Į pensiją išeinantis seniūnas Virginijus Žilius: miestiečių bėdos – mano rūpestis
Įkelta:
2019-10-23
Nuotrauka
Aprašymas
Virginijus Žilius. Autorės nuotrauka

Duobėta gatvė,  per arti tvoros kaimyno pasodintos tujos, gėles nuo kapų nuskabančios stirnos, perdegęs gatvės šviestuvas – šias ir šimtus kitų miestiečių problemų pirmiausia išgirsta ir sprendžia miesto seniūnas Virginijus Žilius. Vyro rankose netyla mobilusis telefonas. Tačiau intensyviai plušančiam seniūnui šį mėnesį sukanka 65-eri. Pagal naująjį Valstybės tarnybos įstatymą jis nebegali tęsti valdininko karjeros. Tiesa, išlieka galimybė dar kuriam laikui įsidarbinti būsimam seniūnui darbus perduodančiu, padedančiu mentoriumi. Ką pasirinks seniūnas: poilsį nuo problemų ar jas?    

V.Žilius – vienas tų valdininkų, kuris atsiliepia mobiliuoju telefonu dar nebaigęs pokalbio kitu. Skambina gyventojai, miesto klausimus sprendžiantys seniūnijos darbuotojai, darbus deleguojanti rajono savivaldybės administracija. Tad ir dėl interviu susitikti tartasi pašnekovą kuo mažiau atitraukiant nuo darbų – seniūnijoje. Vyrui dar nespėjus pasisveikinti su šių eilučių autore suskamba mobilusis telefonas. Skambinantysis aiškina apie gatvės apšvietimo prijungimo trukdžius. Pokalbiui pasibaigus, skubiai traukiu diktofoną, seniūnas pažada pokalbio metu mobiliuoju neatsiliepsiantis.  Išjungia garsą.

– Spalio 29-ąją jums sukanka 65-eri, pagal naująjį Valstybės tarnybos įstatymą jūs atleidžiamas iš darbo. Čia nuosprendis ar išsigelbėjimas?

– Jei sveikata būtų prasta, tai turbūt būtų išsigelbėjimas. Kol gali dirbti, norisi veiklos. Bet yra pradžia, yra ir pabaiga. Kita vertus, 20 metų dirbdamas pradedi gyventi šia veikla, tomis problemomis... Staiga joms dingus pasijustų didžiulis trūkumas. Taip, mano darbo sutartis bus nutraukta. Tačiau, kaip numato įstatymas, išlieka galimybė užimti mentoriaus pareigas. Tai – pradėtų projektų perdavimas, dalinimasis patirtimi. Kol nepaskirtas kitas seniūnas, seniūnijos veikla yra sudėtinga. Jos sritis – plati. Yra daug pradėtų ir nebaigtų darbų, vien pavaduotojui, kuris laikinai eitų seniūno pareigas, būtų sudėtinga. Nukentėtų darbas.

– Mentoriaus darbas kažkuo panašus į mokytojo?

– Išlieka galimybė iki dvejų metų dirbti pagal terminuotą darbo sutartį. Tai ne koks patarėjo darbas, kad vaikščiočiau iš paskos ir patarinėčiau. Kiek suprantu, tęsčiau pradėtus darbus ar kuruočiau kokią nors konkrečią sritį. Pavyzdžiui, miesto techninės infrastruktūros, kurią aš dirbu ir dabar. Ir jei kas nors neaišku, patarčiau mano darbus perimančiam asmeniui. Kad ir dabar vykstantis energijos taupymo projektas (gatvės apšvietimo modernizavimas senuosius šviestuvus keičiant į LED, – aut. past.) – aš jį kuruoju nuo pat viešųjų pirkimo procesų, projektų darymo, apskaitos pradžios. Jis dar tik įpusėjęs, gali pasirodyti, jog aš čia dabar branginuosi, bet kitam žmogui jį staiga perimti, manau, būtų sudėtinga. Esu sulaukęs žodinio pasiūlymo būti mentoriumi, jo neatsisakiau, tačiau šis reikalas dar nėra oficialiai patvirtintas.

