Mokyklų galvos skausmas: programos atnaujintos, o vadovėlių nėra
Įkelta:
2023-09-27
Nuotrauka
vadoveliai
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

Mokslo metai prasidėjo, o naujųjų vadovėlių mokyklos dar tik laukia

 

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šis rugsėjis – nemenkas iššūkis mokyklų bendruomenėms: ugdymo procesas pradedamas su atnaujintomis ugdymo programomis, tačiau vadovėlių dar nėra. Iš situacijos mokyklos sukasi kaip išmano. Iššūkių daug ne tik pedagogams, bet ir mokiniams, jų tėveliams. Praėjusią savaitę į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi sunerimusi mama. Pasak jos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje mokytoja vaikams sakė patiems nusipirkti geografijos vadovėlius, atlasus. Mokyklos vadovė teigė, jog tai buvo tik pasiūlymas mokiniams, mėgstantiems pasižymėti informaciją ar komentarus. 

Praėjusios savaitės penktadienį iš mokyklos pasiėmusi vaikus viena mama iš sūnaus išgirdo tai, ko nesitikėjo:

– Kalbėjome apie tai, kaip vaikams sekėsi mokykloje, ir sūnus pasakojo, kad geografijos mokytoja mokiniams sakė patiems nusipirkti vadovėlius bei atlasus. Iš viso tai kainuotų apie 60 eurų... Nemanau, kad kiekviena šeima gali sau leisti mokėti tokius pinigus už vadovėlius, – kalbėjo Žalgirių gimnazijos mokinio mama.

Tik rekomendavo

Ar iš tikrųjų buvo liepta patiems mokiniams nusipirkti vadovėlius, paklausėme Žalgirių gimnazijos direktorės Elmyros Jurkšaitienės. 

„Geografijos mokytoja nei vadovėlio, nei atlaso pirkti nereikalavo. Mokytojos mokykloje atlasus turi kabinetuose ir naudoja darbui pamokoje. Mokykla naujų geografijos vadovėlių dar nenupirko, nes mokytojos pirmiausia pačios turėjo susipažinti su siūlomais vadovėliais“ – raštu informavo gimnazijos vadovė. 

Pasak jos, pageidaujamo naujo I gimnazijos klasei geografijos vadovėlio pirmasis tiražas jau išpirktas, o antrasis tiražas bus išspausdintas tik rugsėjo 25 d. Nauji geografijos vadovėliai bus nupirkti. 

„Mokytoja rekomendavo vadovėlius nusipirkti tik tiems, kurie nori turėti savo vadovėlį, nes dalis gimnazistų mėgsta vadovėliuose pasižymėti pastabas ir komentarus, pasiryškinti svarbias vietas (ko negalima daryti mokyklos vadovėlyje) ruošiantis pamokoms, atsiskaitymams ar kartojimui. Taip pat mokytoja rekomendavo atlasus nusipirkti tik tiems, kurie nori turėti popierinį variantą namie ruošiantis pamokoms ir kurie nenori ar kuriems nepatogu naudotis virtualioje erdvėje esamais atlasais“, – nesusipratimą aiškino E. Jurkšaitienė.

Turi įtraukti į duomenų bazę

Ne viena mokykla patikino, kad pastaruoju metu sunku gauti vadovėlių, nes jų tiesiog nėra išspausdinta tiek, kad užtektų visoms mokykloms. 

„Mokykla gimnazijos mokiniams ir mokytojams nupirko tik anglų kalbos vadovėlius I gimnazijos klasės mokiniams. Kitų dalykų naujų vadovėlių mokykla dar neįsigijo. Kadangi mokytojai turi patys susipažinti bent su naujo vadovėlio I dalies pilna versija prieš užsakant vadovėlį mokiniams, šis procesas užtrunka, nes ne visos leidyklos dar atsiuntė užsakytą pilną naujo vadovėlio versiją“, – teigė E. Jurkšaitienė.

Vadovė pasakojo, kad mokytojai turėjo galimybę susipažinti su leidyklų pasiūlytais vadovėlio aplankais (vienu skyriumi), kas suteikia per mažai informacijos dėl vadovėlio tinkamumo ir turinio kokybės. 

