Skubantys gimti: dvi įkvepiančios istorijos apie pačius mažiausius
Įkelta:
2021-11-16
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Nuotraukų koliažas

Kartais kūdikiai į šį pasaulį ateina anksčiau nei suplanuota. Neišnešiotukams reikia besąlygiškos medikų ir tėvelių pagalbos – jie būna maži ir bejėgiai, bet jų noras gyventi didelis. Atkreipiant dėmesį į šiuo mažylius, lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šią dieną pastatai daugiau nei 60 šalių yra apšviečiami purpurine spalva, kuri simbolizuoja viltį. Viltis ir tikėjimas yra tai, ko gimusiems naujagimiams ir jų tėveliams taip reikia. Neišnešioti naujagimiai yra kūdikiai, kurie gimsta 22–37 savaičių. Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis, tuo daugiau pagalbos jam reikia. Pasaulyje vienas iš 10 kūdikių gimsta per anksti, Lietuvoje – 6 iš 1000. Minint šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neišnešiotų kūdikių daugėjimo problemą, priešlaikinio gimdymo priežastis ir pavojus. „Tauragės žinioms“ pavyko pakalbinti dvi mamas, kurios teko likimo išbandymas – kovoti už savo vaikų gyvybes.

Sėkmės istorija

Toli gražu ne visos ankstukų istorijos sėkmingos. Viktorija Stonienė, sutikusi papasakoti apie savo dukros Viltės gimimą, gali vadinti tai sėkmės istorija. Jos dukrelei dabar 3,5 metukų, ji lanko darželį ir yra labai gyvas ir linksmas vaikas.

Tačiau tada, prieš 3,5 metų, pirmieji ženklai, kad mergytė beldžiasi į pasaulį, sukėlė daug nerimo – nėštumas buvo dar tik 29 savaičių. Viktorija nuskubėjo pas gydytoją, ši išsiuntė ją į Klaipėdą. Po poros dienų Klaipėdos ligoninėje gimdyvė buvo išvežta į Kauną, o dar po poros dienų, birželio 19-ąją, mergytė išvydo šį pasaulį, sverdama 1216 g ir būdama 37 cm ūgio. Laimė, plaučiai jau buvo spėję išsivystyti, todėl reanimacijoje mergytei tereikėjo būti tris dienas. Paskui dar 11 dienų ji gulėjo inkubatoriuje, o po to gydytojai leido jai visą laiką būti su mama. Ir beveik visą tą laiką Viktorija, kaip ji pati sako, „kengūravo“ – laikydavo mergaitę ant savęs. Spartus jos vystymasis stebino net gydytojus – kasdien priaugdavo po 30 gramų ir stiprėjo tiesiog akyse. O Viktorija didžiuojasi, kad galėjo būti pienuko donore ir kitiems naujagimiams.

– Labai nekantravom grįžti namo, tad stengėmės sudaryti visas sąlygas jai saugiai ir patogiai augti. Nusipirkau šildomą čiužinuką, be to, buvo vasara, labai karšta. Lygiai po mėnesio mus išleido namo, – prisimena Viktorija. 

Savo bendraamžius Viltė pasivijo labai greit: būdama metukų pradėjo vaikščioti, o dvejų jau puikiai kalbėjo.

Dabar mergytė yra tikras džiaugsmas tėveliams ir sesei, kuriai jau 15 metų. Kaip sako Viktorija, jos – tarsi vienas kumštis.

Mama pripažįsta: ankstukų diena jai – ypatinga. 

Kasdien po mažą stebuklą

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė augina dvi dukras – Ameliją ir Vakarę. Amelija prieš 12 metų irgi gimė neišnešiota, bet neišnešiotumas nebuvo didelis: 36 savaičių, 2,4 kg. Teko, žinoma, ilgiau pabūti ligoninėje, truputį trūko svorio, tačiau intensyvios terapijos jai nereikėjo, tik papildomų tyrimų. Mergaitė greit pasivijo savo bendraamžius ir rimtų problemų ją auginant nekilo.  

