėlto tektų ugdyti ir priešmokyklinukus, darželių vadovai mano, kad problemų neturėtų kilti. 

Tėvai šokiruoti

– Ištiko šokas. Neįsivaizduoju, kaip mano vaikas, kuriam tik vasarą sueis penkeri, eis į mokyklą – jis tam nei fiziškai, nei psichologiškai dar nepasiruošęs. Neįsivaizduoju, kaip jis mokyklinę kuprinę paneš. Panašu, kad į mokyklą reikės nešti ne tik vaiką, bet ir kuprinę, – juokaudama pasakojo į redakciją paskambinusi Monika, gavusi pirminę informaciją, kad penkiamečiai privalo eiti į mokyklą.  

Pasak pašnekovės, kol kas net sunku suprasti ir tai, ar galės penkiametis dvejus metus lankyti tą pačią programą. 

– Vienur randu informacijos, kad galėsime dvejus metus mokytis priešmokyklinėje klasėje, kitur skaitau, kad ne. Nežinau, kas gali paaiškinti, kaip iš tikrųjų bus, – svarstė būsimo penkiamečio mama. 

Kad daug sumaišties ir neaiškumo dėl penkiamečių, savaitės pradžioje patvirtino ir dar keli kalbinti tėvai. 

Sprendžia tėvai 

Kaip paaiškino lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Viktorija Paulauskienė, vaikų, gimusių 2018 m. sausio–balandžio mėnesiais, tėveliai gali spręsti, ar vaikas jau mokysis pagal  priešmokyklinę programą. Gimusiųjų tų pačių metų gegužės–rugpjūčio mėnesiais tėvų sutikimo nepakaks. Kad vaikas pasirengęs į mokyklą, turės patvirtinti Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT). 

– Gimusiems po 2018 m. rugsėjo 1-osios galimybės rinktis priešmokyklinę programą nėra, – informavo direktorė. 

Renka duomenis 

Pasak lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorės Linos Kymantienės, tėveliai apie nuo sausio 1-osios įsigaliojusią tvarką, kad penkiamečiai nuo ateinančio rugsėjo gali mokytis pagal priešmokyklinę programą, informuoti trečiadienį.

– Prašysime, kad tėveliai parašytų sutikimus arba nesutikimus, kad jų vaikai būtų ugdomi pagal priešmokyklinę programą nuo penkerių metų. Ir tada spręsime, kaip tai vyks. Jei bus daug norinčių ir mokyklos galės priimti, vaikai galės eiti kartu su šešiamečiais. Jei kažkurios mokyklos jau bus užpildytos, galbūt vaikai pasiliks mokytis darželyje, – teigė direktorė. – Kol kas renkame tėvų poreikį, iki kitos savaitės pradžios jau žinosime, kiek penkiamečių norės eiti į priešmokyklinę grupę.

Direktorė suskaičiavo, kad 2018 m. sausio–balandžio mėnesiais gimusių vaikų darželyje yra 14. Gimusiųjų gegužės-rugpjūčio mėnesiais – dar 37. 

– Galbūt reikės mišrios grupės, o gal susidarys ir pilna grupė, – svarstė L. Kymantienė.  

Paklausta, ar iš tiesų penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą yra privalomas, direktorė sakė, kad jeigu reikalingas tėvų sutikimas, ugdymas nėra privalomas. 

– Privalomas kol kas ugdymas nuo šešerių, – konstatavo darželio vadovė. – Ir jei penkiametis pradės mokytis priešmokyklinėje grupėje, antrus metus kartoti programos negalės, turės eiti į pirmąją klasę. Kartoti programą bus galima, jei PPT nuspręs, kad vaikutis nepasiruošęs. 

Nuotrauka
darzelis
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Pasak direktorės, jau ir pernai penkiamečiai galėjo būti ugdomi pagal priešmokyklinį programą, bet tokių darželyje buvo vienas kitas.

Pedagogų netrūks

Pedagogų, kurie galės dirbti su priešmokyklinukais, „Kodėlčiaus“ darželyje yra. 

– Dar neseniai mes turėjome priešmokyklines grupes, didelė dalis pedagogų išlaikę kursus, tik reikės prisiminti. O jei trūktų pedagogų, siųstume į kursus, kurie trunka tris mėnesius, – teigė L. Kymantienė, pridūrusi, kad gali tekti įsigyti tik kai kurių priemonių, kurių jau nebeturima.  

Kaip pavyktų pedagogui dirbti pagal dvi programas, juo labiau, kad grupėse neretai būna ir specialiųjų poreikų vaikų, kitakalbių?

– Gali būti, kad pedagogams teks dirbti pagal dvi programas, būna grupėse ir užsieniečių, specialiųjų poreikių vaikams paprastai turime mokytojų padėjėjus. Pedagogai turės suktis. Kaimo vietovėse beveik visur grupėse dirbama pagal dvi programas. Nesam turėję mišrių grupių, bet manau, kad galėtume įgyvendinti. Aišku, būtų sudėtinga. Gal tokiems pedagogams būtų skirtas priedas prie atlyginimo. Bet turėtų dirbti, – teigė direktorė. 

