Sovietiniai reliktai Tauragėje: būti ar nebūti?
Įkelta:
2023-05-22
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

Paminklas sovietų kariams senosiose miesto kapinės

 

,
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

Į sąrašą įtrauktas ir dotas prie pėsčiųjų tilto per Jūrą

 

,
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
Aušros Augustytės nuotrauka
Aprašymas

Sovietinis paminklas prie Lauksargių žuvusiems tarybiniams pasieniečiams demontuotas dar pernai balandį 

 

,
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

Paminklas Skaudvilės karių kapinėse nugriautas pernai liepą

 

Įsigaliojus vadinamajam viešųjų erdvių desovietizacijos įstatymui Lietuvoje galiausiai turėtų būti pašalinti paskutiniai okupacinės atminties simboliai bei ženklai. Tauragės savivaldybė kol kas renka duomenis, kiek tokių simbolių ir ženklų mūsų rajone yra. Jų, panašu, išties nedaug – pora paminklų ir gatvių pavadinimų.

Okupaciją menančių simbolių nedaug

Kaip „Tauragės žinioms“ teigė savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Naujokienė, atsakinga už kultūros paveldo priežiūrą, kol kas savivaldybė dar renka duomenis apie sovietinius simbolius rajono gyvenvietėse. Tauragėje, jos duomenimis, yra du tokie sovietinės atminties simboliai – paminklas senosiose miesto kapinėse ir dotas prie Jūros. 

– Dar laukiame, galbūt seniūnai informuos apie seniūnijų teritorijose stovinčius kokius nors paminklus ar atminimo ženklus. O gatvių pavadinimų, menančių sovietinę praeitį, mieste kaip ir nebėra. Tik Skaudvilėje dar yra Salomėjos Nėries vardu pavadinta gatvė, galbūt jos pavadinimą reikės keisti. Tiesa, kad esame girdėję abejonių dėl Kosmonautų gatvės pavadinimo, tai dar irgi diskusijų objektas, – sakė D. Naujokienė.

Gatvių pavadinimus reikėtų keisti?

Skaudvilėje yra ne tik Salomėjos Nėries, bet ir Juliaus Janonio gatvė. Paklaustas, ką mano apie šių gatvių pavadinimų keitimą, bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus turi aiškią nuomonę:

– Manau, kad dabar, kai Rusija diena iš dienos atakuoja Ukrainą, kai kasdien žūsta žmonės, turėtume kiek įmanoma atsiriboti nuo tos šalies, nuo to laiko, kai ji buvo mus okupavusi. Nesakau, kad žmones, kurių vardais gatvės pavadintos, reikėtų kažkaip niekinti, pilti ant jų purvą, kaip kūrėjai jie turi rasti savo vietą istorijoje, tačiau gatves juk vadiname vardais žmonių, kuriuos gerbiame, kuriais didžiuojamės.

Nuotrauka
simboliai
Raimondos Alysienės nuotrauka

Pasak jo, gatvės galėtų būti pavadintos garbingų praeities didvyrių, kunigaikščių vardais, be to, Skaudvilė tikrai turi kuo didžiuotis – iš čia kilusios daug iškilių asmenybių. Jų vardais ir galima būtų pavadinti gatves. Ir teigė nemanąs, kad gatvių pavadinimų keitimas sukeltų didelį gyventojų pasipriešinimą, nes tai jokių nepatogumų žmonėms nesukelia.

Beje, prieš keletą metų buvo pervadinta Skaudvilės centre plytinti aikštė. Buvusi Liaudies aikštė tapo Turgaus aikšte – atkurtas senasis aikštės pavadinimas. Pakeitimas jokios negatyvios reakcijos, pasak V. Bičkaus, nesukėlė.

Palmyra Gylienė, ilgametė Jovarų bendruomenės pirmininkė, mano, kad Kosmonautų gatvės pavadinimo keitimas būtų perteklinis:

– Jau imame sliekų ant asfalto ieškoti. Kosmosas – net ne rusiškas, o tarptautinis žodis, manau, kad su sovietiniu paveldu jis visiškai nesusijęs. Tai kam jį keisti? Juo labiau, kad tai sukeltų nepatogumų gyventojams.

Apsivalyta dar pernai

Pernai visuomenininkas Andrius Tapinas buvo paskelbęs akciją „Gegužės 9 – Nacionalinė apsivalymo nuo okupantų diena“. Tada, po vasario 24-ąją Rusijos pradėto brutalaus karo prieš taikią, suverenią Ukrainą visoje Lietuvoje vienas po kito imta versti, demontuoti, išvežti įvairiausius sovietinius paminklus, memorialus, skulptūras. Jungiantis prie šios akcijos pernai balandį nugriautas Lauksargiuose stovėjęs paminklas žuvusiems tarybiniams pasieniečiams, gegužę nebeliko obelisko sovietiniams kariams Pajūrio kaime, liepą demontuotas priešpaskutinis rajone buvęs sovietinių laikų paminklas, stovėjęs Dariaus ir Girėno gatvėje, karių kapinėse. Paskutinis Tauragės rajone Skaudvilėje stovėjęs sovietinis paminklas demontuotas pernai rugpjūtį.

Nuotrauka
simboliai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Informacijai pateikti – 20 dienų

Nuo gegužės 1-osios įsigaliojo totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas, sudaręs galimybes pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

O nuo gegužės 2-osios gyventojai, juridiniai asmenys ir savivaldybės turi teisę teikti prašymus dėl viešųjų objektų šalinimo ar pakeitimo.

