Mama Laura: „Nebūkime savanaudžiai, padėkime savo vaikams augti“
Įkelta:
2023-10-26
Nuotrauka
vaikai
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi freepik.com nuotrauka

Tauragiškė, pavadinkite ją Laura, šiek tiek pasvarsčiusi nusprendė papasakoti savo šeimos istoriją – kaip bebūtų skaudu, šeima augina kitokį vaiką. Moteris neabejoja, kad tokių vaikų dabar yra nemažai, o tėvai, bijodami neigiamo visuomenės požiūrio, tai slepia. Bet to kaina didžiulė – rizikuojama neparuošti vaiko tolimesniam gyvenimui. 

Tikėjosi, kad išaugs

Pasak Lauros, jų kelionė po gydymo įstaigas prasidėjo, kai vaikui buvo treji. 

– Sulaukęs trejų vaikas dar nekalbėjo. Jo kalba buvo neverbalinė, paprastai tariant, kalbėjo tik garsais, – pasakojo moteris. – Galvojome, kad išaugs.

Paklausta, kas padėjo susivokti, kad laikas kreiptis pagalbos į specialistus, Laura džiaugiasi, kad sulaukė paraginimo iš vieno darželio auklėtojos.

– Norėjau pažiūrėti, kaip jam seksis darželyje. Nuėjome ir auklėtoja pastebėjo, kad vaikas nenori bendrauti su kitais, žaidė vienas, buvo irzlus, – teigė mama. 

Po skambučio vaiko gydytojui prasidėjo kelionė po medicinos įstaigas.  

Paruošė darbui

Mama su savo mažyliu apsilankė Kauno vaikų raidos centre.

– Ten per valandą apžiūri trys gydytojai ir nustato diagnozę. Mus priėmė psichologas, logoterapeutas ir neurologas. Po tyrimų galutinės diagnozės medikai nenustatė, buvo dvejonių, ar mūsų vaikas autistas, – pasakojo Laura.  

Po kurio laiko mama su vaiku nuvyko į vaikų reabilitacijos ligoninę „Lopšelis“. 

– Ten išbuvome 10 dienų, kasdien vyko užsiėmimai su vaiku. Procedūrų buvo labai daug. Vyko muzikos, šokių, dailės terapijos, lankėme baseiną. Su vaiku dirbo kineziterapeutas, logoterapeutas, ergoterapeutas, vyko psichologo užsiėmimai, patarimų davė odontologas, – vardijo mama. – Rezultatą pajutome iškart – mano vaikas pradėjo tarti žodžius. 

Buvo patvirtinta ir galutinė vaiko diagnozė – mišrus specifinis raidos sutrikimas. 

Psichologo pagalbos sulaukė ir mama. O jos labai reikėjo. 

Sužinojusi, kad vaikas kitoks, iš pradžių Laura sako sutrikusi, buvo labai sunku, kaip ji sako, žinia „trenkė per smegenis“.

– Pradėjau galvoti ne apie tai, kaip mano vaikas gyvens, o kas juo pasirūpins, jei kas man nutiks, – niūriausias mintis prisiminė Laura. 

Su sumaištimi susidoroti padėjo psichologas.  

– Aš gavau tokią pagalbą, kad man akyse prašviesėjo. Man padėjo suvokti ir išmokė, kaip turiu elgtis su vaiku. Tai privaloma kiekvienai šeimai, kuri turi tokį vaiką, – pasakojo Laura. – Psichologas mane paruošė darbui, nes taip ir buvo pasakyta, kad viskas priklausys nuo manęs pačios, kiek įdėsiu darbo.

Nusivylimas  

Po reabilitacijos mama, pasiėmusi kelis lapus rekomendacijų, nuėjo į lankomą darželyje. Vadovė apgailestaudama informavo, kad tiek pagalbos duoti vaikui neturi galimybių. Darželyje vaikas lankė mankštas, spec. pedagogo pagalbos sulaukė ne iš karto. 

– O jam užduotis individualiai reikia paaiškinti, taip mes kasdien darome namuose, grįžę iš darželio, nes auklėtojos aiškinimo visiems vaikams jam nepakanka, – teigė mama.

Tada mama kreipėsi į šeimos gydytoją, klausdama, ką daryti, kur eiti, kur ir kokios pagalbos gali sulaukti šeima.  

– Pagal diagnozę vaikui priklauso 40 ankstyvosios reabilitacijos užsiėmimų per metus su logopedu, psichologu, kineziterapeutu, ergoterapeutu. Rankom plojau, kai paskyrė užsiėmimus. Bet sulaukusi skambučio labai nusivyliau. Pasirodo, užsiėmimų grafiką gali sudėlioti pagal specialistus, kad taip nebus, kad dvi savaites kartu su vaiku lankysiu užsiėmimus, pasiėmusi nedarbingumą. Mes su vyru dirbame ir negalime iš darbo išeiti, kada panorėję, – svarstė Laura.  

