„Tele2“ ekspertai: 5 būdai apsaugoti savo duomenis internete
Įkelta:
2021-08-24
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Straipsnio rengėjų nuotr.

Naršymas internete tapo tokiu pat įprastu ir kasdienišku veiksmu kaip dantų valymas. Dažnai net negalvojame, kur mus nuneš spustelėta nuoroda arba kurdami slaptažodį šimtas pirmai elektroninės parduotuvės paskyrai einame lengviausiu keliu. Ekspertai pataria internete visuomet išlikti budriais, nes tai padeda užtikrinti jūsų duomenų saugumą.

Mantas Užupis, mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ IT saugumo vadovas, dalinasi penkiomis taisyklėmis, kurios padės apsaugoti savo duomenis internetinėje erdvėje.

1. Saugiai „užrakinkite“ savo paskyras

Svarbiausia saugumo internete taisyklė – unikalus ir sudėtingas slaptažodis, sudarytas iš mažiausiai 10-12 simbolių. Kuriant slaptažodžius rekomenduojama naudoti frazes iš kelių nesusijusių žodžių – taip lengviau juos atsiminsite. Nepamirškite įterpti skaičių, specialiųjų ženklų ir didžiųjų raidžių. Taip pat nenaudokite tų pačių slaptažodžių jungiantis prie skirtingų paskyrų.

Ypatingai saugokite ir reguliariai atnaujinkite savo elektroninio pašto slaptažodį. Elektroniniame pašte yra ne tik daug jautrios asmeninės informacijos (nuotraukų, susirašinėjimų ir pan.), bet taip pat jis yra naudojamas pamirštų slaptažodžių atkūrimui. Todėl jei prarandate savo el. paštą, kartu galite prarasti ir visas paskyras, kuriose jis buvo naudotas.

Rekomenduojama visus slaptažodžius, ypač svarbiausių paskyrų, keisti reguliariai, pavyzdžiui, bent kartą per tris mėnesius. Labai svarbu sukurti visiškai naujus slaptažodžius, o ne pakeitus kelis simbolius panaudoti tą patį.

Valdyti savo slaptažodžius galite specialiomis slaptažodžių tvarkyklėmis, pavyzdžiui, „KeePass“ arba „Last Pass“. Jos saugos visus jūsų slaptažodžius, o paskyrų atrakinimui prireiks tik vieno slaptažodžio – visrakčio. Šį slaptažodį būtų geriausia pasikeisti kas mėnesį.

Taip pat, jungiantis prie paskyrų naudokite dviejų žingsnių autentifikavimą. Kiekvieną kartą prisijungę prie vienos iš savo paskyrų su nauju prietaisu, jūs iškart gausite pranešimą su prašymu patvirtinti savo tapatybę bei suvesti unikalų kodą. Tokią funkciją turi „Facebook“, „LinkedIn“, „Google“, „Apple“, „Microsoft“ ir kitos populiarios svetainės.

2. Apsaugokite savo įrenginius slaptažodžiais

Kiekvienas savo įrenginiuose turi privačių dokumentų, nuotraukų ir kitokios informacijos. Todėl svarbu ne tik apsaugoti save elektroninėje erdvėje, bet ir pasirūpinti savo įrenginių saugumu.

Pirmiausiai, pasirūpinkite, kad jūsų išmanieji – telefonas, planšetė, kompiuteris – būtų apsaugoti slaptažodžiu. Tokiu būdu praradus įrenginį jūsų duomenys bus sunkiau prieinami pašaliniams asmenims.

Kitas būtinas žingsnis – atsarginės dokumentų, informacijos ir nuotraukų kopijos. Taip apsidrausite, kad net jei ir prarastumėte ar sugadintumėte savo įrenginį, jūsų failai išliks saugūs. Kopijas išsaugokite keliais skirtingais formatais ir laikykite debesų saugyklose arba išoriniuose diskuose. Kopijų taip pat būtų geriau nelaikyti savo namuose.

3. Viešą „Wi-Fi“ keiskite į mobilųjį internetą

Vieši bevielio interneto tinklai laikomi vienais iš labiausiai pažeidžiamų ir nesaugių. Rekomenduojama nesinaudoti viešo interneto prieiga siunčiantis dokumentus, jungiantis prie asmeninių paskyrų ir atliekant bankines operacijas.

Jei jums tikrai būtina prisijungti prie asmeninių paskyrų ar elektroninės bankininkystės čia ir dabar, tuomet pasinaudokite saugiu mobiliuoju internetu.

Taip pat keliaujant ar tiesiog laiką leidžiant mieste naudotis internetu galima prisijungus prie VPN (angl. „Virtual Private Network“) privataus tinklo. Jis užšifruoja duomenis ir saugiai juos perduoda tarp kompiuterio bei serverio. Vos už kelis eurus per mėnesį galite išbandyti patikimas „NordVPN“ arba „ExpressVPN“ paslaugas.

