Sovietiniai reliktai Tauragėje: būti ar nebūti?
Įkelta:
2023-05-22
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

Paminklas sovietų kariams senosiose miesto kapinės

 

,
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

Į sąrašą įtrauktas ir dotas prie pėsčiųjų tilto per Jūrą

 

,
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
Aušros Augustytės nuotrauka
Aprašymas

Sovietinis paminklas prie Lauksargių žuvusiems tarybiniams pasieniečiams demontuotas dar pernai balandį 

 

,
Nuotrauka
simboliai
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

Paminklas Skaudvilės karių kapinėse nugriautas pernai liepą

 

Įsigaliojus vadinamajam viešųjų erdvių desovietizacijos įstatymui Lietuvoje galiausiai turėtų būti pašalinti paskutiniai okupacinės atminties simboliai bei ženklai. Tauragės savivaldybė kol kas renka duomenis, kiek tokių simbolių ir ženklų mūsų rajone yra. Jų, panašu, išties nedaug – pora paminklų ir gatvių pavadinimų.

Okupaciją menančių simbolių nedaug

Kaip „Tauragės žinioms“ teigė savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Naujokienė, atsakinga už kultūros paveldo priežiūrą, kol kas savivaldybė dar renka duomenis apie sovietinius simbolius rajono gyvenvietėse. Tauragėje, jos duomenimis, yra du tokie sovietinės atminties simboliai – paminklas senosiose miesto kapinėse ir dotas prie Jūros. 

– Dar laukiame, galbūt seniūnai informuos apie seniūnijų teritorijose stovinčius kokius nors paminklus ar atminimo ženklus. O gatvių pavadinimų, menančių sovietinę praeitį, mieste kaip ir nebėra. Tik Skaudvilėje dar yra Salomėjos Nėries vardu pavadinta gatvė, galbūt jos pavadinimą reikės keisti. Tiesa, kad esame girdėję abejonių dėl Kosmonautų gatvės pavadinimo, tai dar irgi diskusijų objektas, – sakė D. Naujokienė.

Gatvių pavadinimus reikėtų keisti?

Skaudvilėje yra ne tik Salomėjos Nėries, bet ir Juliaus Janonio gatvė. Paklaustas, ką mano apie šių gatvių pavadinimų keitimą, bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus turi aiškią nuomonę:

– Manau, kad dabar, kai Rusija diena iš dienos atakuoja Ukrainą, kai kasdien žūsta žmonės, turėtume kiek įmanoma atsiriboti nuo tos šalies, nuo to laiko, kai ji buvo mus okupavusi. Nesakau, kad žmones, kurių vardais gatvės pavadintos, reikėtų kažkaip niekinti, pilti ant jų purvą, kaip kūrėjai jie turi rasti savo vietą istorijoje, tačiau gatves juk vadiname vardais žmonių, kuriuos gerbiame, kuriais didžiuojamės.

Nuotrauka
simboliai
Raimondos Alysienės nuotrauka

Pasak jo, gatvės galėtų būti pavadintos garbingų praeities didvyrių, kunigaikščių vardais, be to, Skaudvilė tikrai turi kuo didžiuotis – iš čia kilusios daug iškilių asmenybių. Jų vardais ir galima būtų pavadinti gatves. Ir teigė nemanąs, kad gatvių pavadinimų keitimas sukeltų didelį gyventojų pasipriešinimą, nes tai jokių nepatogumų žmonėms nesukelia.

Beje, prieš keletą metų buvo pervadinta Skaudvilės centre plytinti aikštė. Buvusi Liaudies aikštė tapo Turgaus aikšte – atkurtas senasis aikštės pavadinimas. Pakeitimas jokios negatyvios reakcijos, pasak V. Bičkaus, nesukėlė.

Palmyra Gylienė, ilgametė Jovarų bendruomenės pirmininkė, mano, kad Kosmonautų gatvės pavadinimo keitimas būtų perteklinis:

– Jau imame sliekų ant asfalto ieškoti. Kosmosas – net ne rusiškas, o tarptautinis žodis, manau, kad su sovietiniu paveldu jis visiškai nesusijęs. Tai kam jį keisti? Juo labiau, kad tai sukeltų nepatogumų gyventojams.

Apsivalyta dar pernai

Pernai visuomenininkas Andrius Tapinas buvo paskelbęs akciją „Gegužės 9 – Nacionalinė apsivalymo nuo okupantų diena“. Tada, po vasario 24-ąją Rusijos pradėto brutalaus karo prieš taikią, suverenią Ukrainą visoje Lietuvoje vienas po kito imta versti, demontuoti, išvežti įvairiausius sovietinius paminklus, memorialus, skulptūras. Jungiantis prie šios akcijos pernai balandį nugriautas Lauksargiuose stovėjęs paminklas žuvusiems tarybiniams pasieniečiams, gegužę nebeliko obelisko sovietiniams kariams Pajūrio kaime, liepą demontuotas priešpaskutinis rajone buvęs sovietinių laikų paminklas, stovėjęs Dariaus ir Girėno gatvėje, karių kapinėse. Paskutinis Tauragės rajone Skaudvilėje stovėjęs sovietinis paminklas demontuotas pernai rugpjūtį.

Nuotrauka
simboliai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Informacijai pateikti – 20 dienų

Nuo gegužės 1-osios įsigaliojo totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas, sudaręs galimybes pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

O nuo gegužės 2-osios gyventojai, juridiniai asmenys ir savivaldybės turi teisę teikti prašymus dėl viešųjų objektų šalinimo ar pakeitimo.

Nuotrauka
simboliai
Aušros Augustytės nuotrauka

Savivaldybės ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui turi pateikti informaciją apie jų teritorijose esančius viešuosius objektus, galbūt pažeidžiančių šį draudimą.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, atliks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir savivaldybių institucijos. Prieš tai savo vertinimą turės pateikti Seimo sudaryta tarpinstitucinė komisija, kurioje dirbs devyni nariai, deleguoti iš įvairių institucijų ir organizacijų. Šios komisijos sudėtį turės patvirtinti Seimas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, organizuosiančio jos darbą, teikimu. Centro generalinis direktorius, gavęs šios tarpinstitucinės komisijos išvadą, sprendimą dėl viešojo objekto turės priimti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas.

Sprendimas pašalinti tokį objektą turės būti įvykdytas ne vėliau kaip per tris mėnesius.

Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.