Nuotrauka
simboliai
Aušros Augustytės nuotrauka

Savivaldybės ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui turi pateikti informaciją apie jų teritorijose esančius viešuosius objektus, galbūt pažeidžiančių šį draudimą.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, atliks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir savivaldybių institucijos. Prieš tai savo vertinimą turės pateikti Seimo sudaryta tarpinstitucinė komisija, kurioje dirbs devyni nariai, deleguoti iš įvairių institucijų ir organizacijų. Šios komisijos sudėtį turės patvirtinti Seimas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, organizuosiančio jos darbą, teikimu. Centro generalinis direktorius, gavęs šios tarpinstitucinės komisijos išvadą, sprendimą dėl viešojo objekto turės priimti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas.

Sprendimas pašalinti tokį objektą turės būti įvykdytas ne vėliau kaip per tris mėnesius.

Nuotrauka
lions
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Antradienį Tauragės šeimos gerovės centre, K. Donelaičio gatvėje, atidarytas Tauragės LIONS klubo iniciatyva įrengtas multisensorinis kambarys, skirtas visai krašto bendruomenei. Tokie kambariai labai naudingi psichologinių, mišrių raidos bei koncentracijos ir panašių sutrikimų turintiems asmenims. 
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-28
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš pora savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai rytoj pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė jau skaičiuojanti 34-uosius darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę. Apie tai skaitykite laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
VVTAT
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-09-28
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) išnagrinėjo bylas dėl į rinką teiktų pavojingų produktų – UAB „Aigus“ vaikiškos lovelės, BĮ UAB „SOFRALITA“ ir UAB „SPORTLAND LT“ vaikiškų drabužių bei UAB „Belosa“ kosmetikos gaminio.
Nuotrauka
gelynai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-28
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsias erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-27
Tauragės rajono savivaldybės taryba š. m. rugsėjo 26 d. posėdyje pritarė Dalinio finansavimo skyrimo fiziniams asmenims, įsirengusiems atsinaujinančius išteklius naudojančius įrenginius individualiuose namuose, neprijungtų prie centralizuoto šildymo tvarkos aprašui, kuriame numatyta prisidėti prie Lietuvos energetikos agentūros kompensacinės išmokos fiziniams asmenims pakeitusiems iškastinį kurą ir (ar) biomasę naudojančius neefektyvius katilus. Informacija dalijasi Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
vadoveliai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-27
Šis rugsėjis – nemenkas iššūkis mokyklų bendruomenėms: ugdymo procesas pradedamas su atnaujintomis ugdymo programomis, tačiau vadovėlių dar nėra. Iš situacijos mokyklos sukasi kaip išmano. Iššūkių daug ne tik pedagogams, bet ir mokiniams, jų tėveliams. Praėjusią savaitę į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi sunerimusi mama. Pasak jos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje mokytoja vaikams sakė patiems nusipirkti geografijos vadovėlius, atlasus. Mokyklos vadovė teigė, jog tai buvo tik pasiūlymas mokiniams, mėgstantiems pasižymėti informaciją ar komentarus. 
Nuotrauka
eidintai
„Google Maps“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
Džiugi žinia pasiekė Batakių seniūnijos Eidintų kaimo gyventojus – tikėtina iki metų pabaigos bus išasfaltuota Santakų gatvė. 
Nuotrauka
saje
Skaudvilės atviros jaunimo erdvės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-25
Palydėję vasarą moksleiviai naujais darbais ryžtingai pradėjo naujus mokslo metus. Naujam sezonui ruošiasi ir Tauragės bei Skaudvilės atviros jaunimo erdvės (AJE), besirūpinančios jaunimo emocine gerove bei užimtumu.
Nuotrauka
valgykla
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-24
Kiek anksčiau skelbėme, kad Tauragėje steigiama socialinė valgykla. Tiesa, rugsėjo 18-ąją planuotas atidarymas dėl techninių kliūčių neįvyko. „Maisto banko“ atstovų teigimu, pasiruošimo darbai vyksta ir atidarymas planuojamas spalio pradžioje.  
Nuotrauka
kariai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Lietuvos kariuomenė praneša apie pirmadienį bei antradienį planuojamas karines pratybas Tauragėje ir aplinkiniuose miestuose.
Nuotrauka
mokykla
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Mokytojų atlyginimai kitąmet augs vidutiniškai 21 proc.: nuo sausio 1 d. darbo užmokestis didės 10 proc., nuo rugsėjo 1 d. – likusia dalimi iki 21 proc. Bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui skiriama dar 3 proc. Šie siūlymai pristatyti susitikime su profesinėmis sąjungomis.
Nuotrauka
darzelis
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-22
Nuo rugsėjo 11 d. Tauragės rajono tėveliai gali savo vaikus „supažindinti“ su darželiu – į Tauragės „Aušros“ progimnazijos Mažonų skyriaus grupę vaikai priimami vaikai nuo vienerių iki pusantrų metų amžiaus. Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Oželytės, tai nėra nauja idėja.
Nuotrauka
elta
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-22
Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad mokytojai, trečiadienį įvertinę ministerijos pateiktą pasiūlymą kitais metais atlyginimus didinti 20,5 proc., neatsitraukia nuo ketinimų streikuoti. Jo teigimu, po šio pasiūlymo dar daugiau mokytojų nusprendė prisijungti prie streiko.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-21
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsiais erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė. Plačiau skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
sam
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-09-21
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje.
Nuotrauka
draudziamas eismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Šį penktadienį, rugsėjo 22 d., nuo 10 iki 17 val., Bažnyčių gatvėje bus ribojamas eismas, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
zaliosios
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Ne iš vieno tauragiškio teko išgirsti pastebėjimų, kad po žaliųjų atliekų konteinerių išvežimo gatvėse lieka tamsios balos skysčio, kuris  išbėga iš šiukšliavežių, ir, kas baisiausia, nepakenčiamas dvokas.   
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-18
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.