Tikisi, kad liks darželyje 

Tikslių skaičių, kiek penkiamečių lankytų priešmokyklinę grupę, kol kas neturi ir lopšelis-darželis „Žvaigždutė“. 

– Tėvai sprendžia, ar leisti penkiametį į priešmokyklinę grupę. Tėvai gali ir neleisti, jei mato, kad vaikas dar nepasiruošęs. Kol kas tik paklausėme tėvų nuomonės, tad kol tėvai sprendžia, tikslių skaičių nežinome, – teigė lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ direktoriaus pavaduotoja Giedrė Valantiejūtė.

2018 m. gimusių vaikų darželyje yra 60 – trys grupės, 18 iš jų gimę iki gegužės 1-osios. 

– Iš gimusiųjų iki rugsėjo 1-osios jau du tėveliai yra pareiškę pageidavimą vaikus ugdyti pagal priešmokyklinę programą. Pernai trys penkiamečiai pradėti ugdyti priešmokyklinėse grupėse, – teigė pavaduotoja.  

Ar bus sudaryta atskira priešmokyklinė grupė, pasak pavaduotojos, priklausys nuo to, kiek bus vaikų.

– Diskutavome su savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistais, jie mano, kad vaikai, jei atsirastų daugiau norinčių mokytis pagal priešmokyklinę programą, greičiausiai pasiliks darželiuose. Kadangi mokyklose grupių nemažai, o ir vaikai vis dėlto maži, – informavo G. Valantiejūtė. –  Dviejų vaikų tėvai jau išreiškė pageidavimą, jei sutiks visų 18-os vaikų tėvai, sudarytume atskirą priešmokyklinukį grupę. Jei nesusidarys visa grupė, vaikai bus ugdomi mišrioje grupėje. 

Paklausta, ar pedagogams tai įveikiamas iššūkis, pavaduotoja teigė, kas su mišriomis grupėmis jau dirbta. 

– Nekilo jokių sunkumų nei pedagogams, nei vaikams. Sudėtingiau būtų, jei toje pačioje grupėje dar būtų ir kitakalbių, bet tada ir spręstume, ką daryti, – sakė pavaduotoja. 

Siūlo neskubėti

Prieš keletą metų patvirtinus galimybę pagal priešmokyklines programas ugdyti ir penkiamečius psichologai viešai išsakė nuomonę, kad tai daryti per anksti, esą penkiamečiai dar nepasiruošę sėsti į mokyklos suolą. Tam pritarė ir L. Kymantienė. 

– Tėveliai, manyčiau, turėtų dar patausoti penkiamečius, jau ir pernai bei užpernai buvo galimybė rinktis anksčiau priešmokyklinį ugdymą, bet pernai tik du penkiamečiai pradėjo mokytis pagal priešmokyklinę programą ir jie išėjo į mokyklas, – pasakojo direktorė.   

Pasak savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistės Linos Oželytės, šiuo metu renkami duomenys, kiek penkiamečių ketina lankyti priešmokyklines grupes. 

– Jei tokių vaikų nebus daug, jie eis į mokyklas. Jei daugiau, svarstysime galimybę tokius vaikus ugdyti darželiuose, – teigė specialistė. 