Kitoje įstaigoje reabilitologas pasakė, kad iš reikiamų specialistų gali pasiūlyti tik ergoterapeutą. 

– Nuėjome į užsiėmimus. 8 val. įeiname į patalpą, o ten chaosas, pilna žmonių. Padavė kamuoliuką, liepė paspaudyti. Moterys kalbina mano vaiką, jis blaškosi, žiūri, kas vyksta aplink. Buvau šokiruota. Mano vaikui reikia atskiros patalpos, kad galėtų susikaupti. Daugiau ir nebėjome, – pasakojo mama. 

Problema – baimė

Laura pastebi, kad darželiuose yra ir daugiau vaikų, kurie, kaip ir jos mažylis, sunkiai dėlioja žodžius, bet jie medikų netirti, diagnozės nepatvirtintos. 

– Manau, tėvai bijo, nes vaikas jau „su įrašu“, tokiems vaikams nustatomi spec. poreikiai, nustatytas, nors ir metams, kaip mums, neįgalumas. Į mokyklą šie vaikai ateis su diagnoze, mokysis pagal palengvintą programą, galbūt privalės turėti mokytojo padėjėją. Suprantu tėvus. Bet nuo šito neigimo tik blogiau, vaikas tiesiog nesulauks pagalbos. Iš kitos pusės, kaip reikia dirbti mokytojui? Jis neturi įrankių, – svarstė Laura. – Bet aš šito nebijau.

Ir priduria, kad taip elgdamiesi tėvai galvoja tik apie save.

– Tokie tėvai yra savanaudžiai. Aš suprantu juos, ir man būtų daug smagiau, kad mano vaikas stovėtų tarp tų vaikų, kurie gali eilėraščius deklamuoti, visur dalyvauti ir jiems nereikia pagalbos. O aš stoviu ir žinau, kad savo vaikui turiu paaiškinti, kad dabar bus tas ir tas, taip ir taip. Ir mokykloje tai turės daryti mokytojo padėjėjas, – svarstė Laura. 

Ragina vienytis

Mama kiek galėdama pati su šeima ruošia savo mažylį gyvenimui.

– Noriu, kad jis į mokyklą eitų su visais, kad ją baigtų, nes jam reikės gyventi. Savo gyvenimą. Pasiekimų didelių nebus, bet ir nebūtina. Noriu, kad būtų laimingas, – svajonėmis pasidalijo Laura.  

Gavusi tokį gyvenimo iššūkį ji nepasiduoda. Be to, kad dirba su vaiku pati, nuolat domisi, ieško, kur kokie užsiėmimai vyksta tokiems vaikams. Deja, paieškos kol kas be rezultatų. 

Laura pastebi, kad net tokius vaikus auginančių tėvų bendruomenės Tauragėje nėra arba jos nepavyksta rasti. Moteris bendrauja su šalies autistus vaikus auginančių šeimų bendruomene. 

– Nerandu tų pačių bėdų vienijamų tėvų. Bijo tėvai apie tai garsiai kalbėti, – svarstė moteris. 

Paklausta, kas suteikia jėgų, Laura susigraudina.

– Vaikas. Jis yra variklis. Man tiesiog rūpi, kad jis gyventų normalų gyvenimą. Dabar net nesuprastumėte, kad jis yra kitoks. Parduotuvėje galiu ramiai vaikščioti, nueiti į kavinę pavalgyti. Bet visuomenė kitokiems žmonėms bent jau kol kas yra labai nedraugiška, – teigė mama. 

Laura ragina tokius vaikus auginančias šeimas vienytis, bendrauti, dalintis savo rūpesčiais, patarimais. 

– Nebūkime savanaudžiai, tai ne apie mus. Padėkime augti savo vaikui, neslėpkime, visuomenė tam tik stipriau pasiruoš ir priims mūsų vaikus, – ragindama tėvus vienytis, teigė Laura. 

