Vietelės, kur drabužių galima įsigyti pigiau, – vienas didesnių traukos objektų moterims mieste. Per keletą metų tauragiškės ypač pamėgo dėvėtų drabužių parduotuves Bažnyčių ir Respublikos gatvėse. Jos priklauso verslininkui iš Plungės. Nors verslas sekasi, plungiškis jau nebėra pagrindinis žaidėjas mūsų miesto dėvėtų drabužių rinkoje. Jam įkandin šią vasarą atsekė pigios aprangos tinklas „Second hand“. Tinklo savininkai – taip pat iš Plungės.
Užsuka kas savaitę
Pirmadienį šią dėvėtų prekių parduotuvę aplankė ir šių eilučių autorė. Per 300 kv.m ploto salėje apsipirkinėjo kelios moterys ir trys vyrai. Megztinių skyriuje sutikta ir pakalbinta vidutinio amžiaus moteris teigė į dėvėtų drabužių parduotuves užsukanti beveik kas savaitę. Pasibaigus darbo dienai ji ieškojo kreminės spalvos megztuko arba tunikos.
– Kadangi dirbu, laiko turiu tik po darbo. Tai spėju užsukti tik į vieną-dvi parduotuves. Šią savaitę aplankiau gal tris dėvėtų prekių parduotuves, nes ieškau megztinio. Noriu, kad jis būtų tokios pat spalvos kaip paltas. Vieną man patinkantį megztuką buvau aptikusi Bažnyčių gatvėje. Nenudėvėtas, geros būklės, matosi, kad siūlai kokybiški, nenutampytas. Ispanų firmos „Stradivarius“. Kainavo 4,5 euro. Jau būčiau ėmusi, tačiau neturėjau pasiėmusi grynųjų, o ten bankine kortele atsiskaityti negalima. Jei čia ko nors geresnio nerasiu, išsigryninsiu, grįšiu ir nusipirksiu tą megztinį, – teigė žurnalistei pirkėja.
Moteris pasakojo mėgstanti kruopščiai derinti aprangos detales, tačiau, pasak jos, vienu ypu apsipirkti pagal savo įsivaizduojamą įvaizdį būtų per brangu. Kokybiški drabužiai kainuoja daug – naujas megztinis perkant internetu – nuo 30 eurų.
– Dažniausiai aprangą derinu prie kurios nors vienos pagrindinės aprangos detalės. Neseniai įsigijau naują paltą, tad man norisi, kad ir batai, ir megztinis, ir šalikas dėvint jį atrodytų nepriekaištingai. Kartais, ieškodama trokštamo rūbo, užtrunku keletą savaičių, mat naujų prekių parduotuvėje atsiranda tik kartą per savaitę, – sakė moteris.

„Medžioja“ prekinius ženklus
Tai, kad dėvėtų drabužių parduotuvės masina ne tik ribotų pajamų asmenis, žinoma seniai. Kaip „Tauragės žinioms“ sakė Gedimino gatvėje veikiančio „Second hand“ tinklo savininkė Asta Petkuvienė, pirkėjų trokštamiausios prekės – firminiai drabužiai.
– Žmonės nebesigėdija lankyti dėvėtų drabužių parduotuvių. Keičiasi žmonių požiūris, jie vis drąsiau tiems dėvėtiems drabužiams suteikia tą antrą šansą. Net jei ir kartą užsivilktas bei išplautas, tačiau žinomo prekinio ženklo drabužiss gali kur kas ilgiau tarnauti nei pirktas naujas, nežinomos firmos. Taip pat tikima šalių ekonominiu suskirstymu: jog yra pirmos, antros, trečios rūšies šalys, kad Lietuvą pasiekia „prastesnėms“ šalims skirti, net ir žinomų firmų, tačiau prastesnės kokybės drabužiai. Tarkim, jei žinomos firmos kašmyro megztuką pirksi už 100 eurų, o tu čia ateini ir geros kokybės, be etiketės, randi už 7, tai skirtumas – ryškus, – kalbėjo moteris.