4. Neskubėkite pirkti internetu

Itin svarbu apie savo duomenų apsaugą galvoti ir apsiperkant internetu. Rinkitės tik gerai žinomas, patikimas parduotuves ir programėles, o jei interneto svetainė neatrodo patikimai – rizikuoti neverta.

Vienas iš būdų apsisaugoti perkant internetu naujoje parduotuvėje, jei nesate tikri dėl jos patikimumo – mokėkite ne jungdamiesi per ją, o darykite atskirą pavedimą prisijungę prie savo banko. Nors tai ir užtrunka ilgiau, bet išvengsite rizikos.

Taip pat galima elektroniniams pirkimams dedikuoti atskirą, su pagrindine nesusijusią debetinę kortelę. Tai gal ir ne toks patogus ir papildomas žingsnis, tačiau gali apsaugoti jūsų pinigus, jei kiltų įtarimų dėl nutekėjusių duomenų.

5. Atkreipkite dėmesį į svetainės adresą

Registruodamiesi naujose interneto svetainėse visuomet įsivertinkite, kurie duomenys yra tikrai būtini registracijai, o kurie yra pertekliniai ir neprivalomi. Prieš dalindamiesi jautria informacija įsitikinkite, kad puslapis yra patikimas.

Saugūs tinklapių adresai prasideda raidėmis „https“. „S“ raidė įrodo, kad svetainė turi specialų SSL (angl. „Secure Sockets Layer“) sertifikatą, kuris užtikrina kliento duomenų saugumą. Be to, suvedus svetainės pavadinimą naršyklėje, užduočių juostos kairiame kampe turėtų atsirasti spynelės simbolis. Jis garantuoja, kad svetainės savininkas turi patikimus saugumo partnerius ir ja naudotis yra saugu.

Savo asmeninių duomenų viešumą taip pat galite valdyti naršyklės ir konkrečių tinklapių bei socialinių tinklų nustatymuose. Nustatymų sutvarkymui ir slaptažodžių keitimui skirkite po 10-15 min. per savaitę  – taip užtikrinsite savo duomenų saugumą.

Be to, svarbu sutvarkyti ne tik savo, bet ir savo vaikų privatumo nustatymus. Ypač socialiniuose tinkluose – „Facebook“, „Instagram“ ar „TikTok“. Geriausia, kad vaiko publikuojamas turinys būtų ne viešas, o prieinamas tik jo draugams.