Nuotrauka
keliai
Kelių priežiūros nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
AB „Kelių priežiūra“ praneša apie naujovę, kuri padės dar efektyviau užtikrinti saugumą Lietuvos valstybinės reikšmės keliuose. Bendrovė atliko integraciją su vis labiau Lietuvoje populiarėjančia nemokama navigacine programa „Waze“. Tokiu būdu kelininkai, atlikdami nuolatinės kelių priežiūros darbus pagal nustatytus reikalavimus, gauna papildomus duomenis darbui iš vairuotojų tiesiogiai į bendrovės nuolatinės kelių priežiūros brigadų programas.
Nuotrauka
rugsejo 1
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Jau dabar sunkiau besiverčiančios šeimos gali kreiptis dėl 110 eurų siekiančios paramos kiekvienam mokyklinio amžiaus vaikui mokinio reikmenims įsigyti. Kartu verta pateikti ir prašymą dėl nemokamo maitinimo mokyklose. Tai aktualu 3-12 klasių nepasiturinčių šeimų vaikams. Visiems ikimokyklinukams, pirmokams ir antrokams, nevertinant pajamų, jis teikiamas ir be prašymo. 
Nuotrauka
draudeni
Draudenių ežero paplūdimys. Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-07-23
Tęsiasi Tauragės rajono savivaldybės maudyklų vandens kokybės stebėjimas, pagal Tauragės rajono savivaldybės mero 2024 m. gegužės 9 d. potvarkiu Nr. 4-220 „Dėl numatomų vykdyti maudyklų vandens kokybės tyrimų 2024 metų kalendorinio grafiko Tauragės rajono savivaldybėje patvirtinimo“ patvirtintą kalendorinį grafiką.
Nuotrauka
centro
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-07-16
Tauragės rajono savivaldybės administracija (kodas 188737457), kurios buveinė Tauragėje, Respublikos g. 2,  skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas statinys (kioskas) išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename statinyje (kioske) – prekyba (maisto produktais).  Aukcionuose išnuomojama:
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2024-07-15
Skatindama ekologinių ūkių plėtrą ir siekdama, kad vaikai gautų daugiau kokybiško maisto, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) jau šiemet į remiamų produktų sąrašą įtrauks ir perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktus. Iki šiol vaikai ugdymo įstaigose galėjo skanauti tik ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų, kurių įsigijimą rėmė ŽŪM.
Nuotrauka
senjorai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-07-15
Lietuvoje dirbančių vyresnio amžiaus žmonių daugiau nei kitose Europos šalyse. Eurostato duomenimis, 55-64 metų gyventojų užimtumas mūsų šalyje viršija Europos Sąjungos ir Euro zonos šalių vidurkį. Pagrindinis skirtumas – Lietuvoje daugiau dirba tokio amžiaus moterys, o ES – vyrai.
Nuotrauka
Mergaitė
Įkelta:
2024-07-12
Siekiant maksimaliai apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, asmenys dirbantys ar planuojantys dirbti su vaikais, privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti ar darbuotojas turi QR kodą, o institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus priėmė Seimas. Jie įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Nuotrauka
erelis
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-07-12
Tauragiškis Antanas sulaukęs palikimo, žemės, Deferencijos kaime ėmė kurti planus apie ten esančios sodybos puoselėjimą ir galimybę ūkininkauti. Tačiau apsilankius Nacionalinėje mokėjimo agentūroje dėl pievų deklaravimo laukė netikėta naujiena: jam priklausančiuose plotuose apsigyveno Lietuvoje retas paukštis, mažasis erelis rėksnys. Dėl saugomo gyvūno vyrui teko atsisakyti visų planų. Tas dar nebūtų taip apmaudu, tačiau jo žemėje ES lėšomis pradėti tvarkyti melioracijos grioviai. Erelio peryklomis pripažintose pievose važinėjasi technika, perkastuose grioviuose išnyko vandens telkinių gyvūnija. „Kas dabar tą erelį maitins?“ – susirūpino erelio namų savininkas.
Nuotrauka
poligonai
Įkelta:
2024-07-11
Priėmus sprendimą steigti du naujus Lietuvos kariuomenės poligonus Vakarų Lietuvoje  – Tauragės ir Šilalės karinius poligonus su jų veiklai būtina infrastruktūra – Krašto apsaugos ministerija tęsia viešas diskusijas su rajonų bendruomenėmis dėl poligonų steigimo ir liepos 15 d. kviečia į susitikimus aktualiems klausimams aptarti.  Susitikimuose su rajonų bendruomenėmis dalyvaus  Vyriausybės,  Krašto apsaugos,  Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų urėdijos atstovai. Taip pat diskusijose dalyvaus Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų savivaldybių merai, seniūnijų atstovai. 
Nuotrauka
Aplinkelis
Įkelta:
2024-07-09
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiems darbams šiemet skirta daugiau kaip 615 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-08
