Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
Įkelta:
2024-06-11
Nuotrauka
kvadratu
,
Nuotrauka
kvadratu
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ archyvo nuotraukos
,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Jonas Staselis

,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Konversija

,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Kvadratu lauko paroda

Šią savaitę du vakarai Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ skirti festivalio „Kvadratu“ parodų pristatymams bei susitikimams su autoriais. Šiandien, birželio 11 d. 17 val. Tauragės pilyje, Fotografijos galerijoje Svetlana Batura pristatys parodą „Giedraičių šeimos fotografijų archyvo tyrimas“, o rytoj Pilies parodų salėje įvyks jau antrasis susitikimas su parodos „Kaukių balius“ autoriumi, fotomenininku Jonu Staseliu, kuris šįkart plačiau papasakos apie 90-ųjų fenomeną – grožio konkursus ir atskleis pikantiškas jų organizavimo detales.

Pristatys fotografinio lobio tyrimą

Šiandien 17 val. Fotografijos galerijoje vyks Svetlanos Baturos parodos „Giedraičių šeimos fotografijų archyvų tyrimas“ pristatymas. Autorė analizuos rasto archyvo turinį bei pristatys tyrimo eigą ir rezultatus.

„Kaip smagu bus pristatyti savo projektą Tauragėje! Fantastiškas renginys mieste, kuris kviečia užmegzti naują ryšį. Priimu tai kaip likimo dovaną, tad esu ypatingai dėkinga Juozui Petkevičiui ir visai festivalio KVADRATU komandai! Atvažiuosiu ir būsiu ten nuo ankstyvo ryto, o 17 val. pristatysiu savo tyrimą apie Giedraičių tarpukario fotografijos archyvą. Pasimatome!“ – kviečia autorė.

Kai 2019 m. Kaune, rekonstruojant vieną Žaliakalnio namą, buvo aptiktas nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios slėptas fotografijų archyvas – tai prilygo lobiui. Jo savininkai ir tikroji kultūrinė-istorinė vertė ėmė aiškėti tik po ilgų ieškojimų ir tyrimų, kurių ėmėsi fotomenininkė Svetlana Batura.

Archyve esama apie 2000 radinių: nuotraukų negatyvų, stiklo plokštelių, kontaktinių ir fotografinių atspaudų, supakuotų vardiniuose fotolaboratorijos vokuose. Ši medžiaga apima 1926–1940 m. laikotarpį ir stebina temų įvairove: čia ir Lietuvos kariuomenės gyvenimas neformalioje aplinkoje, ir išraiškinga miesto (daugiausia Kauno) dokumentika; įvairių kaimų bei miestelių etnografiniai vaizdai, tarpukario žmonių portretai ne tik studijoje, bet ir gamtoje, interjere, taip pat jų buities akimirkos; skautų judėjimo bei studentijos kasdienybės kadrai ir fotografijų iš Šveicarijos kolekcija.

Turtingą vaizdų lobyną papildo asmeninių laiškų rinkinys. Ant fotografinių vokų nurodyta Giedraičių autorystė tapo paieškos ir įdomių atradimų pradžia.

Svetlana Batura yra fotomenininkė, parodų kuratorė, K. K. Menų akademijos fotografijos studijų programos vadovė ir lektorė, tarptautinio fotografijos ir medijų meno festivalio vadovė. Dabartinis interesų laukas – tarpukario fotografijų palikimas, jo tyrinėjimas ir aprašymas.

Nuotrauka
kvadratu

Keliaus į „Kaukių baliaus“ užkulisius

Pirmasis grožio konkursas Lietuvoje įvyko 1988 m. ir tai jau priminė laisvėjančios šalies artėjimą link vakarietiškos kultūros. Parodos „kaukių balius“ vienas iš kuratorių Liutauras Degėsys sako, jog „nepriklausomybę žmonėms galima padovanoti, bet demokratiją turi susikurti patys“. Grakštūs kūnai pamažu imti demonstruoti ne tik sportinėje aplinkoje. Lempų šviesa ir glamūrinis spindesys kėlė susižavėjimą. Tačiau ne visada tviskantis metalas yra auksas, o šypsenos ir emocijos nesumeluotos. Neseniai parodų salėje atidarytoje Jono Staselio parodoje „Kaukių balius“ žvelgiama į pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį iš naujo.

