Moterų iš Ukrainos svajonėse – gimtieji namai 
Įkelta:
2023-03-26
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Iš kairės – virėjos Iryna, Valeriya, Ruslana ir restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Valerija Nosachenko

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Irina Nastychuk

Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. 

Nuoskauda niekur nedingo

Iki karo Iryna Nastychuk gyveno Čerkasuose, netoli Kijevo. Jos specialybė – virėja. Paprašyta prisiminti savo jausmus prasidėjus karui, ji sako:

– Nesupratimas, nusivylimas, pyktis... Už ką su mumis taip? Mes niekam nieko blogo nepadarėm. Gyvenome taikiai. Ne viskas pas mus buvo gerai, bet tai mūsų reikalas. Jei kas nors nepatinka, mes galėjome protestuoti – gyvenome demokratiškoje šalyje. Gyvenimas po truputį gerėjo. Ir per vieną dieną viskas griūva. Visi tie jausmai niekur nedingo. Matome, kiek žūva žmonių, kaip griaunama mūsų šalis, ir visus tuos jausmus išgyvename kasdien. Skaudu už savo šalį...

Nuotrauka
nuotrauka

Tauragėje Iryna gyvena jau metus. Ji atvažiavo čia su savo marčia Valeriya, o vyras ir sūnus Tauragėje dirbo jau seniai. Jie – vairuotojai.

„Labai norisi namo...“

Restorane Iryna ir Valeriya dirba jau beveik metus. Iryna pasakoja Tauragėje apsipratusi nesunkiai. Tiesa, šiek tiek trukdo kalbos barjeras, tačiau čia daug kas supranta rusiškai, o ir ji stengiasi mokytis lietuvių kalbos. Jau sako nemažai suprantanti.    

– Vienintelis dalykas – tėvynės ilgesys. Labai norisi namo... – atsidūsta ji.

Ji tikisi, kad grįžti bus kur – jų namai dar nesugriauti.

Valeriyai Nosachenko, kolegių vadinamai Lera, – 23-eji. Paprašyta prisiminti pirmąją karo dieną, ji sako, kad tai buvo labai keista diena, buvo sunku suvokti, kas vyksta. O paskui užplūdo siaubas ir panika.   

Valeriyos tėvai liko Ukrainoje. Lera pasakoja dažnokai su jais pasikalbanti. Čerkasai, pasak jos, ne pats karščiausias karo taškas, tačiau ir ten krinta bombos ir aidi sprogimai.

Tauragėje jai patinka. Lera džiaugiasi, kad jau nemažai supranta lietuviškai, ir pati jau šiek tiek kalba. O paklausta, ar jau turi čia draugų, ji sako:

– Mano draugės ir draugai – darbe. Mes visi puikiai sutariam, bendraujam ne vien darbo metu. Viskas čia gerai, viskas man čia patinka.

Lera, kaip sako restorano savininkė Alma Marozienė, – ne tik puiki virėja, bet dar ir konditerė. Tortai, pyragaičiai, desertai – jos aistra.    

„Niekada nebūčiau patikėjusi, kad karas ateis į mano šalį“

24-erių Ruslana Osaulenko – iš Odesos. Prieš karą ji turėjo savo internetinę parduotuvę, prekiavo drabužiais. Iki praėjusių metų vasario 24-osios ji prisipažįsta nė pagalvoti negalėjusi, kad galėtų prasidėti karas. 

– Taip, daug kas kalbėjo, kad Rusija telkia savo kariuomenę prie Ukrainos sienų, tačiau niekas tuo netikėjo. Ir aš niekada nebūčiau patikėjusi, kad karas mane palies, ateis į mano šalį, – tikina ji, – šeimoje mes buvome taip auklėjami, kad karas – pats baisiausias dalykas, koks tik gali atsitikti, mums buvo skiepijama pagarba Antrojo pasaulinio karo dalyviams. Kasmet gegužės 9-ąją švęsdavome pergalės dieną. Mano prosenelis – karo veteranas, prosenelė irgi. Jie abu ilgaamžiai, vienas išgyveno iki 101-erių, kitas 96-erių, mirė neseniai, jie visąlaik pasakodavo, koks baisus yra karas. Prosenelė du kartus bėgo iš Vokietijos ir pėsčiomis grįždavo namo.         

Ji pasakoja, kad kai tą lemtingąją vasario 24-ąją mama paskambino ir pasakė: „Kelkis, karas prasidėjo“, ji nepatikėjo – „Koks karas, aš miegu!“. O ir jos vaikinas, netoliese aidint sprogimams, ją ramino: „Nebijok, čia tik gatvėje kažkas nukrito“, nors pats suprato, kad tai sprogimai.