Liepos 1 d. įsigalios Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie palies bene visas klientų grupes. Supažindiname su svarbiausiais iš jų.
Nuotrauka
kredito unija
Įkelta:
2024-07-04
LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijomis“ (INVEGA), pagal kurią priemonėje dalyvaujančios kredito unijos pradeda teikti lengvatines paskolas ūkininkams. Lengvatinės paskolos gali būti skirtos ūkio plėtrai ir modernizavimui, taip pat investicijoms bei apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
energija
Įkelta:
2024-07-03
Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri, palyginti su tradiciniais energijos gamybos būdais, suteikia daug naudos aplinkai, turi socialinę ir ekonominę reikšmę. Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią viešųjų paslaugų infrastruktūrą bei numato dideles apimtis, modernizuojant senus daugiabučius.
Nuotrauka
žal
Žalgirių gimnazijos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-03
DofE programa – tai iš Edinburgo (Jungtinė Karalystė) atkeliavusi asmeninio tobulėjimo programa, Lietuvoje nuo 2006 metų sėkmingai įgyvendinama organizacijose, dirbančiose su 14–24 metų jaunimu. Taikant šią programą,  skatinama ugdyti drąsią, atsakingą ir visapusišką asmenybę, prisidedančią prie visuomenės gerovės. DofE programą visame pasaulyje koordinuoja Tarptautinis DofE apdovanojimų programos fondas. Programą globoja jauniausiasis Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo sūnus – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas princas Edwardas.
Nuotrauka
patriot
Įkelta:
2024-07-02
Liepos 7-19 dienomis Lietuvoje pirmą kartą organizuojamos pratybos „Baltic Connection 24" („BALTCON24"), kurioms į Lietuvą dislokuojama Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot". Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS", Nyderlandų karališkųjų karinių oro pajėgų oro gynybos sistema „Patriot", NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.
Nuotrauka
pinigai
asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Nuo liepos 1 d. iš skolų turinčių žmonių atlyginimų antstoliai išskaičiuos mažesnę dalį – tai reiškia, kad daugiau pajamų liks pragyvenimui, o kartu žmonės bus skatinami dirbti legaliai ir palaipsniui išvis atsikratyti skolų naštos. Skolų turinčiam žmogui papildomai kreiptis į antstolius nereikės, sumažintos privalomos išskaitos bus taikomos automatiškai.
Nuotrauka
gais
Įkelta:
2024-07-01
Trečiadienį Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) visuomenei pristatė naują autocisterną, kurią naudos Kęsčių ugniagesių komanda. Automobilis pirktas dėvėtas, tiesa, tokį rasti nėra lengva. Ugniagesių viršininkas Aretas Ežerskis praleido ne vieną mėnesį vartydamas internetinius puslapius ir ieškodamas tinkamo automobilio.
Nuotrauka
socialinis
Įkelta:
2024-06-28
Socialinis darbas visuomenei yra naudingas arba labai naudingas – taip mano dauguma Lietuvos gyventojų, rodo tyrimai. Nors per paskutinius penkerius metus socialinių paslaugų srities darbuotojų skaičius padidėjo daugiau nei 3 tūkst., šių darbuotojų vis dar trūksta, o jų poreikis nuolat auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jaunuolius kviečia rinktis socialinio darbuotojo profesiją. Socialinį darbą galima studijuoti vienoje iš 15 šalies aukštųjų mokyklų.
Nuotrauka
Baciuška
Įkelta:
2024-06-27
Vakar medijose pasirodžiusi žinia, kad Šilalės ir Tauragės rajonuose bus kuriami du nauji kariuomenės poligonai, nustebino ne vieną. Naujiena, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, iš pradžių šokiravo, o paskui iššaukė komentarų krušą ir liūtį.
Nuotrauka
gaistrinė
Įkelta:
2024-06-27
Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba šiandien pristatė naują vidutinės klasės autocisterną „MAN“, kuri pagerins mūsų ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas bei leis greičiau ir efektyviau reaguoti į nelaimes. Ši moderni technika yra itin svarbi tiek savivaldybei, tiek jos gyventojų saugumui.
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-27
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė, birželio 20 d. buvo atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Zumpės tvenkinyje bei vBaltrušaičių tvenkinyje.
Nuotrauka
poliginai
Įkelta:
2024-06-26
Bus steigiami du nauji Lietuvos kariuomenės poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose​​​​​​​Šiandien Valstybės gynimo taryba priėmė sprendimą steigti du  naujus Lietuvos kariuomenės poligonus  vakarų Lietuvoje  –  Tauragės ir Šilalės  karinius poligonus su būtina jų veiklai reikalinga infrastruktūra. Toks sprendimas priimtas įvertinus Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės teiktus pasiūlymus dėl galimos Lietuvos kariuomenės poligono vietos, kurioje galėtų treniruotis Lietuvos kariai.