Po devynerių metų, 2018 m. gegužės 19-ąją, gimė antroji dukrytė, ir tai buvo visai kitokia istorija, daug gilesnė ir skaudesnė.

– Pamenu, pajutusi kažką negero ėmiau ieškoti informacijos, kas čia man galėtų būti ir kaip reikėtų elgtis. Straipsniuose buvo patariama tiesiog stebėti savo būklę, tačiau mes su vyru nieko nelaukę nuvykome į ligoninės priimamąjį. Paaiškėjo, kad mano būklė tikrai prasta, dukrytė buvo beveik pasirengusi gimti. Nedelsiant buvo iškviesta greitosios medicinos pagalbos automobilis ir buvau išvežta į Kauno klinikas, – skaudžiais prisiminimais dalijasi moteris.

Pasak jos, gydytojai bandė daryti viską kas įmanoma, kad mergaitę ji išnešiotų, tačiau po paros vaikutis gimė 28 savaičių ir svėrė 1340 g

– Tilpo į du delniukus – buvo 40 cm ūgio. Išnešioti naujagimiai paprastai būna apie 50–56 cm, – pasakoja Gintarė. – Tada ir prasidėjo kova – kitaip negaliu to pavadinti. Dvylika parų mergaitė išbuvo reanimacijoje, kai kiekvieną dieną būklė gali pasikeisti labai kardinaliai. Gydytojai nieko negalėjo žadėti, kasdien balansavome tarp gyvenimo ir mirties.

Mamai neleidžiama būti reanimacijoje kartu su naujagimiu, galima tik lankyti keletą valandų per dieną. Vis dėlto tada, pasak Gintarės, prasidėjo maži stebuklai – tik taip ji gali įvardinti pirmuosius mažylės stiprėjimo požymius.

Po 12 parų mama su dukrele buvo perkeltos į palatą naujagimių skyriuje, tačiau pačiai jai prižiūrėti vaikelio dar nebuvo leidžiama. Mergytė gulėjo inkubatoriuje, ji buvo intubuota, jai reikėjo papildomo kvėpavimo. Mama galėjo tik per zondą ją maitinti kas dvi valandas ir kasdien skaičiuodavo, kiek ji suvalgo. Iš pradžių – tik po 5 ml, paskui 20 ir t.t. 

– Vaikutis vystėsi, augo. Kaip tokio amžiaus kūdikis vystosi, mes nematome, nes jis būna mamos pilvuke. O aš galėjau tai matyti, ir tai buvo tiesiog stebuklas! Mačiau, kaip vystosi odelė, auga nagučiai... Ką reiškia, kai tavo vaikutis pirmą kartą atsimerkia! Tai įvyko gal po kokio mėnesio... – prisimena Gintarė.

Galiausiai, kai mergaitė sustiprėjo, Gintarei buvo leista pačiai prižiūrėti dukrelę. Tebebuvo prijungtas ir kvėpavimo aparatas, ir maitinimo zondas, tačiau viską darydavo ji pati. Tai buvo didelis pasiekimas, ir tą laikotarpį, kai ji buvo savo dukrytės slaugė, moteris laiko didele pamoka – ji daug per tą laiką išmoko. Reikėdavo nuolat stebėti aparatų rodmenis, plaučių seturaciją, reaguoti į kiekvieną aparato pyptelėjimą. 

Gintarė su dukrele klinikose išbuvo apie du su puse mėnesio. Kas dvi valandas – pieno nutraukimas, maitinimas, minutėlė miego, ir vėl viskas ir pradžių. Kai buvo išleista namo, Vakarė svėrė šiek tiek per du kilogramus. 

– Ten vyksta didelė kova už gyvenimą, – sako ji, – esu be galo dėkinga visam personalui ir apskritai medicinai, nes negalėjau patikėti, kad medicina tiek gali. Stulbinantys pasiekimai!