Verslininkės pasakojimu, pasitaiko, jog tarp parduotuvių tinklo pardavėjų ir nuolatinių pirkėjų užsimezga bendradarbiavimas. Kokios ypatingos prekės ieškantys pirkėjai prašo, jog šiai atsiradus būtų jiems pranešta ar prekė būtų atidėta.
– Gal kam kailinukų ar striukės reikia. Būna vyrų su ypatingai didelėmis pėdomis, jiems itin sudėtinga rasti tinkamą avalynę. Pavyzdžiui, 48-o dydžio. Naujos kaina ne kiekvienam įkandama. Vyrai užsuka pas mus įsigyti pigios darbinės aprangos. Taip pat ir nestandartinių pėdų savininkės. Pavyzdžiui, jei pėda platesnė, nauji batai gali spausti, o padėvėti jau būna pralaisvėję, – dėstė verslininkė.

Ko ieško vyrai?
Pasak pašnekovės, pagal pirkėjų poreikius kuriama ir rinkodara. Kadangi vyrai – nekantrūs, jiems prekės būna iškabinamos kuo geriau matomoje vietoje, kad netektų ieškoti.
– Siekdami klientų patogumo, kad netektų stumdytis ankštoje parduotuvėlėje, specialiai kiekvienai tinklo parduotuvei ieškome ir nuomojamės didelę prekybos salę. Pavyzdžiui, Kretingoje esančios mūsų tinklo parduotuvės prekybos salė – per 500 kv.m. Beje, mūsų asortimente rasite ir naujų drabužių. Jei pirkėjas neišsirenka iš dėvėtų, gal jis negailės sumokėti kiek brangiau, tačiau įsigyti naują rūbą. Prekiaujame ir naujomis rankinėmis. Pastebėjome, jei moterys pataupo drabužiams, rankinę dažniausiai perka tik naują, – subtilybėmis dalijosi „Second hand“ savininkė.
Pigios aprangos tinklas, kaip ir ne viena iki šiol mieste veikianti dėvėtų drabužių parduotuvė, taiko tą patį pirkėjų masinimo modelį: ant durų skelbiama, kada prekybos salė papildoma drabužiais. Šių eilučių autorei yra tekę pastebėti, kad tokiomis dienomis pulkelis pirkėjų už durų susispiečia dar prieš parduotuvei atveriant duris.
– Yra pirkėjų, kurie mūsų drabužius perka glėbiais. Tiesiog verčia, ieško gerų prekinių ženklų aprangos, radę ima net gerai neapžiūrėję. Tai perpardavinėtojai. Mes juos juokais vadiname prekybos magnatais. Kartais man net gaila stebėti, galvoju – kažkas, radęs tą ar aną geros kokybės rūbelį už kelis eurus, išties nudžiugtų, o va dabar turguje jis bus perparduodamas kur kas brangiau. Tai dėl to prie parduotuvių ir susidaro pulkelis žmonių, kurie tikisi į prekybos salę patekti pirmiau nei tie mūsų vadinamieji magnatai, – kalbėjo verslininkė.
Jos įkurto „Second hand“ tinklo parduotuvės veikia Klaipėdoje, Kretingoje, Plungėje, Šilutėje, Telšiuose ir nuo šių metų vasaros – mūsų mieste.
Kur kas anksčiau, prieš aštuonerius metus, į dėvėtų drabužių rinką įžengė plungiškio UAB „Launedva“. Kaip sakė šio tinklo parduotuvių savininkas Visvaldas Paulauskas, jų konkurentai – taip pat plungiškiai. „Second hand“ veiklą pradėjo gerokai vėliau nei jie, tačiau parduotuvių gausa jau lenkia. UAB „Launedva“ parduotuvės veikia Gargžduose, Plungėje, Tauragėje – Respublikos gatvėje („Jūratės“ vaistinės kieme) bei Bažnyčių gatvėje, virš knygyno „Vaga“.
Apie tai, kodėl mūsų mieste veikia net dvi tinklo parduotuvės, verslininkas kalbėti nepanoro, pasak jo, verslas Tauragėje sekasi „normaliai“ ir ne ypatingiau nei kituose miestuose įkurtose tinklo parduotuvėse.