Fotomenininko užfiksuotuose kadruose konkurso „Mis Lietuva“ scena ir užkulisiai. Pasak autoriaus, to laikmečio dalyviai ateidavo su tam tikromis kaukėmis, turėjo savo asmeninių tikslų ir ketinimų – merginos rasti pasiturintį partnerį, to meto „berniukai“ – žavingą pasiją, su kuria galėtų pasipuikuoti. Šiame kontekste grožio sąvoka tapdavo iliuzine, apsimestine.

„Jau rytoj susitikimas su J. Staseliu įvyks dar kartą. 17 val. Pilyje, Parodų salėje vyks jo paskaita, kurioje dar plačiau aptarsime šios parodos socialinį kontekstą ir kadrus, kurie čia nepateko. Esate laukiami pilies parodų salėje,“ – skelbia muziejus.

„Susitikime Tauragėje, parodos „Kaukių baliaus“ užkulisiuose. 90-ųjų grožio konkursų ir kasdienybės kedenimai, parodoje neeksponuotos fotografijos, prisiminimai ir jų socialiniai kontekstai,“ – kviečia Jonas Staselis.

Festivalis „Kvadratu“ įsibėgėjo

Festivalis „Kvadratu“ šiemet startavo gegužę ir tauragiškiams jau pristatė gausią parodų programą, kurių dauguma atviros tauragiškių lankymui iki pat vėlyvo rudens. Šiuo metu Tauragėje galima pamatyti šias festivalio parodas:

Tauragės pilyje:

Jonas Staselis. „Kaukių balius“. Pilis, Parodų salė. Iki 09 04 d.

Svetlana Batura. „Giedraičių šeimos fotografijų archyvų tyrimas“. Pilis, Fotografijos galerija. Iki 07 20 d.

Rafal Piesliak paroda „Konversija“. Tauragės pilies menės. Iki 07 31 d.

Muziejaus fondų paroda „Praeities Portretai“. Pilies aikštė. Iki 10 31 d.

Petras Saulėnas. „Žinojimas“. Atgimimo aikštė. Iki 10 31 d.

Mindaugas Černeckas. „Milžinai“. J. V. Kalvano parkas. Iki 10 31 d.

Eugenijus Barzdžius. „Šeimyninis portretas“. Bažnyčių g. Iki 10 31 d.

Caroline Minjolle. „Rendez-vous“ (liet.„Pasimatymas“). Jūros parkas. Iki 10 31 d.

Alain Schroeder. „Senolės nardytojos“. Kartų parkas, Zumpės sala. Iki 10 31 d.

Nuotrauka
kvadratu

Anot festivalio koordinatorės, TKM „Santaka“ direktorės Eglės Červinskaitės, pirmojo pusmečio programa jau pristatyta visa, tačiau rudeniop laukia antra festivalio dalis, kuri įtrauks į meno ir patirčių sūkurį. Rudens programoje suplanuoti meniniai įvykiai vyks ne tik Tauragės pilyje, bet ir plėsis į istorines Tauragės vietas.

„Žydų sinagogų vietoje tauragiškius įtrauksiančiu performansu startuos kelių dienų renginių ciklas „Trūkinėjanti atmintis“, Pilies parodų salėje atidarysime tauragiškio menininko Martyno Aužbikavičiaus pirmąją personalinę parodą „Klajonė“, kurią, beje, kuruos irgi tauragiškė Viktorija Mištautaitė, na o festivalio kulminacija bei uždarymo renginys truks visą paskutinį spalio savaitgalį – Bažnyčių gatvėje ant pastatų eksponuosime medijų parodą „Susikertančios laiko ašys“ bei kviesime į sparčiai populiarėjančio atlikėjo Gamka koncertą netikėtoje erdvėje. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė, todėl visi festivalio renginiai – nemokami, tad kviečiu nepraleisti naujienų,“ – teigia muziejaus vadovė.