Nuotrauka
a
Mažoji Vilte su savo sese Vakare. Asmeninio albumo nuotrauka

Palaikymo labai reikia

– Mūsų šeimai ir visai giminei tai, kad mažylė gimė taip anksti, buvo didžiulis šokas – visi išgyvenome, ar ji liks gyva, kaip vystysis, kaip tai atsilieps jos sveikatai. Būta daug baimės ir nerimo. Bet viską išgyvenome, – sako Gintarė. – Tas 70 dienų atsiminsiu iki gyvenimo pabaigos...   

Turėjome be galo daug įvairiausių masažų, net ir povandeninių. Galiausiai pati išmokau daryti viską, ko jai reikia, maksimaliai išnaudojome viską, kas įmanoma.        

Savo bendraamžius Vakarė pasivijo per metus. Jau metų ir keturių mėnesių pradėjo vaikščioti, ir tai buvo didžiulis pasiekimas. Šiandien jai 3,5 metukų, ir ji yra guvi, žaisminga, puikiai kalba, lanko darželį. Nežinodamas ir nepasakytum, kad ji gimė neišnešiota. 

– Tikiuosi, kad visos negandos jau praeityje. Mūsų istorija sėkminga, bet esu įsitikinusi, net jei viskas baigtųsi ir ne taip sėkmingai, reikia nenuleisti rankų, nepasiduoti, atiduoti viską, ką gali ir turi....

Gintarė džiaugiasi, kad jos šeima, vyras labai ją palaikė visą tą sunkų laikotarpį. Pasak jos, tuo metu palaikymo labai reikia, nes esi labai sutrikęs ir jautrus. Vis dėlto tokie išgyvenimai labai sustiprina ir suvienija šeimą.   

Todėl neišnešiotų naujagimių diena G. Rakauskienei labai svarbi, su vyresniąja dukra ji dažnai pasi kalba apie tai. 

– Anksčiau moterims kalbėti apie savo problemas buvo tabu, – sako ji. – Šiandien gyvename kitokioje visuomenėje. Nenoriu idealizuoti gyvenimo, nes jis tikrai nėra idealus, kiekvieną šeimą aplanko vienokia ar kitokia neganda, niekas nuo jų neapsaugotas. Tai gyvenimo išbandymai, kad taptume stipresni. Buvau drąsi, ryžtinga ir atkakli dėl savo mergaitės, ir tai mane išmokė disciplinos, kuri labai praverčia darbe. Supratau: nėra neįmanomų dalykų, yra tik juodas darbas. 

Dabar Gintarė niekada nelieka abejinga ankstukams paremti rengiamoms akcijoms. Ji sako parduotuvėje visada pastebinti prekes su ankstuko ženklu, kurias perkant dalis lėšų atitenka juos remiančiai organizacijai. Ji nelieka abejinga ir neįgalių vaikų palaikymo akcijoms:

– Labai suprantu tas šeimas, labai užjaučiu, ir ašarą nubraukiu... Ir visada aukoju, – atvirauja Gintarė.

Savivaldybė kviečia prisijungti

Artėjant Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai prisijungti prie prasmingos iniciatyvos ir numegzti kojinytes anksčiau laiko gimusiems kūdikiams, kviečia ir Tauragės savivaldybė.

Numegztas kojinytes kviečiame atnešti į Tauragės rajono savivaldybės administracijos pirmąjį aukštą ir įdėti į šiai akcijai skirtą dėžę. Minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną jūsų numegzti darbai bus pristatyti neišnešiotų naujagimių skyriams ir sušildys pačių mažiausiųjų pėdutes.

Kasmet Lietuvoje gimsta apie du tūkstančius neišnešiotų naujagimių. Pasaulį jie išvysta tokie maži, kad gali tilpti delne. Šia iniciatyva siekiama padovanoti ankstukui šilumą, prisidėti prie pačios mažiausios gyvybės išsaugojimo. Teikiama psichologinė pagalba ankstukų tėvams. Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad tėvai gali kreiptis anonimiškai, paslaugos suteikiamos ir nuotoliniu būdu. 

Planuojama, kad Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną savivaldybės pastatas bei Tauragės Švč. Trejybės bažnyčia nušvis purpurine – oficialia neišnešiotų naujagimių spalva.

 

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.