– Esate dirbęs tuo metu buvusio Tauragės politechnikumo dėstytoju, Profesinio orientavimo ir gamybinio mokymo tarpmokyklinio kombinato direktoriumi, ir dvidešimt metų – seniūnu. Visi darbai susiję su bendravimu su žmonėmis. Jus pažįsta turbūt daugiau nei du trečdaliai tauragiškių ir, greičiausiai, gatvėje neapsiriboja vien pasisveikinimu. Ko gero, tenka išklausyti ir nusiskundimų bei pasiūlymų miesto priežiūros klausimais?

– Dažnai. Jei atvirai, aš net į turgų neinu. Pamenu, dukra, kai buvo paauglė, yra pareiškusi, kad jai su manimi gėda kartu ten eiti. Dar nepraėjęs turgaus vartų sutinki ką nors: „O, aš norėjau pas tave užeiti, bet kad jau susitikome...“ ir pradeda... Apie viską: tai kaimynas ne ten tvorą nutiesė, tai medis ne ten auga... Taip jau yra, kad visos miestiečių problemos – seniūno rūpestis. Pradedant naujagimio gyvenamosios vietos deklaravimu, baigiant mirtimi. Ir po mirties... Tai kapinėse ne ten krūmą kas pasodino, tai stirnos tą krūmą nuėdė.

Ant stalo ima vibruoti seniūno mobilusis telefonas. Pašnekovas dirsteli, bet neatsiliepia.

– Ko gero, vieni dažniausių jus pasiekiančių skundų būna susiję su gatvių asfaltavimu? Ar išties tai viena miestiečiams aktualiausių problemų?

– Ne tik aktualiausia. Tai mūsų miesto didžiausia bėda. Anksčiau dar buvo kitų problemų, dabar liko tik gatvės. Miestui plečiantis, kūrėsi gamyklos: Mėsos kombinatas, Skaičiavimo mašinų elementų gamykla, „Keramika“. Mieste gyventojų skaičius siekė 35 tūkstančius ir jų daugėjo (dabar Tauragėje – apie 22 tūkst. gyventojų). Tos gamyklos savo darbininkams statė namus, tačiau prie gatvių infrastruktūros gerinimo jos neprisidėdavo.

– O ką miestiečiams iš jūsų dažniau tenka išgirsti: „biudžete nėra lėšų“ ar „jūsų gatvė įtraukta į asfaltuojamų gatvių sąrašą“?

– Visi kalba apie Žvyrkelių programą ir laukia, kada jų gatvė bus įtraukta į sąrašą bei bus asfaltuota. Tačiau šios programos lėšomis finansuojamas tik tų gatvių asfaltavimas, ant kurių žvyro pakanka tiesiog patiesti asfaltą. Kitas reikalas yra su miesto gatvėmis. Joms reikalinga infrastruktūra: lietaus kanalizacija, šaligatviai, apšvietimas ir taip toliau. Tokie darbai – jau gatvės rekonstrukcija. O gatvės rekonstrukcija – jau milijoninis projektas. O milijonus savivaldybė turi iš kažkur gauti. Jei anksčiau būdavo pasitelkiami ES struktūriniai fondai, dabar šių fondų parama mažėja, o savivaldybei „pavežti“ tokio dydžio projektą vien savo lėšų nepakanka. Vien mieste mes turime apie 50 km neasfaltuotų gatvių. Čia 50 milijonų, ko gero, neužtektų. Atsiranda lyginančių Tauragės gatves su Šilalės. Sako Šilalėje beveik visos gatvės asfaltuotos. Bet juk Šilalėje tik 28 km gatvių, o Tauragėje – 113!