„Kai mokytojai kruopščiai išanalizuos siūlomus vadovėlius, tuomet ir spręsime. Kada pirksime vadovėlius darbui pagal atnaujintas programas, priklauso ne tik nuo mokytojų sprendimo, vadovėlių atspausdinimo datos, bet ir nuo to, kada vadovėlis yra įtraukiamas į vadovėlių duomenų bazę, nes tik tokius vadovėlius galima įsigyti iš mokymo lėšų, skirtų mokymo priemonėms įsigyti, arba iš NŠA skirtų papildomų lėšų vadovėliams pirkti. Šiuo metu vadovėlių duomenų bazėje pasirinkimo galimybės I gimnazijos klasei yra labai ribotos, o III gimnazijos klasei pasiūlos beveik nėra, išskyrus pirmąją užsienio kalbą (anglų kalbą)“, – informavo direktorė.

Atnaujintos ugdymo programos vadovėlių negavo ir daugiau Tauragės rajono gimnazijų. 

– Mes taip pat dar negavome vadovėlių. Ši problema yra visoje Lietuvoje, ne vien tik Tauragės rajone. Vadovėliams bus skirti (Švietimo, mokslo ir sporto, – red. past.) ministerijos pinigai. Vadovėliai bus galbūt spalio mėnesį, nes bus vykdomi konkursai. Tėveliams pirkti vadovėlių patiems tikrai nereikės, – tikino Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys.

Mokytojai sukasi kaip išmano

E. Jurkšaitienė teigė, kad ugdymo proceso organizavimas šiuo periodu yra išties sudėtingas, nes I ir III gimnazijos klasėse įgyvendinant atnaujintų programų turinį dalis temų yra perkelta iš žemesnių ar aukštesnių klasių. Tai reiškia, kad I ir III gimnazijos klasėse tam tikroms temoms išdėstyti reikalingi II ar IV gimnazijos klasės, ar net žemesnių klasių vadovėliai, kuriais šiuo metu naudojasi mokiniai, šiais metais dar dirbantys pagal 2008 m. patvirtintas ugdymo programas. Knygų kiekis mokykloje yra ribotas, o įsigyti jų jau nebėra nei galimybės nei prasmės. 

„Mokytojai naudoja ir kitas savo parengtas priemones, įvairias virtualias platformas ar internetinius išteklius, tačiau vadovėlis pirmiausia reikalingas pačiam mokiniui kaip bazinė priemonė visai pagrindinei informacijai rasti vienoje vietoje tiek darbui pamokoje, tiek darbui namie. Kadangi mokykla su savivaldybės prisidėjimu artimiausiu metu galės naudotis skaitmenine mokymo(si) aplinka „EDUKA klasė“ ir EMA pratybomis, tikimės, kad ugdymo proceso organizavimas šiek tiek palengvės“, – svarstė direktorė. 

Skaudvilės gimnazijos direktorius taip pat teigė, jog, kol nėra vadovėlių, mokytojai dirba su skaitmeniniu turiniu:

– Šiuo metu vis tiek yra skaitmeninis turinys, yra EMA, „EDUKA klasė“ ir dabar mokytojai bando darbuotis taip, kol visas procesas įsivažiuos.

Palaikymo ir kantrybės...

E. Jurkšaitienė atviravo, kad dabar ugdymo įstaigoms labai reikėtų palaikymo:

„Dabar turime vieni kitus palaikyti ir vieni kitiems padėti, kad visi šį iššūkį sėkmingai įveiktume. O jį tikrai įveiksime. Tai yra iššūkis visos Lietuvos pedagoginei bendrojo ugdymo bendruomenei, todėl labai tikimės tėvelių ir visos visuomenės supratimo ir pagalbos“.

Skaudvilės gimnazijos direktorius svarstė, kad greičiausiai spaustuvės nesugeba atspausdinti tokių didelių kiekių.

– Aš savo mokytojams ir tėveliams pasakiau, kad truputėlį turėtų kantrybės, nes tokia situacija visoje Lietuvoje... – kalbėjo N. Jocys.

Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.