Meksika: šaudom ir gaudom arba kodėl stereotipai neveikia
Įkelta:
2019-05-03
Nuotrauka
Aprašymas

Tulumas – Karibų jūros pakrantė

,
Nuotrauka
Aprašymas

Chichen Itza – senovės majų kultūros lopšys

,
Nuotrauka
Aprašymas

Taco – tradicinis meksikietiškas patiekalas

Sakoma, jog  kelionės yra vienas tų dalykų, kuriuos pirkdamas žmogus tampa turtingesnis. O po kelionės į Meksiką jaučiuosi įspūdžių milijonierė. Tačiau žinau, kad ši kelionė prasidėjo ne prieš gerą mėnesį, bet prieš 6 metus, kai išvažiavau mokytis į Ispanijos sostinę Madridą. Atvykęs niekada nežinai, su kuo susidraugausi, o gretimame kambaryje gyveno meksikietė Amara. Pamenu, kai susidūrėme koridoriuje, ji manęs paprašė, kad namuose kalbėtume angliškai, nes jos anglų kalbos žinios tuo metu buvo silpnos. Atsakiau: „Žinoma!“. Rezultatas buvo toks, kad po pusmečio Amara puikiai kalbėjo angliškai, o mano ispanų vis dar buvo labai ribota.

„Sandra, aš išteku ar atvyksi?“

Kai išsiskyrėm, ji pasakė: „Tai iki pasimatymo Meksikoje“. Atsakiau: „Iki pasimatymo kažkada Meksikoje“, – tuomet šyptelėjau, nes kitas žemynas atrodė kaip kita galaktika. Niekada nebuvau gera interaktyvaus bendravimo šalininkė, tačiau Amarai šioje srityje sekėsi geriau ir bent kartą per porą mėnesių ji suklijuodavo žinutę apie tai, kas vyksta jos gyvenime ir priversdavo jausti atsakomybę atsilyginti tokia pačia žinute iš Lietuvos. Taip ir šaudėmės žinutėmis, kol vieną dieną sulaukiau ypatingos: „Sandra, aš išteku, ar atvyksi?“. Supratau, kad mane į Meksiką traukia dvi priežastys – švęsti meilę ir švęsti gyvenimą, švęsti keliones ir pasaulio tyrinėjimą. Atrašiau: „Atvykstu“.

Dvylikos valandų skrydis ir valgoma-nevalgoma žaidimai

Simboliška, išvykstam iš ten, kur ir prasidėjo mūsų draugystės kelionė – iš Madrido. Dvylika valandų lėktuve, ieškant ir atrandant pačių įvairiausių sėdėjimo pozų, kurių dar niekada nebandei. Amara ir Martinas pasitinka oro uoste ir nusiveža išbandyti pirmojo meksikietiško taco (tradicinis meksikietiškas patiekalas gaminamas iš kukurūzinės tortilijos ir įvairių pasirinktų ingredienetų: maltos ar smulkintos mėsos, žuvies, jūros gėrybių, daržovių, sūrio, dažnai dedamos kalendros, ananaso ir, žinoma, padažo). Pirmasis suvokimas: visada mėgau aštrų maistą, tačiau aštrumas, kurį supratau aš, neturi nieko bendro su meksikiečių aštrumo supratimu. Paaiškėjo, kad mėgau lietuviškai aštrų maistą, o ne meksikietišką. Tipinė patirtis atėjus į meksikietišką restoraną: tau visada atneša penkis padažus, vienas iš jų tau valgomas, kiti du pasidaro valgomi kelionės pabaigoje, o nuo kitų dviejų ištinka dusulio priepuolis net ir paragavus lašelį. Tad visuomet žaisdavome tą patį smagų žaidimą: „atspėk, kuris valgomas“.

Nuotrauka

Meksikoje nėra tokių griežtų higienos suvaržymų kaip Europoje. Todėl, jeigu nori užsiimti maitinimo verslu, gali išsinešti visą savo entuziazmą ir reikiamus produktus į gatvę ir tiesiog gaminti. To pasekmė – labai įvairi Meksikos gatvės maisto kultūra. Žinoma, reikia drąsos ryžtis paragauti kažko iš gatvės, tačiau rizikuoji, nes negali praleisti šanso ir išvažiuoti neparagavęs visų autentiškų skonių.  Supratau, kad kelionė dar niekada nebuvo tokia gastronominė, nes įvairovė leidžia pasirinkti, o kainos tikrai neplėšo kišenės. 

