Kelionių agentūros vadovė: „Kalnuose pamatai, kad žmogaus galimybės – beribės“
Įkelta:
2019-01-18
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Nemažą dalį žmonių kiekvieną žiemą ištinka slidinėjimo karštinė. Tie, kuriems vėsesni orai jau ne vieną sezoną reiškia ausyse švilpiantį vėją ir snieguotas kalnų viršūnes, patvirtins, jog priprasti prie šių potyrių pakanka vos vienos kelionės į kalnus. Žiemos be slidžių nebeįsivaizduojanti Inga Dikšaitienė, kelionių agentūros „1000 mylių“ vadovė, apie slidinėjimą kalnuose sako, kad niekas taip neišvalo galvos, kaip fizinis krūvis visą dieną gryname ore. Tiems, kam slidinėjimas dar tik ateities planuose, tikriausiai įdomu bus sužinoti, kokios slidinėjimo turizmo kryptys populiariausios, kur pigiau, o kur patogiau, kur galima sutaupyti, o kur taupyti neverta.

– Slidinėjate jau daug metų. Kuo šis sportas – o gal geriau sakyti pramoga –  patrauklus jums pačiai?

– Kai manęs klausia, kodėl slidinėju, kai galiu nuo šalčio ir sniego pabėgti į Egiptą ir gulėti saulėje po palme, juokiuos, kad su slidinėjimo kostiumu aš atrodau daug geriau nei su maudymosi kostiumu. O iš tikrųjų, niekas taip neišvalo galvos, kaip fizinis krūvis visą dieną gryname ore. Vakare nelieka jokių neigiamų emocijų, būna daug juoko. Jautiesi kaip laimingas vaikas, miegi kaip kūdikis. Nemažai moterų sako, kad joms nesmagu, „nesigauna“ ir sunku. Turiu auksinį patarimą būtent pradedančioms moterims: būtinai imkite slidinėjimo pamokas. Instruktorius išmokys taisyklingos technikos per daugiausia dvi dienas, ir jau pirmas slidinėjimas jums taps dideliu malonumu.

Ir dar – kalnai kaip suknelė – apsivilkai, nes draugė rekomendavo – nepatiko ir nepatiks. O jei „kibo“ – tai visam laikui.
Slidinėjime nėra amžiaus ribos. Taip, tai sportas. Bet jis yra įkandamas ir vaikiukui, ir seneliui. Tai pramoga, kuria gali užsiimti kelios kartos. Yra tekę trasose matyti vos pastovinčių vaikiukų dar su tūtėmis, bet jau puikiai čiuožiančių. Mačiau ir vyriškį su amputuota koja – neįsivaizduoju, kaip jam pavyksta taip puikiai valdyti slidę. Pažįstu ir tauragiškį, kuris, 80-ies metų būdamas, kuo puikiausiai slidinėja.

– Ar tauragiškiai mėgsta slidinėti?

– Tauragiškiai, kaip ir visi lietuviai, labai mėgsta slidinėti. Dažniausiai važiuoja didelėmis kompanijomis. Tai sportas, kur kompanija nevargina – atvirkščiai. Susirandi kompanijoje savo lygio draugą ir kartu čiuoži. Sustoji bariukuose aperityvo: Austrijoj Jegertee – karšta stipri arbata, Italijoj – Aperol spritz (ten aš jį ir atradau), rum punsh ir Bombardini, ir t.t. Tik noriu perspėti, kad draudimas negalios, jei kraujyje bus alkoholio. Beje, dėl draudimo. Lietuviai klaidingai galvoja, kad užtenka turėti ligonių kasų draudimą, galiojantį EU. Draudimas galioja tik būtinajai pagalbai, jo negana, jei tektų jus pargabenti ar slaugyti. Netaupykite kelių eurų, būtinai drauskitės slidinėjimo sportą įtraukiančiu draudimu. 

– O kokius maršrutus slidinėjimui geriausia rinktis?

– Iš artimų kelionių jau prieš kelerius metus lietuviai atrado Ukrainą. Bet yra keli minusai. Labai ilgos pasienio eilės. Didelės eilės prie keltuvų, atitinkama savotiška liaudis su savo kultūra. Pliusai – kaina, arti. Kaip visad populiari Slovakija, Čekija. Tačiau situacija keičiasi, ir Slovakija savo kainomis smarkiai vejasi geruosius slidinėjimo kurortus. O trasomis, jų pločiu, grožiu, kokybe nė iš tolo neprilygsta Alpių kurortams. Nuo slidinėjimo kurorto lokacijos labai priklauso, kokia nuotaika čiuošite: su šypsena, nes puikiausias aptarnavimas, visur tave pasitinka su šypsena, ar nusiteikę kovingai, nes aplink vien už vietą trasose ar prie keltuvo kovojantys kaimynai lenkai ir rusai. Kadangi didelė dalis tauragiškių turi darbinių santykių su Prancūzija, tai mėgiamos jų trasos.

Nuotrauka

– Kaip rinktis slidinėjimo kurortus, kaip suprasti, koks geras, koks nelabai, kodėl vieni tokie brangūs, o kiti pigūs? 