Nuotrauka
kvadratu

Apie festivalį:

Konfliktai nepalieka žmogaus, nors jie turėtų būti išaugami kaip vaikystėje nešioti batai. Europos konfliktų fone, vienu metu kalbant skirtingoms kartoms, užuot akcentavus skirtumus, ieškome kas mus vienytų.

Iki spalio 31 d. vykstantis KVADRATU yra meno festivalis, rengiamas nuo 2019-ųjų ir apjungiantis profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį bei tapybą ir visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves meno galerija po atviru dangumi.

Festivalio programa skelbiama Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ svetainėje tauragesmuziejus.lt, feisbuko paskyrose taurgesmuziejus bei festivaliskvadratu, festivalio leidinys bei parodų žemėlapis nemokamai platinamas muziejaus infocentre.

Nuotrauka
bareikis
Įkelta:
2024-09-12
Trečiadienį susitikti su tauragiškiais į biblioteką atvyko muzikantas ir teatralas Vidas Bareikis. Kaip sako autorius, „VB knygos“ idėja gimė prieš dvejus metus, kai po daugybės gerbėjų prašymų išleisti savo natų ir tekstų rinkinį nuspręsta tai pagaliau įgyvendinti.
Nuotrauka
bibiolteka
Įkelta:
2024-09-10
Penktadienio vakarą į Viešąją biblioteką rinkosi savo sveikatai neabejingi tauragiškiai. Čia vyko gyd. onkologės chemoterapeutės Editos Bronės Juodžbalienės sveikatingumo paskaita.
Nuotrauka
turkija
Įkelta:
2024-09-06
Trečiadienio vakarą bibliotekos lankytojus kvietėme pasinaudoti išskirtine galimybe pažinti Turkijos kultūrą. Tauragėje viešinti studentė iš Turkijos sutiko papasakoti apie šiai šaliai būdingus apdarus, šokius ir tradicijas. Renginio metu vyko šios šalies tradicinių patiekalų ir gėrimų degustacija.
Nuotrauka
elena
Įkelta:
2024-08-27
Prieš 37 metus – 1987 m. rugpjūčio 23 d. – disidentė Felicija Nijolė Sadūnaitė sakė kalbą mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Mitingą, kuris buvo vienas iš svarbių žingsnių vaduojantis iš Sovietų Sąjungos, organizavo  Lietuvos laisvės lyga (LLL) – pogrindinė disidentų organizacija, siekusi atkurti Lietuvos nepriklausomybę.
Nuotrauka
bilioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-08-26
„Baltijos kelias“ – vienas iš svarbiausių istorinių įvykių Baltijos valstybių istorijoje. „Baltijos kelias“ – neprievartinio pasipriešinimo kelias kovoje už savo valstybių nepriklausomybę.
Nuotrauka
Prie garažų
Žanetos Maziliauskienės nuotraukos
Įkelta:
2024-08-15
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka jau trylika metų organizuoja poetų ir dainų atlikėjų vakarą „Prie garažų“. Šiemet šis projektas paskelbtas festivaliu ir įgyvendintas trijų renginių ciklas, kurį vainikavo poetinė-muzikinė programa Žalgirių mikrorajone įsikūrusiame Kartų parke. Programą, pavadintą „Tiems kurie šiandien gimė“, atliko poetas eseistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Rimvydas Stankevičius, dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas, kompozitorius, radijo laidų vedėjas, atlikėjų asociacijos AGATA Tarybos pirmininkas Domantas Razauskas bei muzikas, pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis.
Nuotrauka
Jazz
Įkelta:
2024-08-12
Kai išgirsti žodžių darinį „kartą Amerikoj“, iškart galvoje iškyla vaizdiniai, kuriuose sukasi kažkoks juodai baltas versternas: šmėžuoja kaubojai, skamba kantri muzika salūnuose, prerijose ganosi laukiniai arkliai arba girdisi kažkokia retro muzika.
Nuotrauka
garazu
Žanetos Maziliauskienės nuotrauka