Vietinis gidas – raktas į autentišką patirtį

Meksikiečiai labai didžiuojasi savo virtuve, o tai, ką jie sukūrė ir sugebėjo išsaugoti, sužavi vos pradėjus klausytis apie maisto istoriją. Sutikome vietinį gidą Gabrielių, su kuriuo leidomės į Meksiko miesto, o vėliau ir maisto turą. Jo aistra savo šaliai, jos istorijai ir kultūrai – užkrečia. Neabejoju, kad kartu su juo aplankėme pačias geriausias ir autentiškiausias vietas: nuo šokoladinės, kuri gamina karštą šokoladą taip, kaip jį gamindavo senovės actekai, iki skaniausios gvakamolės (avokadų padažas) ar molės (padažas, gaminamas iš bemaž 20 ingredientų, laikomas Meksikos pasididžiavimu) mieste.

Mano nuoširdi rekomendacija, kad ir kur bebūtumėt, visuomet ieškokite kontakto su vietiniais žmonėmis. Būkite pasiruošę imti ir gauti, o kai sako „prašom“, sakykite „ačiū“  bei nepamirškite, kad tai veikia abipusiai. Vietinis žmogus ir jo rekomendacijos yra tiltas skiriantis dvi sąvokas: „pamačiau turistinę šalį“ ir „pamačiau ją tikrą“.

Plaukiojimas su jūros vėžliais ir nardymas urvuose

Gamta yra dar vienas elementas, kuriam Meksikoje norisi atiduoti visas liaupses. Kaip žmogų pirmiausiai sutinki pagal išorę, taip ir Karibų jūra atims žadą vos tik pamačius. Tačiau įdomiausia bus tai, ką gali surasti jos viduje. Būtent Karibų jūroje yra antrasis didžiausias Belizo barjerinis rifas. O tai reiškia, kad tau esant vandenyje, pro tave keletą kartų praplauks jūros vėžlys, raja, o jeigu mažiau pasiseks, ir ryklys. Meksikoje patyriau dvi patirtis susijusias su gamta, kurių iki šiol nebuvo nė vienoje mano kelionėje. Kopėme į senovės majų piramidę, kurios viršūnėje atsiveria neaprėpiama džiunglių žaluma. Viskas atrodė kaip žalia jūra, kuri niekada nesibaigia. Kitas įdomus gamtinis reiškinys – ispaniškai vadinamos cenotes, kas išvertus iš senovės majų kalbos reiškia „kažkas gilaus“. Tai dažniausiai urvuose arba paviršiniuose uolienų įgriuvose susidarę gėlo vandens telkiniai. Jausmas, lyg plaukiotum milžiniškame olos plyšyje. Žinoma, plaukioti urve kartu su ten gyvenančiais paukščiais galbūt skamba kiek gąsdinančiai, tačiau patikėkite, patirtis atima žadą. Kaip ir galimybė iš vieno urvo, pasinaudojus nardymo įranga, perplaukti į kitą. Užsidedi nardymo akinius ir supranti, koks mažas iš tikrųjų yra žmogus ir koks didelis kartais galvoja esąs.

Nuotrauka

Dar viena atrasta kelionės aistra – senovės actekų ir majų kultūros. Didysis Meksiko miesto archeologinis muziejus ir vietinių pasakojimai apie mitus ir jų atradimus įkvepia perskaityti ne vieną knygą. Tikiu, kad supratę, kas buvo prieš mus ir kaip šį pasaulį matė mūsų protėviai, sugebėsime labiau suprasti dabartį, o tolerancija kitoms kultūroms taps savaime suprantamu dalyku.

300 svečių – tipinės meksikietiškos vestuvės

Na ir, žinoma, visos kelionės vyšnia ant torto – vestuvės. O čia viskas paprasta – 300 žmonių švenčia meilę, šokį, meksikietiškas dainas, maistą ir tekilą. O mes jokiu būdu nestebime iš šono, užlipame ant scenos ir Meksikos mieste Toluca nuskamba ir lietuviškos meilės dainos. Šokom taip, kad nebuvo kada atsisėsti, klausėm mariačių serenadų ir kaskart sužnybdavom sau į ranką patikrinti, ar čia ne sapnas.

Turisto ar keliautojo įdegis?

Kelionės rezultatas – grįžau visiškai ne su turisto, bet keliautojo įdegiu, su nudegusiomis sandalų ir kuprinės juostomis. Vėliau dar porą savaičių praėjo kol nusilupo įdegis ir oda grįžo į baltesnę lietuvišką spalvą, nors vidinės saulės dar užteko sunkiai prasidedančiam lietuviškam pavasariui. O visiems užkietėjusiems pesimistams, kurie galvoja, kad Meksikoj vien tik „šaudo ir gaudo“, norisi pareikšti, kad grįžau be šautinių ar durtinių žaizdų. Nesakau, kad to ten nėra, nes kai kurie vietinių pasakojimai iš tikrųjų skamba kaip veiksmo filmas. Tačiau pasaulis nėra toks, kokį jį mums parodo filmai, televizija ar nušviečia žiniasklaida ir prifarširuoja stereotipais. Jis nėra vien tik baltas arba juodas. Jis labai spalvotas, o Meksikoj spalvų visomis reikšmėmis, tikrai netrūksta. 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.