– Yra daug niuansų. Pirmiausia, kalnų aukštis. Kuo kalnai aukštesni, tuo mažiau oro sąlygos lemia trasų kokybę. Žiūrėkite, kad trasų aukštis būtų nuo 2 km. Idealu 2,5–3 km aukščio. 
Trasų ilgis. 1–2 km yra labai trumpos trasos, tokį atstumą nučiuoži per kelias minutes ir vėl reikia kilti. Tokiu atveju daugiau laiko praleidi laukdamas keltuvo, o ne čiuoždamas. Nerealu, jei trasos ilgis 5–8 km. Gali mėgaudamasis čiuožti. 

Trasų plotis. Kuo platesnė trasa, tuo daugiau vietos kiekvienam. Kuo siauresnė, tuo nesaugesnė. Visada trasose būna pradedančiųjų, kurie nelabai valdo slides ir čiuožia ten, kur juos neša slidės. Siauroje trasoje nebūna galimybės jų išvengti. Dėl to visiška norma Tatrų kurortuose, kur trasos siauros, keliskart per dieną būti iškirstam „kolegų“. Servisas. Gera trasa yra gerai nuvalyta trasa. Geresni kurortai, pvz., Solden Austrijoje trasas valo ne tik naktį, bet ir dienos metu. Optimaliausia slidinėjimui – Austrija, Italija, Andora. Austrija – puikios labai plačios trasos. Itin smagus apres-ski. Apres-ski – tai pramogos po slidinėjimo. Bariukai, kur žmonės, dažniausiai dar su slidinėjimo rūbais, sustoja kavinėse gatvėje. Nešalta, nes visur dega dujiniai šildytuvai, aplink daug juoko, šokių. Smagiuose kurortuose pačiame kalne vyksta gyvo garso koncertai specialiai tam pastatytose scenose. Net pietų metu žmonės kavinėse su slidinėjimo batais lipa ant stalų ir šoka. Yra tekę ir mums Austrijoje šokti polką su ragučiais bėgant per stalus. Įtraukėme visą barą. 

Ar trasos yra į vieną kalno pusę, ar į kelias. Jei į vieną, tai garantuotai pusę dienos švies saulė, kitą pusę nuo kalno kris šešėlis ir matomumas bus labai prastas, čiuožimas – nesmagus.
Keltuvų kokybė. Nauji geri keltuvai greitai kelia, maža tikimybė, kad strigs, o jiems užstrigus jums teks siūbuoti dideliame aukštyje. Jie turi apsaugą nuo vėjo.
Jei išsiruošėte su draugų kompanija, rinkitės „linksmus“ kurortus, kuriuose daug pramogų, aktyvus apres-ski. Jei kompanijoje daug naujokų, rinkitės kurortus, kuriuose lengvos trasos yra nepakilus į kalną, o jei pakilus, tai kad būtų galimybė ne tik nučiuožti žemyn, bet ir nusileisti keltuvu (tam atvejui, jei pirmos dienos „nepavyktų“.

Nuotrauka

– Ar labiau apsimoka savo mašina, ar skristi?

– Labiausiai apsimoka važiuoti į Šilalės kalniuką. Valanda kelio, smagu, pora valandų paslidinėji, ir namo. Bet pojūtis skirtingas. Geros kokybiškos trasos nuo Lietuvos yra toli. Į Ukrainą, Čekiją, Slovakiją reikia tik važiuoti savo mašina. Austrija, Prancūzija, Italija – tik skristi. Įvertinus kuro kainas, kelionės trukmę ir tai, kad bevažiuodami sustojate kavos, vakarienės, o visa tai kainuoja. 

– Labiausiai įstrigę įspūdžiai iš kalnų...

– Esat girdėję apie igloo? Tai namelis iš sniego. Teko tokiame miegoti. Dažniausiai jie statomi gana aukštai, pačiame kalne. Pripučia didžiulį, namelio dydžio balioną ir ant jo stumia sniegą, kurį presuoja traktoriukais. Pila vandenį, tada vėl sniegą, kol suspausto sniego sluoksnis tampa labai kietas ir storas. Tada balioną išleidžia ir pradeda viduje statyti sienas, lovas, viską iš ledo – įrengia tikrą viešbutį iš ledo. Baras, lediniai staliukai, kėdės, skulptūros. Įsivaizduokit jausmą, kai po dienos slidinėjimo lieki aukštai kalne. Kalnas – tavo. Važinėjimasis rogutėmis, sniego motociklai ir pan. Šalia igloo dažniausiai būna pirtelė. Jausmas nerealus, kai tu 2–3 km aukšty, išeini su bikini į sniegynus, apačioj žemai žemai – miestelio žiburiukai. Po pirtelės vakarienė, ir jau į igloo ledinį barą. Po to eini į savo „numerį“ miegoti. Ant ledo lovos pamestas tikras avikailis. Gaunam instruktažą: nusirengti iki apatinių ir lįsti į miegmaišį. Kambary -10° šalčio. Perspėja neišsigąsti, dėl didelio aukščio trūks oro, todėl būtina dažnai gurkšnoti vandenį. Lendu į miegmaišį euforijoj. Tikrai šilta. Iškart nulūžtu. Naktį panikoj iššoku iš miegmaišio – neina įkvėpti. Dūstu. Ieškau vandens. Velnias, neperspėjo įsikišti į miegmaišį. Taip ir kankinuos visą naktį. Laukiu ryto kaip kažin ko. Iš visos didžiulės kompanijos tik aš viena ištempiau visą naktį igloo, kiti parėjo į bazę, kuri buvo už 100 m. Aš likau ne dėl to, kad kieta, o dėl to, kad bijojau eiti į naktį tokį šaltį. 

Reklama: bikko.lt

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.