Įkelta:
2024-08-09
Trečiadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka jau antrus metus organizavo poetų ir dainų atlikėjų vakaro „Prie garažų“ aidą – gyvos akustinės muzikos vakarą miesto senamiestyje įsikūrusios D‘oro picerijos terasoje. Tauragiškius šį kartą džiugino dainų autorius ir atlikėjas Lukas Pilkauskas. Svajingasis neošlagerių autorius susirinkusiems žiūrovams sukūrė ypatingą, jaukią ir atpalaiduojančią aurą.
Nuotrauka
a
Inesos Vaigauskienės nuotraukos
Įkelta:
2024-08-06
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio proga prie istorinės Lietuvos sienos šalia Lauksargių pastatytas paminklas. Šios iniciatyvos autorius – Tauragės krašto muziejaus „Santaka" direktoriaus pavaduotojas, istorikas Darius Kiniulis. Skulptūrų ansamblio autorė - dizainerė Areta Didžionienė. Projektą finansavo Tauragės rajono savivaldybė
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2024-08-06
Alfonsas Čepauskas, gimęs netoli Skaudvilės Tauragės rajone, š. m. rugpjūčio 7 d. 16:00 val. Tauragės kultūros centre pristato savo jubiliejinę parodą „Būties pėdsakai”. Šis kūrėjas yra nepailstantis eksperimentuoti ir begaline kūrybine energija pasižymintis grafikas, parodų, meno renginių, konkursų organizatorius. Jo kūrybos sfera išsiplėtojo plačiai ir apėmė leidinių dizainą, iliustracijų ir ekslibrisų, mažosios ir lakštinės grafikos, estampų, tapybos, asambliažo ir kitokio meno kūrimą. Skaudvilėje iš dovanotų kūrinių yra įkurta „Lietuvos istorijos ekslibrisų galerija” ir „Alfonso Čepausko dailės galerija”.
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2024-08-05
„Gyvųjų miestas/Mirusiųjų miestas“ – tai Roberto Wilczyńskio fotografijų projektas. Naudodamasis fotoaparato dvigubos ekspozicijos nustatymu, menininkas sujungia archyvines Varšuvos gete darytas žmonių ir vietų nuotraukas (iš Varšuvos geto muziejaus rinkinių) su dabartiniais Varšuvos vaizdais ir taip sugrąžina bei parodo dramatišką miesto istorijos laikotarpį.
Nuotrauka
kmt
Martyno Aleksos nuotraukos
Įkelta:
2024-08-02
Praėjusių metų Klaipėdos festivalio kulminacija tapęs videografinis spektaklis pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana" rugpjūčio 8 dieną 22.30 valandą publikos prašymu grįžta į senąjį elingą. Šio Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklio traukai atsilaikyti nelengva, nes magišką reginį ant marių kranto sukūrė žinomas didžiulių spektaklių ir renginių lauke kūrėjas – režisierius Dalius Abaris ir jo komanda.
Nuotrauka
prie garazu
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-30
Penktadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kiemas jau 13-ąjį kartą virto smagia poezijos ir dainų erdve. Tauragiškiai pakviesti į dainų ir poezijos vakarą, kuriame žiūrovus ir klausytojus džiugino atlikėjai Šarūnas Joneikis-Šarukas ir Mantas Joneikis (grupė „Garbanotas“), Gytis Ambrazevičius, Andrius Zalieska-Zala („Arbata“), Darius Žvirblis, poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas A. Jonynas.
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2024-07-24
Paskutinį liepos savaitgalį – 25–27 dienomis – Tauragė kviečia į jau tradicija tapusį menų ir muzikos festivalį „Menų Festas“. Lankytojai galės nemokamai mėgautis alternatyvios muzikos atlikėjų pasirodymais, tarp kurių – ir nauji, ir visiems puikiai pažįstami vardai. Festivalio metu bus galima susipažinti ir su kitomis meno formomis.
