Regina Bliūdžiuvienė: „Gimtinė – visko pradžia“
Įkelta:
2022-06-12
Nuotrauka
bliudziuviene
Aprašymas

Regina savo mėgstamoje vietoje po obelimi. Autorės nuotraukos

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.

Naujausias kūrinys – „Renkuosi abu“ 

Viena šiemet išleistų Reginos Bliūdžiuvienės knygų sudomina vien pavadinimu – „Renkuosi abu“.  Pasak R. Bliūdžiuvienės, knygos pagrindinė mintis paprasta – ji labai domėjosi apaštalu Pauliumi ir norėjo aprašyti jo asmenybę. 

– Kadangi faktiškai apkeliavau visas apaštalo Pauliaus gyventas vietas – Izraelį, Maltą, Graikiją, tik nebuvau Turkijoje, parašiau pirmąją knygą apie jį „Kelionė su pasaulio piligrimu“. Vėliau, kiek labiau viską apsvarsčiusi, sumąsčiau parašyti apie apaštalą Paulių tiesiog kaip apie žmogų – ką mėgo, kaip bendravo, kaip buvo priimamas kitų, – kaip kilo mintis išleisti knygą, pasakojo Regina.

Į knygą moteris pridėjo šiek tiek ir savo asmeninės patirties. 

– Kalbama apie kvailą ir protingą. Kodėl apaštalas Paulius sako „Paklausykit manęs kaip kvailo“? Pagalvojau – kas yra kvailas, o kas yra protingas? Pavyzdžiui, mes, vaikai, dūkome pamiškėje ir pamatėme seną vyriškį, ganantį karves. Pastebėjome, kad jis toje pievoje kažką rado. Pasilenkęs lyg glostė, kalbino. O mes vaikai, pagalvojom, kad senukas rado žvėriuką ar paukščių lizdą. Susidomėję pribėgome artyn, o ten, pasirodo, labai gražus prinokusių žemuogių krūmelis. Mes trypėm aplinkui, kaip norėjom suvalgyti, o tas senukas tik pakilnojo šakeles ir nuėjo, palikęs visą gėrį mums. Mes, apsidžiaugę radiniu, tik kapt ir viską suvalgėm. O aš tik dabar pagalvojau, kas šioje vietoje kvailys? Mes, vaikai, tuomet sakėm, kad senukas kvailys – rado tokių uogų, o nė vienos neparagavo. Tada nesupratom, kad tas senukas uogas paliko mums. Štai ir situacija, parodanti, kas yra kvailys, o kas protingas, – moteris pasakoja, kad per šiuos prisiminimus ji bando pažinti save. 

– O pavadinimas „Renkuosi abu“, nes yra Kristus ir apaštalas Paulius. Aš juos abu ir pasirinkau, – šypsosi moteris. 

Poetė prisipažįsta, kad ši knyga jai pačiai labai patinka. Ją papuošė Tauragės rajono mokinių piešiniai. Pasak jos, katalikių moterų draugija rengė konkursą ir vėliau leido jai pasirinkti patinkančius darbelius. Pirmą kartą gyvenime išleidus knygą jai žmonės skambino ir dėkojo: 

– Viena moteris sakė negalinti užmigti nepabaigusi skaityti knygos, o kita sakė negalinti skaityti, nes vis verkia. 

Autorė – Regina

Buvo įdomu, kodėl knygas Regina pasirašo vien tik vardu.

– Todėl, kad aš Regina esu nuo pat krikšto, o Bliūdžiuvienė – tik nuo 1971 metų, – šypsosi Regina. – Beveik visas knygas pasirašau tik vardu. Tai gali būti net kaip ir slapyvardis.

O su pavarde ji pasirašo tik knygas, kurios buvo rašomos pagal projektą – ten privaloma rašyti ir vardą, ir pavardę. Jos nuomone, nebūtina žinoti pavardės, įdomiau turėtų būti, kas parašyta knygoje.

Kuria nuo mokyklos laikų

R. Bliūdžiuvienė jau mokykloje turėjo polinkį rašyti:

– Buvo metas, kai laimėjau visų trijų rajone vykusių konkursų pirmąsias vietas. 

Studijos ir mokykla buvo darbas, kasdienybė, o kai nebedirbo mokykloje, pasak jos, atsivėrė kitos durys. Tai, ką ji dalijo mokiniams, dabar dalija visiems, tik kitokia forma. 

– Tiesiog atėjo toks momentas, kai beveik 40 metų dirbus mokykloje reikia išeiti ir tuomet pajauti, kad kažko trūksta. Taip ir bandžiau užpildyti savo laisvą laiką, – teigia ji. 

Mėgstamiausi žanrai

Moteris teigė labiausiai mėgstanti kurti mitologiją bei pasakojimus:

– Patinka ir lyrinė kūryba, bet labiausiai mėgstu pasakojimus su įdomiu siužetu. Pasakojimai daugiausia proziniai, bet vis tiek tai yra pasakojimai. Mėgstu kurti ir sakmes apie tėviškę. 

Patinka jai kurti ir lyrinius eilėraščius, bet sako, kad parašyti apie ropojantį vorą sugebėtų daug kas – ir štai jau eilėraštis.

