Iki spalio 15-osios vyksiantis menų festivalis KVADRATU organizuojamas jau penktus metus ir apjungia profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas festivalis šiemet įsilieja į „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės 2023“ programą.
Kaip skelbia Tauragės krašto muziejus „Santaka“, dėl istorinio konteksto ir pasienio krašto ypatybių Tauragės identitetas nėra aiškiai apibrėžtas ir nuolat kinta, tai primena pro miestą tekančios Jūros upės vandenį ir Heraklito žodžius: „Į tą pačią upę neįbrisi du kartus.“ Gyventojų kartų skirtumai reiškia, kad žmonės jau užaugo skirtinguose miestuose, todėl savo santykį su aplinka suvokia nevienodai.
„Aš tave myliu“
Bažnyčių gatvėje ties 15 namu kabo nemažas ryškiai geltonas tentas – ant jo literatūrinį žodį mylintys kūrėjai užrašė savo mintis apie meilę. Kaip įvardija muziejininkai, bendrakūra „Aš tave myliu“ apėmė muziejininkystę, grafinį dizainą, literatūrą, gatvės meną ir kūrybinę Tauragės bendruomenę.
„Aš tave myliu“ ant tento parašyta keturiomis kalbomis – lietuvių, hebrajų, vokiečių ir rusų. „Žodžiai kaip nuorodos į daugiatautį kraštą, kuriuo Tauragė ilgus šimtmečius buvo. Keičiantis tikrovei dalies miesto nebeliko, nes per karus griuvo pastatai, o čia gyvenę žmonės vieną dieną dingo. Nebematom kitų tautų buvimo ženklų, nebegirdime svetimos kalbos“, – šį projektą pristato organizatoriai.
Grafinę bendrakūrą „Aš tave myliu“ sugalvojo tauragiškė Julita Karbauskaitė, studijuojanti VDA Klaipėdos fakultete. O ant tento „sugulė“ žodžiai ne tik Tauragės poetų ir rašytojų, mintis užrašyti kviesti ir praeiviai.
Štai Vidas Riepšas užrašė tokį posmą:
„Ateik, priglusk, širdin pabelsk,
Meilius žodžius nakty ištark,
Kad nepavogtų jų šviesa,
Iš ryto saulės atnešta.
Kalbėk, apglėbk jei dar esi,
Jei žodžiais savo dar tiki,
Ir dovanok juos kaip eiles,
tai beldžias į širdies gelmes.“
O dar vienų eilučių autorė rašo „...poetai apie Meilę nekalba! Jie ja gyvena!“ ir pasirašo: „…su meile… Indraja“.
Kūrinys nėra baigtinis, todėl kviečiama praeivius ant tento markeriu rašyti mintis ar eiles apie meilę.
„Ašies kodas“
Birželio 2-ąją nuo 12 val. net tris valandas Pilies aikštėje tauragiškių ir miesto svečių dėmesį kaustė performansas „Ašies kodas“, kurio premjera įvyko praėjusį rudenį šiuolaikinio meno parodoje „Art‘Vilnius 2022“. Kūrinį atliko jo sumanytojos menininkė Monika Dirsytė ir operos solistė Agnė Sabulytė, kvietusios svarstyti – ar iš principo yra įmanomas neprievartingas santykis? Kokia yra paties žmogiškumo esmė – jo ašis arba kodas? Judėjimas į Kitą ar sugrįžimas į Save?
„Šiuolaikinis pasaulis yra nusakomas kaip nuolatinė žmogaus pastanga pagal savąją valią perdirbti ir įvaldyti tikrovę. Žmonijos istorija rodo, kad šioje pastangoje glūdi ne tik kūrybinis, bet ir destrukcinis potencialas. Todėl ji yra tiek žmogiškosios laisvės, tiek totalinio santykio su Kitu prielaida.