Ėmė bijoti griaustinio

Į Tauragę Ruslana atvažiavo pernai lapkričio 18-ąją. Prasidėjus karui iš pradžių nusprendė važiuoti į Slovakiją, nes ten mokosi sesuo, tačiau ten buvo sudėtinga, net nepavyko rasti darbo. Po mėnesio grįžo į Odesą, bandė gaivinti savo verslą, tačiau kai prasidėjo nuolatiniai elektros atjungimai – Odesoje elektros nebūdavo po tris–keturias dienas, suprato, kad vis dėlto teks palikti namus. Pasak jos, labai daug žmonių išvyko vos prasidėjus karui. Miestas buvo tuščias. Paskui, vasarą, pirmajai panikai praėjus, kai kurie grįžo. Tačiau miestas buvo dažnai bombarduojamas. Ruslanos namai – per kilometrą nuo karinio oro uosto, taigi sprogimus girdėjo nuo pat pirmosios karo dienos. 

– Toks griausmas, dundėjimas būdavo, kad nuo to laiko ėmiau bijoti perkūnijos, nors anksčiau nebijojau. Sienos, grindys dreba, ausis užgula. Nebuvo dienos, kad nesproginėtų – tai ore kažkas sprogsta, tai ant žemės krinta, – prisimena Ruslana. – Rudenį sprogimų buvo mažiau, bet kadangi rusai ėmė taikytis į infrastruktūros objektus, dingo šviesa, nebebuvo šildymo. Odesoje situacija buvo ypač prasta – elektra būdavo įjungiama kas tris dienas porai valandų. Jau prie sprogimų buvome kaip ir pripratę, bet kai nuolat šalta – jau buvo minusinė temperatūra, negali nieko išsivirti, neveikia šaldytuvas, gyventi darosi nebeįmanoma... Kaip kokie urviniai žmonės ant laužo maistą gamindavome. O ir tęsti verslą buvo nebeįmanoma – kaip dirbsi, jei nėra elektros, interneto?

Tuo metu daugelis ukrainiečių vėl ėmė išvažinėti.       

– Šaltis, badas ir nieko negalima padaryti, – pasakoja ji. – Tada ryžausi išvažiuoti ir aš. Ir mama labai įkalbinėjo nebesikankinti, atvažiuoti pas juos.   

Dabar ji gyvena su šeima. Tėtis Tauragėje dirba jau dvejus metus, mama ir vienuolikmetė sesuo atvažiavo prasidėjus karui. 

Ji pasakoja buvusi įvairiose šalyse, tačiau Lietuvoje jai patinka labiausiai. 

Restorane „Da Feng“ mergina įsidarbino neseniai, tačiau jau spėjo susidraugauti su kolektyvu.

Kariaujančiai tėvynei padeda kuo galėdami

Ruslana pasakoja, kad ir būdama Ukrainoje kuo galėdama padėdavo teritorinės gynybos kariams – iš sodo veždavo vaisius, daržoves, gamindavo maistą. Veždavo ir drabužių, kitų reikalingų daiktų. O dabar prisideda prie įvairiausių paramos akcijų, siunčia pinigus.

– Žinau, kad lietuviai labai daug aukoja, padeda Ukrainai kuo galėdami. Labai tai vertinu, ačiū jiems, – sako Ruslana.

Ji pasakoja, kad šeima gauna paramą maisto produktais, tačiau nemokamo maitinimo dukrai mokykloje mama šiemet neprašė:

– Ji sakė – negi nerasiu dviejų eurų dukrai, juk visi dirbame. Nenorime būti išlaikytiniai.

Bendrauja ne tik darbo metu

Restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė savo darbuotojomis ukrainietėmis neatsidžiaugia – sako, tokių darbščių, atsakingų ir kruopščių moterų dar reikia paieškoti.

Nuotrauka
nuotrauka

– Jos – tikras auksas. O Lera – išvis mano dešinioji ranka, ji kuria nuostabius desertus, – tikina restorano vadovė. – Man tikrai pasisekė, kad jos čia. Lera ir Iryna dirba jau beveik metus, taigi spėjau gerai jas pažinti ir pamilti, Ruslana dirba dar neseniai, tačiau jau matau jos potencialą, tikiuosi, irgi nenuvils.

Pasak A. Marozienės, su ukrainietėmis jos bendrauja ne tik darbo metu – laisvalaikiu neretai kartu ilsisi, keliauja po Lietuvą.

 

Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
prieš 15 valandų
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.