Nuotrauka
bijotai
Įkelta:
2024-07-24
Jei galvojate, kad prieš porą savaičių šurmuliavęs Bijotų dvaro festivalis baigėsi, jūs labai stipriai apsirinkate. Juk tai, kas smagu, reikia tęsti. Tad festivalis tęsiamas. Tik šį kartą ne pačiuose Bijotuose, o ir vėl Girdiškėje. Taip taip, festivalis savo baigiamajam renginiui kviečia į Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčią. Tą pačią, kurioje rugpjūčio mėnesį sninga, tą pačią, kurios altorius dabinasi ąžuolais.
Nuotrauka
Omaha
Įkelta:
2024-07-22
Įsivaizduojate orkestrą pasivadinusį jaunaisiais liūtais? Būna ir taip. „USA-Lithuania Young Lions Jazz Orchestra“. Tokį skambų pavadinimą pasirinko dviejų žemynų, dviejų bendradarbiaujančių miestų bendras jaunimo orkestras. Šiauliai ir Omaha suvienijo savo jėgas muzikoje ir subūrė unikalų kolektyvą iš jaunų džiazo muzikantų, kurie šią vasarą pradėjo savo gastroles po Ameriką ir Europą.
Nuotrauka
Zaneta
Įkelta:
2024-07-18
Tradiciškai, paskutinį liepos penktadienį tauragiškiai kviečiami į poetų ir dainų atlikėjų vakarą „Prie garažų“. Šiemet renginys paskelbtas festivaliu ir „įgijo veidą“ – jam sukurtas logotipas. O jame – renginio sielos, Meilutės Parnarauskienės veido siluetas. Kaip sako Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, laikinai direktoriaus pareigas einanti Žaneta Maziliauskienė, taip norėta įamžinti mylima kolegę.
Nuotrauka
festivalis
Andriaus Pelakausko nuotrauka
Įkelta:
2024-07-17
Šių metų festivalis, kurio pagrindinė tema šiais metais yra „Kultūros kraštovaizdžiai. Viršūnės“ šeštadienį, liepos 13 d. prasidėjo su Pradžios koncertu Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
bijotai
Organizatorių nuotraukos
Įkelta:
2024-07-17
Ką planuojate veikti ateinantį šeštadienį? Susitikti su draugais, padrybsoti prie jūros ar padirbėti sode? Bijotų dvaro festivalio organizatoriai turi kitokį pasiūlymą: pabaigus suplanuotus darbus, su draugais ir bičiuliais ar šeima atvykti į Bijotus ir praleisti šeštadienio pavakarę Bijotų ąžuolų paunksmėje, kur vyks šeštasis Bijotų dvaro festivalis.  Nors sukaktis dar nedidelė – tik šešeri  metai, bet Bijotų dvaro festivaliui – tai jau nemažas istorijos ir gyvavimo tarpsnis. Ir tradiciškai festivalyje bus pramogų skirtingų pomėgių, muzikos, amžiaus grupių žmonėms.
Nuotrauka
Snekuciai
Įkelta:
2024-07-16
Klasika – nemiršta. Keičiasi laikai, santvarkos, kūrinių pavadinimai, bet tai, kas tikra – išlieka nežiūrint į visas aplinkybes. Ir tai, kas tinka bei patinka tūkstančiams žmonių ne viena dešimtmetį, galima jau drąsiai vadinti klasika. Tokią klasiką jau ateinantį penktadienį, liepos 19 dieną, bus galima pamatyti ir išgirsti Bijotuose. Bijotų dvaro festivalio scenoje karaliaus lietuviškas miuziklas „Šnekučiai“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-07-05
Atidesni Tauragės radijo klausytojai, o ir mėgstantieji džiazą, dar labiau bliuzą puikiausiai prisimena radijo laidą „Su Meile apie bliuzą“.  Toks dviprasmiškas pavadinimas labai gražiai tiko šiai laidai: apie bliuzą su meile gražiai, informatyviai, išraiškingai, profesionaliai  kalbėdavo pati Meilė. Taip, tos laidos vedėja keletą metų buvo (koks negeras veiksmažodžio būtasis kartinis laikas – buvo) Meilė arba Meilutė Parnarauskienė, kurią tauragiškiai vadindavo tiesiog Meile, o rakiškėnai, mat Meilė buvo kilusi nuo Rakiškia krašta vadindavo Meila.