Pilimis nusėta Šiaurės Lenkija – Žalgirio mūšio vietos link
Įkelta:
2013-06-25
Nuotrauka
Aprašymas
Marienburgo pilies didybė pakeri. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Garsieji Šv. Lipkos šokantys vargonai. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Lenkų amatininkai, virėjai ir kepėjai turistus pasitinka geriausia savo produkcija, vienas pasididžiavimų – lenkiška duona. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Sūrių pavadinimai pažįstami. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka

Tomas RAULINAVIČIUS

tomas@taurageszinios.lt

Ankstų šeštadienio rytą magistraline arterija į Lenkiją ir atgal rieda vilkikai bei lengvųjų automobilių voros. Vos stabtelėję prie Lietuvos–Lenkijos sienos ir zlotais papildę lietuviškąsias pinigines, aplenkiame Suvalkus – sparčiai augantį Šiaurės rytų Lenkijos miestą. Kol gidas primena apie gerokai primirštas abiejų šalių istorines ir kultūrines sąsajas, bemaž nieko išskirtinio pro saule tviskantį langą neužmatau. Keliai lygūs, kartais duobėti, tik gal kiek labiau miškinga ir kalvota. Lenkija turtinga savo istorija, glaudžiai persipynusia su lietuviškąja. Ši šalis sugebėjo išsaugoti gausybę pilių ir istorinių miestų, kurie šiandien turistus privilioja iš visos Europos.

Šokantys vargonai

Pirmasis sustojimas – religiniame Šiaurės Lenkijos deimantu vadinamame Šventos Lipkos jėzuitų vienuolyne. Religinis Mozūrijos centras su vėlyvojo baroko vienuolynu ir bažnyčia pribloškia. Šis vertingas istorinis ir architektūrinis ansamblis pastatytas stebuklingo apsireiškimo vietoje. Pasak senųjų knygų, pirmasis piligrimas į Šventąją Lipką atėjo XIII amžiuje.

„Lipa“ – lenkiškai liepos medis, o „lipka“ reiškia „mažą liepą“. Koplyčia buvo įkurta XV amžiuje. Didysis Vokiečių ordino magistras Albrechtas Hochenzollern pėsčias ją aplankė 1519-aisiais. Situacija pasikeitė maždaug 1530 metais, kai tas pats Hochenzollern tapo liuteronu. Tada jis liepė sunaikinti koplyčią ir statulėlę (ji buvo įmesta į Wirowe ežerą), o Šventąją Liepą nukirsti.Katalikų tikėjimas buvo uždraustas, o jo kunigai ištremti. Šventųjų kulto vengta kaip prietaro, o piligrimai, keliaujantys į Šventąją Lipką, buvo baudžiamimirties bausme.
1618 m. katalikai atgavo savo religijos laisvę, sekretorius karalius Žygimantas III Waza nupirko visą Šventąją Lipką, ir kaimas buvo perduotas jėzuitams. Iki šių dienų išlikusi puiki baroko bažnyčia Šventojoje Lipkoje buvo pastatyta XVII-ojo amžiaus pabaigoje–XVIII-ojo amžiaus viduryje toje pačioje vietoje, kur augo Šventoji Liepa.

Labiausiai Šv. Lipkos bažnyčioje akį traukia „šokantys“ vargonai, sukonstruoti 1721 metais. Užgrojus muzikai, archangelas Gabrielius ir Marija linkčioja galvomis, angelai skambina varpeliais, pučia trimitus. Nematytą reginį fotografuoja ir filmuoja turistai, tarp kurių girdėti ir nemažai lietuviškų balsų.

Valandėlei stabtelėję vienuolyne keliaujame Rytų Prūsijos miestelių link. Keliai čia siauri, tankiai apaugę drūtais medžiais, kurių šakos vis brūkšteli per autobuso stogą.

Pilimis nusėta prūsų žemė

Kiek pavažiavę stojame prie 1350 m. statytos Rešliaus Varmijos vyskupų pilies ir nuostabiosios Petro ir Povilo bažnyčios, kiek vėliau išvystame ir Varmės Lidzbarko pilį. Nuo 1240 iki 1274 metų čia vyko prūsų genčių – varmių ir bartų kovos su kryžiuočiais. Išliko XIV amžiuje pradėta statyti mūrinė pilis. Lenkai puikiai moka išnaudoti savo istorinį paveldą. Pilis gyva, čia nuo ryto dūzgia sūriais, duona, kumpiais ir kitais gardėsiais prekiaujantys amatininkai, linksmai ir neįkyriai tuštindami lietuviškas pinigines.

Paskutinis pirmos kelionės dienos lankomas objektas – Fromborkas, žvejų miestelis, įsikūręs ant Aistmarių kranto. Fromborkas garsėja kaip Koperniko miestas. Astronomas čia gyveno ir dirbo nuo 1510 m. iki pat savo mirties 1543-iaisiai. Katedros kalvoje puikiai išsilaikiusi XIV amžiuje statyta Švenčiausios Mergelės Marijos dangun ėmimo bazilika, kurioje palaidotas Kopernikas.

Marienburgo pilies didybė

Po įspūdžių ir greito tempo kupinos dienos apie Lenkiją nuomonė pasikeitė. Graži gamta, kaip ir pas mus, renovuojamos miestų aikštės keičia susidariusią slogią nuomonę apie šią šalį. Gardūs ir sotūs lenkiški patiekalai ir lietuviškajam alui kokybe nenusileidžiantis „Zyviec“ ar „Tyskie“ alus tikrai gardus bei nesikandžioja kainomis. Populiariausių prekybos centrų lentynose kainos pasirodė identiškos lietuviškosioms. Jei grupės gidas nemelavo, tai pastaraisiais metais Lenkijoje kainos gerokai ūgtelėjo. O susirasti pigiausią nakvynės vietą be 60 zlotų nakčiai veikiausiai nepavyks.

Vienu laukiamiausių šios kelionės taškų neabejotinai tapo apsilankymas Marienburgo pilyje. Prieš 500 metų čia buvo Kryžiuočių ordino sostinė. Tai įspūdingo dydžio, net 22 hektarus užimantis pilių kompleksas, išsidėstęs dešiniajame Nogato upės krante. 1361 metais šioje pilyje buvo kalinamas Lietuvos kunigaikštis Kęstutis, per žygį į Įsruties apylinkes patekęs į nelaisvę, tačiau vėliau iš jos pabėgęs.

Marienburgas beveik 150 metų buvo didžiojo magistro aukščiausios Ordino valdžios buveinė, Ordino valstybės sostinė. Tai didžiausia iš plytų statyta tvirtovė tuometinėje viduramžių Europoje. Mieste kirtosi Europos prekybos keliai. Tai Lenkijos karalių ir Vokietijos imperatorių rezidencija. Didžiausia Žečpospolitos ginklinė. Su viduramžių pilies atstatymo darbais susijusios XIX ir XX a. pažangiausios restauravimo darbų srities mintys.

Po ilgų klaidžiojimų Marienburgo pilies tamsiomis menėmis netrukus pasiekėme garsiąsias Tanenbergo ir Griunvaldo vietas, kuriose 1410 m. liepos 15 dieną įvyko legendinis ir pergalingas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės mūšis prieš kryžiuočius.

Šiandien čia plevėsuoja Lietuvos trispalvė, menanti garbingą Lietuvos istoriją. Būriuojasi tuntai turistų, nešančių šią žinią po visą pasaulį.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.