Nušvinta seniūno mobiliojo telefono ekranas. Vėl kažkas skambina. Seniūnas dirsteli, neatsiliepia.

– Pamenu, 2015 m., kai buvo įgyvendintas Jūros krantinės sutvarkymo projektas, tarp vadinamosios Meilės alėjos tako turėklų įrengti žemi modernūs apšvietimo stulpeliai. Buvo mėnuo, kai kas savaitę jūsų seniūnijai tekdavo vykti į vietą jų nuimti, nes chuliganai juos nulaužydavo, sudaužydavo. Dabar toje pačioje krantinėje atnaujinta dekoratyvinė sienelė jau kuris laikas net neapipiešta. Ar mažėja vandalų, ar padeda krantinėje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros?

– Ir dabar tuos šviestuvus nuspardo. Kai kurie jų atjungti. Vandalų nemažėja. Tada domėjausi, išsiaiškinau, jog ten buvo nepilnamečių darbas. Pranešėm policijai. Apsilanko pareigūnai aplinkinėse gatvėse (kuriose, kaip spėja seniūnas, gyvena chuliganai), sudrausmina, tada kuriam laikui aprimsta. Va, pavyzdžiui, pastatėme prie vasaros estrados biotualetą. Kas savaitę du kartus vykstame jį pastatyti į vietą, nes būna nuverstas. Įlenda į vidų. Šokinėja, sulaužo tualeto padėklą, paskui mums reikia keisti. Kainuoja. Tualetai nedrausti. Nuostoliai – tūkstantiniai.

Į kabinetą užsuka seniūnijos specialistė ir pareiškia, kad po pokalbio seniūnas nepamirštų užsukti pasirašyti dokumentų.

– Kitų metų pradžioje sukaktų dvidešimt metų, kaip dirbate miesto seniūnu. Kaip nuo jūsų darbo pradžios pasikeitė miestas?

– Pasikeitė infrastruktūra. Labiausiai įsiminė Dariaus ir Girėno gatvės rekonstrukcija (nuo turgaus iki Kultūros rūmų, – aut. past.), kuriai teko vadovauti. Buvo sudėtingas ir miestui labai reikšmingas projektas. Nepamiršiu ir 2003 metų, kai senas miesto apšvietimo gyvsidabrio lempas keitėme naujomis natrio lempomis. Senosios buvo tikros špokinyčios.

– Špokinyčios?

Abu juokiamės.

– Taip. Išpuvę „inkilai“. Kai kuriuose net paukščiai buvo susisukę lizdus. Ką jau kalbėti apie jų neekonomiškumą.

– Išties miestas pasikeitė į gera.

– Daug nuveikta ir visuomenei nematomų gerų darbų. Dideli pokyčiai įvyko ir miesto administravime.  Pavyzdžiui, dar prieš dvidešimtmetį tokio gyventojų priėmimo išvis nebuvo.

– Kaip matote, kokius pokyčius išvysime dar po dvidešimties metų?

– Tie 50 km neasfaltuotų gatvių tikrai bus jau išasfaltuoti.

– Seniūne, liksite mentoriumi ar ne, ko patartumėte NEdaryti naujam, būsimam miesto seniūnui?

– Nedaryti? Hmm (susimąsto).

Mąstant vėl ima vibruoti seniūno mobilusis.

– Antaniukai, aš tuoj tau perskambinsiu, – neiškentęs atsiliepia seniūnas.

Padėjęs ragelį paaiškina, jog skambina ūkvedys.

 – Ko nedaryti? Mažiau politikuoti, daugiau dirbti! – atsakymą randa seniūnas.

Dar nespėjus padėkoti už pokalbį į kabinetą su pluoštu dokumentų nesulaukusi seniūno žengia seniūnijos specialistė. Dėlioja ant stalo popierius, kad seniūnas pasirašytų. Kol dar neišskubėjo į gatvę, kur vyksta miesto apšvietimo prijungimo darbai…

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 10 valandų
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.