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 valanda
Jeigu planuojate daryti tikrą moliūgų vakarėlį ir pasikviesti būrį svečių, jums prireiks daugiau nei kelių gabalėlių moliūgų. Svarbiausia, kad iki puotos jis būtų laikomas tinkamomis sąlygomis. Ilgai išlaikyti prapjautus moliūgus bus paprasta, jeigu užtikrinsite tinkamą temperatūrą. Nepamirškite, jie užauga gan dideli, todėl šią daržovę galite laikyti rūsyje, garaže, o jeigu gyvenate bute – šaldytuve. Moliūgams saugoti tinkamos temperatūros diapazonas – gana platus, tačiau idealia laikoma 5–15 laipsnių temperatūra.
Nuotrauka
Skaudvilės bažnyčia
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Po dar vienos dovanotos saulėtos dienos penktadienis išaušo lietingas ir vėjuotas, ne ką geresni orai žadami ir savaitgaliui – bus debesuota, nerims ir vėjas, tiesa, lietaus bus mažiau. Tačiau savaitgalis tikrai nebus niūrus tiems, kurie pasirinks jį praleisti su poezija, daina ir šokių – tokių renginių mūsų krašte bus.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
prieš 1 dieną
Ketvirtadienį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centru pristatė turistinį maršrutą „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“.  Ne tik pristatė, bet ir išbandė: renginio dalyviai bei šių dviejų kultūrinių įstaigų atstovai autobusu lankėsi maršrute pažymėtuose lankytinuose objektuose.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Šalia B. Baltrušaitytės bibliotekos įkurdinta interaktyvi instaliacija iš tūkstančių medienos detalių su įvairiomis sentencijomis. Bet kas gali ištraukti sau patinkantį medinuką, o jei šis patinka – ir pasilikti sau. 
Nuotrauka
Pica
Įkelta:
2021-10-10
2001-aisiais už daugiau nei milijoną JAV dolerių ji buvo pristatyta rusų astronautams į Tarptautinę kosminę stotį, o didžiausia kada nors iškepta savo plotu uždengė net tris krepšinio aikšteles. Tačiau tai – tik dalis neįtikėtinų faktų, kuriais garsėja kone kasdien visame pasaulyje valgoma pica. Ją nuolat skanauja bei mėgsta kepti ir Lietuvoje gyvenantis virtuvės šefas italas Gian Luca Demarco. Kulinarijos žinovas atskleis, kaip pasigaminti tobulą picą namuose ir kokias auksines jos ruošimo taisykles verta įsidėmėti. Taipogi – G. L. Demarco padalins savo unikaliu šio patiekalo receptu.  
Nuotrauka
Rudens derlius
Įkelta:
2021-10-10
Statistinis lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg dar tinkamo vartoti maisto, o kiekvienas europietis jo atsikrato beveik tris kartus daugiau. Tokią nedžiuginančią statistiką skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai ypač aktualu rudenį, kai į šiukšliadėžes neretai iškeliauja nespėtos suvalgyti sodo ir daržo gėrybės. Savo ruožtu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ skelbia: to išvengti itin paprasta – tereikia vaisius ir daržoves tinkamai paruošti. Drauge su dietiste Vaida Kurpiene atskleidžiami naudingi patarimai apie derliaus gėrybių šaldymą, konservavimą, rauginimą bei džiovinimą. Taip pat dalijamasi dažniausiomis klaidomis, kurių galima lengvai išvengti.
Nuotrauka
a
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 5–10 dienomis B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka organizuoja orientacinį žaidimą  „Pasibibliošniukštinėkim“ ir kviečia jame dalyvauti vyresnių klasių moksleivius (8–12 kl.).   
Nuotrauka
a
Gamintojų ir importuotojų asociacijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-06
Lietuvoje vis dar apstu transporto priemonių, turinčių netvarkingą išmetamųjų dujų sistemą dėl juose pašalintų katalizatorių ir kietųjų dalelių filtrų. Šios automobilių dalys dėl jose esančių tauriųjų metalų yra vertingos atliekos, tačiau siekiantys uždarbio ar sutaupyti nesuka sau galvos, kad tokios transporto priemonės itin teršia aplinką.
Nuotrauka
seminarija
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ savo feisbuko paskyroje pasidalijo istorinėmis akimirkomis iš  Tauragės mokytojų seminarijos gyvenimo. Tarpukaryje šioje švietimo įstaigoje mokėsi lietuviai, žydai, vokiečiai, keletas rusų. Iš muziejaus pateikto pasakojimo galima susidaryti įspūdį apie tuometinių būsimų mokytojų gyvenimą Tauragėje.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
​​​​​​​Ieškote paprastai pagaminamų, tačiau nepaprasto skonio receptų? Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, lengviems pietums ar vakarienei siūlo paskanauti midijų. Šias jūros gėrybes pasigaminti itin paprasta, tinkamai joms paruošti užteks vos kelių minučių. Be to, midijos – pakankamai universalus produktas, jį panaudosite tiek prie itališkų makaronų patiekalų, tiek Ispanija ar Azija kvepiančių žuvienių.
Nuotrauka
a
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-10-01
Po Lietuvos kaimus ir miestelius pastaruosius 5-erius metus keliavęs fotografas Tadas Kazakevičius įamžino paprastų žmonių gyvenimą. Kai kurių jau nebėra tarp gyvųjų. „Tai, ko nebebus“, – taip simboliškai pavadinta menininko paroda, atkeliavusi į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Joje lankytojai gali išvysti 21 fotografiją, tarp kurių viena pasakoja netekties istoriją, nutikusią jau po to, kai paroda ėmė keliauti per Lietuvą. 
Nuotrauka
a
Ekrano nuotrauka
Įkelta:
2021-09-30
Įprastai feisbuko grupėje „Pagalba vairuotojams Tauragėje“ vairuotojai vienas kitą įspėja apie kliūtis kelyje, kartais pasitaiko ir pašaipių publikacijų, oi štai šią savaitę viena vairuotojų pasidžiaugė drausmingu vairuotojų elgesiu kelyje.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
2021-09-28
Pirmadienį minėta Socialinių darbuotojų diena buvo viena iš tų retų progų, kai Tauragės miesto ir rajono socialinės darbuotojos  turėjo progą susiburti kartu. Darbo dienos pabaigoje įvairių socialinių įstaigų, seniūnijų atstovės ir rajono savivaldybės socialinio skyriaus specialistės rinkosi M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur jų laukė šventiniai sveikinimai, o vėliau, kultūros rūmuose, –  ir muzikinis pasirodymas.
Nuotrauka
vaikas
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-27
Žinia apie skyrybas visiems šeimos nariams yra iššūkis. Skyrybos susijusios su didesne fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimų rizika bei išaugusia konfliktų ir nemalonių jausmų išgyvenimo tikimybe. Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe neretai dirba su vaikais iš besiskiriančių šeimų ir dažniausiai jau sutrikdytų santykių. Kokios pagrindinės skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidos ir kaip jiems abiem išlaikyti sveiką santykį su vaiku, pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Kristina Lekavičiūtė. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
a
VSB nuotrauka 
Įkelta:
2021-09-16
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad pasyvus gyvenimo būdas ir nepakankamas fizinis aktyvumas gali tapti rimtų sveikatos problemų priežastimi. Dirbantys žmonės darbe praleidžia net trečdalį savo gyvenimo, o dirbant kompiuteriu beveik visas darbo laikas praleidžiamas sėdint. Visuomenės sveikatos specialistai pataria poilsio pertraukėles išnaudoti atliekant aktyvią ir linksmą mankštą darbo vietoje.