Nuotrauka
2arenos statybos.png
Projektuotojų vizualizacija
Įkelta:
prieš 1 dieną
Ketvirtą kartą neįvyko viešasis pirkimo konkursas naujos arenos statyboms Tauragėje, Bernotiškės g.  Modernus pastatas planuojamas jau ne vienerius metus, tačiau vis nepavyksta rasti rangovo, kuris imtųsi šio projekto įgyvendinimo.
Nuotrauka
pusiaukeles namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvos kalėjimų tarnyba, siekdama didinti atviro kalinimo galimybes Lietuvoje ir didelį dėmesį skirdama regionams, įgyvendina pusiaukelės namų plėtrą – septintuosius Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama atidaryti vakarų Lietuvoje, Tauragėje. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, buvo pristatytas vietos gyventojams. Apie tai informuoja Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
baldai
Jurgitos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Dėl iš kamino sklindančių dūmų Tauragės dvare gyvenanti moteris, pavadinkime ją  Jurgita (vardas, pavardė redakcijai žinoma), konfliktuoja su kaimynystėje įsikūrusios įmonės direktoriumi. Moters teigimu, baldų gamybos bendrovėje deginamos neleistinos medžiagos ir dėl to į aplinką patenka nuodingi teršalai. Dėl to ji kreipėsi į aplinkosaugininkus, kurie atliko patikrinimą. Tiesa, pats įmonės direktorius nesijaučia darantis ką nors blogo – sako, kad nieko neleistino nekūrena. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-23
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų: ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras. Išsamiai apie visa tai – laikraščio vedamajame.   
Nuotrauka
testas
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Tauragėje gyvenantis Lukas vieną rytą sulaukė skambučio. „Geriau jau būčiau neatsiliepęs“, – istoriją „Tauragės žinioms“ pasakojo jis. 24-erių jaunuolis, jo žodžiais tariant, pokalbio metu to nenorėdamas užsisakė prostatai tikrinti skirtą testą. Vaikinas po pokalbio prekės užsakymą panoro atšaukti, bet patyrė stresą supratęs, kad taip paprastai to padaryti gali ir  nepavykti. Kaip elgtis pakliuvus į tokią keblią situaciją? 
Nuotrauka
notare
Asmeninio albumo nuotrauka 
Įkelta:
2023-03-22
Tauragėje yra trys notarų biurai, vienas jų, 1-asis, įsikūręs Vytauto g. 85-101, kurį laiką nedirbo, kai ilgametė notarė Audronė Bakšienė paliko pareigas. Dabar šio biuro durys vėl atviros – jame dirba nauja notarė Valda Varkulevičė. 
Nuotrauka
google maps
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-03-22
Pasaulinė kompanija „Google“ Lietuvoje vėl nufotografuos ir viešai publikuos viską, kas matoma plika akimi gatvėje. Tam šį pavasarį į Lietuvos kelius vėl išriedės specialūs „Google“ automobiliai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
degalai
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Alternatyvių degalų įstatyme numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose degalinėse turi būti prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų. Už šių reikalavimų nesilaikymą VVTAT bendrovei skyrė 300 tūkst. baudą, skelbia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nuotrauka
banga
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
dvaro
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-20
Tauragės dvaro gatvės gyventojų laukia pokyčiai – šiuo metu rengiamas statybos projektas, pagal kurį bus sutvarkyta teritorija ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Tauragės dvaro bendruomenė šiuos planus sveikina.
Nuotrauka
maisto bankas
Rasos Krištopaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
„Maisto banko“ Tauragės padalinio koordinatorė Rasa Krištopaitienė kviečia tauragiškius prisidėti prie pavasarinės, jau 34-osios „Maisto banko“ akcijos, vykstančios šį savaitgalį, ir džiaugiasi tais, kurie jungiasi prie organizacijos misijos ne tik nešvaistyti maisto, bet ir padėti tiems, kuriems sunku. 
Nuotrauka
eismoinfo.lt
Įkelta:
2023-03-17
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) penktadienį pranešė, kad uždaromas tiltas per Juodupės upę valstybiniame reikšmės rajoniniame kelyje Nr. 4201  Pagėgiai–Gudai–Sartininkai 9,64 kilometre, pranešama portale eismoinfo.lt
Nuotrauka
zygaiciai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
Antradienį Žygaičių universaliame daugiafunkciniame centre rinkosi vietos gyventojai. Problema, dėl kurios jie susirinko, opi daugeliui nevairuojančių asmenų – autobusais pasiekti Šilutę nėra galimybės, tad gyventojai prašo grąžinti senąjį autobusų grafiką, galiojusį iki praėjusių metų rugsėjo 1-osios. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-16
Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. Šių moterų istorijos – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
vtat
Įkelta:
2023-03-15
Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų diena, pirmą kartą paminėta 1983 metais. Šiemet šiai įsimintinai dienai – jau 40 metų. Šia proga Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalinasi 40 faktų ir skaičių, iliustruojančių praėjusių metų VVTAT veiklos rezultatus. Kasmet VVTAT užsakymu atliekami vartotojų ir verslininkų nuomonių tyrimai, kurių rezultatai leidžia palyginti pokyčius tam tikrose srityse, vertinti rizikas, nustatyti veiklos prioritetus.
Nuotrauka
keliai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Prasidėjus malkų ruošimui ateinančiam šildymo sezonui daugiau dėmesio skiriama kertantiems medžius ir vežantiems medieną. Dažnai po apvaliosios medienos vežimo keliai lieka išvažinėti ir lengvuoju automobiliu sunkiai įveikiami. Savivaldybės administracijos direktorei Gintarei Rakauskienei pasirašius įsakymą dėl medienos gabenimo apribojimų primenama, kad, kaip ir kiekvienais metais, apie planuojamą apvaliosios medienos gabenimą miško keliais reikia informuoti seniūniją. Vieni seniūnai džiaugiasi žmonių atsakingumu, o kiti visgi susiduria su problemomis.
Nuotrauka
mokykla
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Antradienį ir trečiadienį, kovo 14–15 d., visi Lietuvos abiturientai, pasirinkę laikyti matematikos valstybinį brandos egzaminą, kviečiami pasitikrinti matematikos žinias ir gebėjimus.
Nuotrauka
egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Iki kovo 15 d. abiturientai turi galutinai apsispręsti, kokius brandos egzaminus 2023 m. brandos egzaminų sesijoje laikys, o kurių atsisakys. Apie tai primena Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA). Pasirinkti egzaminus abiturientai turėjo iki praėjusių metų lapkričio pabaigos, tačiau jie galėjo rinktis daugiau egzaminų nei laikys. Apsisprendę, ką ketina studijuoti ir kokių brandos egzaminų tam reikia, abiturientai gali pasinaudoti galimybe atsisakyti vieno ar kelių pasirinktų brandos egzaminų.