Viena temų yra kelionės bei etnografija. Štai dabar moteris sako turinti jau paruoštą medžiagą apie Žygaičių kapines – paminklus, simbolius. Etnografine tema moteris turi parašiusi knygutę apie Žygaičius „Žodžio takais po gimtąjį kraštą“ – ten aptartos žmonių pravardės, vardų kilmės, parašyta ir apie keliones su bendruomene.

– Buvo laikas, į Kalvariją važiuodavome tiek žmonių, kad vykdavo net 3 autobusai. O šiemet, gaila, nenuvažiuos nė vienas… – užsiminė Regina.

Kūrė ji ir knygutes vaikams. Vienuolika anūkų turinti moteris sukūrė savo anūkams skirtų knygučių, kad jie prisimintų savo vaikystę. Šių knygų yra vos keletas egzempliorių. 

Jeigu pavyks projektas, kurį parašė Žygaičių biblioteka, bus išleistos Žygaičių sakmės „Kažkada kadų kadaise“. Knygoje – sakmės apie Draudenių ežerą, Žygaičių gimnaziją, koplytėlę, Plynąją. Iš viso bus 9 sakmės, kurias iliustruos Teresės Beitienės piešiniai. 

Tikėjimo reikšmė kūryboje

– Turbūt tai yra pati būtis. Pats buvimas kitoks. Sovietmečiu studijose viskas buvo užgniaužta, darbe, mokykloje – tuo labiau. Tada tikėjimas buvo pogrindyje ir neryškus, – pasakojo Regina.

Tikėjimas, pasak knygų autorės, yra realus dalykas, tik kai kurie žmonės nenori jo priimti:

– Atrodo, kad žmogus kaip prie to žemuogių krūmelio – viską žino, viską mato. Iš tikrųjų taip nėra. Krikščionybė yra gyvenimo sankloda, tai yra tai, kuo tu gyveni. Žmogus yra ne tokia būtybė, kuri vien tik savo poreikius tenkina, žmogui yra duota didžiulė galia mylėti ir būti sąmoningai veikiančia būtybe. Bitės, pavyzdžiui, korio akutes kaip gražiai nulipdo, kokie taisyklingi tie rombeliai, bet tai nėra sąmoninga, tai daroma instinktyviai, o žmogus gali arba griauti, arba kurti. Iš tikrųjų ne pati religija yra vertybė, o tikėjimas. Religija gali būti mitologija, pagonybė, gali būti ir sukurta religija, juk visokių dabar turime. O tikėjimas yra tai, kuo tu pats pasirenki tikėti. 

Visko pradžia ir pabaiga

Studijų metu R. Bliūdžiuvienė paruošė pirmuosius tautosakos rinkinius iš medžiagos apie savo gimtąją kaimą. Gimtinė jai reiškia turbūt viską. 

– Tai yra visko pradžia ir pabaiga. Ten norisi ir pelenais sugrįžti atgal. Kur gyvenu dabar, žinoma, yra miela vieta, bet tai yra vaikų tėviškė, ne mano. Man yra miela ten, kur tėvai gyveno, kur namas tebestovi. Tėviškė tikriausiai ir yra ta starto vieta, kur tu pakilai, apsukai ratą ir vėl nusileidai. Ten ir įspūdžiai pirmieji, pasaulio pažinimas, – svarsto moteris. 

Būtent tėviškė visada išliks ta vieta, kuri jai šventa. Apie savo tėviškę Regina turi sukūrusi žemaitišką knygutę „Žuodžiu skuonis“. Jai labai gaila, kad tėviške daug kam tampa butas daugiaaukštyje.

Iš Laukuvos į Žygaičius ji persikėlė, nes baigusi universitetą galėjo pasirinkti, kur norėtų dirbti, o prieš pusmetį buvo ištekėjusi. 

Darbas buvo atgaiva

Regina 39 metus dirbo lietuvių kalbos mokytoja. Žygaičių gimnazijoje ji dirbo nuo 1972 metų.

– Šiemet būtų jubiliejiniai metai, – prisiminė moteris. 

Mokytojos darbas Reginai patiko. Pasakojant apie tuos metus galima pastebėti džiaugsmą jos akyse:

– Atgaiva buvo šis darbas. Nors per tiek metų visko buvo, vis tiek džiugu prisiminti, – atsidūsta ji.

Karantino lyrika

Regina papasakojo ir apie netikėtai atsiradusią knygutę „Gyvenimas yra gyvas“. Šioje knygoje viskas yra iš jos kiemo. 

Moteris juokais ją pavadino karantino lyrika. Prie visų eilių ji pridėjo ir po pačios darytą nuotrauką. Knygą Regina parašė per pirmąjį karantiną, kai viskas buvo griežtai kontroliuojama. Šią knygutę pasiėmė Vilniaus nacionalinis muziejus, planuojantis surengti ekspoziciją apie per karantiną nuveiktus darbus. 

– Tada negalėjai niekur išeiti, išvažiuoti, tai ir įsižiūrėdavai į tai, kas arti tavęs – į sraigę, į apvirtusį karkvabalį. Atrodė, kad pasaulis susirenka prie tavęs, – pasakojo Regina.

Moteris pasakojo labai mėgstanti žemę – ravėti, sodinti, prižiūrėti. Dažnai ir laukinių žolių prisirenkanti – jų puokštė ir pokalbio metu stovėjo ant stalo. Dar ji mėgsta sėdėti po obelimi, rytais ten geria kavą. 

Nuotrauka
spaudos
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“.