Totalinis santykis su Kitu reiškiasi skirtingomis egzistencinėmis formomis – kaip siekis susekti, kontroliuoti, išlaikyti, pritraukti, perkeisti ar užvaldyti. Jis įžvelgiamas pačiose įvairiausiose žmogiškųjų santykių – nuo tarpasmeninų iki tarpvalstybinių – plotmėse. Laisvė tarsi lieka niekada neišsipildantis idealas – arba nepasiekiama siekiamybė“, – teigiama performanso pristatyme.
„(Ne)amžinos vertybės“
Birželio 2-ąją Tauragės miesto gyventojams ir svečiams Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ pristatyta Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“ .
Renginio metu menininkė J. Vaitkutė pristatė 3 mėnesius iš sąvartyno žemės ir asmeninių šiukšlių kurtą instaliaciją, kuri mums primena: tai, kas anksčiau buvo vertinga, tampa šiukšlėmis, kurios mūsų žemėje gyvens ilgiau nei mes.
Kūrinys išties įspūdingas – uždėjus ranką ant pažymėtos vietos, fiksuojamas prisilietimų skaičių. Taip pat šventės dalyviai galėjo kaukolėje įmontuotu telefonu padaryti asmenukę.
Instaliaciją apžiūrėti galima muziejaus Gamtos ekspozicijos erdvėje iki birželio 29 d. muziejaus darbo valandomis. Įėjimas nemokamas.
„METALO ALCHEMIJA. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“
Birželio 3-Iąją muziejuje pristatytas dar vienas meno festivalio KVADRATU renginys – iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus kūrinių paroda „METALO ALCHEMIJA. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“. Paroda pristatyta pilies menėse, o skulptūros „Moteris su sparnais“ atidengimas vyko pilies kiemelyje, arkoje šalia Fotografijos galerijos.
Paroda buvo rengiama kartu su Kauno modernaus meno fondu bei E. Frėjaus dukromis Monika Frėjute-Rakauskiene ir Marta Frėjute. Parodą bus galima aplankyti iki rugpjūčio 31-osios, o kūrinys „Moteris su sparnais“ visam laikui „nutūpė“ Pilies kiemelyje kaip menininko dukrų Monikos ir Martos dovana Tauragei.
Tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. E. Frėjaus kūriniai pristatyti Pilyje, kur autorius mokėsi čia buvusioje I vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę.
Sparnų, skrydžio motyvas atsispindi daugelyje E. Frėjaus kūrinių, autorius pats sau buvo nusikalęs geležinius sparnus, kuriuos prieš „išskrisdamas“ į amžinybę po plunksną išdovanojo draugams. Pilies menėse tarp kitų kūrinių pamatysite „neskraidančias paukštes“, „moteris su sparnais“, kurių pavidalai išnirs mistinėje aplinkoje, primenančioje Hefaisto buveinę.
E. Frėjaus kūryboje ir gyvenime gausu humoro ir kontrastų, šį naratyvą paryškinti siekė ir architektas Adomas Rimšelis, kurdamas parodos architektūrą. Jai panaudotos čia pat Pilies menėse sutvertos kompozicijos iš metalo laužo, daiktų iš tauragiškių gyvenimo, tebeturinčių atmintį, surinktų vietinėje metalo supirktuvėje „Metta“. Tam tikra nata čia suskamba ir tvarumo idėja, jau išmestų daiktų atgimimas mene.
Architektūros sprendimas padiktavo ir parodos pavadinimą – METALO ALCHEMIJA, kur tarp geležies nuolaužų ir ugnies raudonumo medžiagos tapybiškų klosčių sklando ir aukštyn pakylėja kūrėjo dvasia, kvapą gniaužianti skulptūrų plastika ir estetika.
Parodos kuratorė – Kristina Budrytė-Genevičė.
Miesto erdvėse – net kelios parodos
Festivalio KVADRATU sudedamoji dalis – miesto erdvėse po atviru dangumi veikiančios net kelios parodos. Jas iki rugsėjo 30-osios galite rasti Pilies ir Atgimimo aikštėse, Bažnyčių gatvėje, Jono Viktoro Kalvano parke, Kartų parko saloje ir Pikniko parke.